ČSA loni přepravily na svých pravidelných linkách o 18 procent více cestujících

Airbus A330-300 v barvách Českých aerolinií. Foto: ČSAAirbus A330-300 v barvách Českých aerolinií. Foto: ČSA

České aerolinie loni využily ekonomického růstu v Evropě a výrazně vylepšily své pasažérské statistiky. Jejich pravidelných linek využilo 2,68 milionu

České aerolinie loni využily ekonomického růstu v Evropě a výrazně vylepšily své pasažérské statistiky. Jejich pravidelných linek využilo 2,68 milionu cestujících, což je o 18 procent více než v roce 2016. O téměř šest procentních bodů se meziročně zlepšila i obsazenost letadel, a to na více než 81 procent. České aerolinie loni provozovaly flotilu 18 letadel.

„Navzdory výraznému růstu ceny ropy v loňském roce pokračovaly v leteckém odvětví příznivé podmínky. Rostly ekonomiky téměř všech zemí Evropské unie a poptávka po letech jak směrem do Prahy, tak i Čechů do zahraničí,“ uvedl předseda představenstva ČSA Jozef Sinčák. Firma loni rozšířila flotilu o jeden letoun ATR 72 a spustila dvě nové linky. Meziročně navýšila počet letů o více než šest procent.

Provozní údaje ČSA za rok 2017. Pramen: ČSA

Provozní údaje ČSA za rok 2017.
Pramen: ČSA

V letošním roce ČSA neplánují otevírat nové linky. Flotilu společnosti v květnu opustí jeden Airbus A319, jehož kapacita bude v letní sezóně 2017 nahrazena ACMI pronájmem (i s posádkou a údržbou) jednoho letadla Airbus A321. Podle Sinčáka se chce společnost letos zaměřit na posilování svých současných linek.

K pasažérským statistikám za loňský rok lze připočíst i dalších více než 220 tisíc cestujících, které letadla ČSA přepravila ve službách jiných dopravců. To je zhruba polovina počtu z roku 2016, neboť loni na jaře skončily ACMI pronájmy v Saúdské Arábii.

České aerolinie jsou od roku 2015 většinově v soukromých rukou, když 44 procent vlastní Korean Air a 34 procent Travel Service. Korejci se přitom s Čechy loni dohodli, že svůj podíl převedou na Travel Service. Podobně by mělo skončit i zbylých 20 procent akcií státu. Transakce se naplní po skončení všech antimonopolních procedur.

Charterových a pravidelných linek Travel Servisu loni využilo 5,5 milionu cestujících, což je o pětinu meziročně více.

Tagy 2017 České aerolinie ČSA pasažéři
3 komentáře