D1 směrem na Brno byla zavřená přes 14 hodin, jeden pruh už jezdí. ŘSD zveřejnilo video z nehody

Nehoda 13. října 2019 na D1. Foto: ŘSDNehoda 13. října 2019 na D1. Foto: ŘSD

(aktualizováno 18:00)Řidiči na Benešovsku se dnes potýkají s dopravními komplikacemi po nedělní tragické hromadné nehodě na dálnici D1 na 49.

(aktualizováno 18:00)Řidiči na Benešovsku se dnes potýkají s dopravními komplikacemi po nedělní tragické hromadné nehodě na dálnici D1 na 49. kilometru na Brno. Při havárii pěti osobních aut a cisterny jeden řidič uhořel, deset lidí ošetřili záchranáři. V opačném směru na Prahu se navíc dnes ráno na 34. kilometru stala další kolize tří osobních aut.

Směr na Brno je od dopoledne průjezdný jedním pruhem, druhý byl zprovozněn kolem 18. hodiny. Na Prahu je dálnice průjezdná, ale tvoří se kolony. „V problémech je celá oblast jihovýchodně od Prahy, hlavně Benešovsko a Vlašimsko je plné nouzově odstavených kamionů z noci,“ řekl ČTK dopoledne mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Cisterna s palmovým olejem se v neděli kolem 19:30 převrátila na bok přes oba jízdní pruhy a začala hořet. V úseku poté havarovalo pět osobních aut, z nichž některá se také vzňala. Řidič jednoho z osobních vozidel uhořel, požár uhasili hasiči. Podle mluvčího krajských hasičů Petra Svobody by následky nehody byly horší, nebýt duchapřítomného zásahu svědků, kteří lidem bleskově pomáhali dostat se z havarovaných aut na bezpečné místo ještě před příjezdem záchranných složek. Škoda byla předběžně vyčíslena na deset milionů korun, příčinu policie vyšetřuje.

Na krátkém videozáznamu, který zveřejnilo Ředitelství silnic a dálnic je vidět, jak do převrácené cisterny blokující oba pruhy na potemnělé dálnici, narazí v plné rychlosti několik osobních vozidel krátce po sobě.

Z cisterny vytékal olej, vozovka je kvůli tomu kluzká. Při požáru se poškodil i asfalt na dálnici, což úplné obnovení provozu také komplikuje. Dálnice byla nejdříve v obou směrech zcela uzavřena, průjezdný byl jen jeden pruh na Prahu. Policie dopravu odkláněla na 21. kilometru ve směru na Brno a na 56. kilometru do Prahy. „Kolem 10:00 byla komunikace na 49. kilometru ve směru na Prahu plně zprůjezdněna, ve směru na Brno zůstává průjezdný jeden jízdní pruh,“ uvedla policejní mluvčí Eva Stulíková.

Silničáři museli mimo jiné asfaltovat žárem popraskané betonové desky dálnice. ŘSD přepokládá, že druhý pruh na Brno bude zprovozněn kolem 15:00, podle policie to bude nejspíš až v 18:00.

Problémy jsou podle Stulíkové i v opačném směru na Prahu, kde se dnes po 08:00 na 34. kilometru srazila tři osobní auta. Jeden člověk se zranil, pravděpodobný viník nehody byl pod vlivem alkoholu. Dočasně se jezdilo jedním pruhem, provoz tam byl plně obnoven kolem 10:15.

Vážně zraněn byl při večerní nehodě i jeden z policistů, kteří na exitu Ostředek odkláněli provoz. Do služebního auta tvořícího zátaras narazilo přijíždějící vozidlo. Policista sedící uvnitř utrpěl mnohočetná poranění. „Musel být letecky transportován do jedné z pražských nemocnic, kde se podrobil operaci. Nyní je mimo ohrožení života,“ uvedla Stulíková. Druhý z policistů stačil před přijíždějícím autem uskočit a utrpěl pouze šok.

https://www.facebook.com/rsdreditelstvisilnicadalnic/videos/2255023908132119

 

Tagy D1 nehoda
57 komentářů