Českým drahám chybí opět další pendolino, o víkendu ho musel nahradit CityElefant

Pendolino v Praze - Libni. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czPendolino v Praze - Libni. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

O osudu havarované jednotky bude jasněji nejdříve v září, italští technici ještě nedorazili.

Zpět na článek
Odebírat
Upozornit na
guest
190 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Šašek

Pendolina jsou z mého pohledu kvalitní vlaky. V článku je však uvedeno, že opravu výrazně komplikuje skutečnost, že se již tento model dávno sériově nevyrábí a jde v podstatě o výrobu na zakázku. To je pak velký problém pro České dráhy.

Michal Štěpán

Tady si někdo neuvědomil, že současný GVD mezi Prahou a Ostravou nemá s rychlou dopravou nic společného (kvůli vatě na stavební práce). Pendolina tam mají čas 3h17 (na Svinov). To se kdysi jezdilo slabě pod 3 hodiny. Takže se nelze divit, že lehká jednotka 471 s Vmax 140 tento čas stihne +/- zajet, pokud má volnou cestu a nemusí se nikde courat. Každopádně kvalitativně je to náhrada příšerná. Přínos klopení v úseku Praha – Ostrava není tak velký, jaký je třeba v úseku Praha – Cheb (pokud by tam nejezdilo Pendolino s Interjety v taktu). Pokud by se dalo jet… Číst vice »

JirkaJJ

Jo, to už v roce 2015 jezdil City Elefant místo Pendolina… párkrát jsem tak jel do Prahy z Olomouce…

Michal82

Neslo by půjčit jeden Railjet od OBB a Košičan posílat jako Railjet?

Tomáš

Já jsem v sobotu tím zmiňovaným CityElefantem měl tu čest jet na trase Praha hl.n. – Ostrava – Svinov. A musím říct, že jsem byl příjemně překvapen. Zaprvé tím, jak vysoký byl komfort jízdy, a zadruhé tím, že do Ostravy jsme přijeli se zanedbatelným 4 minutovým zpožděním. Člověka to až donutilo přemýšlet, zda jsme ta drahá Pendolina vůbec potřebovali…

Ketchup1970

To se ví už dávno , ze ono klopení je taková libůstka. Už když “zamrzly cederomy kdesi u Polomi “ tak náhradní souprava EC kompatibilních vozů to stíhala v čase JŘ klopidla.

medical examiner

No to tedy – kolik milionů tak mohl stát tehdy jeden „taurus“?.
Jedno pendolino stálo 700 milionů…

Petr

CityElefant by nebyl špatný vlak pro takové spoje. Akorát bych pořídil na místě ČD delší jednotky pro rychlost 160 km/h pro české a německé napájení, dal bych tam lepší sedačky a občerstvení. Co se týká výkonu CityElefant není špatný, je lehčí než Pendolino.

Uvažovalo se kdysi též o možnosti odvozených dvousystémových variant včetně dálkové verze. To byla velká chyba že ČD to nepořídily…

Jeřdno

Já se popravdě trochu divím, že nikdo nejde na Praha Ostrava s kapacitní, třeba i patrovou jednotkou, aby tam mohl jezdit za pár peněz.

Vtvt

RGJ prý kupuje 14 patrových vozů. 140 km/h

Vzhledem k turnusové potřebě je však zřejmé, že firma pořizuje více patrových vozů, než kolik bude potřebovat pro provoz linky R23. Na jakých dalších výkonech se vozy objeví, však zatím RegioJet neřekl.

https://zdopravy.cz/regiojet-poridi-pro-linku-r23-z-kolina-do-usti-nad-labem-patrove-vozy-112509/

Vid

O tom, že RGJ na lince R23 chybí lokomotivy a včera nějaké vlaky odřekl bez náhrady, si tady asi článek neprečteme. Bobina Arrivy včera po 1300 odjela z Usti do Prahy a dnes ráno z Prahy lv zpět a opět jezdi pro RGJ. Hlavně že jednoho traxxe RGJ jsem potkal na nákladním vlaku. To je vidět, jak si dopravce váží linky R23.

Petr

Ano. Patrové jednotky, max. rychlost 200 km/h, schopná napětí v ČR a Deutschland, Restaurace někde dole. Bylo by to efektivnější než InterJet, RailJet, „svaté“ Pendolino…. A dalo by se to nasazovat na tratích mezi Plzní/Ostravou/Brnem a dále do Bratislavy, Maďarska, ale též do Berlína a Hamburku. Poptávka tam je. A kdyby byli jo šikovní, pořídí patrovou Push-Pull pro spoj Praha-Mnichov. To jsou všechno úseky kde vlaky bývají narvané… Škodovka takové jednotky bez problémů bude schopna vyrobit. Narozdíl od CitiyElefantu „svaté“ Pendolino zrychluje spíš pomalu…

medical examiner

Od Scheißewerke bych si nekoupil ani kadibudku, natož vlak…

Petr

No, tak určite si nic nekoupíte když nemáte prachy.😂 Vaše peníze budou tak akorát stačit na houpací kůň…

medical examiner

No a až je mít budu, tak teprv, protože je to firma předražená a hrozně nespolehlivá.

Michal82

Třeba to udělá Leo s něčím od CAT

Ketchup1970

Něco jako TGV duplex ?

Petr

TGV je drahé, proto DB nechtěla na spoj Mnichov-Nurimberk, kde nasazuje Škodovackou patrovou soupravu. Rychlé patrové jednotky na základu CityElefant budou levnější.

medical examiner

Dejme tomu, ale bez růžových brýlí…

Subrt

chapete nekdo proc pendolino nenasadi tam kde by vic vyuzili naklapeni chrb horem nebo dolem (nebo dokonce 3 systemy – Linz) a na ostravu dali interjety?

Karl vB.

1. Trať 220 ještě není zcela hotová. Provoz na starém úseku trati Soběslav – Doubí bude ukončen 2.9.2022 a začne nepřetržitá výluka v úseku Veselí – Tábor. V tomto období se zprovozní TZZ. První vlak by po novém úseku měl vyjet dne 11.9.2022. Poté bude následovat období, kdy si traťový svršek bude „sedat“. Úplní ukončení díla je plánováno na konec 1. pololetí 2023. https://sobeslav-doubi.cz/ 2. Váš návrh by bylo možné teoreticky realisovat od změny JŘ 2023, při současném splnění následujících podmínek: 2.1) pokud by na stávající komerční vlaky SC (Cheb-) Praha – Bohumín (-Košice), kde je nasazené Pendolino nyní měly… Číst vice »

medical examiner

A to že musí existovat nějaké SC říká kdo?
Z Prahy do Ostravy je Ex1, pro odvážnější RGJ nebo LE…

kakov

Mám dotaz, ten slon jel až do Košic?

Mates

Nie

robert

Proč to nenahradili něčím kvalitativně podobným? Třeba InterJetem?

kakov

Nemají jich dostatek? Do Chebu náhradní slon nedojde…

medical examiner

Oni soudruzi v tom 97 nepočítali s přecházením na střídavinu, když ty „slony“ projektovali…

Karl vB.

Není to třeba proto, že (možná i díky ECM, které platí od 17.6. t.r.) nemají ekvivalentní náhradní vozidla dostatečném disponibilním počtu?
Podle toho, že jako záskok jejich „vlajkové lodi“ poslali příměstskou jednotku, to vypadá, že jsou rádi, že mohli spoj vůbec vypravit.

Subrt

Kdy si tohodle vsimbe Kupka a vyrazi Krause? Nebo ho drzi Skoda PPF ci Jurecko?

soumar

Interjet je dobrej, pohodlnej (a má důvod proč platit za 1. tř), ale chybí tam to točené pivo (a jiné věci). :))

medical examiner

Jó…to si budete muset zvyknout…

Joe

Však na té 501/500 je Interjet s banánem nasazován. Alespoň 14 dní zpětně jsem s ním jel z Ostravy.

Dušan

Protože Interjety byly financovány mj. z úvěru Eurofima – tento úvěr neumožňuje nasazení jednotek na komerční spoje mimo závazek veřejné služby, tady konkrétně linky Ex1 a Ex4 – seznam spojů, kde Interjety nesmí být nasazeny uvádím níže:
file:///D:/Downloads/Seznam%20komercnich%20vlaku%20JR%202021_22.pdf

Dušan
medical examiner

Lákavé…

soumar

Sorry, ale místo Pendolina Slon, to byl výsměch zákazníkovi.

Možná jsem zhýčkanej, ale abych jel dálkovou trasu vlakem a ne autem, potřebuju aspoň Apee + jídelák. Býval to standard.
Tohle je ukrutný. Nepohodlný sezení, absence jídla, pití a ani ty zásuvky to nemělo.

Ares

No a když se podívám v jakém stavu 471 jsou, počmáranej interiér prakticky v každé jednotce.. Docela hnus.

Vašek

Nedělají to náhodou sami někteří cestující?

Samo

Áno, a? To je holt súčasťou podnikania v tejto oblasti, musíš robiť údržbu. Keby si prišiel do reštaurácie ktorá by mala po stenách grafitti tak by si asi tiež neskúmal či to spravil personál, zákazníci, alebo duch svätý, ale otočil by si sa a odišiel. Rovnako sa bude otáčať časť cestujúcich kým dopravcovia nepochopia že o vozidlá sa treba starať.

RIV

To je stejná výčitka jako když v hospodě natrefíš na poblitej “hajzlík”. Otázkou “ Neudělali to náhodou někteří hosté? “ máte zajisté pravdu, ale bohužel to neřeší ten problém, že některé hosté nebo v tomto případě cestující budou zhnuseni.

abc123

zásuvky má každá jednotka, jen jde tedy o jednu/dvě na vůz. Jsou pod podélným sezením v patře. Jen si nemyslím že to je pro užití pasažéry.

Honza

Pošlete Pendolina k čertu, zastaralé to bylo už když to ČD koupily. Na prestižní linku Praha – Ostrava nasaďte moderní vozy klasické stavby a Pendolino přesuňte na nějaké rameno třeba do čtyřdenního turnusu, aby byla dostatečná záloha.

soumar

Hlavní výhodou Pendolina byla (už asi není :-)) jistota vozidla, které přijede. Dokud nebudou dráhy na dálku používat ucelené jednotky, optimálně s bistrem, stejně jako má Pendolino, významně líp nebude.
Nerad jezdím s vidinou pohodlného vlaku, kde si natáhnu nohy a občerstvím se, kupéčkovým hnusným hladovlakem.

Robert Pražák

Tak, že bych si v pendolinu mohl natáhnout nohy, to nemohu říct.

Leinad

Ono i z klasických vozů lze stavět docela pravidelně slušné vlaky. Když je klasických vozů dost.

medical examiner

A těch je dost.
Holt se musíme ujasnit priority, škrtnout nesmysly…a pak nebude problém, aby na brněnských rychlících (R9) jezdily Bmz, Bdmpee, a Ampz…

medical examiner

A od čeho je railjet?
Tam si můžou ti rychlejší zarezervovat i směr jízdy…

zesp

Já na těchto spojích místo Pendolina zatím vždy viděl interjet se 151 v čele. Což je si myslím hodně adekvátní náhrada…

Jelen

Až na to, že tam pak všichni marně hledají jídelní vůz a ČD minibar má pak problém, že ho hned všichni vykoupí a jezdí tam s prázdným vozíkem.

Leinad

Protože je velký zájem o minibar, tak ho radši nenabízí 😀

Kernteriér

Což 471 zajisté vyřešila.

medical examiner

Pokud to bude tak velký problém, tak se připojí na konec…

Jan K.

Čd se snaží poslat místo pendolína které chybí cokoliv co může ject jako náhrada a nebude chybět zrovna na jiném výkonu. Samozřejmě nejadekvátnější náhrada je Ampz, Wrmz, Bdmpee nebo Bpee a čtyři další vozy. Jenže těchto vozů asi není dost aby je tady nasadili.

Olda

A co takhle to pomalu doplnit větroněm s vagony Siemens/Škoda i bez posledního řídícího vozu. Vždyť na tak dlouhých vozebních ramenech s konečnou ve velkých stanicích je obětí soupravy rutinní záležitost bez vlivu na časové ztráty v obratech. A že to nemá elektromotory každém podvozku…?! Pří těch vzdálenostech mezi stanicemi. Prostě ideální linka pro klasickou soupravu.

Radek

Pokud mám volné příslušné vozy, tak proč ne…

medical examiner

No…zkuste spočítat, kolik je na všech linkách souprav…a pak už spočítáte, kolik jich zbyde místo pendolin…

Juraj

Kdykoliv to jde, na 500/509 jezdí InterJet. Naposledy vyzkoušeno v sobotu, v čele 151.

Koro

A co je nejlepší? Že ten Elefant přijel do Bohumína jen s pár minutkama zpoždění.

medical examiner

Takže při max. 140 km/h stíhal jízdní doby psané pro 160 km/h?
To jsem rád – pak víme, jak udělat jízdní řád tak, aby se stíhal.
Zajel by se s nejtěžší soupravou na lince, a s pomalejší lokomotivou. Takovou R9 by tedy psali pro 362, ale jezdili s Vectronem…

Vašek

Nemůžete postavit jízdní doby na maximální rychlosti, ideální počasí a ,,zelenou vlnu“ na trati. Vždy musí být nějaká rezerva, jinak jde sebemenší zdržení na zpoždění a už se nedožene.

Jan

Jak to ti Japonci dělají, že jim vlaky jezdí na sekundu přesně a ještě jezdí rychle?

Antonín

Neřídí je odborníci ze Správy železnic = Dobrá správa, jak má na každé reklamě

Vašek

Myslíte, že jezdí bez jakékoli rezervy? Já to nevím. Ale např. přijede vlak z Hamburku do Drážďan, kde se jezdí 200, rychlost má omezenou kvůli závadě na vlaku na 160 Km a přijede na čas. Zkrátka, počítá se s mimořádnostmi a je časová rezerva.

Robert Pražák

Inu, ony ty rychlovlaky mají pro sebe samostatnou trať, kde nic jiného nejezdí. Běžné lokalky samozřejmě zpoždění mívají a dost byste se možná divil, jaké muzeální kousky tam jezdí.

yxc

Souhlas, mám stejnou zkušenost.
Shinkanseny jezdí naprosto přesně, ale u ostatních vlaků mi ty zpozdění přišly podobné jako u nás.

blue

Ty rychlovlaky ani zdaleka nejezdí v plné rychlosti, mají velkou rezervu na cokoli mimořádného.

Ketchup1970

Souhlas zažil jsem to s TGV na jih . Tam jel načas v cca 260km/h zpátky přijel do Montpellier se sekerou z Barcelony cca 38min a do Paříže ji stahoval na cca 15 minut ale v max byla kolem 300km/h

Majkl

Je to v nás v lidech v našem národě, kde svědomí je sprosté slovo a všechno tady řídí pivo, fotbal a hokej. 😂

Subrt

prachy ne?

medical examiner

Taky. Zejména tím způsobem, že veškerý lid nadává na jejich nedostatek – který si ovšem zavinil sám, jak všechny peníze prochlastal, proflákal nebo utratil na zahrádkách…

Air Traveller

třeba proto, že ty jízdní řády mají postavené ještě na větší rychlosti? takže mají vyvatováno?

no a jak už zaznělo – na jejích tratí se nemotá dalších tucet vrstev, od drezín až po nákladní vlaky, že.

medical examiner

Tak tak…až bude mezi Prahou a Kolínem jen Ex1, R1, R9 a S do Kolína…a pak už jen nákladní vlaky…tak to taky bude jezdit včas…

None

Aha. Tak proto je skoro všechno zpožděný. Zrovna jedu z Prahy. První vlak +25, tak jsem koupil místenku do Pendolina. A tomu tam taky skočilo +10. U nás je cesta zážitek. Ne způsob jak se někam podle plánu dostat.

Vašek

I cesta může být cíl.😄

medical examiner

A co jsem napsal?

zesp

Jízdní doby se holt musí udělat tak, aby se počítalo s tím, že se může něco stát a bude nutno vypravit nádradní soupravu třeba se starými dobrými Béčky, když už nebude nic jiného…

Robert Pražák

No jo, ale pak ztrácí smysl stavět koridory na 200, když tam musíte dělat rezervu na Béčka, které můžou 120.

zesp

Můžou dokonce 140… Já jen píšu, jaká je realita…

medical examiner

A v praxi dokonce 160 km/h, na což ale snad nemají brzdící procenta…

None

Raději někam dojedu pomalu, ale s jistotou, že stihnu přestoupit.

Leinad

Když byl b249 nový, taky nejezdil všude 140 a už vůbec ne do kopce s Vectronem.

Pako

Konečně jste to trefil. Celý slavný VRT je pro ČR nesmysl.

medical examiner

Je..konvenční tratě s rychlostí 160-250km/h budou bohatě stačit.
Praha – Plzeň? 36 min. Ex, 48 min. R…Ostrava pod 2 hodiny…

Air Traveller

jenže pro ty béčka bys dělal rezervu, jako kdyby jezdily 90 .. ono je to posunuté.

Péťa

Musíte mít nějakou vatu. Uvedu příklad, na rychlíku mám všechno abych mohl jet 160 ale když těch 160 pojedu tak budu v každé stanici o dvě, tři minuty dříve. Když jedu 140 tak jsem všude na čas jak v tom Japonsku ale to musí všechno vyjít.

ksz

Věděl bych co s tím: Přestat s nesmyslným ježděním po trati 170. A rázem bude vozidel dostatek.

Martin

Co přesně je to nesmyslné ježdění?

medical examiner

Že to z Prahy do Plzně nemá smysl, protože se tím naklápěním stejně nic nezrychlí…

Daniel Jablonecký

Zrychlí, ale tím pádem vyběhne z taktu všech ostatních IC, což není žádoucí. Takže dobré aspoň na zpoždění.

Luboš Beneš

No ono nemá smysl ani na Ostravu. Klopit se vyplatí v údolí Orlice, jinak nic.A i bez klopení jedete na čas.

Lukav

Myslíte zajíždění do Plzně? Jste blázen? Ty pendolina jezdí z Plzně a z Prahy totálně plný. Kolikrát by se hodila zdvojená souprava.

Když už zrušil bych zajíždění do Chebu a Karlových Varů.

Jan

Do všech lázeňských měst jezdí dost lidí, nejen do Plzně. Karlovy Vary se přidaly, protože je na to čas, mínus jeden pár vlaků denně to nevytrhne.

Leinad

Jezdí v taktu s ostatními expressy, nemusí to jet zrovna 680. I když na Berounce neuškodí cosi co umí jet rychleji/krátit zpoždění

ksz

A kdyby tam je nějaký jiný, normální vlak, tak ti lidé nepojedou ?
Akorát to převáží zpoždění z 010 na 170 a naopak. Na hlaváku se většina osazenstva mění, probíhá zbrojení bufetu, atd., takže ten delší pobyt, co tam je, stejně neposlouží ke krácení sekery.

Baraba

Zajíždění do Plzně, Chebu, Karlových Varů je pro ekonomiku Pendolina životně důležité. Jsou to úseky, kde ČD dostanou prachy od MD.

MartinS.

To by dostaly i v případě, že by v čase Pendolina jel InterJet nebo RailJet.

Daniel Jablonecký

Plus ještě ty Košice.

Martin

Za Cheb-KV neplatí MD ani korunu.

Martin

Jasně, zůstane stát nevyužitý v Plzni, když může večer zajet do KV a ráno táhnout na Prahu.

Pavel

A na 090 to same

Martin

Nechápu formulaci, že by to tak mělo být několik let. Přece pokud vím, že budu mít v následujícím roce 6 jednotek, tak připravím takový návrh JŘ a oběhů, které s tím počítají. A rozbitá jednotka, pokud se bude vůbec opravovat, nebude určitě hotová dřív jak v prosinci 2023.

Air Traveller

No .. nicméně to, že jedno pendolino bude několik let chybět.. je pravdivá formulace. včetně toho, že pindu bude nahrazovat klasika. takže ta formulace je v pořádku.

Gajda

V prosinci se mění jízdní řád, že do další změny v červnu 2023 ta jednotka nebude už ví všichni. Takže si malovat SC co nebudu mít půlku jízdního řádu s čím jezdit je blbost. Je lepší asi udělat oběhy pro 5 jednotek se zachováním Košic/Chebu, s tím zbytkem využít maximum na komerční spoje a poskládat si rovnou pevnou soupravu na obyčejný IC a nebo se něčeho vzdát úplně. Pokud by se opravovala a opravila, možností jí vrátit bude dost.

Air Traveller

ten pinda bude chybet i kdyz je tam zmena jizdniho radu. i po te zmeneto porad bude znamenat, že někde, kde mohlo jezdit pendolino, bude jezdit klasika.

ted uz to treba pochopite?

Vašek

A Vám pinda nechybí?

J.S

asi málo článků o letecké dopravě, tak se pan „“odborník““ nemá k čemu vyjadřovat

Litovel

Odpolední Praha-Košice právě v novém JŘ nebudou.

Jakub

Tady se udělá senzace, že místo vlaku Pendolino jede CityElefant. Přitom náhrada Pendolina za Elefant byla zcela běžná po nehodě ve Studénce v roce 2015. Osobně nezapomenu v Ostravě na pohledy lidí, když jim přijela příměstská jednotka a vlakový doprovod všem oznámil, že tohle je kategorie SC na Prahu 😃
A samozřejmě, „nejlepší náhrady” byly v dobách, kdy v úseku Praha – Beroun jela náhradní souprava za mnichovský rychlík nebo písecký rychlík v podobě starého panťáku (451). Tomu nikdo skutečně nemohl uvěřit, že takový vlak je náhrada za mezinárodní vlak, byť jen v části trasy.

medical examiner

Jen ať radši moc nestávkují, nebo se budou MV při jakékoliv poruše rušit jako první…

Leinad

451 prej jezdil i za EC Praha – Děčín.

Jakub

Co si vybavuji, tak během výluk mezi Děčínem a Bad Schandau byla většina EC nahrazena právě CityElefantem. A nebo také když padla Hungaria, tak aby se dorovnalo zpoždění a byla zachována maďarská souprava směrem na Maďarsko/Německo, tak byla do Děčína vyslána náhradní souprava právě v podobě Elefantu. Paradoxně, jak už výše někdo napsal, i zde jízdní doby zvládal Elefant bez problému

bkv

Tak za pendolino jala při mimořádnosti i regionova 😉

Jakub

Ano, pravidelná náhrada z Františkových Lázní do Chebu. Kolikrát jel i RegioShark, až do Plzně

Leinad

Jeden nebo ropovod? Tipuji že lidi ze sedmivozovky by se do solo 814 nevešly.

Litovel

Už jsem jel Suchdol – Ostrava i 460. Takhle se krátili zpoždění Pendolina.

Pako

Začátkem července jsem byl Železné Rudě. U Klatov panáčkoval na přejezdu traktor a pár dní se pak pendlovalo Janovice-Alžbětín s tím, co za uzávěrou uvízlo. S jednou rychlíkovou soupravou a dvojitou Regionovou. Nezbývalo než to brát jak to vyšlo. Dodnes jasně vidím ten údiv u anglicky mluvících turistů jedoucích do Prahy, když jim na zastávce ŽR, město přiskákala k perónu dýchavičná RN s nápisy EC Plzeň-Praha. Na Špičáku jsme se míjeli s courákem. Ten byl vypraven s naleštěným brejlovcem v čele a fungl novými klima vagóny s jedničkou a občerstvením. :o)

Ketchup1970

V Curychu mi taky přijela příměstská jednotka z osmdesátých let místo ICE …gravitačním wc a tak (září 2018 )

Tomas M.

810 se vyřazují, tak tam vidím potenciál

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Jasná věc, 810-010-010-010-010-010-010-810. Krásných 6-8 hodin jízdy. A ve stanici nelze!

Jiří Kocurek

To se rozjede?

Robert Pražák

Když cestující zatlačí…

Chleba Nakup

Ve stanici tlačit nelze, už to jeden diskutér zmínil, ale pro jistotu je dobré to zopakovat.

Pája

Možná i rozjede. Ale foukat vzduch to bude po každém použití průběžné brzdy dloooooooooooooooooooooouoooho.

Leinad

Jenom 6 hodin jízdy, většina vozů motoráky (810), jenom jedna 814+914 aby to bylo nízkopodlažní a jedna 811 aby to bylo klimatizované (to by byla první třída).
Všechny motoráky osadit strojvedoucím.

Jan Hojsák

Já bycj do toho dobrovolně nasedl. Už jen z recese. 😀

Lukáš Chytil

Víc jak 2* 010 za 810 nelze kvůli zavírání dveří. Takže max 810+010+010+010+010+810

MartinS.

To stačí;-) 2×810 + 4×010 mají 362 míst k sezení, pendolino 331. To je tam i rezerva, že v jedničce budou na trojlavici jen 2 cestující;-)

Chleba Nakup

No tak se doprostřed prdne ještě několik dalších 810, zdroje jsou, a bude to jako pinda. Nebo dveře nezavírat, nástupní otvor omotoat páskou, aby si vážený cestující vážně neublížil, a zvýší se tím účinnost mexické klimatizace.

Znalý

Když by se mělo dodržet řazení jako má pendo, mělo by to být: 810+010+810+012+810+010+810 . 🙂

Chronosphere

Motorový vůz se smí být zazařen jen na konci vlaku 🚞

Leinad

Kecy. Ve skutečnosti 810 i 010 utáhnou na háku jenom 150kN, takže není dobrý nápad lokomotiva – šukafon – dvacet nákladních vozů.
Vozy lehké stavby mají být řazeny až za klasické vozy, takový v té soupravě stejně neví.

medical examiner

Ale na nějakou hodně divokou turistickou linku…

david

A tech jizdnich kol co by to dokazalo prepravit!

zdeva

V ČD jsou samý chytrý lidi tam o blbce nezavadíš…

medical examiner

A kde? Na polední pauze?

Stara skola

Je za takovou degradaci komfortu cestujici nejak kompenzovan? Predpokladam, ze nejsem jedinej cestujici, kterej si vybira CD prave kvuli konkretni souprave a vedet, ze pojede City Elefant, da prednost konkurenci.

Pražský motoráček

Je mu vrácen příplatek za místenku + by měl mít nárok na odškodnění za nesplnění předepsaných služeb (WiFi, zásuvky, klimatizace…)

Stara skola

Diky. Takze vlastne jen ta mistenka, pac wifi, kliatizaci a zasuvky Elefant ma.

medical examiner

Někdy má, někdy ne.

Jan

Někdy má, ale nefunguje. Ale nepřál bych cestujícím s jízdenkou na Pendolino aby jeli CityElefantem s rozbitou klimatizací, to je sauna i na krátkou vzálenost.

Antonín

WiFi mají už všechny pražské Elefanty, zásuvky zatím mnohde chybí a klima někdy nejde, ale předpokládám, že v tomto případě dají ČD ty soupravy, které mají funkční vše. Otázkou je něco jako občerstvení…
A osobně – Elefanty jezdím skoro denně, Pendolinem čas od času a v Elefantu se cítím pohodlněji.

aldik

Mimořádná situace, stát se může. Leo Express jezdí bez záložních souprav od začátku a kolikrát už musel vlak zcela zrušit, u nich to je běžné 😀

Daniel Jablonecký

Ovšem LeoExpress nejezdí na trase do Košic v objednávce státu. Pendolino ano.

medical examiner

Dobře mu tak.
Kdyby jezdil s normálními soupravami, tak by se vyměnil jen porouchaný vůz nebo lokomotiva…

Patrick

Sme v roku 2022, klasické súpravy sú prežitkom…

medical examiner

Tak to si potom v roce 2042, když nebudeme roupama vědět co dělat, při jízdě MV Praha – Vídeň – Budapešť uděláme zastávku ve Vídni, a budeme se chodit koukat do Bratislavy, jak vám to na Slovensku s těmi jednotkami půjde…

Nekoupily by ty Pendolina ZSSK?

Leinad

Nicméně vracel i 150% jízdného. (Cenu na „ruku“/účet, a ještě poloviční sleva na příště)

Pako

Já bych to bral jako bonus! :o)

Pája

Čekal jsem skoro cokoliv, ale Ešus teda ne. To sezení má ke komfortu fakt daleko. Eště Honeckerovu pomstu a je to.

Jeřdno

Já bych to ešusem s děckama projel rád, sedli bychom si nahoru a viděli bycho i přes protihlukové stěny. Ale pravidelně bych tím jezdit nechtěl, to ne 🙂

medical examiner

Že jo…teď se hodně Bdmtee uvolní záměnou za Scheißewerke, takže bude bohatá záloha pro MV…

Štěpán

Jeden Honecker byl nedávno mimořádně zařazen ve vlaku IC Praha-Opava. ČD vypadl jeden vagón a asi neměli zrovna po ruce nic lepšího…

Miri

Tak před 10 lety ho celkem pravidelně (každý pátek) v Pardubicích připojovali k EC Praha – Ostrava…

Hans

Vždyť za Pendolino teď jezdíval InterJet, proč najednou ešus?

Jirka

Předevčírem jsem v Olomouci opravdu viděl, takže předpokládám, že to byla právě náhrada za Pendolino.

Pezos

Nejspíš jim kvůli poruše vypadlo další Pendolino a InterJet mají na náhrady k dispozici pouze jeden.

Lukáš Chytil

Zdechlo jedno Pendolíno v Července.

Jonáš Jiří

No to je síla, vlak pro příměstskou dopravu až do Košic. Mně stačí denní cesta 35 km do práce a pokud je plná čtyřka, do Prahy dojedou sardinky. Ale pro strojvůdce je prý City Elefant lepší než zmíněné Pendolíno.

Emanuel

Jo, to je skoro jako jet Leoexpressem

***** Petr

Tak to hodně skoro . Je to vlastně vlak. 🤣

Air Traveller

tak on leoexpress .. je taky taková dálková tramvaj … to snad radši tím ešusem.

Jirka

JJ tím bych do Košic v té jejich ekonomické třídě taky nejel.

medical examiner

Což o to…ale co v Košících…

Jan

Pokračovat dál do Čierne nad Tisou.

Jirka

To je náhodou celkem hezké město na návštěvu.

medical examiner

Tak na volné dopoledne…s největším kostelem na Slovensku (1200 m2)… 😀 😀 😀

Georg

nahodou zajimavy zazitek 🙂 ono pendolino nijak luxusni neni (mozna v jednicce) a 471 je zase na primesto docela povedeny…

spis me prekvapuje, ze to ma papiry na dojeti do kosic…

Jiří Kocurek

Proč by ne, však se to neschvaluje pro každou trať zvlášť.

Leinad

Ale může, občas nastane situace kdy se vlaky odklání ale nějaká mašina někam nemůže.

Pražský motoráček

Do Košic nasazují ČD jednotku Pendolino vždy, a to za cenu rozbití dalších obratů. Když se náhodou stane, že se rozbije i ta jediná jednotka, co je tou dobou v Praze, tak vyšlou RailJet nebo klasickou soupravu a někde na trase (většinou Kolín, ale už i Poděbrady), zrealizují přestup cestujících do protijedoucího SC516 z jednoho vlaku do druhého. Pendolino tak jede zpět do Košic a náhradní souprava zpět na Prahu.

Jirka

Tohle jsem jednou zažil právě v SC 516 a na zpátečním SC 515 spadl kus skály mezi Berounem a Karlštejnem, tzn. hodina zpoždění po cestě tam a 2 a půl hodiny na cestě nazpět. Opravdu servis železničních dopravců (nejen ČD) je na úrovni Zimbabwe.

Vojta

SC243 končí v Košicích pouze v pátek.

Daniel Jablonecký

6 patrových vozů namísto 6,5 vozů povinně místenkového Pendolina se sedadly v uspořádání 2+1. Tady je jasné, že plná čtyřka nebyla (nemusela být).

Jan Hasek

No jestli tak hezky ten elefant naklapel jako Pendolino, tak asi v horních patrech musel perzonal rozdávat pasazerum kinedryl. 🤢

Jan Hasek

Ne vážně, nevím proč se na úsecích vysočiny, 4.koridoru i jinde projektuje Vk a dosahují příslušné rychlostniky, když je zřejmě, ze projekt Pendolina postupně vysumi….

Domis

Třeba proto, že to při obnově svršku nestojí prakticky nic navíc.

medical examiner

No jo…ale co by tam provozovali, když se pendolina odeberou do Č. Třebové nejpozději v r. 2037, tj. za 15 let?

Dan

Je to smutné. ČR, resp. Správa železnic je tuším zavázaná EU, že v rámci tratí TEN-T bude modernizovat na rychlost 160 km/h. Pendolino je potěmkin, který umožňuje tohle splnit s menší námahou. Místo, aby situaci někdo narovnal a jako směrodatná se začla brát rychlost pro ne-klopidla, narostlo tohle pravidlo za pana Manekýna do nového rozměru a už si hrajeme i na 200 km/h. Mimochodem, ještě na starém webu měla SŽDC ve svých vlastních zásadách modernizace dráhy uvedeno „zavedení vyšší traťové rychlosti na dostatečně dlouhých úsecích tak, aby bylo možno zvýšenou rychlost efektivně využít“. To za Manekýna také zmizelo a místo… Číst vice »

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Inu, Dobrá Správa!

Jiří Kocurek

Nic proti, ale 200 km/h pro klopidla splňuje přesně to, co chcete: 160 km/h pro neklopidla. Přičemž teda vznikne malá rezerva nad 160 km/h.

Dan

Pointa byla, že Vmax na českých koridorech je často jen potěmkin a neklopidla jezdí méně – a že SŽ bere jako hlavní parametry pro klopidla, což není dobře.

Kromě toho 200 pro klopidla se tu zatím zavádí nebo plánuje zavádět na úsecích, kde by 160 pro neklopidla byla tak jako tak (nové úseky Praha – ČB, Pardubice – Choceň,…). Na budějovické trati s jediným rozdílem, že takhle to bylo o 500 míčů dražší a kdyby tam jednou opravu neklopidla jezdily víc než 160 km/h, čeká je rychlostní cimbuří a úspora pár desítek vteřin.

Jan

Každé zrychlování je energeticky náročné. I pražské metro při 80km/h žere podstatně víc než kdyby jezdilo všude maximálně s šedesátkou. Ale je pravda, že ty úseky by měly mít aspoň 10 km.

V Číně není problém jet rychlovlakem mezi dvěma městy, které leží vedle sebe. Rozjíždí to na 300+, ale taky je to minimálně 20 kilometrů. Ale tam je to všechno novostavba, takže je netrápí cesta údolím projektovaná před 200 lety.

Dušan

To je jednoduché:
Správa železnic, státní organizace se dodnes řídí svojí stále platnou směrnicí GŘ č. 16/2005, účinnost od: 17.01.2006, která mu podle cirka 16 let starých map, které jsou přílohou té směrnice stále „velí“:
a) kde má profil pro naklápěcí skříně vytvářet
za b) že má povinnost ho stále vytvářet
(= i kdyby poslední Pendolino tady jelo před 20 lety nebo už nejelo na síti SŽ, s.o.vůbec).
A tu směrnici nikdo nikdy už nezruší:-))

Radek

A prodražuje zřízení Vk stavbu? Nevím, ptám se…

Dan

Naopak, z pohledu SŽ stavbu de facto v mnoha případech zlevňuje, protože umožňuje papírově těch 160 km/h dosáhnout s menšími zásahy do trasování. Z pohledu cestujících a daňových poplatníků je to úspora na nesprávném místě. Ale nákladnost staveb není to nejhorší, daleko protivnější mi je, že o maximálních rychlostech na tratích SŽ dlouhodobě, systematicky a záměrně klame, resp. neříká tu pravdu celou (což je ale také klamání).

Dušan

To dost záleží na tom, jestli se to Pendolino vleze do stejného rychlostního pásma, jako by se vlezla klasika – jestli jsou ve „stejném šuplíku“ – níže uvádím tabulku minimální požadované únosnosti na zemní pláni a na pláni tělesa železničního spodku: https://ctrlv.cz/lFvH , která je obsažena v předpisu SŽ S4 – viz níže: https://www.spravazeleznic.cz/documents/50004227/64303803/SZ_S4_20210101.pdf/b598ca16-b5a5-4a06-a63d-bbcb3c361466?download=true Je z ní vidět, že pokud se upgraduje t-230/250, tak tam má klasika na vybraných úsecích V = 120/125 km/h a Pendolino V = 140-155 km/h = tak to je ve stejném šuplíku a tady se asi za škrtnutí Pendolina opravdu neušetří nic. Ale pokud by… Číst vice »

Leinad

Já si nejsem jistý, jestli vůbec je na nových tratích důvod, aby někde byl rychlostník jako cedule s rychlostí nad 100.
Kdo chce jet víc než stovkou, má etcs a to mu ukáže rychlost na desce.

Lukáš Chytil

A při poruše ETCS pojedeme 20?

Leinad

Pravidlo pojede mezistaničně stovkou. (100 je maximum bez zabezpečovačky, pro menší rychlosti budou i klasické rychlostníky)
Pokud se za jízdy pokazí etcs, klidně do první stanice dojet dvackou a tam to řešit. (Třeba vypnutím mobilky a pokračováním stovkou)

Petr

Mno co dodat