Letectví

České aerolinie se vrací k A321, půjčit si ho chtějí na Ukrajině

Airbus A321 společnosti Windrose Aviation. Foto: Windrose
Airbus A321 společnosti Windrose Aviation. Foto: Windrose

České aerolinie pravděpodobně zařadí od konce března na celý letní letový řád do své flotily Airbus A321. Podle zdrojů deníku Zdopravy.cz si jej plánují půjčit na takzvaný  ACMI (aircraft, crew, maintenance, and insurance) pronájem včetně pilotů od ukrajinské společnosti Windrose Aviation. Lety s daným typem letadla jsou už v letovém řádu.

Mluvčí Českých aerolinií Daniel Šabík zatím pouze potvrdil, že o pronájmu jednají. „Vedeme různá jednání o standardním ACMI pronájmu jednoho letadla na pokrytí provozu v letošní letní sezóně. Jednání nejsou uzavřena, další detaily zatím poskytovat nebudeme,“ řekl Šabík. Důvodem kontraktu je očekávaná velká poptávka i nedostatek letadel: jeden z airbusů A319 ČSA naopak podle leasingové smlouvy v příštích měsících z flotily zmizí.

Podle letového řádu je firma chce nasazovat na pět tras: do Bejrútu, Kodaně, Stockholmu a Kyjeva, jednou týdně do Helsinek.

Airbusy Windrose v červeno-zeleném nátěru se už v Praze objevovaly, někdy jako záskok na lince Ukraine International Airways, někdy na charterech pro tuzemské cestovky. Firmá má bezpečnostní certifikát IOSA od IATA. Patří stejnému majiteli, jako Ukraine International Airlines.

Airbusy A321 létaly u ČSA od roku 2005 do roku 2013, pak se jich firma zbavila kvůli zeštíhlování flotily.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin S.
Host
Martin S.

Bylo by super, kdyby ho přemalovali do ČSA livery.

Martin V
Host
Martin V

Zajímavější spíš bude, až přijde první ze sedmi A320neo, které mají ČSA objednané. Netušíte někdo kdy to bude? Objevují se roky 2019-2021. Pokud konjunktura letecké dopravy potrvá, bude se zvýšení kapacity hodit.

Partneři