České dráhy oznámily zdražení jízdenek o 15 procent

Cestování s ČD. Foto: České dráhyCestování s ČD. Foto: České dráhy

Zvýší se také některé poplatky, například přirážka za vystavení jízdenky ve vlaku po nástupu v obsazené stanici.

Cestující Českých drah si s příchodem nového jízdního řádu v prosinci za jízdu vlakem připlatí. Zvýšení cen jízdenek státního dopravce bude činit v průměru 15 %. Oznámily to dnes České dráhy s tím, že důvodem je inflace. Jde o největší zdražení na železnici za poslední léta. Do 10. prosince lze zakoupit jízdenky včetně předprodeje na dva měsíce dopředu za současné ceny.

Úprava cen se promítne do všech nabídek, které jsou založeny na kilometrickém tarifu, např. Flexi základních jízdenek, Traťových jízdenek, Traťových jízdenek region atp.

K úpravám dochází také u dalších obchodních nabídek, dovozného a poplatků. U nich se navíc promítá kumulovaná inflace za delší období, po kterou nebyly jejich ceny upravovány. V některých případech nebyly tyto částky valorizovány od roku 2010.

Ceny síťových jízdenek (Celodenní, Skupinová víkendová, regionální varianty) se budou zvyšovat od 10 Kč u regionálních do 200 Kč u celosíťových variant, tedy v rozsahu 12 až 29 %. Cena zákaznických aplikací na In Kartě se zvýší od 60 Kč za tříměsíční IN 25 po 2 000 Kč u celoroční síťové IN 100. Ta dnes stojí 19990 Kč. Od 11. prosince 2022 bude ukončena možnost nákupu aplikace IN 25 ¼ s tím, že dříve zakoupené aplikace budou platit až do konce jejich platnosti.

K úpravě ceny dojde také u Jízdenky na léto, kde stoupne cena sedmidenního dokladu z 890 Kč na 1 390 Kč (o 56 %) a čtrnáctidenního z 1 290 Kč na 1 990 Kč (o 54 %). Zvýší se také některé poplatky, např. přirážka za vystavení jízdenky ve vlaku po nástupu v obsazené stanici ze 40 na 50 Kč nebo poplatky za mimořádné zastavení vlaku.

S novým tarifem 2023 se zjednoduší dovozné za psy a jízdní kola. Dosavadních 8 pásem se sníží pouze na dvě, do 150 a nad 151 kilometrů. Cena za přepravu psa pak bude 30 a 50 Kč a za přepravu jízdního kola 40 a 60 Kč.

České dráhy budou prodávat jízdenky dle současných cen až do půlnoci 10. prosince 2022, a to včetně dvouměsíčního předprodeje. V případě nákupu jízdenek v předprodeji tak bude možné cestovat ještě na začátku února za původní ceny a v případě nákupu např. čtvrtletní jízdenky mohou cestující jezdit za současné ceny až do května příštího roku.

Tagy České dráhy zdražení jízdného
255 komentářů