České dráhy vrátí části zákazníkům peníze za IN karty kvůli státním slevám

Virtuální In Karta v aplikaci Můj vlak. Foto: Jan SůraVirtuální In Karta v aplikaci Můj vlak. Foto: Jan Sůra

České dráhy umožní velké části zákazníků vrátit peníze za jejich slevové průkazky, které se jim už od 1. září kvůli

České dráhy umožní velké části zákazníků vrátit peníze za jejich slevové průkazky, které se jim už od 1. září kvůli nově zavedeným slevám už nevyplatí.

V přepravním a tarifním věstníku  už zveřejnily podmínky, za jakých budou po 1. září vracet části peněz za slevové aplikace, především IN karty. Opatření se týká hlavně studentů a osob nad 65 let.

České dráhy počítají s tím, že budou vracet poměrnou část podle toho, kolik ještě zbývá do původně zaplaceného období. Jinými slovy, pokud si někdo zaplatil 1. ledna IN 50 pro důchodce na celý rok, dostane 1. září vratku 183 korun, pokud se už rozhodne kartu dál nepoužívat. Cestování pro něj bude totiž od září levnější bez tohoto průkazu, automaticky obdrží slevu 75 %. Majitelé slevových karet a aplikací mají část požádat o vrácení části peněz do dubna příštího roku.

Návratek bude poměrná část, rozhodné datum bude vždy 1. září. V případě IN Senior lze požádat také o návratek, ale protože se jedná o síťovou jízdenku s dalšími výhodami, například slevou v první třídě, bude rozhodné datum žádosti o návratek,“ dodal mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský. Proto by podle něj měli senioři požádat o návratek nejlépe 1. září nebo co nejdříve, získají co největší podíl ze zaplacené částky. „Pokud ho tedy nebudou chtít používat i nadále, protože i přes zavedení slevy 75 % poskytuje určité výhody svému držiteli,“ dodal Štáhlavský.

České dráhy nechtějí uvést, na kolik očekávají, že je vracení peněz za slevové aplikace vyjde, údaje považují za obchodní tajemství.

Někteří dopravci, například RegioJet, už ve svém rezervačním systému uvolnili do prodeje jízdenky na období po 1. září pro skupiny, které budou mít nárok na slevu. Slevy ukazují, jak levné cestování lidé budou mít, například jízdenky mezi Brnem a Prahou vyjdou cestující s nárokem na slevu na 44 korun.  České dráhy prodej těchto jízdenek zahájí až 1. září. „Do 31. 8. 2018 se vystavují a kontrolují doklady podle stále platných tarifů,“ dodal Štáhlavský.

Nárok na slevu bude možné prokázat nově různými způsoby podle věku, například do 18 let jakýmkoliv státním dokladem nebo dokladem dopravce, ve věku 18 až 26 let pak platným průkazem ISIC nebo platným studentským průkazem.

Tagy České dráhy IN karty státem nařízené slevy od 1. září
30 komentářů