Cestující se vracejí, České dráhy jich v pololetí přepravily o 25 milionů více

Cestující ve vlaku Českých drah. Pramen: České dráhyCestující ve vlaku Českých drah. Pramen: České dráhy

Cestující se rychle vracejí především do dálkových vlaků.

České dráhy přepravily v prvním pololetí letošního roku 75 milionů cestujících, což je o 25 milionů (49 procent) více než ve stejném období covidového roku 2021. K číslům z časů před covidem má nicméně dopravce ještě daleko, za první pololetí roku 2019 hlásil 92 milionů pasažérů.

„Pololetní ukazatele jednoznačně potvrzují, že se lidé do vlaků vracejí. Rychlejší růst sledujeme hlavně ve druhém čtvrtletí, kdy zmizela poslední opatření včetně povinnosti nosit roušky a respirátory ve veřejné dopravě. V té době jsme vozili už zhruba 86 procent cestujících ve srovnání s posledním rokem před pandemií koronaviru,“ uvedl šéf ČD Michal Krapinec.

Z údajů ČD vyplývá, že se rychle vracejí především cestující do dálkových vlaků. Průměrná přepravní vzdálenost je totiž 48 kilometrů (meziročně plus osm kilometrů), což je více než v roce 2019 (46 km). „To jen ilustruje, že železnice má své dominantní postavení v dopravě ve velkých aglomeracích a pak na dálkových linkách, kde nabízí výhodnou alternativu k individuální cestě autem,“ doplnil člen představenstva Jiří Ješeta.

Přepravní výkon osobní dopravy ČD dosáhl v pololetí 3,6 miliardy osobokilometrů, meziročně o 81 procent více. V pololetí 2019 činil 4,2 miliardy osobokilometrů.

Tagy České dráhy cestující
48 komentářů