cargo

D35 mohla být hotová o dva roky dříve a o půl miliardy levněji. Soud zrušil staré rozhodnutí antimonopolního úřadu

Stavba D35 v úseku Opatovice - Časy. Foto: ŘSDStavba D35 v úseku Opatovice - Časy. Foto: ŘSD

Podle soudu bylo rozhodnutí ÚOHS příliš formalistické. Zakázku za tři miliardy před dvěma lety zrušil jen kvůli formuláři.

Zpět na článek
87 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tomas Zverina

K EKOLOGŮM, POMALÝM LHŮTÁM STAVEBNÍHO ZÁKONA SE PŘIDÁVÁ JEŠTĚ ÚOHS= STAVÍME NEJPOMALEJI V EU ! A TO SI ÚŘEDNÍKY ÚOHS PLATÍME, ABY NÁM PRODLUŽOVALI A ZDRAŽOVALI STAVBY, ZVYŠOVALI EMISE V OBCÍCH. SELSKÝ ROZUM A FINANČNÍ ODPOVĚDNOST ÚŘEDNÍKŮM CO ZA TO MOHOU PROSÍM KONEČNĚ.

Ondřej

Neřvěte.

Vlastimil Kocurek

No potěšpánbu za italsko-turecké sdružení.

Josef

Kdy konečně bude za podpis úředník zodpovědný?

blue

Až za to bude patřičně zaplacený. Chtít po někom odpovědnost za miliardové akce a přitom mu dávat tabulkově třináctou platovou, to je fakt úlet. Bohužel, ti znalí lidé pak sedí na druhé straně. Stát nikdy nemá šanci.

milanek

co to je za nesmysl, podle zakoniku prace odpovida kazdy zamestnanec do 4 a pul nasobku mzdy nebo platu, takze je jedno, do jake tridy jste zarazeny.

Leinad

A pokud by se prokázal úmysl, zvlášť hrubá nedbalost nebo drogy, tak platí celou částku.

Martin

To nedokazete nikdy…
Ale faktem je, ze ty platy ve statni sprave, to je dilo, papalas co tam sedi 20 let bere i 5x tolik a za tu dobu si vydrepel i vedouci funkce, nez relativne novej a vykonej urednicek, dostane sotva na jidlo, a k tomu aby tam mohl pracovat musi mit papir z vejsky i kdyz jen se ridi metodikou…
Tenhle system je z dob komunismu a je to neskutecny problem…

Ondřej

Souhlasím. Přitom i v USA platí, že když má firma na výběr mezi absolventem Harvardu bez praxe a člověkem se střední školou, který v tom oboru má 5 let praxe, vybere toho s tou střední.

Jiřik

Asi jste to nepochopil. Kvalitní lidi prostě do státní správy nezatáhnete, jestliže jim dáte tabulkový plat v poloviční výši, než jaká by byla jejich mzda u soukromé společnosti. Já se taky dlouho nerozhodoval, jestli mám dělat podobnou funkci ve fabrice za 45 tisíc hrubého nebo na městském úřadu za 25 tisíc nástupního platu a možná po dvou letech 28 tisíc.

Ondřej

To sice jako, ale za třináctou platovou k Vám opravdu schopný člověk pracovat nepůjde. Nevěnoval energii ke studiu a praxi na to, aby pak přinášel revoluční řešení a přitom živořil.

mirek

Rafaj bral skoro 2 miliony ročně, jen když bereme oficiální příjem – to vám přijde málo?

Martin

no jiste, ale tu praci tam musi delat jini… a ti se tak dobre nemaji…
ta zodpovednost musi byt na vedoucich mistech…

Ondřej

Vy si asi myslíte, že když je někdo ředitel, tak jen udělí pokyny a pak si dá nohy na stůl, že?

blue

Nemyslím, vím. Já už pár státních miliard utratil a ti znalí a vzdělaní lidé strašně chybí. Jsem rád za každého, kdo zůstává a koho to baví, i když by si jinde mohl vydělat více nebo by mohl jít dávno do důchodu.
A že nějaký ředitel bere milióny, to fakt nic neznamená. Dobrá polovina těch ředitelů a náměstků vůbec netuší, o čem se vlastně mluví. Taky osobní zkušenost.

Ondřej

Děkuji za odpověď, ačkoli jsem reagoval na příspěvek jiné osoby.

Leinad

Za správné bych považoval znovu vyhodnotit tehdejší výběrko, podle tehdejších pravidel (připustit oba formuláře – tvářit se jako by byly dvoje ptavidla). Tedy vyhrál by asi Porr.

Říct, že nabídka byla skutečně podána na blbem formuláři, je formalismus a navíc neférový.

Zdeněk

Tááákže, škodu vyčíslenou máme (aspoň tu finanční) – pevně věřím, že se viník dožene k zodpovědnosti a škodu samozřejmě bezezbytku uhradí + dostane trest…

karel.

Osobní odpovědnost ? v dnešní době ? zapomente .Nejsme v socíku.

Vlastimil Kocurek

Tenkrát obecně byla vyšší, ale někteří lidé neměli vůbec žádnou.

švestka

Případně by se Rafaj mohl šábnout se svým nalitým kámošem z hradu, který ho tam tak dlouho držel.

Jiří Kocurek

Neuvěřitelné. ŘSD dá chybný formulář a pak ho opraví. Načež neobvolá účastníky, kteří pracují s tím špatným. A když jim to na špatném formuláři podají, tak jediná rekace je vyřazení, bez využití opravných prostředů.
Představte si, že takhle přijdete o občanství a skončíte až u Motejla.

Ondřej

Otakar Motejl zemřel před více než deseti lety!

Jaaa

A zase místo cizinců vyhrála místní galérka. Jaké to překvapení, že?

Kdopak z dotčených úředníků z moci veřejné podal trestní oznámení? Že by nikdo, protože práskat se nemá?

Pavel

a právě proto jsem podporovatel PPP – soukromník si vše pohlídá, aby to bylo ve 100% stavu a pokud možno co nejvýhodnější pro něj … bohužel stát je nejhorší majitel všeho

Vlastimil Kocurek

Já to také podporují, před pár dny tady byl článek o okruhu okolo Bratislavy, tedy přesněji D4/R7 stavěný Francouzi v PPP. Úsek složitější než dokončení D0 u nás, s podkopáním Malých Karpat tunelem, dálničním mostem přes Dunaj, … a prozatím to velmi dobře běží.

M H

Bohužel tu půlmiliardu a náklady na soudy a podobně nikdo nikomu nevrátí. Je to smutné, když stát tímto způsobem ožebračuje sám sebe a zejména nás, daňové poplatníky, od kterých mu jdou peníze…

MLB

A odpovědnost? Samozřejmě nikdo nic, pokrčíme rameny a jede se dál…

Bertik

Vsaky my to zaplatime. Je to hnus.

mirek

Odpovědnost Zemanova člověka? Tak to zapomeňte.

Jarda

Kdo se zato bude zodpovídat??? A bude se někdy někdo v tomto státě za něco zodpovídat?

Vlastimil Kocurek

Zodpovídat by měl ten, kdo ho tam prosadil.

Jiřik

A to byl v červnu/červenci 2009 kdo?

Luděk S.

Je to náš člověk! Konečně.

Dan

Tato dálnice jako jediná relevantní opozice šílené D1 už dávno měla stát! Budu rád, když si za rodinou do Východních Čech zajedu z Olomouce aspoň v tom důchodu, a to mám 32… :-(((

Démon

Daňový poplatník pláče.

Kalanis

Účet poslat Rafajovi.

Jiří Kocurek

Mno ŘSD má taky máslo na hlavě. Klidně mohli Porr kontaktovat, že to mají na starém formuláři, že ho vyměnili a chtějí to na tom novém. A omluvit se za způsobené přesčasy.

Martin Hargaš

Jak můžete někoho kontaktovat poté, co uplynula lhůta pro podání nabídek a vy zjistítte, že v nabídce je nějaká chyba? To přece už nejde. To by taky někoho mohli kontaktovat po otevření nabídek, že jeho konkurence má nižší nabídkovou cenu a ať si přijde svůj fotmulář opravit za nový.

leviathan

Že by nové koště metlo lépe? Formalismus se za Rafaje stal nesmyslnou brzdou rozvoje, přitom byl selektivné a „své“ nikdy Rafaj nepotopil.

Paja

Metlo lépe? Vůbec nevidím na základě čeho tak usuzujete.

mirek

Zemanův člověk odešel, jiný Zemanův člověk přišel.

Proč myslíte, že bude líp?

Leinad

A skutečně je formalismus chtít, aby se ŘSD zabývalo korektně podanou nabídkou na formuláři vydaném ŘSD?
Od Porr přišla příliš výhodná nabídka, tak ŘSD potají vydalo nový formulář.

moje jméno

Jen krátký dotaz. Kdo je za ten šlendrián obžalován? Kdo to zaplatí?

Honza D.

Dobrá otázka, ovšem odpovědi se nedočkáte.

Vlastimil Kocurek

Nikdo.

David

A teď by to měl dostat socan Rafaj k náhradě.

Pavel Q

Jestliže byl uchazeč vyloučen kvůli špatnému formuláři, pak je to „přílišný formlismus“ také ze stany ministerstva…

Ondra

Neznám detaily, ale obecně ono taky záleží, v čem se ty formuláře lišily. Pokud nová struktura formuláře má vliv na nabídkovou cenu, třeba kvůli tomu, že uvádí další části díla k nacenění (tj. rozšiřuje předmět VZ), pak je nabídka podaná na starém formuláři neporovnatelná s nabídkami na formuláři správném. Na druhou stranu existuje v zadávacím řízení proces vyzvání uchazeče k doplnění/vysvětlení nabídky, který mohl zadavatel v případě použití špatného formuláře využít.

Vlastimil Kocurek

Ano, takto by to mělo fungovat v civilizované společnosti.

Kodl

Rafaj si jeho pozici pletl s pozici krale. Bylo to peklo. Dobre, ze je jiz pryc. Tyto kadry uz v roce 2021 nemaji na spicich vedeni statnich uradu co delat.

Frantisek

Čí „jeho“ pozici? Svou?

Vladimír Bílý

Když to je těžký. Když seš zastupitel a místostarosta, rozhoduješ pod poměrně velkou kontrolou o milionech. Pak z tebe udělají předsedu ÚHOS a rozhoduješ o miliardách, aniž by ti něco hrozilo a podávají si u tebe dveře politici a ředitelé Kapsche, ČEZu, Škodovky a stavebních firem a nabízejí ti kde co, aby jsi jim šel na ruku. To je těžké neodolat, když ti pořád někdo něco strká a když si nic nevezmeš, neovlivníš, tak oni tě od tam nějak vyštípou, protože oni ten vliv zas uplatní jinde, když se jim nebudeš líbit.

Vašek

A to je přesně ten špatný přístup, který bychom se měli všichni snažit vymýtit, nejen na straně státu, ale i na straně druhé (stavebních firem atd.), neb nakonec je to nevýhodné pro všechny…

Georg9

Dobře, že to nestaví ten spolek s Italy. To by se taky stavělo věčně

J.D.

Co si budeme říkat – italsko-turecké sdružení nevzbuzuje moc důvěry. Ale, že UOHS pod Rafajem byl velký průser, je snad nadmíru jasné. Snad ten úřad začne časem aspoň trochu fungovat – o panu Mlsnovi zatím nic moc nevím – nějaké spekulace by nebyly? 😀

leviathan

Uvidíme, řekl slepý a podíval se z okna.

V. K.

Na Mlsnu pozor. Je to dlouholetý náměstek na několika ministerstvech. Neříkám předem, že bude stejně špatný jako Rafaj, ale je to někdo, kdo umí hodně dobře vycházet s mocnými. Ten úřad by spíš potřeboval někoho úplně zvenčí.

coolio

Četl jsem názor že Mlsna je Zemanův kůň. Tak uvidíme.

DJ TRAIN

Netreba turecko hanit…. na uzemi UA stavaju cementobetonove dialnice a rychlostne cesty a kvalita je suprova na urovni DE, terminy dodrziavane… mostne stavby a sumostia (Kyjev, Zaporozie, Poltava a podobne – tiez stoja za to – vacsie ako Barandak a Nuselak dohromady v niektorych pripadoch)

Nie som obcan UA..

DJ TRAIN

Turci mimo ine budu dodavatelia tram do jedneho PL mesta a vyhrali dodavky vysokokapacitnych bus do Bratislavy kde znamejsie znacky a to nerozhodovala len cena ale aj tech prevedenie doslova zmasakrovali

baba jaga

Přesně tak. Turci s Itošema je průšvih už při zahájení. O dokončení dříve bych tedy ani nespekuloval.

Romeš

no, možná že Astaldi by to dalo. Ale těch překážek, zahraniční matky firem dokáží být prostřednictvím úslužných čechů pěkně zlé a nepřející:-)

DJ TRAIN

Na UA ma AStaldi perfektne vysledky za ktore sa nemusi hanbit referencne ani pri uchadzani sa o zakazky v DE

Ondra

Je to celý divný. Pokud se něco v zadávací dokumentaci mění v průběhu soutěže, tak se to zveřejňuje jako dodatečné informace (které se tím stávají součástí zadávačky) a někdy se také musí prodloužit lhůta pro podání nabídek, zákon na tohle všechno pamatuje. Takže buď to zveřejněné bylo nebo ne. Nenapadá mě, jak by se toto dalo provést „netransparentním způsobem“, jak uvádí ÚOHS. Že uchazeči nesledují DI a pak se diví, podávají námitky a odvolávají se, je bohužel celkem běžná věc a nic jim za jejich lemplovství nehrozí. Zato zadavatel, když někde nedodrží termín nebo použije nesprávnou formulaci, hned mu hrozí… Číst vice »

Stepan Dolezal

Ten problém byl v tom, že ŘSD vyznačovalo změny červenou barvou a uchazeč namítal, že při cernobílem tisku ty změny nejsou patrné, totální kravina. Tenhle rozsudek cituji už x let jako totální úlet ÚOHS.

Martin

„Ekologičtí teroristi a špatný stavební zákon zdržují stavby“ v praxi 🙂

stanik

Vzdělání vzdělání versus politika a režim. A nemusí to být jen Babiš jak se ukazuje !!

Jiří Kocurek

Zapomněl jste na majitele pozemků, kteří si postavili halvu a chtějí náhradní pole.

Laik

Ital by to stejně nedostavěl, viz akce na reko úseku D1 a podobně zpackaná akce na Slovensku. A Turek by tomu žádný řád taky nedal.

Jiří Kocurek

Ital???

PORR AG
Absberggasse 47
1100 Wien
Austria

Jiří Kocurek

To je ten vyloučený uchazeč. Kdoví, zda by to tehdy vyhrál Ital.

Jaaa

Tak jim tu šanci ani nedáme a radši budeme dál prdět do vlastního písečku, že. 🙂

Původní Pražák

Bohužel se už nikdy nedozvíme, kdy a za kolik by to ti Italové s Turky opravdu postavili, ale mám pocit, že o dva roky dříve by to nebylo.

cestující

A proč ne? Vzpomeňte si na spadlý most v Janově, za dva roky tam postavili nový i s odklizením trosek po tom starém.

Jenda-71

V nějakém článku psali, že ta stavba probíhala v nějakém výjimečném režimu (ten termín není správný, ale originál si nepamatuji). Prostě všechny připomínky a výběrové řízení, či stavební řízení byly odsunuty stranou a vzali první firmy, které se ozvaly. Laicky řečeno, zítra tam chci vidět bagry, tak tam budou.

leviathan

A právě zákon o věřejných zakázkách je způsobem, jak i potřebné zájmové prakticky bezkolizní stavby v jasném veřejném zájmu oddalovat. Tak komplikovaná právní norma je ve skutečnosti brzdou veřejných zakázek. Nicméně s dodržováním smluv mají v Itálii stejně jako v Turecku poněkud problém…

blue

A když ZoZVZ nebude, budou zase lidi vřískat, že je to účelově zadávané předem vybraným firmám, že se podvádí, a že si tím politici hrají malou domů. Nikdy se nezavděčíte.

Bifidus

Kvůli tomu suspendovali všechny platné zákony.

ZdendaP

Za to u nás a u bratrů Slováků se zatím italské stavební firmy na stavbě dálnic v moc dobrém světle zatím nepředvedli.

Ondřej

Bratrů?

jenicek54

o tom se ví, ale to by si nikdo nenamastil kapsu a do budoucna by se to taky nehodilo

leviathan

Když se ví i to o maštění kapsy, tak proč se neustále volí ti, kteří to mají v popisu své neodpovědné práce? Kritika bez návrhu účinného řešení je pouze plácnutím do vody.

Jiří Kocurek

Kdeže se to hlasuje o úřednících ŘSD a příliš formalistickém předsedovi ÚHOS?

Jaaa

Zeptejte se voličů Babiše, proč ho volí…

ja a ty

asi ze stejných důvodů jako ty volíš ty druhé … inu proč jinak by se zvonilo klíčema a na Letné vzíval guru Jára … holt demokracie je demokracie

Jiřik

Kde byl Babiš v roce 2009, když byl Rafaj jmenován předsedou ÚOHS?