egoe-plus
Dopravci Lidé Železnice Zprávy

Co s Pejšou v dozorčí radě ČD? Drážní odboráři zuří, mluví o podvodu a odvolání

Zástupci odborových centrál na železnici. Pramen: OSŽ
Zástupci odborových centrál na železnici. Pramen: OSŽ

Nedávné rozhodnutí někdejší předsedy Odborového sdružení železničářů Jaroslava Pejši setrvat i nadále v dozorčí radě Českých drah, o kterém informoval deník Zdopravy.cz, vyvolalo mezi odboráři bouři. Nejostřeji se vyjádřil tajemník Podnikového výboru OSŽ při Českých drahách Antonín Leitgeb v rozhovoru pro on-line zpravodajství OSŽ Obzor.

Jarolav Pejša.
Autor: Obzor/Michael Mareš

„Slušný člověk by tohle neudělal. Ten člověk neumí dodržet ani vlastní slovo,“ řekl Leitgeb. Podle něj Pejša před dvěma lety v době voleb slíbil, že odstoupí zároveň s koncem mandátu dalších dvou zástupců zaměstnanců v DR, aby bylo možné všechny tři zaměstnanecké radní volit najednou. Podnikový výbor OSŽ už také vybral tři kandidáty pro volby do rady: dva současné radní Leitgeba a Vladislava Vokouna, které doplňuje Zdenek Jindra z českotřebovského depa. V případě Pejšova setrvání ale budou moci být voleni jen dva z nich.

Zástupci OSŽ proto nyní volají po Pejšově odvolání z rady, rozhodovat má podnikový výbor na začátku září. „Očekáváme, že 99,9 procenta členů podnikového výboru řekne: chování pana Pejši přesáhlo všechny meze, pojďme ho z dozorčí rady odvolat! Alespoň takové jsou jejich prvotní reakce; ty jsou ještě horší, než jsem si myslel,“ doplnil Leitgeb.

Podle předsedy sdružení Martina Malého má rozhodnutí v rukou právě Podnikový výbor OSŽ při ČD, který může odvolání navrhnout. „Bylo by dobré, kdyby na něj pan Pejša přijel a zkusil své důvody a záměry vysvětlit,“ řekl Malý, který Pejšu loni na sjezdu OSŽ porazil ve volbě předsedy a vystřídal jej v čele největší odborové centrály na železnici.

Po prohrané volbě Pejša řekl, že letos v září z dozorčí rady odejde. Nedávno ale změnil názor s poukazem na to, že v příštích měsících a letech se bude hrát o osud drah. Pejšovi se mimo jiné nelíbí chystané personální změny v čele státního dopravce. Pokud se jej odborářům nepodaří přesvědčit k odstoupení nebo odvolat, vyprší mu mandát v roce 2021.

„Každého člena DR je možné odvolat bez ohledu na to, kým je do DR volen. Zaměstnanci tedy mohou odvolat jimi volené členy,“ uvedl obecně mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Cesta k impeachmentu je ale složitá. Někdo by jej musel navrhnout a následně by ve volbách musela být pro odvolání nadpoloviční většina zaměstnanců. Pejša slíbil svou reakci na Leitgebova slova na pondělí, do té doby prý čeká, zda dostane prostor na stránkách Obzoru.

Rozporuplné Pejšovo rozhodnutí nicméně dává OSŽ jednu jistotu: že i po volbách bude mít zástupce v radě. Ve volbách totiž o ně může přijít ve prospěch jiných odborových centrál.

13 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vorech

Myslim,ze svou praci nedelate dobre, v roce 2018 jste stale nepruzny podnik a zastavate strategii zeleznice urovne roku 1990. Je mi jasny,ze se vam nechce prosazovat moderni postupy a davat sanci mladym, dravym…….

OdborářOSŽ

Ti co jsou účastníky soudních projednávání ohledně konce pana Duška, Ti co jsou odpovědní za úhradu nákladů soudům, advokátům, Duškovi, nyní budou m oralizovat a rovnat „pučistu“. To také slušný člověk nedělá 🙂

Sebral bych jim ty funkce – koryta úplně! Stejně není jedinná věc, kterou by zastavili, viz i nedávné rozdělení ČD na provoz a údržbu. Nikdo s tím nesouhlasil, stejně to udělali a teď tam ryjou rypákama v zemi všichni!

OdborářOSŽ

Zákoutí OSŽ, tajemnství nejen Leitgeba a Malého: http://www.oszvsetaty.cz/diskuze.html

Odborář OSŽ

Zdravím ve spolek. Pro trošku objektivity je dobré seznámit se s poznatky na jednom z mála debatních kroužků k problematice OSŽ, fóra které ze strany vedení OSŽ , ač se tváři jako demokratická organizace, je neustále potíráno snahou o jeho likvidaci! http://www.oszvsetaty.cz/diskuze.html Po přečtení několika listů zjistíte, že zrovna Malý a Leitgeb mají hodně co vysvětlovat všem členům a pro vlastní porci ostudy a selhání by zrovna oni měli mlčet! Činnost OSŽ po nástupu Malého se soustředí na FKSP, pracovní a finační podmínky nikoho nezajímají, železnice je na pokraji hluboké krize, zejména u SŽDC, které jenom za prvních sedm měsíců… Číst vice »

Korytář

No tak šup, šup! Uvolnit korýtko. Další čuníci čekají..

T.H.

Železniční odborář, no. Nic zvláštního.

Martin1

Tak pokud si dobře pamatuju, tak Pejša bych vždycky odpornej prospěchář. Hlavně on, ostatní mu byli ukradený.

Jaroslav Pejša

Pane, my se známe? Tak se prosím představte. S anonymem se dá těžko diskutovat. Ten má výhodu snadného plivání.

Petr.R

vy nevíte, že existuje gdpr? Proč by se Vám měl představovat, vy děláte ve veřejné scéně, on né a když jste tady zavítal povězte co tam děláte celou pracovní dobu a kolik máte příjem od chudáků co musí sloužit v čd za každýho počasí, ty vaše vybavený kuchyně, klimatizovaný kanceláře a žádná pracovní doba. A já jsem myslel, že odbojáři se zdraví soudruhu? Já jsem z moravy a neříkejte sprostě kde to je!

Jaroslav Pejša

Já bydlím v Olomouci.

Petr.R

Já v kroměříži a pracuji též v kroměříži.

Svojsin

Dobrý den pane Pejšo,

když už jste tady, nemohl by jste se zde pro čtenáře v krátkosti vyjádřit k záležitosti, která je vám vyčítána ze strany soudruhů na OSŽ??
Chystá se nějaké společné etkání, kde by jste si objasnili vzájemné názory?
Děkuji předem.

Jaroslav Pejša

K celé záležitosti se vyjádřím na tomto serveru v rozhovoru, který bude zítra zveřejněn, protože chci splnit svůj návrh daný vedení OSŽ, aby mi bylo umožněno reagovat na rozhovor A.Leitgeba. Nabídl jsem, že do konce tohoto týdne dávám přednost webové stránce OSŽ a čtrnáctideníku OSŽ Obzor, pokud však mi tuto možnost vyjádření nedají, tak využiji jiných sdělovacích prostředků. Do této chvíle mi tu možnost nedali a již nepředpokládám, že by se to do půlnoci stalo. Patrně se domnívají, že členové OSŽ nesledují nic jiného než Obzor a web OSŽ, tak se moji odpověď nedozví. V dnešní internetové době je to… Číst vice »