ČSA věří severu. Na Island chtějí létat v létě přímo každý den

První Boeing 737-800 v barvách ČSA registrace OK-TST. Foto: Marek HorákPrvní Boeing 737-800 v barvách ČSA registrace OK-TST. Foto: Marek Horák

České aerolinie od dnešního dne zavádějí každodenní přímé spojení z Prahy na Island. Zatímco v zimě bude letadlo létat s

35 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Apex

Daily provoz přes léto znamená, že každý týden dávají na trh přes 2600 sedaček, jinými slovy by při relativně pesimistickém odhadu 85% obsazenosti potřebovali vygenerovat poptávku zhrba 42000 cestujících. To mi na takovou destinaci přijde dost. Klíčová bude cena, ale na breakeven by potřebovali z každého cestujícího dostat v průměru kolem 4000 Kč v jednom směru.

Viťa

Kolik by těch Maxů vlastně měli na příští sezonu mít? 🙂

vlada

nebude tím létat nikdo dobrovolně

Jirka B.

Koupákům to bude jedno .

TGm

Ráno mezi 5.56 až 6.55 přiletí na KEF 12 linek z USA a Kanady, aby je po 7 hodině Icelandair odvezl dál do Evropy. Do 15 hodin jsou letadla zpět a pak po 16 hodině se rozletí přes Atlantik. Icelandair má codeshare s Aeroflotem ze Sky teamu a Finnair s ČSA nikoliv. Při jiném času příletu a odletu jsme mohli mít z Prahy spojení do Vancouveru či Denveru, nebo v zimě do Orlanda na Floridě.

Jen tak

uniká vám několi věcí…

1) nikde není psáno, že by iceland air zacal s csa codesharovat
2) pro csa by to znamenalo na cely den zabité letadlo (odlet z prahy cca v 10 ráno, návrat letadla do prahy kolem sedmé večer
3) do vsech jmenovanychz mest z prahy spojení na jeden prestup samozrejme je. vancouver a denver je mozne s jednom prestupem dát s british airways, air france, lufthansou. orlando je na jeden prestup dostupne napr. s british airways a lufthansou.

takze vlastne.. co by tím kdo získal? v podstatě nikdo nic.

TGm

Neuniká. Ad1). Icelandair není v žádné velké letecké skupině, však díky dlouholeté spolupráci s Aeroflotem, který je ve Sky teamu jako ČSA, tam navázané vztahy jsou, takže když mohou mít Islaňdané díky Moskvě dobré spojení na Dálný východ a Rusové na Floridu, proč by ho Češi nemohli mít taky, když SW má co ve Středozemí nabídnout? Jak silní jsou v letech do Evropy svědčí i to, že Lufthansa tam vůbec nelétá ani z FRA. Ad2) Stejný časový slot má v KEF má už jen Wizzair, který tam léta na noc z WAW, takže to má být snaha o přímý konkurenční… Číst vice »

Jen tak

ad 1) asi vám uniklo, že ten codeshare icelandair X aeroflot je jen na nepatrné čáasti evropské části sítě, ? kód aeroflotu je na asi pěti linkách icelandairu (rejkjavik – amstr/oslo/kodan/stockholm), a navíc je možné letenky prodat jen v pripade, ze cestujicí pres ten amstr/oslo/kodan/stockholm letí do/z moskvy. cili – je pro spojení moskvy s rejkjavikem .. a ničím jiným. takze ten vas uzasny let z moskvy do orlanda jest „moskva – stockholm/oslo/kodan – rejkjavik – moskva“. úchvatné 🙂 moskvané létají na floridu s jedním přestupem aeroflot X delta, resp. aerfolot X air france. nemají důvod lítat přes island (byť… Číst vice »

TGm

Říkal jsem si, když ČSA linku do KEF bude provozovat stejně jako Wizz z WAW, co brání Icelandairu začít příští rok v létě do Prahy v lepšilch časech a s možností, že část cestujících využije navazujicicí lety Vancouveru nebo na Floridu, kam doletíte v rozumný čas ve stejný čas. Pokud ČSA věří severu tedy konkrétně zemi, která má méně obyvatel než Brno, tak to dělá způsobem, který zcela ignoruje největší přínos letiště v KEF a tou je jeho strategická poloha.

Jen tak

a kdyby bylo vcera hezky, tak by csa zacly litat do rio de janera, protoze vlastne tam udelaji dobrou rotaci letadla, a kdyz udelaji codesharing s golem, tak se stanou skvelym dopravcem dálný východ – patagonie.

no .. co víc na to říct? 😀 kez by vse bylo tak jednoduché 🙂

Zdeněk

Netuším, nakolik tato linka bude v zimě zisková. Hlavně, že to tuší v ČSA. Ale ty časy odletů a přiletů jsou dost nelidské.

Speedy

Já myslím, že tuhle frekenci nechají akorát na letní řád. Přes zimu bych taky neřekl, že by se jim to vyplatilo.

Jen tak

taky proto pres zimu litaji pres kodan.

Speedy

Však jo. Jak říkám.

Původní Pražák

Jelikož to letadlo by přes noc stejně jen tak stálo na Ruzyni, tak jim zjednodušeně řečeno stačí, když se zaplatí palivo a posádka a všechno navíc uz je zisk. Těch možností, kam to v zimě na otočku přes noc poslat, taky neni nekonečně, takže za pokus to podle mě určitě stojí.

Marťas

Je to linka pro koupáky a tam je takový letový řád běžný. Oni jsou zvyklí přijíždět do hotelu uprostřed noci a poslední den se koupat s věcmi odloženými na pláži.

SaulGoodman

Koupáci na Islandu rozloží věci na pláži, rozbijí ledové kry a jdou na to 😉

LiborV

Prosím o vysvětlení. S ČSA budou létat islandští „koupáci“? A to poletí z Prahy nějakými návaznými spoji? Nebo se počítá s turisty z ČR? Ty se na Island primárně koupat nejezdí. Koupání v termálních pramenech bývá v této zemi spíše doplňkem k letní poznávací turistice. Proto moc nerozumím těm věcem odloženým na pláži. Prosím o vysvětlení.

Marťas

Věci na pláži byly jenom pro ilustraci, že jsou koupáci zvyklí nebýt poslední den v hotelu a odlet po půlnoci jim nemusí vadit. Koupáním jsem myslel třeba tohle: https://www.youtube.com/watch?v=MEWKKRzx0c0. (Omlouvám se, ale nevím, jak do diskuse vložit obrázky). Když se podívate třeba na https://guidetoiceland.is/history-culture/7-reasons-icelanders-hate-tourism-in-iceland, tak si myslím, že vychýlit poměr turistů ve prospěch koupáků by Islanďané uvítali.

dvojiteF

Ja na tom nevidím nič zlé. Ten večerný prílet je síce troška krkolomný ale na ďalší deň pred obedom si už nastúpený na túru/prejazd a posledný deň máš celý deň na turistiku. Ráno si v Prahe a na obed doma.

Jen tak

letel jste nekdy do exotictejsich destinaci? prilety a odlety trrba ve tri rano jsou normalni.

Petr

Island vážně není tak exotická ani vzdálená destinace, aby bylo tohle normální, jak vy říkáte. Island je asi stejně daleko jako Lisabon. Přílety a odlety uprostřed noci skousnu u míst, kde je třeba 6, 7hodinový časový posun.

Jen tak

ono lisabon taky neni uplne turisticka destinace, cilovka je tam trosku jina.

zatimco tohle je vylozene turisticka , “leisure” zalezitost.

Petr

Kolikrát jste byl v Portugalsku, že melete o Lisabonu takový nesmysl?

Lkprak

Podobně to přes léto létá třeba Austrian. U destinací, jež jsou „na kraji Evropy“ je pro středoevropské aerolinky zvykem, že tam létají i na noc (ne vždy, ale takové případy jsou). Týká se to třeba Athén, Lisabonu a třeba právě toho Keflavíku.

pozorovatel

Přílety těsně před půlnocí a odlety zpět domů po půlnoci vyhovují především cestovním kancelářím a agenturám, protože umožňují nabízet zájezdy „opticky“ o dva dny delší než kolik činí skutečný pobyt v cílové destinaci.

Martin

Potřebují mít letadlo ráno zase v Praze na další linku, proto takhle pozdní čas

Bart

A to je přesně ten dúvod, proč mívají ČSA tak enormní zpožďení. Při nějakém ranním odletu třeba kapitán nebo cestující přijde trochu pozdě o 15 minut, a jelikož mají ČSA 100% vytíženost letadel, tak i takové 15minutové zpožďění se nakonec může postupně protáhnout na 2 hodiny.

Prngr

Předpokládám, že kapitán snad pozdě nechodí a na pax se nečeká, ne?

Bart

Byl to jenom příklad. To zpoždění může mít různé důvody. Třeba pozdní příjezd z hangáru, pozdní boarding nebo zpožděná pravidelná údržba na stojánce.

Petr

Cestující způsobují zpoždění, i když se na ně nečeká. Stačí jedna bába co hledá svoji řadu a místo pro zavazadla, pak se uprostřed uličky svlíká ze 3 vrstev a ty pak potřebuje uložit do příručáku, a samozřejmě nastupovala mezi prvními protože by jinak o něco přišla, a minuty naskakují.

Jen tak

csa pry docela casto cekaji (pokud neni slot) a je to pry casto duvod zpozdeni….

Janina

V tomhle souhlasím. V létě jsem sledovala FR24 a dívala se, která letadla ČSA/SW mají nejvíc nabalených zpoždění. A jedno z nejhorších jsou ta, co dělají noční rotaci do Beirutu. Nejde ani tak o to místo, jako o naprosto narvaný den, kdy to letadlo nestojí v Praze (jako ostatní) nečinně mezi půlnocí a cca 6 ráno. Když se hrozně zpozdí jiná letadla, tak ta noční pauza to srovná a ráno mohou letět první rotaci na čas. když ale žádná noční pauza není, tak se zpoždění táhne s letadlem třeba 2-3 dny. Což naprosto zabíjí harmonogram pravidelných linek.

Jen tak

on to neni jen bejrut, ale i dalsi nocovky – rusko, ukrajina…