České dráhy končí s rychlíky vyšší kvality. K rozdílům už není důvod, vysvětlují

InterPanter, Brno hlavní nádraží, foto: České dráhyInterPanter, Brno hlavní nádraží, foto: České dráhy

České dráhy upustí od nového jízdního řádu od označení Rx, kterým pojmenovaly rychlíky vyšší kvality. Mělo jít o vlaky, které

České dráhy upustí od nového jízdního řádu od označení Rx, kterým pojmenovaly rychlíky vyšší kvality. Mělo jít o vlaky, které cestujícím slibovaly větší komfort, než běžné rychlíky, například klimatizované vozy nebo zásuvky na dobíjení drobné elektroniky.

Vyplývá to z konečné podoby jízdního řádu, kterou zveřejnila Správa železniční dopravní cesty. Nově budou jezdit u dálkových spojů vlaky kategorií R (rychlík) a Ex (expres), zůstává také označení SC (pendolino) a rj (railjet). Značku Rx zavedly poprvé v roce 2014.

Díky postupující obnově vozidlového parku, nákupům vozů ze zahraničí a modernizacím, se nám daří plošně zvyšovat a sjednocovat kvalitu souprav. Takzvané koženky z rychlíků definitivně mizí. Prakticky všechny vozy řad B, A, AB a BDs jsou již čalouněné, mají opravená okna, stěny, podlahy i toalety. Proto se vracíme k dřívějšímu označení R a Ex,“ vysvětlil mluvčí Českých drah Radek Joklík.

České dráhy už letos zhruba třicítku dálkových vlaků s označením Rx z jízdního řádu vyškrtly. Šlo o rychlíky z Prahy do Plzně a Klatov. Na nich se dopravce prakticky od začátku nového jízdního řádu potýká s výpadkem kvalitních vozů, které chtěl původně na rychlíky na západ Čech nasadit. Proto nakonec od označení vyšší kvality ustoupil. Aktuálně je v jízdním řádu 73 těchto vlaků, jde například o rychlíky z Prahy do Brna nebo z Brna do Olomouce přes Břeclav, na které nasazuje dopravce elektrické jednotky InterPanter.

Nejde o jedinou změnu v označování vlaků. Ještě větší revolucí bude změna jmen vlaků. Od prosince s novým jízdním řádem zmizí až na výjimky pojmenování jednotlivých spojů, názvy budou dráhy přiřazovat celým linkám. S tím už částečně začaly v minulých letech, letos v prosinci ale bude změna zřejmě největší. Dráhy to zdůvodňují lepší orientací cestujících.
„Ověřili jsme si, že zákazníkům pomáhá v orientaci v jízdních řádech i na stanicích při nástupu do samotné soupravy. Cestující si také zvykají na jednotnou kvalitu, která je se jménem konkrétní linky, tedy vlastně našeho produktu, spojena a na trati, kde je zavedeno více spojů, vyhledávají svůj spoj právě podle jednotného pojmenování,“ uvedl náměstek generálního ředitele ČD pro obchod Michal Štěpán.

Tagy České dráhy dálkové vlaky Rx Rychlík vyšší kvality
72 komentářů