Zprávy

České dráhy a ČD Cargo založily nadační fond pro zaměstnance s úrazem

Nehoda na železničním přejezdu mezi Petrovicemi a Příčinou na Rakovnicku. Foto: Drážní inspekce
Nehoda na železničním přejezdu mezi Petrovicemi a Příčinou na Rakovnicku. Foto: Drážní inspekce

České dráhy a jejich největší dceřiná společnost ČD Cargo založily vlastní nadační fond. Jeho prostřednictvím chtějí podporovat železničáře, kteří utrpěli úraz při službě a dostali se do finanční nouze.  Dráhy fond připravovaly už několik měsíců, nejde tak o přímou reakci na úterní nehodu na Karlovarsku, při které se srazily dva vlaky.

Fond bude určen pro zaměstnance i jejich rodiny, kteří se ocitli v problémech způsobených primárně v rámci zaměstnání závažnými onemocněními, těžkými úrazy (včetně úmrtí) nebo jinými okolnostmi. Fond chtějí dráhy oficiálně představit v polovině prázdnin.

„Zaměstnáváme přes 23.000 lidí a většina z nich pracuje v provozu. To je samozřejmě náročné a v některých případech i rizikové zaměstnání. S Ivanem Bednárikem (generální ředitel ČD Cargo, pozn. ČTK) jsme se proto shodli na tom, že ho jako dva největší čeští železniční dopravci založíme a přizveme ke spolupráci i všechny naše dceřiné společnosti,“ uvedl šéf Českých drah Václav Nebeský.

Podle něj by fond měl umožnit přispět na konkrétní případ, kdy dárci platbu označí daným variabilním symbolem.

Základem fondu budou podle společnosti vklady zakládajících společností, následně však bude moci přispět každý. O rozdělování příspěvků by pak měla rozhodovat pětičlenná správní rada fondu ve spolupráci se zástupci zaměstnanců.

Samotní zaměstnanci Českých drah nyní spustili vlastní iniciativu s transparentním účtem, v jejímž rámci vybírají peníze pro kolegy, kteří se vážně zranili při úterní nehodě na trati mezi Perninkem a Karlovými Vary. V úterý se tam čelně srazily dva vlaky, při nehodě dva lidé zemřeli, dalších více než 20 se zranilo. Podle předběžných zpráv bylo příčinou nehody nepovolené vjetí jednoho z vlaků na trať.

ČTK

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
1a1=11

Takové životní situace snad řeší standardní pojištění, které si každý zodpovědný člověk může uzavřít sám. Příspěvku na toto pojištění bych rozuměl. Ale oni se na tom potřebují zase přiživit nějací přerozdělovači..

Zabakovec

Mno životní pojištění je tuna peněz zprostředkovateli, mizerný plnění.. Naštěstí ho stát od dalšího roka přestane daňově zbyhodnovat..

Dalibor

jak který životko, je jich milion druhů…V tom, aby se prase vyznalio…

ABC

to si zjevně pletete investiční a rizikové ŽP

Aleš

Hlavně aby to bylo pro ty co se zranili ne svojí vinnou. Pokud nějaký strojvedoucí přehledne červenou nebo udělá něco proti předpisům a zraní se u toho, neměl by dostat nic, naopak do Koruny to zaplatit

Soukromý kůň

Přesně tak, ke kamioňákům se nádražáci vyjadřují stejně, soucit nulový, takže speciálně nádražáci si nezaslouží nejmenší slitování.

pzag

Tady se zase sešla elita.

ABC

Však má pravdu předseda. Pracovní úrazy odškodní pojišťovna u které je každý zaměstnavatel povinně pojištěň. Na to není třeba žádný fond. Pokud si to tedy zaměstnanec nezavinil sám porušením předpisů.

Sinep Anigav

Zajímavý počin. Kéž pomůže potřebným! Off topic: hezká ilustrační fotka i z pohledu elektrikáře – je to kousek od místa, kde se oddělí linka 420 Hradec – Mírovka (na stožáru „portál“) od linky 430 Hradec – Chrást (na stožáru „kočka“)

Jiří Kocurek

Ale jo, záslužná věc. Jen neví, jak ta komise přidělující bude nestranná. No, zůstanu optimistou a budu jim věřit.

Dalibor

Dobře!! Tomu fandím!

Partneři


Czechtoll

pst
podcast