České dráhy začaly v reálném provozu testovat bionaftu z rostlinných olejů

Testovací RegioFox bude jezdit na motorovou naftu s příměsí HVO. Pramen: ČDTestovací RegioFox bude jezdit na motorovou naftu s příměsí HVO. Pramen: ČD

Testování nejlépe vyhodnocené palivové směsi proběhne na tratích Rakovník – Beroun a Beroun – Rudná u Prahy – Praha.

Koketování Českých drah s bionaftou HVO vyrobenou z rostlinných olejů dospělo do třetího stadia. Po laboratorních testech a zkouškách na okruhu v Cerhenicích dnes dopravce zahájil testy v reálném provozu. Palivo s vyšším podílem HVO využívají tři jednotky RegioFox ve středních Čechách.

„Tato aktivita zapadá do dlouhodobé strategie Českých drah v oblasti snižování emisí, využívání obnovitelných zdrojů a zvyšování kvality života v okolí železnice. Testujeme nové možnosti v oblasti elektrických vozidel a využití vlaků poháněných elektřinou z baterií, ale chceme snižovat emise také u našich motorových vlaků,“ uvedl člen představenstva ČD Jiří Ješeta.

Podle Petra Boreckého, radního Středočeského kraje pro dopravu, přispěje použití paliva HVO ke snížení emisí bez nutnosti rozsáhlých technických úprav. „Svoji vyšší cenu pak vykompenzuje i nižší spotřebou a tišším chodem motorů,“ doplnil Borecký.

České dráhy využívají ve třech zmíněných RegioFoxech palivo Optimal Diesel PRO s 20procentním podílem HVO od společnosti ČEPRO. Testy jsou naplánovány na léta 2024 a 2025.

Během první fáze byly identifikovány vhodné palivové směsi a uskutečnily se jejich atestace. Ve druhé etapě jezdily RegioFoxy (ř. 847 od výrobce Pesa) na okruhu v Cerhenicích, přičemž se zkoušely různě velké podíly HVO v palivu. Motory Rolls-Royce těchto jednotek jsou homologovány na použití biopaliv včetně HVO. Při zkouškách se porovnávaly parametry výkonu vlaku, spotřeby paliva a naměřené emise u čisté motorové nafty, směsi motorové nafty a biosložky s podílem 15 % nebo 30 % a při provozu na 100 % biopaliva.

Na základě vyhodnocení provedených měření bylo nyní přistoupeno k závěrečné části projektu, kdy se uskuteční testování nejlépe vyhodnocené palivové směsi v podmínkách reálného provozu na tratích Rakovník – Beroun a Beroun – Rudná u Prahy – Praha.

Délka testování bude minimálně půl roku a využije se při něm palivo s 20procentním podílem biosložky, což ČD označují za optimální.

Na projektu se vedle Českých drah podílejí také ČVUT, Výzkumný ústav železniční a společnost PESA. V první a ve druhé fázi projektu to byla také společnost ORLEN Unipetrol a její výzkumně-vzdělávací centrum, ve třetí fázi jsou to objednatelé spojů Středočeský kraj a hlavní město Praha a dodavatel paliva společnost ČEPRO.

HVO (Pramen: České dráhy)

Hydrogenačně upravený rostlinný olej (HVO) patří mezi biosložky přepracované rafinérskými procesy na  hmotu odpovídající svým složením ropné dieselové frakci. Palivo HVO splňuje normu ČSN EN 15940, přílohu II směrnice o kvalitě paliva 2009/30/ES nebo americkou specifikací ASTM D975. HVO je kompatibilní s minerální motorovou naftou, je proto možné jej přidávat ve vyšší příměsi až do 30 % objemu dle ročního období. Pokud technické parametry vozu umožňují používat syntetická paliva XTL, lze dokonce jezdit na čisté HVO.

HVO vyrobený z různých zdrojů se kvalitativně liší. Rozdíl je především ve způsobu čistění, spotřebě vodíku a především emisní stopě. Pokud je HVO vyrobené z rostlinného oleje určeného k výrobě paliva, započítávají se do finální emisní stopy paliva veškeré činnosti související s jeho vznikem. Přesto lze oproti fosilnímu palivu dosáhnout úspory emisí skleníkových plynů 60 až 65 % (ekvivalentní CO2). V případě využití použitých rostlinných olejů či tuků, jakožto odpadní hmoty, lze dosáhnout úspory emisí až 90 – 95 % v porovnání s palivem ropného původu.

Tagy České dráhy HVO
56 komentářů