LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Cenová válka na trase Praha – Brno. České dráhy výrazně zlevnily jízdné na 119 korun

Jednotka railjet v barvách Českých drah. Foto: ČDJednotka railjet v barvách Českých drah. Foto: ČD

Boj dvou dopravců o cestující mezi Prahou a Brnem pokročil do další fáze. České dráhy dnes oznámily zavedení Superakčních jízdenek

Zpět na článek
49 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alex, Havířov

To je samozřejmě v pořádku. Ale okamžitě by mělo zareagovat ministerstvo dopravy a přestat dotovat všechny vlaky Praha – Brno. Kolik by se ušetřilo peněz, které by mohly slevnit raději jiné trasy, kde je zase nasazena nehorázně vysoká cena – např. Pardubice – Liberec nebo Praha – Cheb přes Most. ĆD ani tou dumpingovou cenou stejně pro Regiojet žádnou konkurencí nebude, protože RJ má 94 Kč na každý vlak a každý den, kdežto ČD tuto superakční cenu jen pro některé vlaky a člověk ani neví které. Bez dotací by to bylo aspoň spravedlivé, pro všechny stejně. Bohužel ale stále tady… Číst vice »

Jirka

A co šalina?

František

Tak to abych si pro cestu na pracoviště do České Třebové kupoval jízdenky až do Brna. Když už se mám tísnit, ať je to se slevou. Ať si to stát doplatí, když to zpackal (vím, platíme to všichni, ale i volíme). Podle mě měli zlevnit spíše trasu přes Brod, nalákali by tam lidi z přeplněného koridoru. Za nižší cenu by leckdo o půl hodiny delší cestu snesl, si myslím. Takhle aby teď přes Třebovou přidali vozy.

Zdeněk Veselý

Nemá smysl zlevňovat na trase přes HB. Ty vlaky nejsou prázdné a jejich provoz je nákladnější než provoz přes Třebovou (protože je to pomalejší trať), takže nemá smysl tam lákat další lidi. A jak byste postavil kampaň? Jeďte dlouho za stejnou cenu jako konkurence? Není lepší za stejnou cenu jezdit stejně rychle?

Navíc zde rizikou kanibalizace tržeb (viz váše poznámaka se Třebovou), hrozí ještě více.

Franta Jouda

Tak moravské existence jsou rády jak ušetří, když jedó za robotó. 😀

T

Do téj hroznéj Prahé)))

Jan

Ono Brno je celkem hodně technologické a univerzitní město ty existence.

železničář v důchodu

„Ono Brno je celkem hodně technologické a univerzitní město ty existence.“
No, pokud jsem si stačil všimnout, tak v neděli je ve špičkové době do Brna největší frekvence ze Slovenska (= ta „univerzitní“) a z Brna do Pardubic (opět „univerzitní“) – a v pátek je to pochopitelně obráceně. To ovšem všichni vědí – problém je jen v tom, že ČD nemají dost vozů, aby ty nejexponovanější rychlíky mohly posílit na adekvátní kapacitu, a navíc by za ty posilové vozy museli asi platit i Slovákům a Maďarům, kdyby byly vedeny z popudu ČD …

JOHNNY

Vzdyt to rikam v ostatních komentarich – „pupek světa“ 😀
.. a pro to tam nikdo nechce litat… ani socky, pardon low-costy, jako Wizz nebo Ryan…
Pokud se tahle malomestacka provincni nabubrelost nepremeni na pokoru – nic se nezmeni…

železničář v důchodu

Jak už jsem napsal jinde (a tvrdím to na základě mnohých zkušeností už hodně dávno): Brňáci jsou jak „prvničky“ – nevědí, co vlastně chtějí, ale nedají pokoj, dokud to nedostanou …

Filip Chocholatý

Tím se zpáteční variantou dostáváme na 468 korun za první třídu (s inkartou IN25). To je paráda.

petr.r

A tedy kdo nás okrádal, stát nebo někdo od čd? Díky bohu, že u nás je Jančura.

Jan

Okrádal:-) Máte někde na světě podobné ceny? Možná v Indii. Ale s horší kvalitou.

Franta Jouda

No jo, Vás Moraváky furt někdo okrádá 😀 Ti zlí pražáci, kam jezdíte za prací abyste nemusel pracovat za 10 😀

Marty-t2

No jen aby si to ČD spíš kupodivu naopak velmi nízkými cenami nepohnojily… Vysvětlím. Jejich vagóny nejsou povinně místenkové. Takže v lukrativní dobu spojem jezdí občas i víc lidí než je míst k sezení. Aspoň tomu tak před 12/2017 a před 12/2016 (nástupem Regiojetu) u některých spojů ČR bylo. Kdo nemá místenku tak si u ČD spoje v lukrativní čas odjezdu nesedl. No ale zkuste jako já s místenkou přistoupit v Pardubicích, protlačit se davem v chodbičce k sedící maďarské babičce a říct jí, že Vám sedí na Vašem místě. Na to jsem v listopadu 2017 žaludek neměl a raději… Číst vice »

Ds

Nejlevnější jízdenky jsou dostupné pouze na méně vytížené spoje a jsou vázány na konkrétní vlak.

coudy

Když je vám líto maďarské babičky tak jste stál to je vaše chyba.

Martin Khunas

DS: jizdenky jsou na vsechny spoje je jich ale omezený počet

T

Maďarská babička je určitě ze staré školy, měla místenku)))

Petr 766

Tak ono úplně stačí, když sice sedím, ale všude kolem mě visí a opírají se mi o sedačku lidi jedoucí na stojáka. To v dálkovce taky nic moc. Proti tomu ta „otravná“ stewardka, co projde párkrát kolem sedačky v Regiojetu, je naprosto nic. ČD měli do Raijetů dát jeden povinně místenkový vagon, kde se na stojáka nejezdí a bylo by. Taková třída 2+ 😉

Milan

Praha – Brno přes Vysočinu (o 2km delší trasa) za 360Kč a vagony jedou od Hav.Brodu dál prázdné:/

Jan

No a proč jedou od Havl Brodu prázdné? Protože vlak jede 70 kou.

Filip Chocholatý

Přesně, jsem si říkal, že by bylo fajn motivovat cestující, aby jeli přes havlbrod, ale za míň. Teď už je to úplně neproveditelný. Za 119, tomu nejde konkurovat. A ještě k tomu by klesly na té lince tržby za ostatní cestující, kteří jedou jen úsek trasy a pořád by se jim vyplatilo koupit celou trasu. Tedy výsledek by byl nejspíš horší.

Milan

Čím víc lidí využije veřejnou dopravu tím lépe. Ten současný stav, kdy vlaky převážejí přes Vysočinu převážně vzduch, je dost smutný. Prostě současné ceny jízdného bez nějaké akční slevy lidi nepřitáhnou. Ve dvou už se vyplatí cesta autem, to je absurdní situace.

Honza

Jenomže ten rychlík přes havl Brod není pro cesty na Brno, ale max do toho HavlBrodu. Rx přes Kolín taky jede 3 hodiny…

Petr

Vida najednou to jde. Ono se není čemu divit když jsem v neděli viděl poměr cestujících nastupujících do hungarie a za půl hodinky do regiojetu. CD ztrácí, Jančura si pár ztracených cestujících nahnal zase vlaky a FlixBus bere co zbyde, jsou to nespolehlivi zoufalci co to dotuji proti jancurovi

Jan

Jenže byste neměl zapomínat, že ČD Vám jezdí od rána do večera.

Petr 766

Jan: A Jančura nejezdí od rána do večera?

coudy

No a z článku je jasné že Jančura lže že má kávičku zdarma.

Petr

Proč? Je rozdíl v ceně jízdenky když si ji dám neboj nedám? A na rozdíl od vozíku u ČD se dá pít

coudy

To: Petr
V low-cost nemáte nic a je jízdné levnější a tam kde máte tu kávičku „zdarma“ je jízdné dražší tudíž to není asi zdarma.

petr.r

V LC máte rájec a noviny, které můžete si vzít sebou, nevím to přesně, protože já kávu nepiji, ale nikde není psané, že pro tu kávu do sousedního vozu si nemůžete zajít. A nevím co máte stou kávou, já třeba si dávám džůs nebo čaj s medem.

Honza

Petr: Ne, nemůžete si koupit ani sendvič, pokud zrovna nesbalíte stevardku. Je tam jedna na dva vagóny, takže to většinou nedává…

Petr 766

Tak pokud chcete tahat LC, tak pak ovšem je nutné říct, že 2. tř. u ČD je vlastně Low Cost, že..

coudy

Petr 766: u ČD jezdí nabídka s minibarem… v LC nikoliv

jouda

109 Kč je pro držitele IN25. 99 Kč pak pro držitele IN50.

JOHNNYMU

Já flixbusem jezdím. Zrovna dnes tam railjetem a zpátky FB
U mě zas není vítána žlutá zimnice 😀

JOHNNY

Nechápu – jak muze někdo upřednostňovat německou firmu s naprosto prisernejma autobusama s nulovim servisem oproti CESKE firme s lepsimi autobusy, pohodlnými sedačkami a servisem ala „Emirates“ To mi vazne haava nebere…. P.S. za poslední 2 roky jsem jel po 20 statech Evrpy busem – a Regi Jet je suverene bezkonkurencne nejlepší!!! za jim 2 nejlepší je Lux Express co jezdi v Pobalti – automat na kafe si musíš zmacnout sam a není tam „letuska“ a sluchátka si musíš koupit – ale filmy ma taky – ale jenom anglicky nebo s ruskejma titulkama.. 🙂 Zadna nemecka busova společnost nedosahuje ani… Číst vice »

Honza

Jakej servis Ala emirates? Jednak Setry jsou mnohem lepší než irizar a FB má víc místa na nohy, druhak osoba v růžové košili která se chová podle toho jakou má mrzkou mzdu (a soustředí se hlavně na korporátní styl ala Emirates a aby nedostala pokuty za neúsměv) mi většinou jízdu nezlepší.

David

Právě nastal čas, aby stát přestal dotovat linku Praha – Brno (minimálně její expresní vrstvu). K jejímu dotování už není v tuto chvíli žádný důvod.

jan

No právě ne..

JOHNNY

souhlas.
P.S. – predpokladam ze NIKDO s mozkem nejezdi Flixbusem – chce to vytrvat a dat tim jasne najevo, ze není na Ceskem vnistrostatnim trhu vitany, tecka!

MB

David: Naopak, právě nastal čas, tady ty nesmylsně nízké ceny, které si stejně dopravci dotují odjinud zakázat jako dumpingové. Pak se totiž v dalším článku dočteme, že v České republice pracuje stále 2/3 zaměstanaců s podprůměrnou mzdou a že nejsou zájemci o ty y ty profese. No bodejť by nebyli lidi, když každej ví, že směny jsou šílený, začátky a konce směn brzo ráno, nebo pozdě večer. Dále neplacené, ale nucené volno v obratových stanicích, atd. Argument, že pro cestující je to jen dobře, je taky zavádějící. Ono se totiž tohle projeví jinde, kde se osekají náklady. Zruší se spoje,… Číst vice »

T

To máte pravdu. 99 kč za 250 km opravdu není normální. Nechápu, že někdo nezakročí – všude jinde za 99 kč ujedete s ČD na obyčejné jízdné tak 60 km

Jančurobujci

Johnny: S Flixbusem jezdím a troufám si tvrdit, že nějaký „použitelný“ mozek mám. Z posledních cca 20 jízd na Brno – Praha jsem s nima nebyl spokojen jednou. (Šlo o linku z Košic). Navíc většinou přijíždím do 2:20 -2:25

babilon

„v České republice pracuje stále 2/3 zaměstnanců s podprůměrnou mzdou“
To je vlastnost statistického rozdělení platů, je to tak všude na světě a víceméně v jakékoliv skupině – i mezi manažery mají dvě třetiny manažerů podprůměrný manažerský plat. Stejně jako má polovina lidí podprůměrné IQ nebo šestka padá v průměru jenom každým šestým hodem. Je to prostě matematická statistika a nic moc s tím neuděláte.

Bery

Omg, ono se uz zase zapomnelo jak to dopadlo na lince Pha-Ova, kdy stat dokonce musel zrusit slevu pro duchodce a i tak zaplatil na dotacich za studentske slevy mnohonasobne vice, nez kolik se na dotacich platilo drive?
A zase se najde nejaka trubka, ktera zacne s tim, ze stat ma „prestat dotovat“, aby tim danovy poplatnik mohl zaplatit o mnohem vic, ze? Lide jsou proste nepoucitelni, ale proc maji na jejich blbost doplacet vsichni…

To babilon
On spis mel napsat, ze 98% zamestnancu je u nas pod prumerem… pod prumerem mzdy nemecke. 😉

Petr 766

To je ale problém státu, jak si ty slevy a doplatky nastaví, ne problém dopravce. Btw já si myslím, že by jízdné nemělo dotovat vůbec (snad kromě ZTP a dětí max na ZŠ) a byl by klid. Maximálně ať dává dopravce daným skupinám (důchodcům a studentům) nějakou komerční slevu nebo jako to bylo kdysi, student dostal příspěvek na dopravu od státu na základě vzdálenosti a četnosti dojíždění a jeslti si za to koupil půl nádrže do škodovky nebo to použije na vlak, už byla jeho věc. Prostě dostal peníze a způsob dopravy si zvolil sám.

Bery

Ano, toto je problem statu… stejne jako zde casto diskutovana otazka uznavani jizdneho mezi dopravci… Nejdrive je nutne stanovit jasna pravidla. Nevim proc ma na neschopnost politiku a uredniku neustale doplacet at uz cestujici, nebo danovy poplatnik…