České dráhy chtějí vlaky vybavit zařízením, které při nehodě přivolá samo pomoc

Srážka vlaků u Perninku. Foto: Policie ČRSrážka vlaků u Perninku. Foto: Policie ČR

Podle Českých drah v Evropě dosud na železnici takové zařízení neexistuje.

České dráhy chtějí své vlaky vybavit novou technologií, která sama pošle dispečerům informaci o tom, že vlak havaroval. V Evropě zatím takové zařízení neexistuje.

Dopravce zatím vypsal takzvané předběžné tržní konzultace na technologii nazvanou CrashCall. „V případě nebezpečné kolize vedoucího vozidla vlaku budu schopné automaticky vygenerovat nezávisle na strojvedoucím či jiném členu vlakového doprovodu strukturovanou informaci o vzniku této události a tuto datovou zprávu bez časového prodlení doručit na příslušné dispečerské pracoviště dopravce,“ řekla mluvčí Českých drah Gabriela Novotná.

Díky technologii by se tak mohla dostat informace o nutné pomoci rychleji k záchranářům. Například při nehodách, při kterých dojde k vážnému zranění či usmrcení strojvedoucího nebo vlakového personálu. Podle Novotné zatím takové zařízení minimálně v Evropě u vlaků neexistuje. Zařízení má sbírat informace například podle deformace nárazníku nebo záporného zrychlení.

Podobný systém je od roku 2018 povinný ve všech nových osobních autech v Evropské unii. Zařízení eCall kontaktuje záchranáře při vážné dopravní nehodě.

České dráhy oslovily do konzultací celkem 15 různých firem: například dceřinou firmu ČD – Informační systémy, O2, Škodu Auto, Robert Bosch, Sherlog nebo několik vysokých škol. Zatím netuší, na kolik by zařízení a jeho instalace mohla stát. „Půjde o zakázku na míru, takže cena se bude odvíjet od technických požadavků a možností daného výrobce. To je i důvod proč jsme se rozhodli vypsat předběžně tržní konzultace, abychom získali představu o ceně,“ uvedla Novotná.

 

Tagy České dráhy CrashCall srážka vlaků
65 komentářů