České dráhy rozšířily wifi připojení do dalších vozů, je už na více než tisícovce spojů

Zmodernizovaný vůz řady Bdmtee, zvaný honecker. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářZmodernizovaný vůz řady Bdmtee, zvaný honecker. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

České dráhy před prázdniny rozšířily možnost připojit se k internetu do dalších několika desítek vozů. Nově se objevují tyto vagóny

Zpět na článek
51 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Mates

Kdy bude konečně WiFi i v rychlikach z Prahy do Chebu přes Chomutov

KarelF

V některých sousedních zemích WiFi v vlaku jak jsem si všiml není. Udělal bych úplně jednoduché opatření. Stávající řešení bych ponechal za peníze které už je a nastavil bych datový limit pro každého jednoho cestujícího. Ideální by bylo limit propojit s jízdenkou na kratší vzdálenost menší limit na delší vzdálenost větší limit. Limit by neměl překročit 75% stávajícího. Dále by šlo udělat omezení na počet propojení na ráz, tedy nešlo by například otevřít více jak 10 propojení najednou. Šlo by i nastavit rychlost na každé jedno propojení. Cestující který si přijde postahovat půlku internetu by to pocítil. Naopak cestující který… Číst vice »

KarelF

Navíc by se také nechalo využít volných kapacit GSM-R které využívá vlak pro komunikaci vlakového personálu. Tím by se dalo ušetřit na připojení se přes operátora.

KarelF

V neposlední řadě by šlo udělat i opakovače signálu pro cestující kteří by využili vlastní mobily. Na vysvětlenou proč opakovač tak vagon je v podstatě faradayova klec tedy plechová pro mobilní signál nepropustná krabice kdy i okna kvůli odrážení světla jsou pokovená, je to jako by okna byla polepená alobalem. Jak známo plech signál tlumí a hlavně nepropouští. Signál pro mobil se do vlaku dostane spíš netěsnostmi dveře, spojovací chodby, podlaha, průchodky, větrání, klimatizace apod.

Petr

Jo, ale zakázka na vytvoření takového systému bude ČD stát víc, než Kellz*dovy tarify 😀 ..Navíc zadávat do systému číslo jízdenky by byla pro cestujícího dost otrava a zbytečnost navíc.

Človek

Ať si lidi zaplatí internet sami. Nechápu, proč by řídíči aut (a další platiči daní) měli platit WiFi a podobné nesmysly v dotovaných vlacích. Mělo by to být maximálně tam, kde to není dotované.

JenTak

Pro své potřeby mám vlastní datový tarif, nicméně ve vlacích není signál.

Petr

Proč bych měl z daní platit dálnice, když jezdím vlakem ? Proč bych měl z daní platit budování knihoven, když nečtu?Stejně stupidní argument ….

Dalibor

pokud vlaky budou poiužívat vozy, ve kterých se dostanu na signál, pak nemám problém. Bohužel často se mi stalo, že data ve vlaku v daným voze nebyly. Pokud sjem se přesunul do starýho vozu v tom samám valku, najednou mobil ožil a data jely.

Dalibor

Kdyby raději nestínili signál operátorů ve vozech. To bych přivítal jako bonus! takhle mi nezbývá, pokud chci na NET než se připojit k jejich WiFI (pokud tam je a funguje)

Pavel Novák

No tak to je super Škoda že ten vlak s wifinou projíždí 60% územím kde signál není takže WiFi máte sice 100% ale ale příjem dat žádný

Jarek

A to se vám stalo kde?

LKB

Ceske drahy pracuji a inovuji. Takto se vytvari konkurencni vyhoda (napr. proti verejnym dopravcum nekterych statu dale na vychod) a pracuje se na udrzeni co nejvetsiho podilu na trhu. Hura.

BoH

„Během příštího roku bude wifi dostupná ve všech moderních vozech Českých drah v dálkové dopravě a bude pokrývat většinu dálkových spojů.“ // Proč mám pocit, že R12 bude zase velké kulové…

Josef22

Dokud tam budou jezdit A, B, Bd, Bds a podobné vozy, tak bych wifi rozhodně neočekával.

BoH

No očekávám, že na této lince budou tyto vozy věčné (i když někdo mi tady dával naději, že by se to mohlo změnit kolem roku 2023). Na druhou stranu tady jezdí i vozy Bdtee, které by při troše ochoty mohly to wi-fi získat. Ale odhaduji, že ta ochota nebude 😀

Josef22

Na ten rok 2023 bych docela i věřil. Vzhledem k tomu, že na Berlín/Hamburg a Budapešť mají být někdy do této doby nové vozy od Siemensu, tak je 100% šance, že vozy z těchto linek se přesunou na jiné. Tudíž je velká šance, že se část vozů přesune i na tuto linku.

Jiří Kocurek

To by snad byla svatokrádež, Wifi v B249! 😀

Soňa

ČD žádné moderní vlaky nemají a nikdy mít nebudou.

Tonda

Podle mě je Wi-Fi ve vlacích nafouknutá bublina a skoro zbytečná věc. Já nejsem – a hádám že skoro nikdo zde – taková „sociálka“ abych neměl tři stovky měsíčně na datový balíček do mobilu. Navíc vzhledem k agregaci je připojení v některých vytíženějších dnech téměř nepoužitelné. Spíš bych uvítal opakovače a okna bez útlumu.

Kamui

Problém je, že moderní vozy velmi účinně stíní signál (útlum až o 45 dB), takže mimo místa s opravdu silným signálem se nechytnete.

železničář v důchodu

A kromě toho potřebujete „chytrý“ MT – a zdaleka ne všichni jej mají (protože jej jinak nepotřebují), ale používají třeba jen notebooky …

Projektový manažer v produktivním věku

Mýlíte se. Chytrý telefon má nyní cca 80% populace, nesmíte tolik soudit podle sebe a svého nejbližšího okolí 😉

Akcie na doručitele

Zřejmě ano. Nedaleko mého bydliště se nachází ubytovna, obývaná z 98% dality (viz link). Prakticky všichni tu placku mají.
https://tinyurl.com/y6gdda8n

Petr

Samozřejmě, že každý ty peníze na data máme, ovšem je rozdíl je mít a být ochotný podporovat kartelového zm*a Kellnera a jeho partu 😉 Dostupný internet zdarma by mět být v dnešní době samozřejmostí, dokud tihle karteloví zmr*i nezačnou poskytovat tarify alespon z poloviny tak dobré, jako na západě.

Olda

Na Slováckem expresu bylo je a vždy bude hovno.

Arnošt

Na Slováckém expresu je WiFi určitě ve velkoprostorových vozech Bdpee.

Jan Soukup

Oldřichu, naprosto chápu Vaše rozhořčení. Avšak, tady s tou stížností nikdo nic neudělá. Pokud je na Slováckých expresech trvale zanedbaný úklid a na odiv se tam běžně povalují exkrementy, musíte se obrátit přímo na ČD. Poroučím se.

Stanislav Fanta

Myslím, že zrovna tyhle prázdniny, kdy T-Mobile dal takřka všem neomezený internet zdarma, by WiFi nikdo extra řešit nemusel.

Koci

Ne každý ale má T-Mobile…

Radek Janata

A dal ho T-Mobile opravdu všem, nebo jen těm, kdo mají nějaký paušální tarif?

Jan Pešek

Stačí si koupit nejlevnější předplacenku a objednat měsíční balíček za 100 Kč a poté zdarma aktivovat neomezená data v aplikaci.

železničář v důchodu

Takže koupit novou SIM kartu (s dalším novým číslem) = opravdu „lukrativní“ nabídka …

AAA

A v čem je problém? Pokud po prázdninách nebude nabídka pokračovat (jako že v této podobě asi ne), tak se prostě zahodí.

AAA

dokonce byla v billa akce na twist s kreditem 200 za stovku – nevim jestli ještě platí – takže za stovku byl neomezený internet na celý prázdniny

paja1980

Dnes jsem koupil jednu za 150 v trafice v Albertu a druhou dostal zdarma. Nechápu, ale další dva členové rodiny mají na celé léto neomezená data. Jasně, ideální je mít telefon alespoň na 2 SIM.

Jaaa

Předplacenka stačí, jakákoli.

Akcie na doručitele

Když byla veřejnosti představena televize, odborníci ocenili invenci tvůrců, ale zároveň televizi předpovídali osud naprostého komerčního propadáku, neboť nikdo není tak hloupý, aby trávil čas civěním na malou bedýnku. No…

micek

Být ČD dostupností v R8/R9 bych se raději nechlubil. Wifi je jen ve služebním voze tj. 1 ze 6-8. Naví je to vůz s menší kapacitou (místo pro kola apod.) a určením pro specifické skupiny cestujících (rodiče s dětmi, cyklisté, dámy, vozíčkáři).
Mnoho povyku pro skoro nic…

Petr

Tak lepsi nez nic, kdyz clovek potrevuje vyridit maily nebo messeger, zajde si do vozu s wiui a pak se vratina misto.Napr ja to vyuzivam naprosto bezne

Jarek

To samý na R17. Wifi v rychlíku je jen ve vlaku, který běžně jezdí expresy a náhodou mu vyjde jeden obrat na rychlík.

Jiří Kocurek

Stejně tak Slezan Brno – Ostrava. A je to jediný vůz s klimatizací, v jedničce nematizaci klimáme. Asi lokálka…

Pražský motoráček

Na lince R8 (Brno – Ostrava) jsou vlastně stejné vozy jako na R9 (Praha – HB – Brno). Však vy se na té lince aspoň příští rok dočkáte zlepšení kvality jízdy v podobě jiného dopravce.

Havlis

A navíc od příštího grafikonu tenhle vagón z R9 zmizí, prý se přesouvá na J. EXPRES!

Danel Brvnišťan

Škoda že stále nezvládli nainštalovať WiFi na ex-ÖBB vagóny na Ex 142 ktorým som dnes šiel. WiFi len v 1. triede do ktorej nejde kúpiť doplatok k včasnej jízdenke, čo tiež nechápem.
ČD sa subjektívne veľmi zlepšili posledné roky, ale vždy človeka prekvapí nejaká zjavne banalita ktorá ale v štátnom molochu proste nejde…

Martin

Nektere ex Bmz wiffi maji ostatni jsou na rade

Danel Brvnišťan

Z tých ktoré boli radené na mojom vlaku nebola WiFi ani v jednom, prešiel som sa celým vlakom a pýtal sprievodcu 🙂

Tomariero

Doplatek nelze dokoupit jen jednorázový, včasná a časový doplatek ale lze použít. Osobně využívám pravidelně týdenní doplatek za body kdyz vím že mne v tom týdnu čeká více cestování.

Danel Brvnišťan

Tušíte prečo nejde jednorázový?

khunas

Tak si nekupuj včasnou do dvojky ale do jedničky

Danel Brvnišťan

Nejak ma nenapadlo že tam nebude WiFi 🙂
Nabudúce zas dám prednosť RegioJetu no.
Asi som podľa niektorých komentujúcich socka, ale mobilné dáta mi nestačia. Zvlášť keď sa potrebujem pripojiť na pracovnom noťase.