dpp

ČSA mají zachránit čeští majitelé Smartwings, plánují pronájem A220

A220-300 v barvách Českých aerolinií. Foto: AirbusA220-300 v barvách Českých aerolinií. Foto: Airbus

Restrukturalizační plán počítá se zachováním provozu, nezajištění věřitelé dostanou zlomek svých pohledávek.

Na konci ledna založená firma Prague City Air se má stát novým investorem v Českých aeroliniích. Vyplývá to z reorganizačního plánu, který zveřejnil soud v insolvenčním rejstříku. Jeho sestavením byla pověřena společnost Smartwings, která vlastní většinu akcií v ČSA.

Jediným majitelem společnosti Prague City Air je společnost Canaria Travel Group, kterou vlastní Unimex Group Jiřího Šimáněho a firmy rodiny Vikových. Čeští majitelé Smartwings tak mohou do ČSA vstoupit bez čínského investora, kterého mají ve Smartwings.

Plán počítá s tím, že Prague City Air poskytne takzvaný vypořádací úvěr ve výši 125 milionů korun, ze kterého budou vyplaceni věřitelé. Současně poskytne ČSA provozní úvěr v hodnotě 15 milionů korun. Podíly stávajících akcionářů mají zcela zaniknout. Vůči úvěru bude zastaven jediný letoun, který ČSA mají ve vlastnictví: Airbus A319 registrace OK-REQ. Materiál musí schválit věřitelé.

Návrh počítá s více než padesátiprocentním uspokojením dvou zajištěných věřitelů: společnosti Quiver Beta (55 milionů korun) a Lufthansa Technik (3 miliony korun). Na ostatní věřitele připadne uspokojení ve výši 4,6 % hodnoty jejich pohledávek. Podle materiálu stáhne Airbus poté své obří pohledávky ve výši 17,3 miliardy korun za neodebraná letadla. Hodnota nezajištěného majetku ČSA byla stanovena na 253 milionů korun. Věřitelé z řad zákazníků, kteří měli letenky a neproletěli je kvůli pandemii, by měli mít čas na využití voucherů ještě letos.

Restrukturalizační plán nastiňuje důležitost dalšího propojení ČSA se skupinou Smartwings. Plán počítá s tržbami za letošní rok kolem miliardy korun a výnosy 313 milionů korun z prodeje emisních povolenek.

Podle byznys plánu mají ČSA stačit na provoz letos dvě letadla A319 OK-REQ a pronajatý A320 OK-HEU. Jediné vlastní letadlo bude ale na konci roku odstaveno kvůli plánované údržbě obou motorů. V roce 2023 mají ČSA pomáhat letadla Smartwings, celkem pět kusů. Od třetího čtvrtletí příštího roku mají do flotily přicházet postupně formou dlouhodobého pronájmu čtyři nové Airbusy A220. Ty měly ČSA objednané, nakonec ale zakázku zrušily.

Tagy České aerolinie ČSA Doporučeno Prague City Air smartwings
90 komentářů