D55 z Olomouce má postavit Eurovia CS, cena v soutěži spadla téměř o pětinu

Vizualizace D55 Olomouc - Kokory. Foto: ŘSDVizualizace D55 Olomouc - Kokory. Foto: ŘSD

K zahájení stavby má dojít v druhé polovině dubna.

Společnost Eurovia CS se stala vítězem další velké dálniční zakázky. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ji vybralo jako vítěze soutěže na stavbu dálnice D55 v úseku Olomouc – Kokory. Stavba by měla začít v druhé polovině dubna. Na stavbu je vydáno stavební povolení v právní moci.

Eurovia nabídla v tendru nejnižší cenu: 1,948 miliardy korun, což je 80,8 % odhadované ceny. K zahájení stavby zbývá ještě podepsat smlouvu, k tomu může dojít po uplynutí zákonné lhůty na podání námitek proti výběru vítěze. O posunu v přípravě stavby informoval na Twitteru generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Do tendru přišlo celkem sedm nabídek.

Již loni získala Eurovia CS zakázku na přípravné práce na této dálnici. Úsek má již pravomocné stavební povolení, spor o jeho vydání skončil až u Nejvyššího správního soudu. Hotovo by mělo být v roce 2025.

Celkem 7,6 kilometru dlouhý úsek dálnice D55 povede od křižovatky s dálnicí D35 v Olomouci až před obec Kokory. Na novou dálnici má navázat úsek Kokory – Přerov. Ten se má začít stavět v roce 2024. Dálnice výrazně urychlí spojení z Olomouce do Přerova, které dosud vede po silnici I/55.

Trasa dálnice D55 Olomouc - KokoryD55 a stav rozestavěnosti / přípravy k únoru 2023. Foto: ŘSD

Dálnice je navržena jako čtyřpruhová o šířce 25,5 metru. Začátek dálnice je mezi křižovatkou Holice a Velký Týnec navržen v šestipruhovém uspořádání pro průplety vozidel v obou směrech. Trasa křižuje navrženou trasu průplavu Dunaj – Odra – Labe. Protíná i regionální biokoridor, který přechází ekoduktem. Na konci trasy vznikne odpočívka Majetín. Stavba je kompletně popsána v informačním letáku.

Tagy D55 D55 Olomouc - Kokory Eurovia CS Ředitelství silnic a dálnic ŘSD
20 komentářů