umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letectví

ČSA loni přepravily na svých pravidelných linkách o 18 procent více cestujících

Airbus A330-300 v barvách Českých aerolinií. Foto: ČSA
Airbus A330-300 v barvách Českých aerolinií. Foto: ČSA

České aerolinie loni využily ekonomického růstu v Evropě a výrazně vylepšily své pasažérské statistiky. Jejich pravidelných linek využilo 2,68 milionu cestujících, což je o 18 procent více než v roce 2016. O téměř šest procentních bodů se meziročně zlepšila i obsazenost letadel, a to na více než 81 procent. České aerolinie loni provozovaly flotilu 18 letadel.

„Navzdory výraznému růstu ceny ropy v loňském roce pokračovaly v leteckém odvětví příznivé podmínky. Rostly ekonomiky téměř všech zemí Evropské unie a poptávka po letech jak směrem do Prahy, tak i Čechů do zahraničí,“ uvedl předseda představenstva ČSA Jozef Sinčák. Firma loni rozšířila flotilu o jeden letoun ATR 72 a spustila dvě nové linky. Meziročně navýšila počet letů o více než šest procent.

Provozní údaje ČSA za rok 2017. Pramen: ČSA
Provozní údaje ČSA za rok 2017.
Pramen: ČSA

V letošním roce ČSA neplánují otevírat nové linky. Flotilu společnosti v květnu opustí jeden Airbus A319, jehož kapacita bude v letní sezóně 2017 nahrazena ACMI pronájmem (i s posádkou a údržbou) jednoho letadla Airbus A321. Podle Sinčáka se chce společnost letos zaměřit na posilování svých současných linek.

K pasažérským statistikám za loňský rok lze připočíst i dalších více než 220 tisíc cestujících, které letadla ČSA přepravila ve službách jiných dopravců. To je zhruba polovina počtu z roku 2016, neboť loni na jaře skončily ACMI pronájmy v Saúdské Arábii.

České aerolinie jsou od roku 2015 většinově v soukromých rukou, když 44 procent vlastní Korean Air a 34 procent Travel Service. Korejci se přitom s Čechy loni dohodli, že svůj podíl převedou na Travel Service. Podobně by mělo skončit i zbylých 20 procent akcií státu. Transakce se naplní po skončení všech antimonopolních procedur.

Charterových a pravidelných linek Travel Servisu loni využilo 5,5 milionu cestujících, což je o pětinu meziročně více.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš

Bude mít ACMI A321 polep?

Jan Sůra

Prý ne.

Martin S.

Skvělé zprávy! Jen škoda že nebudou žádné nové linky, když je ještě před odkoupením TVS slavně oznamovali.