Čtvrtý koridor mezi Prahou a Benešovem stál, vlak najel do stromu

Strom na trati, ilustrační foto. Pramen: Správa železnicStrom na trati, ilustrační foto. Pramen: Správa železnic

Byla odřeknuta řada vlaků včetně expresů. České dráhy se snaží na místě zorganizovat náhradní autobusovou dopravu.

43 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka

Hlavně že SŽ mnohdy nekomplikuje odstranění suchého či nějak poškozeného stromu. Dle infa jistý majitel žádal SŽ o výluku na likvidaci starého stromu na svém pozemku a SŽ nehla ani prstem. Ostatně jako veškerý přístup managmentu oné organizace při řešení všeho. ….

Dos22

A byla ona výluka potřeba? Výluky se totiž na kácení normálně nedělají, jen pokud je potřeba jeřáb nebo ruka, případně se na nezbytnou dobu zastaví provoz, nelze-li strom bezpečně pokácet za provozu.

A rád bych vašemu příběhu věřil, ale skutečnost bývá bohužel opačná, a to, že nekomunikuje majitel pozemku.

VTT

Nějaké problémy i večer, R v 19.46 nejel.
Pořád tam pracovali dráteníci a jestli jsem si všiml dobře, tak měli u trati položený sloup. Že by to schytal tak, že ho bylo nutné vyměnit?

Leinad

Dokud jsou zákony takové, jaké jsou, je to odpovědnost Spržele starat se o ochranné pásmo.
Nicméně há bych byl raději, kdyby to byla odpovědnost majitele pozemku – prostě musím zajistit aby můj strom nespadl na sousedův pozemek (a je uprdele, jestli tam má pole nebo dráhu)

Jirka

Nevím přesně, ale někde se tohle řešilo, že majitel urgoval SŽ o výluku za účelem pokácení suchého stromu, ale SŽ se na to s prominutím vy….. Co tam máte dál.

Jarda

z fotky je evidentní ze nejsou vykácené dřeviny okolo trati – zodpovědné osoby bych hnal okamžitě před soud jelikož je to naprosto trestuhodná životy ohrožující nedbalost – prostě se na to absolutně vyflákli a nikdo to nekontroloval!!!!! o to víc že je to na jednom ze 4 nejdůležitějších koridorů v celé republice!!!!
xindl línej!!!!

jkt

Vsiml jste si popisu fotografie, ze jde jen o ilustracni obrazek?

Jarda

To na tom nic nemení – pokud by byli odstraněny veškeré dřeviny v předepsaném pásmu podle trati – nemohlo by k něčemu takovému nikdy dojít… tečka!

malý bobeš

Jen pro upřesnění: „předepsané pásmo“ je co? Kdo ho předepsal? Kde ho předepsal?

Jan Neruda

Zákon o drahách. Není to předepsané ale ochranné pásmo dráhy

VTT

Mezi Čtyřkoly a Senohraby to vypadá velmi podobně.

Chleba Nakup

Kdyby byl zájem, tak bych se SŽ o vegetaci průběžně staral, řekněme v okruhu 30 km kolem bydliště. Samozřejmě ne zadarmo – bral bych to jako náhradu dosavadního zaměstnání.

Huh

To by nešlo, na tom musí vydělat nějaký soukromník. Aby někdo ze SŽ v zimě uklidil perón a v létě prořezával okolí tratí BEZ výluk – to nejde, dlouho se to tak nedělalo 🙂

Jiří Kocurek

Však on by byl taky soukromník.

malý bobeš

Někdo vám brání?

M19

Co vám brání si pořídit živnostenský list a podat nabídku?

none

Nešlo by tyhle pády stromům zakázat? Sice by to asi nepomohlo, ale zkusit by se to mohlo.
Jak někde foukne, hned se najde dost záškodníků…
A nebo alespoň dovolit vozit pilu

Kolman

To bych chtěl vidět počet strojvedoucích, kteří vám vyskočí s pilkou někam, když ten strom smete trolej 🙂

Desura

pro případ sražené troleje by byl na konci každého vlaku zapřažen nouzový brejlovec. na čele vlaku by byla točivá motorová pila, která by překážející strom zneškodnila. to už si stromy padat netroufnou!

none

A že těch trolejí je všude 100%.
Super, správná odpověď Čecha 😀

Leinad

I když spadne na trať bez troleje, chci vidět strojvedoucí s dřevorubeckým kurzem, pracovní úrazy,…
Ono by stačilo, kdyby to uměl každý hasič, nemuselo se čekat na drážní. Jenže to by hasiči Spržele přišli o svou exkluzivitum

T679.2

Koukám, že už jste to zmínil 🙂

T679.2

Pche, tady u nás nemusí ani foukat a padají si stejně.
Mě spíše přijde zvláštní, že když spadne na trať strom třeba v Jablonci n. Jizerou musí přijet HZS SŽ až z Liberce.

VTT

Ta trať už má nějakou dobu od koridorizace, a tedy od vymýcení stromů okolo trati, a opět utěšeně zarůstá. Na některých místech vede zesilovací lano zase skrz koruny stromů.
I když v některých úsecích, jako je tenhle, to mýcení stejně moc důsledné nebylo.

Jindřich Fišera

A stát povede plané diskuze s ochránci každé blbé kytky o to, zda stromy v blízkosti tratí tolerovat nebo ne. Každý strom vysoký tak, aby při případném pádu zasáhl do tělesa dráhy musí být okamžitě pokácen.

Stráťa

Jenom aby se u spousty tratí neukázalo že je lepší zrušit trať než kácet les.

P_V

Toto ale není z té spousty tratí.

Mimopražský

Ono už neexistuje „ochranné pásmo dráhy“ případně „ochranné pásmo liniové stavby?“ Každý pozemek má dnes svého vlastníka a ten by měl být odpovědný za důsledky podobných jevů. Jenže komu by se asi chtělo platit dendrologické sondy toho množství stromů, co podél liniových staveb roste. Co na to legislativa? Spadl ti strom? Spadl. Bylo zjištěno, že byl napaden dřevokaznou houbou, či byl nestabilní z jiného důvodu? Tudíž nebylo vlastníkem pozemku pod tímto stromem postupováno s péčí řádného hospodáře a poškozené strané, či stranám budeš holt muset uhradit vzniké škody. Tečka. Jinou věcí bude, pokud se do toho vloží někdo s poněkud… Číst vice »

Ivan_pha

Přesně tak to je, u každého padleho stromu se řeší, koho byl.
Ovšem nevím, zda v reálu nakonec dojde k vymáhání škody.

Laborec425

Nedojde.. párkrát jsem služebně u spadlého stromu byl a ty lidi z asi traťovky nám říkali, že pokud se to stane s tím, že už majitele třeba několikrát informovali, že by něco měl dělat, pokutu platí, ale v opačném případě neplatí a řeší se to jinak.

Jiří Kocurek

A co kdyby traťovka použila pragraf říkající, že majitel lesa je povinen strpět skácení ohrožujícího stromu? Vážně to není složitější čtení než pracovní smlouva.

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-289#p22

Jiří Kocurek

PS: Energetici pošlou dopis, že se má prořezat, pokud to neprovedete vlastními prostředky, tak umožňěte vstup na pozemek v termínu od-do, prořez provedou sami.

A majitel pozemku má povinnost to strpět.

Mimopražský

Právními tahanicemi?

Jiří Kocurek

Stále existuje. I ten zákon z roku 289/1995 Sb. stále platí.

Jenže:
– Je to práce
– Znamená to náklady navíc
– Můžeme zkusit pokutovat majitele
– Můžeme utratit 100násobek za opravu trolejí
– A vztekat se na celou společnost, že se jim nechce s motorovku na žebřík… zadarmo.

vbb

Jak říkal jeden diskutující z jistého dnes už neexistujícího fóra:
To, co roste na pešunku, není strom, ale je to hrubá závada v technickém stavu stavby. Že je to strom? Tak mi ukažte, kde je zakreslený v dokumentaci skutečného provedení stavby. Že tam není? No tak vidíte, žádný strom, ale hrubá závada!

Jiří Kocurek

A měl pravdu. Je to náletová dřevina, ty se mají řezat při velikosti keře, kdy to člověk sám udrží v rukách a bez problémů vvrátí pryč od troleje.

Tohle už je pozdě: https://alis.alberta.ca/media/697204/arborist-istock-136996185.jpg A po laikovi to nechtějte. Možná tak s trháčkem na žebříku sbírat jabka.

Gwann

Fachidiocie.

Spoustu trati bych následně i já verbálne raději tlačil do zrušení. Včetně Benešov- Jedlová. Tam vám ten vlak jede pod tak prudkým svahem, že musíte vykacet vše až na temeni kopce, vy jeden…

Jindřich Fišera

Nejsem železničář. Jen jsem si zachoval zdravý rozum. V Česku jako jediné evropské zemi přibývají lesy a přesto zdejší úřady musí čelit naprosto nesmyslným téměř teroristickým akcím aktivistů na záchranu kdejaké blbé kytky. Já netuším, jak jsou tratě ve smrkových plantážích, nad nimiž se tak rozplýváte, využité. Některé lokálky by zcela jistě být zrušeny měly. Ale ty tratě, po kterých vlaky jezdí, prostě musí být uvedeny do stavu, kdy provoz na nich bude bezpečný, bez ohledu na obsese dendrosexuálních deviantů. A teď přijde řada na ten zdravý rozum. Najetí vlaku do spadlého stromu je v ČR tolik, že to lze… Číst vice »

Chleba Nakup

Aktérem byl Os 2511 (471.073 + 471.052).

Další strom pochuchal TV na směrem na Strančice. Ale mělo by jít projet po vedlejší koleji.

Chleba Nakup

Pocuchal, ne pochuchal.

Kebab

Možnost editace příspěvků by se hodila, občas se stane.

vbb

Též bych se přimlouval

Miloš2

Je jasné,že jste příspěvku porozuměl.Že se někdo občas „překlepne“ snad není taková hrůza,aby byl hned umravňován.Nejste vy ten jak se říká „hnidopich,nebo snad hnidopych,nebo tak nějak?/nebo nijak/