Informační technologie Silnice Silniční nákladní doprava

CzechToll předal státu 40 vozidel pro mobilní kontrolu výběru mýtného

Kontrolní vozidla k mýtnému systému. Pramen: CzechToll
Kontrolní vozidla k mýtnému systému. Pramen: CzechToll

Společnost CzechToll, která v konsoricu s firmou SkyToll připravuje spuštění nového mýtného systému, dnes předala 40 vozidel speciálně navržených a upravených pro mobilní kontrolu výběru mýtného. Vozidla jsou určena pro celní správu. Firma to oznámila v tiskové zprávě.

„Předání vozidel považuji za důležitý signál, že je nový systém připraven a bude od začátku prosince fungovat jak v oblasti výběru mýta, tak v oblasti potřebné kontroly plnění povinností ze strany dopravců,“ uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Dopravci by podle něj neměli odkládat registraci a zajištění nových palubních jednotek. CzechToll zároveň v tomto týdnu dokončil úspěšně proces zkoušky elektronického mýtného systému. Od neděle 22. září tak bude spuštěn proces registrace dopravců do nového systému.

„V rámci nejrůznějších testů najezdily automobily s novými palubními jednotkami po českých silnicích a dálnicích již více než dva miliony kilometrů,“ uvedl Matej Okáli, generální ředitel společnosti CzechToll. Její systém bude založen na bázi satelitního sledování, končící systém společnosti Kapsch využívá mikrovln a ocelových mýtných bran. Nový systém bude spuštěn 1. prosince.

Celníci za loňský odhalili u mýtného 22335 přestupků s blokovými pokutami takřka 21 milionů korun.

Základní informace o nových vozidlech mobilní kontroly

– Volkswagen Transporter 2.0 TDI
– Interiér vozidla je kompletně upravený na plnohodnotnou mobilní kancelář
– Systémy pro kontrolu výběru mýtného je možné ovládat z předního sedadla spolujezdce i z druhé řady sedadel v zadní části automobilu
– Systémy lze napájet z baterií integrovaných ve vozidle po dobu více než 5 hodin
– Technologie umístěné na zadní části střechy komunikují s palubními jednotkami vozidel prostřednictvím DSRC (mikrovlnný systém), snímají kamerou registrační značku vozidel a identifikují je: tím je zajištěna kontrola vozidel, které projíždějí kolem vozidla mobilní kontroly (ať již kolem zaparkovaného stojícího vozidla, nebo v dynamickém režimu v provozu)

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
František

Jo jo, do provozu je potřeba přidávat další auta, ruchu a exhalací je pořád málo. 🙂 Už teď se tam prohánějí vozy některých rozhlasových stanic, které pak do éteru vytrvale opakují, kde všude je to zase ucpané, ve městě se zase prohání vozítko s kamerami na kontrolu parkování, jako by nebylo třeba spíše přidat pochůzkáře, kteří by to zvládli také. Chápu sice, že určitý dohled je nezbytný, ale svým způsobem mi tento způsob přijde kontraproduktivní.

Přemek

Správný krok k omezení elmag emisního pozadí. Účinnost se jistě projeví záhy. Jen bych doporučil napájení zdroji HE3DA, tedy až budou (snad již brzy), tech 5 hodin je žalostně málo na celodenní službu.

Jiří Kocurek

„Celníci za loňský odhalili u mýtného 22335 přestupků s blokovými pokutami takřka 21 milionů korun.“

Při provozu na D1, kde tohle množství vozidel projede denně, to vycházní na nějakých 350 poctivých na jeden přestupek. To není špatné skóre. Po započítání provozu na všech zpoplatněných komunikacích je poctivých ještě více. Při uplatnění zásady in dubio pre iuro.

PS: Při použití principu opačného lze obvinit kohokoliv, že se pokutě vyhnul, protože fixluje až příliš dobře. Tak například Olga Hepnarová mýto neplatí. A fintu s obhajobou a alibismus s úmrtním listem je třeba zakázat!

Jiří Kocurek

Aha, nebere to závorky, takže vypadlo na konci posledního odstavce -ironie-

Partneři


Czechtoll

pst
podcast