České dráhy a ČD Cargo založily nadační fond pro zaměstnance s úrazem

Nehoda na železničním přejezdu mezi Petrovicemi a Příčinou na Rakovnicku. Foto: Drážní inspekceNehoda na železničním přejezdu mezi Petrovicemi a Příčinou na Rakovnicku. Foto: Drážní inspekce

České dráhy a jejich největší dceřiná společnost ČD Cargo založily vlastní nadační fond. Jeho prostřednictvím chtějí podporovat železničáře, kteří utrpěli

České dráhy a jejich největší dceřiná společnost ČD Cargo založily vlastní nadační fond. Jeho prostřednictvím chtějí podporovat železničáře, kteří utrpěli úraz při službě a dostali se do finanční nouze.  Dráhy fond připravovaly už několik měsíců, nejde tak o přímou reakci na úterní nehodu na Karlovarsku, při které se srazily dva vlaky.

Fond bude určen pro zaměstnance i jejich rodiny, kteří se ocitli v problémech způsobených primárně v rámci zaměstnání závažnými onemocněními, těžkými úrazy (včetně úmrtí) nebo jinými okolnostmi. Fond chtějí dráhy oficiálně představit v polovině prázdnin.

„Zaměstnáváme přes 23.000 lidí a většina z nich pracuje v provozu. To je samozřejmě náročné a v některých případech i rizikové zaměstnání. S Ivanem Bednárikem (generální ředitel ČD Cargo, pozn. ČTK) jsme se proto shodli na tom, že ho jako dva největší čeští železniční dopravci založíme a přizveme ke spolupráci i všechny naše dceřiné společnosti,“ uvedl šéf Českých drah Václav Nebeský.

Podle něj by fond měl umožnit přispět na konkrétní případ, kdy dárci platbu označí daným variabilním symbolem.

Základem fondu budou podle společnosti vklady zakládajících společností, následně však bude moci přispět každý. O rozdělování příspěvků by pak měla rozhodovat pětičlenná správní rada fondu ve spolupráci se zástupci zaměstnanců.

Samotní zaměstnanci Českých drah nyní spustili vlastní iniciativu s transparentním účtem, v jejímž rámci vybírají peníze pro kolegy, kteří se vážně zranili při úterní nehodě na trati mezi Perninkem a Karlovými Vary. V úterý se tam čelně srazily dva vlaky, při nehodě dva lidé zemřeli, dalších více než 20 se zranilo. Podle předběžných zpráv bylo příčinou nehody nepovolené vjetí jednoho z vlaků na trať.

ČTK

Tagy ČD Cargo České dráhy nadační fond pro oběti nehod
11 komentářů