České dráhy změní kvůli novým státním slevám tarif, lidé dostanou za IN karty peníze zpět

Cestující na nádraží v Liberci. Foto: Jan SůraCestující na nádraží v Liberci. Foto: Jan Sůra

České dráhy začaly kvůli chystanému systému státních slev pro žáky a studenty do 26 let věku a seniory měnit svůj

České dráhy začaly kvůli chystanému systému státních slev pro žáky a studenty do 26 let věku a seniory měnit svůj zásadní předpis: Tarif ČD pro vnitrostátní přepravu cestujících a zavazadel, označovaný jako TR10.

Z nabídky má zmizet například produkt IN Senior, s kterým po zaplacení 1490 korun na rok získávali důchodci nad 70 let slevu 50 % nebo IN Důchodce pro cestující nad 60 let. Za tu dostávají zákazníci při stokorunovém poplatku slevu 25 %. Zruší se i současná podoba žákovského jízdného.

Část zákaznických aplikací vyhlášených tarifem TR 10 bude zrušena, u některých dojde k částečným změnám podmínek. Zrušena bude i současná podoba žákovského jízdného,“ uvedly České dráhy v dopise, který začaly rozesílat svým zákazníkům.

České dráhy zatím nechtějí změny komentovat. „Zatím je vše v přípravě,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík. Některé slevy nebudou mít už vůbec smysl: nově budou mít senioři nad 65 let věku od státu ve vlacích a autobusech slevu 75 %, aniž by si cokoliv předpláceli. Měl by stačit jen občanský průkaz. Podobně to bude i se žákovským jízdným nebo slevou pro studenty, kde by měl stačit studentský průkaz.

Pro současné majitele slevových karet České dráhy slibují, že od 10. června (zahájení platnosti státních slev) nabídnou možnost požádat si o částečnou vratku za aplikaci. „Vrácena bude cena za aplikaci snížená o poměrnou část za dobu jejího používání,“ uvedly ČD. Jinými slovy, pokud si například v květnu někdo koupí ještě IN Senior na celý rok, může ji po zavedení slev vrátit a dostane většinu peněz zpět. Aplikace IN Senior umožňuje bezplatné cestování v osobních a spěšných vlacích, v případě rychlíků a vlaků vyšší kategorie pak se slevou.

Přechod na nový systém bude znamenat zřejmě i úbytek seniorů, kteří si dosud pořizují režijní jízdenky Českých drah. Řadě z nich se totiž už jízdné zdarma za poplatek nevyplatí, protože tolik neprojezdí a raději si zvolí cestu jako ostatní důchodci se slevou 75 %.

V reakci na státem zřízené slevy už některé městské dopravní podniky chtějí zavést podobný model. Například v Českých Budějovicích mají mít od září jízdné zdarma cestující do 15 let a nad 65 let.

Tagy České dráhy sleva 75 % za jízdné TR 10
82 komentářů