umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Informační technologie Infrastruktura Železnice

České dráhy chystají prodej ČD-Telematiky, nejspíš jí koupí správa železnic

Metalický kabel, ilustrační foto. Autor: ČD Telematika
Metalický kabel, ilustrační foto. Autor: ČD Telematika

České dráhy se chtějí zbavit svého většinového podílu v dceřiné společnosti ČD-Telematika. Akcie by měla získat státní organizace Správa železniční dopravní cesty. Jako první o tom dnes informovaly Hospodářské noviny, s podobnými informacemi pak přišel i server Lupa.cz.

„Díky předchozímu výkupu minoritních podílů drží aktuálně České dráhy 69,18 procenta akcií společnosti ČD Telematika, a plně ji tak ovládají. Z pohledu core byznysu však tato dceřiná společnost nezapadá do dlouhodobé strategie Skupiny ČD. V nejbližší době proto zahájíme kroky, jejichž cílem bude tento náš kontrolní podíl prodat,“ sdělil mluvčí drah Radek Joklík.

SŽDC se podle Lupy má po transakci pokusit získat také zbývající podíly od minoritních akcionářů tak, aby nad provozovatelem rozsáhlé optické sítě převzala stoprocentní kontrolu. Motivací pro ovládnutí stoprocentního podílu je mimo jiné vytvořit jakéhosi státního operátora, který by mohl poskytovat služby v rámci státních organizací, dodává Lupa. ČD-Telematika vykázala v roce 2016 podle výroční zprávy tržby 1,7 miliardy korun, zisk činil 53 milionů.

Nebyl by to přitom první transfer majetku od ČD směrem k SŽDC. V roce 2008 převedly dráhy část nemovitostí a kolejí, souhrnně zvanou jako mrtvá dopravní cesta, za což obdržely více než sedm miliard korun. O osm let později prodaly správě železnic za tři miliardy i nádraží.

 

15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dopravak

Vedení SŽDC se ohradilo proti informacím zveřejněným v médiích a informovalo správní radu o skutečnosti, že se nezabývalo koupí společnosti ČD – Telematika a.s. ani žádnou nabídku na její koupi neobdržela.

liberal shark

Další dotace pro státního dopravce ze státních peněz ?

noerf

Zajímala by mne kupní cena. Když čemu v potaz, ze pro Telematiku je SZDC hlavní odběratel, který navíc za počítače platí dvojnásobné ceny, než je na trhu obvyklé.

Jiří2

a na vadný kabel telefonní linky v dopravní kanceláři se čeká do pondělí…

MartinM

Taak dlouho se bude vše převádět na SŽDC až tam bude všechno a budeme zase na začátku. klidně můžou pokračovat DPOV, VŽÚ, še se dá politicky obhájit. Zvlášť teď když budou kupovat vozy a lokomotivy přímo stát či kraje. Šašci. Kdyby na začátku pouze restruktizovali a a došlápli na ČD, tak se vymýšlí nesmysly a vyhazujou peníze. Stále sem nepochopil smysl plánovaných soutěží… To se má odklonit co nejvíc peněz do sokromých rukou, jiný přínos v tom nevidím.

asdf

Jen taková otázka: k čemu je Českým drahám Telematika a jak jim slouží či pomáhá v rozvoji a zkvalitňování jejich byznysu tedy poskytování osobní a nákladní dopravy?

Jiří2

asdf: víte jak obsáhlá je podniková síť ČD (byť je pravda z velké části společná se SŽDC)? Kolik mají systémů? ČD-T je tohoto všeho správcem. Ale je pravda že to není nic co by nešlo převést na ČD Informační systémy (něco už je).

Bery

asdf:
Ktera firma si proda sit na ktere bezi jejich strategicke IT technologie, bez kterych dnes jejich byznys nelze vubec realizovat ?
Navic je ta dcerinka ziskova, takze jaky je duvod prodeje ?
Ma to misto zisku prinest ztratu placenim draheho pronajmu a zavislost na libovuli treti strany ?

Jan Šlezingr

„Ktera firma si proda sit na ktere bezi jejich strategicke IT technologie“

Ledasjaká. Možná většina. Kolik optických tras potřebuje RegioJet?
Trend je takový, že firmy prostě nakupují služby a zabývají se jen svým byznysem.

Bery

Tady zdaleka nejde jen o paterni optiku, ale veskere rozvody. Regiojet to nepotrebuje, je jen ve velkych stanicich, kde ma 2-3 stroje. Na to mu staci lokalni poskytovatel netu a VPN (mistni rozvod ma vlastni).

liberal shark

Tak ona ta železniční infrastruktura asi musí být státní, stejně jako silnice nebo vodní cesty. A tyhle podniky k tomu patří. Ale dopravci by měli být privátní a jezdit bez dotací.

Jiří2

Když se převáděly budovy, říkali jsme si co asi tak budou prodávat po nich, protože už jim nic nezbylo. Majetek je větší než se čekalo (resp. Telematika nikoho nenapadla), takže dobrá, co ještě zůstalo? 😀

Eskimo Joe

Napadá mě DPOV nebo by taky mohli prodat depa a pak si jen pronajímat služby. Ale nezapomínejme taky na zlatou rybku, ŽZO.

Romanero

Železniční muzeum ještě..

Jiří2

Muzeum už se postupně rozprodává, nebo se tedy rozprodávání chystá…