LOT 3a leaderboard

České dráhy jsou potřetí v zisku, do plusu se poprvé dostala i osobní doprava

Vectrony ČD v depu ve Vršovicích. Autor: České dráhyVectrony ČD v depu ve Vršovicích. Autor: České dráhy

České dráhy loni vydělaly 984 milionů korun, potřetí v řadě tak dosáhly kladného hospodářského výsledku. Poprvé v novodobé historii je

Zpět na článek
16 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
ApolloXI.

Jak se projeví ekonomický růst a stabilita na ohodnocení řadových zaměstnanců, potažmo na zlepšení jejich pracovních podmínek?

petr.r

koupí se nový stroje a ulehčí se jim práce.

noerf

České dráhy přišli o některé linky v jižních Čechách, přesto kompenzace stouply o cca 250 milionů Kc. Mimochodem u rychlíku GWTR se kompenzace na trati Plzeň – Most na kilometr snižovala. Další věci je, ze lze předpokládat významný nárůst cestujících v okolí Prahy. A naopak úbytek cestujících na některých regionálních tratích. Bohužel o tom se zpráva nijak zásadně nezmiňuje, takže se dotace od státu a krajů opět prideluji, jak CD potřebují. Pokud si CD chválí obsazenost linek do Vídně a Hamburku, tak by mne zajímalo, proč na to dostávají dotace. Systémově si myslím, ze koncepce jednotek na dálkových trasách je… Číst vice »

Jan

A vyrovnané hospodaření vám nepříjde normální? Když 30 let ho dělali politici ztrátové?

Petr.R

ještě by to chtělo tabulku republiky , kde mají největší růst cestujících. Velkou zásluhu má třeba jančura na moravě, že naučil lidi jezdit vlakem a jak potom odešel, čd neměli síly už ten komfort rušit a hlavně jízdné zůstalo jančurovský. Tak vlastně snížení jízdného a zvýšení komfortu se jim promítlo do zisku.

Romanero

Tak především lidi na Moravě naučilo jezdit Pendolino po roce 2005, kdy se poprvé (i v televizi) dělaly testy rychlosti auto vs. vlak, které ukázaly, že dráha je na trase do Ostravy nejrychlejší. Prestiž této relace začala stoupat, cestovní doba se zkracovat. Pak až přišla soukromá konkurence. Ale to už lidi o vlaku na Moravu dávno věděli..

petr.r

já píši o ferdinance, tady pendolino nejezdilo, tady kupé mělo 8 míst a nebylo z látky, potom jak jančura a leo nahnal lidi do vlaků, tak čd si půjčili slovenské nekoženky a lidi ve vlaku zůstali i když jančura odešel a hlavně lidi přešli z autobusu na vlak, jak kraj zvýšil takt a přímost mezi okresy a ještě u nás je vlak levnější jak autobus, tak mnoho známých přešlo na vlak. Já vím jen fakta o zlínsku.

asdf

Já to říkám pořád, to mají ČD z toho, že nevyzobávají rozinky, jako všivák Jančura a paštikář Notovný…
(beware of irony)

Miloň

Zajímavější to bude příští rok s jízdným skorozdarma pro studenty a důchodce a plnou kompenzací státem…

Chachar Budvar

Platíme si na daních dost – nemusí vše odtéct ke zbohatlíkům od Klause. Většina lidí to tak vidí…..

železničář v důchodu

Já myslím, že se to „jízdné skorozdarma“ příliš neprojeví – nějaké (nemalé) kompenzované slevy existují přece už nyní (byť ne v takovém rozsahu), a kromě toho existují i „komerční“ slevy, takže ta hloupá teorie, že důchodci budou celé dny utrácet za ježdění veřejnou dopravou, je jen hodně choromyslnou představou zbytečně prudících panikářů. Jistě, nějaký nárůst frekvence to samozřejmě přinese, ale žádný extrémní rozdíl proti současnosti to ve výsledku nebude – možná v prvních týdnech, kdy si to leckdo bude chtít vyzkoušet, bude lidí trochu víc, ale až všichni zjistí, že jim stačí používat „levnou“ VHD v tom rozsahu, v jakém… Číst vice »

pppqqq

Vzhledem k nemožnosti efektivní kontroly nepochybně nastane prudký nárůst počtu vykázaných kompenzací u soukromých dopravců, což je ostatně primární účel tohoto opatření (tj. tunelování veřejných rozpočtů, o studenty a důchodce samozřejmě vůbec nejde). Je dost možné, že jim buď začne „vycházet“ „komerční“ provoz i na trasách, kde je dosud doprava pouze v závazku, nebo dokáží nabídnout lepší cenu (načasování před blížící se soutěže na rychlíkové tratě je čistě náhodná), a konečný cíl, tedy privatizace železniční dopravy v ČR, tak bude elegantně naplněn.

babilon

Jízdné zdarma už se projevilo – Babiš odmítl snížit DPH na jízdné, protože by mu chyběla jedna miliarda(!!) na daních.

asdf

pppqqq: Měl byste méně holdovat konspiračním teoriím. Tohle, co píšete, je samozřejmě blbost. Hlavní důvod kompenzací byl čistý populismus a kupování si hlasů voličů. Aneb i zde by bylo dobré zachovat princip Occamovy břitvy 😉

železničář v důchodu

babilon: „Jízdné zdarma už se projevilo – Babiš odmítl snížit DPH na jízdné, protože by mu chyběla jedna miliarda(!!) na daních.“
S „jízdným zdarma“ to podle mě příliš nesouvisí: já bych v tom viděl spíše „politické“ příčiny – když to vyšlo ze STANu, tak to u ANO nemohlo mít příliš nadějí na průchodnost nikdy.

K.S.

Chachar Budvar: No nevím s čím srovnáváte, ale bohužel platíme příliš mnoho, lidem toho zůstává málo, ale to není o zbohatlících, ale o tom že se tu razil příliš dlouho razila podpora montoven a když ta se rozjela naplno, tak Klaus už u koryta nebyl, nebyl to náhodou Zeman za koho se tu na ni najelo? A teď se neví jak z toho. Myslím že v současném marastu mají máslo na hlavě nejen Klaus, ale zejména Zeman a ČSSD. Ale to je jen důsledek toho že ČSR bohužel spadla na východ. Přerozdělován bohužel nepomůže, spíš by bylo třeba, odbory se… Číst vice »