egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

Clům navzdory. Airbus získal v USA velkou zakázku, Spirit koupí sto strojů A320neo

Airbus A320neo v barvách Spirit Airlines. Foto: Airbus
Airbus A320neo v barvách Spirit Airlines. Foto: Airbus

Airbus získal první velkou zakázku v USA po zavedení cel tamější vládou. Nízkonákladová společnost Spirit Airlines oznámila, že s Airbusem podepsala předběžnou dohodu na dodávku stovky letadel A320neo. Kontrakt dopravce oznámil jen pár dní poté, co americká vláda uvalila na evropská letadla cla.

Zakázka počítá i s opcí na 50 dalších letadel. Aerolinka, která patří mezi takzvané ultranízkonákladové, chce s dalšími letadly rozšířit svoji síť v USA, Latinské Americe a Karibiku. Aerolinky, které jsou sedmým největším dopravcem v USA, zůstanou Airbusu věrné, dosud mají ve flotile jen letadla od evropského výrobce, celkem 138 letadel A320 family. Firma se chlubí, že má jednu z nejmladších flotil v USA: průměrné stáří je 5,6 roků.

Airbus se může částečně vyhnout clům ve výši 10 % v případě, že bude tato letadla vyrábět ve svém závodě v USA v Mobile ve státě Alabama. Odsud má ještě letos aerolinka převzít celkem sedm A320neo.

Spirit Airlines patří mezi nejrychleji rostou aerolinky v USA, provozní model připomíná byznys středoevropského Wizz Airu. Letos chce aerolinka představit nový interiér letadel, chce vyměnit například sedačky a zvětšit prostor pro cestující.

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
bohyn

Nebo se vyhnou clu tak, že založí pobočku v Evropě a ta bude ty letadla vlastnit a Spirit si je bude jen pronajímat.

Filias

Zakázku můžou dělat částečně nebo úplně v USA. Podle toho co bude výhodnější.

Pavel

Když měli na výběr mezi A320 s 10% clem nebo 737MAX, tak je výsledek celkem nepřekvapivý.

Lukáš F.

Jenže to rozhodnutí už padlo dávno před tím, než MAXe začaly lítat (a padat). Jednou se rozhodli postavit flotilu na A320, tak s nimi pokračují.

Lukas

Nenapada mi nic ine len ako vysmiat sa boeingu, tam kde teraz su sa dostali len svojou nenazranostou a profituje z toho airbus.
Trump sa moze teraz na vlasy stavat 😀

Ulafme

Přesně tohle mne napadlo.
Trumpa z toho trefí šlak a to bude dobře…

Dino

Bohudík !