České dráhy začaly v reálném provozu testovat bionaftu z rostlinných olejů

Testovací RegioFox bude jezdit na motorovou naftu s příměsí HVO. Pramen: ČDTestovací RegioFox bude jezdit na motorovou naftu s příměsí HVO. Pramen: ČD

Testování nejlépe vyhodnocené palivové směsi proběhne na tratích Rakovník – Beroun a Beroun – Rudná u Prahy – Praha.

Odebírat
Upozornit na
guest
69 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš

Super, on je olej v krámě asi hodně levnej, že jsme se rozhodli ho spalovat v lokomotivách.

Frantisek X

To nebudou vyrábět z použitého oleje, který už se dá odevzdat i v rámci tříděného odpadu?

Vitapb

Dobrá zpráva, jen ten podíl HVO by klidně mohl být vyšší. Jezdím na to už od října (2.2 hdi 110kw) a mimo vyšší spotřeby (cca o 10%) a lehkého snížení výkonu (HVO má nižší výhřevnost) by člověk nepoznal rozdíl. Jen při tankování, palivo nesmrdí, nepění a je čiré takřka jako voda. Toje taky jeho ekologie, je to čistý uhlovodík bez síry a dalších bordelů v naftě obsažených. Jinak začínal jsem HVO tankovat za cenu asi 45 kč/l, chvilku byla i vyšší, poslední měsíc HVO razantně zlevnilo a stojí nějakých 38 kč/l. A pokud někomu není jasná má motoivace kupovat dražsí… Číst vice »

Petr

Nedá se na tom smažit? 38kč/l z daní je lepší cena než řepkový olej v krámě. 😀

troglj

Teoreticky ano. Ale už to nemá esterovou vazbu, takže pro člověka nestravitelné. Vzpomeňte na W + V a film Pudr a benzín.

Jarda

Až bude levnější pokud možno než klasická nafta a bude na pumpách i v mém regionu tak ho vyzkouším.

Marek

Pokud by to šlo, chtěl bych se projet Prokopakem s Bardotkou nebo Brejlovcem a normálními vagony. Aspoň jednou.

Kubrt

Není problém, objednejte si zážitkový vlak.

Marek

Až na to bude tak si to objednám

55p

Cyklobrdy?

Petr

Psal o normálních vagonech. 😀

Petr

Koukám nějaký zastánce Honeckerovy pomsty.

Někdo

Vždyť na cykobrdy jezdí 2x honekr ,ne

Petr

Proto jsem psal, že chtěl normální vagony a ne honeckery. Jenže třem se to nelíbí, zřejmě jim „pomsta“ připadá normální.

Marek

Trať Praha – Rudna – Beroun byla testovacím polygonem pro použití aditiv v motorové naftě u jednotek Regionova (což se /udajne/ ale moc neosvedcilo – asi trpěly prevodovky). Je ale dobře, ze CD se toho drží a mají odvahu zkoušet toto palivo i na nových soupravach/jednotkach na této trati.

Kubrt

Jak souvisí složení paliva s utrpením převodovky?

Marek

Bohužel souvisí. Také jsem tomu nevěřil. Dostává vic zabrat

Pavel P.

Jediné co mě napadá je, že palivo s biosložkou může mít jiný průběh hoření proti naftě. To by vedlo ke změně průběhu krouticího momentu na hřídeli motoru. Pokud by se zvětšily maxima momentu, tak to může převodovku zlikvidovat.

Kubrt

Palivo s obsahem HVO má vyšší cetanové číslo, takže se rychleji vzněcuje, ale nevím, jestli to může mít u šestiválcového motoru takový likvidační vliv na (hydromechanickou) převodovku.

Leinad

Nic co by se nedalo řešit omezovačem. Pokud se nepletu, regionova má silnější motor než 810 ale stejnou převodovku 😀

Kubrt

Regionova má hydromechanickou převodovku Voith. Původní (nějak upravená) je jen nápravová převodovka.

tiborgic

Jenomže ty Foxy byly přímo vyrobené pro HVO

Rejpal

Tak to by mě vcelku zajímalo o kolik bude nižší spotřeba HVO oproti klasické naftě u žravých 847. Čas ukáže a doufejme, že se to časem dozvíme.

troglj

Z logiky věci zanedbatelně. V HVO nejsou aromatické uhlovodíky, sira apod., jinak se to neliší.

Vitapb

Bude vyšší. Na HVO jezdim cca od října, spotřeba je o fous vyšší kvůli nižší výhřevnosti. Stejně tak výkon o trošku klesl, pro ten stejný se musí o něco víc šlapat na plyn. Ale neni to nic co by překáželo, když člověk nemá přímý srovnání před/po natankování HVO, tak to spíš nepozná. Mnohem lepší je ale startování za mrazu.

Jarda

Tohle třeba v budoucnu vyřeší nějaké aditivum, stejně jako se do nafty dává Vif tak třeba bude Vif pro hvo.

Phate

HVO se také používá jako aditivum.
Zkoušky u nás jak emisní laboratoři, PEMS nebo při běžném používání nepotvrzují co píše Vitapb.

Jan

Asi úplně nechápu význam testovací kategorie „v reálném provozu“. Opravdu to lze odlišit?

Kubrt

Předpokládám, že by to mělo znamenat, že jedna skupina vozů bude jezdit na tradiční diesel a druhá skupina na nové palivo s HVO, samozřejmě na těch samých výkonech, v rámci jedné turnusové skupiny, a jejich parametry (spotřeba, související servisní zákroky) se budou dlouhodobě sledovat a srovnávat.
No, ona celá tato akce je hlavně zelené PR pro ČD a Orlen. Paliva s podílem HVO jsou certifikovaná a dostupná na trhu už dlouhá léta (v ČR kratší dobu). Že si někdo na vlastní flotile udělá dlouhodobé sledování je super, ale žádný světový průlom to není.

platamond

Dovolil bych si opravit první větu druhého odstavce:-). Zelené PR je to pro Stč.kraj, Orlen a ČD až na posledním místě.

michalglogr

V článku se píše, že palivo dodává ČEPRO, ne?

Phate

Tohle už delší dobu vypadá na takovou nechtěnou ekologickou revoluci v podání dieslu. Vyrábí se to z odpadu, aktuálně stojí 40 kč/l, a zatím všechny parametry jsou lepší než minerální nafta.
Především skladovatelnost. Navíc má neomezenou mísitelnost…
Jediné omezení je v legislativě – nebylo odzkoušeno na starších autech, proto výrobci nedovolí použití.
Takže palec nahoru, když stoupne spotřeba, možná klesne cena.
(U nás už je to první palivo v nových TDi autech.)

Kubrt

Všechno dobrý, ale slabinou jsou dostupná surovina. Pokud by to skutečně byly odpadní rostlinné tuky (friťák) nebo kafilérní tuk, je potenciálně možné nahradit do 1 % současné spotřeby motorové nafty. Pokud by měla být výroba vyšší, budou se používat (spíš už používají se) cíleně vypěstované olejniny, a tam už se s tím environmentálním efektem dostáváme do oblasti „co všechno (ne)započítat, aby to vyšlo líp než fosil“.

Phate

Souhlas, pokud se teď HVO přecejen vyrábí z odpadního oleje, tak pokud se budou prodávat řádově větší objemy, tak to půjde hůř.
Ale já jsem prostě optimista a věřím že se změní hospodaření o odpadními oleji…třeba olej z friťáku opravdu budu nosit do výkupu …a možná se tím uleví i ČOV 🙂

Kubrt

Vy lejete olej po smažení do odpadu?

Phate

Ne..ale teď je to zadarmo, HVO může z použitého oleje udělat něco jako staré železo… pro spoustu lidí jsou motivací až peníze.

DavidS

To byste měl dělat i teď, kontejnery jsou na to snad všude a ne čekat na bůhvíco.

jkjk

HVO se dá vyrábět z lecčeho. Při výrobě z odpadního oleje (UCOME) a živočišných tuků (TME) – ideální vlastnosti má směs těchto dvou – je ten ekologický efekt, tj. úspora CO2, úplně nejvyšší. Při výrobě z řepkového oleje (RME) už je to o polovinu horší, při výrobě z palmového oleje (PME) ještě o další polovinu horší, na úrovni MEŘO.

Bjorn

A to jsem si už myslel, že škodlivost tzv. biopaliv je už všem známá. České dráhy ale mají opět zpoždění a to, od čeho jiní už odchází, oni ve velkém zavádí. Nižší uhlíková stopa je vyvážená zvýšeným zatížením zemědělské půdy, tenhle negativní faktor ve vyčíslení ekologických přínosů tam uvedený nemají. Pokud by šlo o recyklované oleje, tak by to bylo o něčem jiném, ale obávám se, že tohle nebude ten případ.

Vitapb

Jste mimo, to co popisujete se týká FAME, tohle je HVO. Biopalivo nové generace, doporučuji dostudovat.

JiVe

Dá se očekávat ještě větší už tak vysoká spotřeba?

Kubrt

Není důvod, HVO se svým složením blíží „ideální naftě“ – má vyšší cetanové číslo, než klasická fosilní, takže naopak vede k nižší spotřebě.

Bjorn

Pokud bys článek četl, tak se dozvíš co se tam o spotřebě píše.

JiVe

Já ho četl, ale papír je jedna věc a realita druhá. Ano blbe jsem to napsal

Vitapb

Jezdim na to a spotřeba je mírně vyšší. Palivo má nižší výhřevnost.

František

Se trochu těším na 810 a alternativy, který budou místo za kýbl naftu jezdit za kýbl fritovacího oleje. Ty motory z liazky dají všechno.

Petr

To by mělo jít už dneska, jen to chce radši ten kýbl ohřát a dát tam sítko. No a nepotkat celníky (daňový únik). 😀

Jirka P

Daňový únik? Proč myslíte?

Petr

Nemáte schválené vozidlo na provoz s tímto palivem, kterým nahrazujete palivo se spotřební daní. Pamatujete, jak se kontrolovalo zabarvení, aby se nejezdilo na zelenou naftu.

Y.K.

Jakým mechanismem daňový únik? To by byl problém, kdyby ten levně nakoupený olej prodávali jako naftu, ale nalít do nádrže si jinak mohou (v podstatě) co chtějí (moderní emisní normy to žádné neplní).

Byly časy kdy tak jezdily autobusy nějakých horších dopravců po Praze, za ním oblak namodralého kouře s poměrně intenzivní vůní smažech kuřat. 🙂 Nic moc ekologického, ani nic pro dlouhý život motorů, ale pravděpodobně legální.

Petr

„V celé Evropské unii platí, že řidiči musejí používat jen palivo, které je pro auto schválené. A stolní oleje, na které se nevztahuje spotřební daň, do auta nepatří. I když jde o daňový delikt, tresty bezprostředně nikomu nehrozí. Policisté ani celníci nekontrolují, co mají řidiči v nádržích.“ nebo https://autosalon.tv/novinky/ridicuv-chleba/vysoke-ceny-nafty-vedou-ridice-k-zoufalym-napadum-treba-nalit-do-nadrze-rostlinny-ci-topny-olej

MajsterN

Kdyby k tomu dostal cestujici i hranolky jako ten vedlejší produkt, tak by to znatelně zlepšilo komfort cestování v 810.

František

Jo, že by byly dva vozy v tom druhém by rovnou byl I pojízdný fastfood s fritatem, to by bylo super.

Kontra

Já bych ty motory Liaz zase tak nepřeceňoval, že pojedou na všechno. Loni kolega omylem do 810 nazbrojil 70l LTO a i když do ve finále „spravil“ 230L nafty nechtělo to jet, kouřilo, brblalo, dýmilo…🤣

Jeffer

Najväčšie zverstvo, ktoré s ekológiou nemá nič spoločné. Pestovanie rastlín pre výrobu biopalív je pohroma pre krajinu, ale je to skvelý biznis. U nás repka, v Ázii palmový olej…

Podobné je to s elektrárňami a teplárňami na biomasu – keby spracovávali len odpad, tak by to bolo ako-tak znesiteľné. I keď to znamená, že ten odpad sa nezaorá a tým pádom živiny na poli ubúdajú. Ale keď sa pestujú rastliny len cielene na produkciu energie, polia tým dosť trpia.

Frantisek X

Ano, ale v tomto případě je pracováno právě s odpadními oleji. Je tam prý započítáno i jejich zpracování, čili zrovna toto by úsporou být mělo. Otázkou je, proč se nevyplatí vyšší podíl (respektive též, zda by pro něj vůbec bylo dost právě toho odpadního oleje).

Kubrt

Kde se píše, že se jedná o zpracování odpadních olejů?

_mm

Přesně, všude akorát říkají, že se to z něj může dělat, ale že by ty odpadní oleje opravdu používali, to už neříkají, takže je asi nepoužívají. Na vytvoření dojmu ekologičnosti stačí, reálně nic moc

Bjorn

Na stránkách ČEPRO se ale nic nepíše o tom, že jde o recyklované nebo odpadní oleje. Jen to, že jde o naftu s přídavkem upravených uhlohydrátů rostlinného původu. Takže to opravdu vypadá na biosložku za tímto účelem vypěstovanou.
https://www.ceproas.cz/produkty-a-sluzby/hvo

troglj

Uhlohydrátů? Spíš uhlovodíků, ne?

Bjorn

Ano, děkuji za opravu.

troglj

Plete se to hlavně v angličtině. Carbohydrates vers. hydrocarbons. Český termín uhlohydráty už se v odborné literatuře hodně dlouho nepoužívá.

Zrzek

Hele on by ten popel z pálení biomasy se dal klidně použít jako hnojivo a příroda je na to uzpůsobená. Jde o to jestli se v kotli pálí čistá nebo mix s něčím.

Kubrt

Jeffer píše o organické hmotě, která se do půdy nevrací. Tu popel ani žádné hnojivo (vyjma hnoje nebo kompostu) do půdy nevrátí.

troglj

Biochar i popel mají některé vlastnosti podobné huminovým látkám.
Organické zbytky se do půdy nevrací spíš proto, že si zemědělci zvykli na minerální hnojiva, která jsou méně objemná a dobře se s nimi pracuje. Odpadní biomasy je spousta a kompostárny mají také přebytky.

troglj

Je to trochu složitější. Nastudujte rozdíl mezi 1. a 2. generací.

Vitapb

Jinými slovy s ruskou ropou a plynem na věčný čas 🙂 jejich těžba/doprava/zpracování je totiž velmi ekologická a vlastně teče rovnou z pistole na benzínce.

Petr

Kde jsou ty doby kdy u Kauflandu každý poznal majitele nafťáka, protože ten rval plný košík rostliných olejů. 😀

Pražec

Komůrkové atmosféry tenkrát sežraly všechno.
Dnešní motor je holt mlsný jak koza (má-li projít přes emise).