Infrastruktura Letectví

České nebe využilo v lednu tolik letadel jako před deseti lety ve vrcholném létě

Ilustrační foto. Autor: ŘLP
Ilustrační foto. Autor: ŘLP

Letecká doprava nepolevuje po loňských rekordech v růstu ani letos. Řídící letového provozu zaznamenali v lednu v českém vzdušném prostoru 61 304 pohybů, což je o 5,3 procenta meziročně více. Loni v lednu to bylo 58 199 přeletů. Fakticky stejným tempem dál přibývají i cestující na Letišti Václava Havla, když v lednu jich letištěm prošlo 978 tisíc.

Státní podnik ŘLP ale na twitteru přidal zajímavější srovnání. Zhruba stejně přeletů jako letos v lednu zaznamenal ve vrcholící letní sezoně v červenci 2008. Předkrizový rok 2008 byl do té doby rekordní, následoval krizový pokles.

ŘLP označilo situaci na českém nebi jako „fičák“. Loni počet pohybů nad Českou republikou dosáhl dalšího rekordu, když vzrostl o sedm procent na 912 815. Český vzdušný prostor tak každý den využilo průměrně 2500 letadel. Pro srovnání, za celý rok 2008 využilo české nebe 694 191 letadel.

Největšími zákazníky státního podniku ŘLP jsou Lufthansa, Emirates, Ryanair a Qatar Airways.

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin V.

V prvním odstavci autor srovnává „jabka s hruškama“, tedy přelety někde ve stratosféře s počtem cestujících na zemi v Ruzyni. Těch 933 tis. cestujících sice v lednu letištěm prošlo, ale už loni. 🙂 Letos jich bylo 978 tisíc, což znamená nárůst +4,9 %. Tomu ale odpovídá 10 147 pohybů, tedy o pouhých 18 letadel víc než loni (nárůst +0,2 %). To znamená podobně jako v minulých letech, že jsou letadla stále větší a lépe obsazená cestujícími.

Viz https://www.prg.aero/en/node/5162

Capitann

ano a vypoustet na nas chemtrials lebo jak se to jmenuje!

Martin K.

Když jsem si myslel, že jsem tu četl ohledně dopravy asi všechno, tak jsem se mýlil. 😀

mgr.pavel

Občas z příspěvků některých lidí mám pocit, že konspirační teorie o chemtrails oblbující lidi je vážně pravdivá..

(doporučuju vám v tom případě nečíst https://zdopravy.cz/problemy-a330-csa-na-lince-do-soulu-po-trech-hodinach-se-vratil-pak-uzavrel-drahu-24208/ a zejména diskuzi ne, jinak zpod hliníkového alobalu už nevystrčíte nos do konce života 😀