České dráhy v červnu vydají rekordní emisi dluhopisů, poprvé budou zelené

Railjet. Foto: České dráhyRailjet. Foto: České dráhy

Emise bude mít dvojí účel. Poslouží k refinancování starých bondů i k investicím do vozového parku.

České dráhy chystají na červen emisi dluhopisů, která bude dosud rekordní. Celkový objem má být nejméně 550 milionů eur (přes 13,5 miliardy Kč). V rozhovoru pro deník Zdopravy.cz to řekl nový předseda představenstva a generální ředitel ČD Michal Krapinec.

Emise bude mít dvojí účel. Poslouží k refinancování emise bondů z roku 2016 v objemu 400 milionů eur, která je splatná příští rok v květnu, výnos bude rovněž použit k investicím do vozového parku.
Dráhy přitom poprvé nabídnou takzvané zelené bondy (ESG).

„Firma, která je vydává, musí prokázat, že má strategii udržitelnosti, chová se odpovědně k životnímu prostředí nebo třeba i k minoritám a ženám,“ řekl Krapinec. Očekávání budoucích držitelů těchto bondů ve věci udržitelnosti přitom hlídá banka.

Manažer očekává, že u zelených bondů dráhy dosáhnou na nižší úrok než u klasických „hnědých“. Nelze ale podle něj čekat, že by se kupon dostal níže než u předchozích emisí. Například zmíněnou emisi 400 milionů eur dráhy udaly v roce 2016 s úrokem 1,875 procenta.

Čisté zadlužení akciové společnosti České dráhy, tedy dluh minus peníze na účtech, činí aktuálně 31,67 miliardy korun. Poměr dluhu vůči hrubému provoznímu hospodářskému výsledku (EBITDA) je 5,5, což je podle Krapince „na zdravé úrovni“.

„Dovedu si představit i scénář, že České dráhy svůj dluh zkrátka nesplatí. Budou se chovat provozně tak, by generovaly černá čísla, ale dluh budou obsluhovat a udržovat na zdravé úrovni,“ uvedl Krapinec. Podle něj je to běžné i u jiných firem.

Vedle refinancování starých dluhopisů hodlají dráhy také investovat do vozového parku, v příštích deseti letech zhruba 100 miliard. „Zejména příští pětiletka bude investičně hodně náročná,“ doplnil šéf ČD.

Celý rozhovor s ním přinese deník Zdopravy.cz ve středu.

Tagy České dráhy dluhopisy
80 komentářů