Česmad: Na některých úsecích cyklistu nelze s velkým vozidlem podle nového zákona předjet

Autobus PID do Tuchoměřic. Autor: Zdopravy.cz/Ondřej KubalaAutobus PID do Tuchoměřic. Autor: Zdopravy.cz/Ondřej Kubala

Poslanci nyní schválili senátní verzi, která je vůči řidičům výrazně mírnější, pokud jde o sankce.

Čeští řidiči budou muset od ledna více dbát na to, s jakým odstupem předjíždějí cyklisty. Sněmovna tento týden definitivně schválila novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích, která nařizuje odstup 1,5 metru, v oblastech s omezením rychlosti do 30 km/h bude stačit metr. Novela zákona už čeká jen na podpis prezidenta, neboť v Senátu už byla. A doznala tam některých změn.

Poslanci nyní schválili senátní verzi, která je vůči řidičům výrazně mírnější, pokud jde o sankce. Původní poslanecká verze obsahovala pro případ porušení pravidla zákaz řízení až na 12 měsíců, sedm trestných bodů a až 10 tisíc korun pokuty. Senát sankce omezil na maximálně 2000 korun.

Což dnes uvítalo sdružení dopravců Česmad Bohemia. „Zásada dodržování bezpečného odstupu je zcela bez diskuze. Problém předjíždění cyklistů vnímáme jako důležité téma, ale jsme rádi, že neprošla verze s tvrdšími tresty, pro profesionální řidiče doslova likvidačními,“ uvedl generální tajemník sdružení Vojtěch Hromíř.

Vyjádřil přitom naději, že o uplatňování zákona a jeho obtížné kontrole se povede ještě debata. „Šířku odstupu neutváří jen předjíždějící vozidlo, ale i sám cyklista, který může měnit svoji dráhu a rozměrnější vozidla jej předjíždějí i několik sekund. Je také faktem, že v České republice jsou i delší úseky, které takové předjetí velkým vozidlům prakticky neumožňují a přitom po nich vedou trasy linkových autobusů. Uvidíme, jak si zákon sedne, každopádně je dobře, když si spoluodpovědnost za bezpečí všech účastníků provozu všichni uvědomíme,“ doplnil Hromíř.

Vzdálenost pro předjíždění cyklistů navrhla uzákonit skupina poslanců v čele s Petrem Dolínkem z ČSSD.

Tagy Česmad Bohemia Poslanecká sněmovna předjíždění cyklistů
322 komentářů