České dráhy staví na Vysočině novou myčku pro motoráky i RegioPantery

Stavba myčky vlaků ČD v Havlíčkově Brodě. Pramen: České dráhyStavba myčky vlaků ČD v Havlíčkově Brodě. Pramen: České dráhy

Na léta 2023 a 2024 se chystá modernizace vozového parku v havlíčkobrodském středisku údržby vozidel.

Na Vysočině by měla v dubnu příštího roku začít fungovat nová myčka vlaků Českých drah. V Havlíčkově Brodě ji začalo před časem budovat Oblastní centrum údržby Východ. Myčka má zlepšit současný stav, kdy mytí vozidel probíhá v nevyhovujících prostorech z roku 1870.

„Stavba kryté myčky umožní celoroční mytí skříní železničních kolejových vozidel a zároveň umožní zvýšit kapacitu mytí, která zohledňuje i potřeby dané smluvními závazky,“ uvedl místopředseda představenstva ČD Michal Kraus.

Na léta 2023 a 2024 se totiž chystá modernizace vozového parku v havlíčkobrodském středisku údržby vozidel. Domov tu najdou nové elektrické jednotky RegioPanter a motorové vozy od společnosti Pesa.

Stavba myčky vlaků v Havlíčkově Brodě. Pramen: České dráhy

Stavba myčky vlaků v Havlíčkově Brodě. Pramen: České dráhy

„Myčka bude v maximální míře spořit vodu, protože bude až z 80 procent využívat vodu recyklovanou. Realizace tak výrazně přispěje ke zlepšení ekologických aspektů údržby vozidel v regionu Vysočina,“ doplnil Kraus.

Hala nové myčky bude dlouhá 67 metrů, na šířku bude mít 8,5 metru. Současně s myčkou vznikne i technologický objekt o rozměrech 15,7 × 5,6 metru. S výstavbou haly bude potřeba upravit i kolejiště.

Myčka bude pracovat ve dvou základních způsobech mytí. Prvním je stacionární mytí, kdy vozidlo nebo souprava stojí a v pohybu je mycí portál. Druhým je průjezdné mytí, kdy portál stojí a vozidlo jím projíždí. Myčka za jeden den zvládne umýt minimálně 25 vozidel.

Náklady na výstavbu nové havlíčkobrodské myčky včetně přípravných prací jsou zhruba 82 milionů korun bez DPH.

České dráhy nedávno zprovoznily modernizovanou myčku v Bohumíně, od roku 2018 funguje nová myčka v Českých Budějovicích, výstavba nové myčky se chystá například v Plzni.

Tagy České dráhy Kraj Vysočina myčka
47 komentářů