Covid dělá paseku v jízdních řádech, kraje ruší autobusové spoje

Autobus PID do Tuchoměřic. Autor: Zdopravy.cz/Ondřej KubalaAutobus PID do Tuchoměřic. Autor: Zdopravy.cz/Ondřej Kubala

Prioritou zůstávají školní spoje, u ostatních se jízdní řády mění v trhací kalendář.

Krajské jízdní řády –⁠ především v autobusové dopravě –⁠ jsou kvůli šíření covidové mutace omicron od tohoto týdne na řadě míst bez záruky. Rušení spojů už oznámily například Středočeský nebo Pardubický kraj.

Středočeský kraj s poukazem na covid začal na stránkách Pražské integrované dopravy zveřejňovat seznam spojů, které budou v případě velké nemocnosti řidičů zařazeny do „režimu mimořádného výpadku“.

„Cestující tak budou mít přehled spojů, u kterých hrozí potenciální riziko zrušení i s označením pravděpodobnosti s ohledem na počet nemocných řidičů,“ uvedl kraj. Dispečink bude seznam aktualizovat každý den v 19:00, první verze obsahuje stovky spojů. Prioritou zůstávají podle kraje školní spoje a spoje v dopravních špičkách do a ze zaměstnání.

„I přes takto nastavená opatření nelze vyloučit, že v jednotlivých případech nedojde k neočekávanému výpadku spojů, který může vyplývat z pozitivních záchytů v rámci povinného testování provozních zaměstnanců při příchodu na pracoviště,“ doplnil kraj v oznámení. Situace by se měla stabilizovat v polovině února.

Spoje ruší i Pardubický kraj, a to především ve východní části. Například autobusy ČSAD Ústí nad Orlicí budou od pondělí jezdit podle letního prázdninového jízdního řádu, který bude doplněn o školní spoje.

V minulých týdnech musely být na Orlickoústecku a Svitavsku rušeny až dvě desítky spojů denně, v současnosti jich je několik za den. „Bohužel výši dopadu na veřejnou dopravu neumíme predikovat a dopředu také nebudeme znát rozsah nezajištěné dopravy. Z tohoto důvodu přistupujeme k jejímu preventivnímu omezení,“ uvedl Pardubický kraj na svém webu.

Tagy autobusové linky PID dopady pandemie Covid 19 Pardubický kraj Středočeský kraj
20 komentářů