Chceme více zastávek, ne rychlost. Středočeskému kraji se nelíbí plány na tunely pod Prahou

Nová železniční zastávka Praha - Rajská zahrada. Foto: Zdopravy.cz, Jan NevyhoštěnýNová železniční zastávka Praha - Rajská zahrada. Foto: Zdopravy.cz, Jan Nevyhoštěný

Ocení dojíždějící více zastávek, nebo naopak rychlejší cestu do cíle? Projektanti a kraj se zatím neshodli.

Odebírat
Upozornit na
guest
101 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Os5600

Já bych to tak nepřeháněl. Projekt po dokončení sice odvede nějaké spoje z hlavního nádraží. Ale mezitím se na hlavní nádraží desítky nových spojů přidají. Ve výsledku tak budeme mít přetížené Metro S (kde S díky navrhované mizerné kapacitě můžeme hrdě číst jako s*ačka) a ještě přetížený hlavák.

Pavel Matoušek

Ví někdo, jak má v praxi vypadat křížení tratí u Masarykova nádraží, jižně od Negrelliho viaduktu?

Bohumil Pokorný

Tentokrát plně souhlasím s panem Boreckým.Příklad máme na S9,kde přidání jedné zastávky v místě významné přepravní poptávky množství cestujících nesnížilo,právě naopak.Modelování dopravy je teoretická záležitost,uplatnitelná jen všeobecně, vždy je nutné provést korekci s přihlédnutím na konkrétní podmínky místa.

Roman

Přidávání zastávek musí mít smysl (např. obsluha dosud neobslouženého území,když je místní poptávka vysoká). Na druhou stranu se to nesmí přehnat, protože se snižuje atraktivita pro ty vzdálenější cestující, pokud se dojezdové časy díky tomu natahují. To se dá samozřejmě vyřešit zrychlenými spoji (které některé zastávky v některých časech projedou), ale to musí zase umožnit kapacita trati. Prostě jedno s druhým musí být vždy prověřeno a jít ruku v ruce.

Náhodný Kolemjdoucí

Krom sporného Albertova je rozdíl mezi N1 a N2 jediná zastávka v každé větvi (Florenc, Karlovo náměstí, Václavské náměstí). Karlín je i ve verzi N2.

LubosMarek

Vlak je vlak a ne tramvaj nebo metro. Nemá zastavovat u každé vrby a každých několik set metrů. Jinak můžete stavět tratě rychlé jak chcete ale vlak se nestihne ani rozjet a už brzdí na další zastávce. Vlak má být páteř systému a ostatní MHD má navazovat. MHD má stavět pak u každé vrby a ne vlak.

Petr

Pak se není co divit, že Praha kecá do Středočekého kraje. Každému co jeho je.

Dusmor

Mohli byste do těch mapek variant doplnit vzdálenosti mezi středy jednotlivých nových stanic, resp doplnit časy jízdy plánovaných souprav.

Roman

Já osobně bych zavedl v tomto státě, aby když někdo něco chce navíc, aby si připlatil z vlastního rozpočtu. Zastávky navíc, obdobně u dálnic sjezdy navíc, apod. Pokud kraje, obce nebo jiné subjekty chtěji vyšší standart, tak ať platí… jinak se tu buduje vše příliš draze. Jestli někomu přijde 35 mld. málo, pak mě ne…

Filip Jirsák

Víte, co stojí v tomhle státě nejvíc? To, že se pořád někde na něčem šetří. Vždycky se někde ušetří pár procent rozpočtu a pak to další desítky let komplikuje život všem, kdo to používají, a stojí to další a další peníze. Ušetřilo se na údržbě Vyšehradského mostu, takže teď je tam výrazně snížená kapacita, a až se bude bourat a stavěn nový, nebude tam jezdit nic. Libeňský most to samé. Na D1 v Ostravě se také ušetřilo a také se musí předělávat a omezuje to provoz. A tak dále a tak podobně. V soukromém sektoru už to kde kdo chápe,… Číst vice »

nowas

„to stačí…“

Dusmor

Například délka nových nástupišť pro příměstkou dopravu (Úvaly, Klánovice, Běchovice,…).
– Postavíme nové nástupiště tak jako ta stará, 250 metrů dlouhá.
– Ne, ne, ne, zkraťte to na 200 metrů. To stačí.
A pak o něco později:
– Vlaky jsou přecpané, ztrojíme ešusy.
– Ne, ne, ne, tři soupravy se k novým nástupištím nevejdou.

Jiří Kocurek

Přičemž těch 50 metrů ušetřeného peronu je vyštěrkovaný prostor mezi kolejemi, hluchý. Pokuz zrovna tam v tom místě není potřeba umísti napájecí stožáry, které by se mohly klidně posunout.

Roman

Tak na začátku vždycky musí být správná analýza. Bez ní nemá cenu stavět nic. A ta říct, co a kde je zapotřebí. Ale nemůže tu být ten stav, že kdokoliv přijde a něco chce, tak si řekne nebo postaví na hlavu a díky tomu se vše zdrží o desítky let. Největší ztrátu přináší přepšlapování a nemožnost to postavit rychle. Nejde o tom, zda se vše povede hned dokonale, ale problém je, že nepostavené dopravní stavby neumožní generovat příjmy / úspory v jiné části ekonomiky. Koukat na každou stavbu krátkozrace jen aby se ve všem na daném místě vyhovělo na 95%… Číst vice »

Filip Jirsák

Jenže ona se ta analýza také udělá způsobem „to stačí“. A ty průtahy pak nejsou způsobené snahou vyhovět všem, ale tím, že ty navržené varianty jsou (právě kvůli levné analýze) na první pohled špatné.

Ano, když už je starý most na spadnutí, nová konstrukce bude rozhodně lepší. Jenže kdyby se nezanedbala údržba, mohl se vedle postavit za provozu druhý most a obešlo by se to bez toho výrazného omezování dopravy.

Roman

Analýzy se dělají, vždy je tam nějaká predikce. Je tedy otázka, zda predikce dokázala odhadnout vývoj dobře nebo ne. Teď ot přeženu, ale kdyby někdo dělal prediky v roce 1989, sekl by se úplně ve všem. Bohužel, co se týče dopravních staveb, tam jsou stavby omezovány ekonomickou návratností, u železničních staveb je pak často zázrak, že se některé vůbec podařilo obhájit. Přidáváním dalších nákladů by nedošlo vůbec k žádné stavbě pro ekonomickou neobhajitelnost (třeba Praha – Liberec se zkoumal snad 20 let, než jim to začalo vycházet) 😀

Roman

Dvacet let už se možná mohlo jezdit, alespoň 120tkou 🙂

Ondřej

Sakra kdo je v tom rozhodujícím výboru za Prahu? Praha už několik let zastává názor, že ppotřebuje spíš víc zastávek – říkají to radní, říká to IPR. O kolik se prodlouží jízdní doba, když tam bude na každé větvi o zastávku navíc? O 2 minuty? A stejně pak někteří budou muset vystoupit jinde a vracet se na tu chybějící zasstávku. Zastávka na Florenci nebo na Karláku má ohromnej přínos. Jestli je v tý N1 zbytečný zastavovat na Smíchově, Karláku, Můstku a i hlaváku, pak ta N3 je solidní kompromis. A to nemluvě o tom, že ta 3patrová stanice na hlaváku… Číst vice »

Jan Kavan

Dávám za pravdu SČ kraji. Více zastávek vygeneruje do budoucna výrazně větší poptávku a konečně dá Praze něco jako „S bahn“. Pro budoucí rozšiřování systému lepší varianta (rozplet za Smícháčem směrem na sever jako základ ringu a pod.).

Grossák

Nevygeneruje. Viz článek.

Honza

A mohli bychom ta čísla vidět?

Jaaa

Tohle je takové hraní si s čísly. Čísla jsem neviděl, ale nemyslím si, že jedna zastávka z každé strany navíc bude u couráku něco zásadního. Kdyby jich mělo být víc, už je to na diskusi.

Grossák

Hovoříte o vlivu na poptávku?

V.N.

Souhlasím s Boreckým. 35 miliard u stavby takového rozsahu už není zas až takový rozdíl a co tím Praha získá ? V podstatě další rychlý dopravní systém pod Prahou, který se může hodit i z toho důvodu, že čas od času metro nejezdí (generálky, rekonstrukce). Čas od času máme problém s povrchovou dopravou. Když vidím pražské metro, mám z něho pocit, že je ve špičkách též na hraně kapacit a nějaké možnosti jak tyto kapacity zvyšovat jsou nereálné. Dále to, že se postaví zastávky ještě neznamená, že v nich musí všechny vlaky zastavovat. Linka Úvaly-Radotín může zastavovat všude, linka Kolín-Beroun… Číst vice »

Grossák

Linka Úvaly-Radotín může zastavovat všude, linka Kolín-Beroun na Karláku zastavit nemusí.

V článku vyvráceno.

Martin Verner

Nevyvráceno. V článku uvedeno tvrzení, které s tím není v souladu, ale na vyvrácení je potřeba něco malinko víc.

jva

Někde byla zmíněna kapacita koleje 15 vlaků za hodinu, tedy po 4 min. Pokud se courák zdrží 2 minuty, už je odstup v dalším úseku na hraně, v následné zastávce o 50% cestujících více (4 vs. 6 min. za předchozím vlakem), tedy delší odbavení (a ten následný už tím bude bržděn)…

Aznoh

Při 16 vlacích za hodinu a směru MUSÍ všechny vlaky stavit ve všech zastávkách. V opačném případě by se výrazně snížila kapacita, nebo by ty nezastavující stejně musely čas „odčekat“ někde za tím zastavujícím vlakem.
Ty „argumenty projektantů“ jsou výsledky přepravní prognózy, postavené na podrobném dopravním modelu. Zastávky navíc prodlouží cestovní dobu, takže pro nějaké procento cestujících linku zneatrativní (bude pro ně výhodnější jiný způsob dopravy). Na druhou stranu zastávky navíc naopak zaktraktivní linku pro určité procento lidí, kteří by jinak využili jiný způsob dopravy. A ty procenta lidí + a – jsou, dle výsledků přepravní prognózy, velmi podobná čísla.

V.N.

Těch 16 vlaků za hodinu je v podstatě nereálný nesmysl. Nechápu a nerozumím tomu, proč někdo pracuje s takovými přepálenými čísly.

Filip Jirsák

Proč by to byl nereálný nesmysl? Technicky nebo poptávkou? Technicky je to souhrnný interval 3:45 na dvoukolejích, to mi nepřipadá nereálné. A poptávkou je to 8 vlaků za hodinu z jednoho směru nebo do jednoho směru, takže 4 vlaky na jedné lince za hodinu, tedy interval na lince 15 minut. To mi vůbec nepřipadá jako nereálné.

Marian Kechlibar

Běžte se podívat na mnichovský S-Bahn a pak mi řekněte, že jeden vlak za 4 minuty jsou nereálné nesmysly. Celá ta hlavní osa od Laimu po Ostbahnhof je pořádně vytížená.

Město velikosti Prahy, zhruba.

Jiří Kocurek

„a nějaké možnosti jak tyto kapacity zvyšovat jsou nereálné“

Právě probíhá stavba metra D

Marian Kechlibar

Také souhlasím s Boreckým. Toto je druh stavby, která bude v provozu ještě roku 2100. (Kdo pochybuje, nechť se podívá na stáří vinohradských tunelů.)

35 miliard rozpočítaných na skoro 80 let je pro ekonomiku velikosti ČR nicotná částka.

Škrpál

V oblasti Karlova náměstí by zastávka být měla, tam by vytvořila použitelné přestupní vazby. Na Albertově je ale zastávka naprosto nesmyslná. Tam už to železnice zkoušela a nevyšlo to.

Frantisek X

Kdy naposledy? A jaké byly příčiny? Je tam dost škol, mnohem více se dojíždí, přestup k Výtoni či Albertovu nabízí dostatek směrů. Do B lze vlézt už na Smíchově. Ovšem, hovořím o stanici Praha-Vyšehrad, ne o návrhu stanice vlaku jen pro Albertov a Botanickou zahradu.

Roman

Karlovo náměstí bohatě stačí, na Albertov je to už jen kousíček (např. 2 stanice tramvají).

Filip Jirsák

Akorát že Karlovo náměstí je na jiné trati, než Albertov…

Roman

No vidíte, hned je nápad na zlepšovák, vést tratě společně až na Karlák 🙂 a až pak je rozdělit… 🙂 hned ušetříme Albertov 🙂 No ne, zatím jsou to jen čáry v mapách…to že to tak někdo navrhnul nemusí být ještě finále.

Jiří Kocurek

Vidím správně 600 metrů pěšky? https://mapy.cz/s/lukoveraso

Roman

Ano, pak už stačí protáhnout brněnskou linku na Karlák (spoj Brno – Praha Karlovo náměstí) 😀

Náhodný Kolemjdoucí

Možná má Albertov nahrazovat Karlovo náměstí, které ta větev míjí, ale přijde mi, že ani vysoké školy a ani přestup na tramvaje tu zastávku nemůžou obhájit.
Skoro se vnucuje otázka, jestli pro její existenci nejsou nějaké technologické důvody.

Frantisek X

Otázka stojí, co více je na Karlově náměstí, kromě podobných přestupů. Ovšem, pak je tu i nulová varianta (ne nutně kopírující B).

Lukáš F.

KN je docela velký přestupní uzel, Albertov ne.

Filip Jirsák

Nemůžete to posuzovat podle současného stavu. Než se začne stavět „Metro S“, bude na Albertově dávno železniční zastávka (přesunutý Vyšehrad, obvykle se jí teď říká Ostrčilovo náměstí).

Filip Jirsák

Zapomínáte na přestup na vlak směr Smíchov.

Náhodný Kolemjdoucí

Napojení směr Smíchov je hned z další stanice Václavské náměstí.
Je fakt, že to je další možný budoucí přestup, na který jsem zapomněl, ale stále mi to přijde jako nejslabší nová stanice N1 (a N3).

Jmeno

Víc zastávek (v Praze) je úplná hloupost. Staci v uzlech na prestupu s metrem, vyhoda vlaku je rychle spojeni napric Prahou s minimem zastavek

Náhodný Kolemjdoucí

V příměstském vlaku nejprve zastavíte v kdejaké vesnici před Prahou, ale v Praze pak je problém zastavit na Karláku?
Argument ceny chápu, ale vymlouvat se na čas?

Twix

Taky mi z pohledu dojíždějícího třeba ze Senohrab nebo Nučic přijde existence jedné pražské zastávky navíc jako zcela nepostřehnutelné zdržení (zatímco velmi postřehnutelné to je pokud se mi zrovna tam hodí vystoupit), takže tady postoj kraje chápu.

nowas

Než zjistíte, že se tam těch zastávek vložilo 5 a z nepostřehnutelného zdržení je deset a více minut.

Twix

A něco takového tady snad je? Řeší se jestli mít zastávku na Karláku a Albertově, to je na každé trati jedna, a ne pět.

Marian Kechlibar

Jenže o pěti zastávkách na jedné trase se nemluví.

Vezmeme-li jako počátek cesty hl.n., tak na typické trase je to jedna zastávka navíc, občas dvě.

Jan Kavan

Od toho budou koleje na povrchu.

Frantisek X

Jako že přestoupíte do rychlíku či expresu?

MatejV

Nebylo by lepší dát tam VRT? Ano bylo by to dražší, ale zase by se dala VRT dostat na letiště pod zemí a směr Ústí jiným směrem, ale bohužel už se dříve rozhodlo takto.

Pražec

Duch Emanuela Šípa? 😀

MatejV

Ano vím, že s tím Emanuel Šíp přišel. Jenom se zamýšlím nad tím, zda nakonec neměl pravdu.

Vít Jůza

Lepší by to bylo, jen by to asi nebylo dražší.

Lukáš F.

Varianta N1 je totální bizár. Nejen, že pro cesty kamkoliv do severní poloviny Prahy přidává dvě zastávky, ale ještě jede oklikou. Taková Chalupoida 2.0.

Filip Jirsák

Ono je potřeba se podívat na celou koncepci, ne jen na jednu vámi vybranou trasu. Když se podíváte na celou koncepci, zjistíte, že varianta N1 je nejlepší. Umožňuje jezdit křížem (z jihu na sever i na východ, stejně tak ze západu na sever i na východ), má krátký přestup na povrchové vlaky na hlaváku, umožňuje přestup na všechny linky metra a nenutí všechny dojet až na hlavní nádraží, ale rozprostře přestupy na více zastávek.

V.N.

Vidím to úplně stejně.

Lukáš F.

Pokud nechcete nutit lidi jezdit na hlavní nádraží, řešením není je vozit oklikou přes Albertov, ale protáhnout metro C k vlaku do Horních Měcholup nebo Uhříněvsi, aby vznikl přestup tam.

Twix

Protažení metra C k vlaku by se mělo provést v každém případě bez ohledu na zvolenou variantu.

Filip Jirsák

Asi jste to nepochopil – na Albertově má být zastávka. V té budou moci lidé přestoupit na vlak na Smíchov, na tramvaje na Anděl, Karlovu náměstí, do Podolí…

Jan Kavan

Odkud kam, prosím? Pokud chcete jet z jihu na sever, pojedete metrem a přestoupíte na Hlaváku…

Lukáš F.

Když přijedete vlakem S9 od Benešova a chcete třeba do Holešovic nebo Karlína, tak vás to poveze vyhlídkovou trasou přes Albertov.

Filip Jirsák

Když pojedete do Karlína, bude podle vás ta vyhlídková trasa horší, než přestup na hlaváku? Pochybuju.
A co když pojedete na Karlovo náměstí, Smíchov, Albertov, Malou Stranu, Hradčany, Dejvice – tam všude budete muset vyhlídkovou jízdou až na Hlavák. To bude rychlejší?

Lukáš F.

Každá další zastávka na trase někomu cestu zrychlí, jinému zpomalí. Nelze vyhovět každému. Pomalou zastávkovou vrstvu už máme, to je metro a tramvaje. To, co Praze chybí, není další pomalá vrstva, ale spojení rychlejší než metro, vhodné pro cesty na delší vzdálenosti.

Filip Jirsák

Jenže i rychlé spojení má smysl jenom tehdy, když má dostatečný počet zastávek. Spojení, kdy všichni povinně pojedou na hlavák a odsud zase tou pomalou vrstvou (pokud možno zpět ve směru, odkud přijeli), tu cestu neurychlí.

Ostatně obrat těch zastávek v Praze pořád bude daleko větší, než obrat spousty zastávek za Prahou. Takže pokud chcete šetřit čas, šetřete ho na druhém konci a počítejte se spěšnými vlaky, které budou projíždět některé zastávky mimo Prahu.

petr.sladek

Není pak výhodnější do tunelů naopak umístit dalkovou dopravu? Tam v zásadě stačí jen jedna centrální zastávka. I když přidají pár dalších zastávek, stejně velká část lidí bude muset využít nějakou navaznou dopravu. Navíc přestup z povrchu by byl rychlejší…

Projektak

Ne, problém nastává třeba s délkou nástupiště – potřebujete cca 400 m
Na regionalku vám postačí 220.
S tím souvisí pak další jako jsou IN, směrové poměry, počet přístupů na nástupiště..

Sova

Směrové poměry by právě bylo snazší přizpůsobit rychlým vlakům v tunelu, než na povrchu, ne?

Twix

Které směrové poměry pro dálkovku chcete vylepšovat, aby se to nějak poznalo? Na sever se má jet přes Balabenku „rovně“, na východ přes Libeň je to směrově celkem v pohodě a přibýt má pak nová spojka ze Zahraďáku, kudy se zároveň už teď jezdí rychle na jih. Takže jediné zrychlení které by tunel pro dálkovku přinesl by byly ušetřené 2-3 minuty na Smíchov, kde má dálkovka stejně stavět.

Frantisek X

A co vyjde lépe, jedna stanice à 400 m (která by se pod hlavní vešla), nebo čtyři à 220? Jiná věc je frekvence na povrchu, s brzděním a rozjezdy.

smasska

Jenomže ta „jedna stanice“ by musela mít třeba trojnásobek kolejí, tudíž větší jeskyně. Dálkovka má delší pobyty a různě na hlaváku manipuluje.

Twix

Z hlediska nákladů a přínosů jsou rozhodně lepší ty čtyři tunelové stanice pro regionálku, než jedna pro dálkovku, která žádné nové území neobslouží a musela by mít mnohem více kolejí a složitější zhlaví. Dálkové vlaky se déle odbavují a aspoň někdy na sebe chtějí čekat.
Stačí se podívat do kteréhokoliv velkého uzlu, kde mají vlaky pod zemí, jaké vlaky to jsou a jak ty podzemní stanice vypadají.

Dejf

no ještě bych k tomu dodal, že stávající vytížení pražské mhd v centru ve špičce asi ani neumožní rozvozit další milion lidí, který tady za 100 let přibude.

DavidS

Berlín, VRT a vypadá hezky. I když je to asi výjimka.

Twix

Ano tam je to trochu specifické, zároveň tím tunelem ale jezdí i veškerá regionálka (a na podzemní stanici Potsdamer Platz staví jen ta), přičemž v kolmém směru se zase ta dálkovka nadále klikatí po staré trati přes Zoogarten. Berlín bych úplně nepočítal mezi velké uzly, které mají vlaky pod zemí – resp. mají oddělenou síť S-Bahnu a to je samo o sobě další specifikum.

DavidS

Stejně tak ty koleje o nějaká 4 patra výše skrz halu.

Dejf

no zatím stačí 220, ale jestli bude počet cestujících stoupat jako posledních 20 let, tak aby z toho nebylo divítko, že je potřeba EMU400 ve trojčeti. nesmíme zapomenout, že tohle by mělo kapacitně dostačovat někdy do 23. století, kdy dle startreku bude transportér certifikován i pro biotransport 😀

https://memory-alpha.fandom.com/cs/wiki/Transport%C3%A9r#Historie

Náhodný Kolemjdoucí

Pro ono EMU400 ve trojčeti ovšem nejsou vybavené ani příměstské zastávky a pokud by tedy takový vlak do Prahy jezdil, tak by byl označen jako R a jel by po současné trase přímo na Hlavní nádraží?

Dejf

no tak vzhledem k tomu, že tohle nebude stát před rokem 2040 (spíš 50), tak bych dobrou správu tak nepodceňoval.

Jiří Kocurek

3x EMU400 bude mít délku asi 320 m.

Grossák

Pokud varianta s méně zastávkami generuje stejný počet cestujících jako s více zastávkami, dává smysl přistoupit k té rychlejší. Ona totiž nebude levnější pouze investičně, ale také provozně, hlavně díky nižší oběžné době vlaků.

Každý chce zastávku, ale nikdo nechce jezdit vlakem, který všude zastavuje. 🙂

Gunduľ neubiješ

To je taková varianta NIMBY. Zastávky mají být pouze tam, kde je potřebují já, abych měl pohodlný nástup a výstup a nikde jinde, aby to nezdržoval.

El Barto

Ideálně zastavit jen přímo před domem a potom až přímo v cíli cesty, samozřejmě bez přesunu pěšky nebo návaznou MHD. Aha, ono už něco takového je, a jmenuje se to auto. Jen v té Praze a pár dalších velkých městech to jaksi nefunguje skrz parkování a ucpané ulice.

Náhodný Kolemjdoucí

Jenže právě tu návaznou MHD ta varianta N2 z velké části ignoruje. Přestup je jen v samotném centru, ale i pak třeba od Benešova chybí přímý přestup na metro A a B, o nějakém napojení na tramvaje ani nemluvě.

Frantisek X

Od Benešova na A stačí dostavět metro od Starostrašnické k Zahradnímu městu. Tramvaj už tam jezdí, stejně jako ve Vršovicích, a bude i u hlavního nádraží.

El Barto

Je v nějakém plánu prodloužení trasy A směr ZM?

Jaaa

“Stačí dostavět…” Jojo, něco jak v té Bratislavě nebo v Brně.

Rudolf Tuček

Určitě méně zastávek vrstvy které mají hodně zastávek už jsou, nepotřebujeme suplovat metro které staví na každé mezi.
Jet ze Zličína na Černý most je celá věčnost.
Spíše volit zastávky tak aby tam byl pohodlný přestup na co nejvíce linek MHD.

Vít

Přesně. Osobně bych neměl problém jet s jedním přestupem metrem, tram nebo třeba na Rekole/Nextbiku.

Josef J.

Poslední dvě věty souhlas: Podstata, proč se zdá druhá varianta horší mně, je absence stanic v klíčových uzlech městské kolejové dopravy. Ale kde z první varianty ubrat?

Sch

Pan Borecký si sám odporuje, právě proto, že ne všichni jedou do centra, nedává smysl mit kopu zastávek v centru. Důležité je mít přímí přestup na každou linku metra, díky tomu jsem pochopil zastávku Václavák, a lidé z vlaku se tak rychle dostanou do mnoha částí města. A právě zastávka Rajská zahrada toto splňuje a reaguje na rozvoj Prahy i mimo centrum.
I proto bych posunul u N2 nástupiště na severojižní na Hlaváku tak, aby šlo přímo přestoupit na metro A na Muzeu, taková stanice polo-Opera.

smasska

Jenomže právě stanice Opera vyšla nejhůře, protože teoreticky vypadá pěkně na mapě, ale v reálu má s náskokem nejdelší a nejméně komfortní přestupy na povrchový hlavák. Ty přestupy tam jsou, ale horší. V reálu si spíš přestoupíte jinde, pokud to bude posledních pár minut cesty, nebude to tak vadit jako pravidelný pochoďák v zásadě pro všechny.

Frantisek X

Pan Borecký tím nejspíše jezdit nebude, jinak by to reálně tak neznevýhodňoval.

Skippy

Ano, asi se toho nedozije i kdyby mel zit do 100 let.

Frantisek X

Pochodová cvičení stylu Varšava za mě nebrat. Jinak souhlas.

Šalina na Špilas

AD metro: ještě když započítám čas na „fárání“ ve stanicích jako Kobylisy, tak je metro strašně pomalé (toto se naštěstí ČM a Zličína netýká, ale vlaků bude).

Jakub P

I ta varianta s vice zastavkami jich ma o hodne min nez metro. Coz je dobre, jen ta minimalni jde s tim poctem az moc nizko.