Cena vodíkových autobusů nás hodně překvapila, říká Martin Uher
Nůžky nákladů mezi naftovými autobusy a vodíkovými elektrobusy se budou zavírat.
Už v příštím roce se naplno rozjede středočeský vodíkový experiment. Dopravce Martin Uher bude první, který v Česku vyzkouší provoz meziměstských elektrobusů na vodík. Budou jezdit v okolí Mníšku pod Brdy, vyjet by měly s koncem příštího roku a největším překvapením připravovaného projektu je zatím cena vodíkových autobusů. Ta je o několik milionů nižší, než aktéři předpokládali.
„Udělali jsme výběrové řízení pouze na cenu a vyhrál to Solaris s cenou 15,5 milionu korun, což je cena, která nás hodně překvapila tím, jak je nízká. Když jsme začínali tento projekt řešit, byla cena vodíkových elektrobusů kolem 18 milionů korun, se standardy kvality, které jsou tam nastavené, jsme mysleli, že to bude i víc. Mile nás pak překvapilo, že to je jen 15,5 milionu korun. Příští rok vyjede deset vodíkových Solarisů. Výběrové řízení jsme museli udělat, bude tam sedmdesátiprocentní dotace,“ řekl tento týden při natáčení podcastu Cesty Zdopravy.cz Martin Uher mladší.
Před třemi lety tohoto středočeského dopravce oslovil Středočeský kraj s projektem na otestování bezemisní dopravy a alternativního pohonu na vodík. Ročně mají autobusy s vodíkovým pohonem přepravit několik tisíc pasažérů a najezdit zhruba 550 000 kilometrů. Elektrolyzér o příkonu 540 kW na výrobu vodíku, vodíkovou čerpací stanici a zásobníky dodá ČEZ ESCO, elektřinu k jeho bezemisní výrobě poskytne vodní elektrárna ČEZu ve Vraném nad VItavou.
„V rámci provozních nákladů se u dieselu dostáváme na 45 až 60 korun za kilometr, u vodíku počítáme se 100 až 150 korunami za kilometr. Je to vysoká cena, jelikož jde o pilotní provoz bez úspor z rozsahu. Ať už se s greendealem bude dít cokoliv, tak světová ekonomika se ubírá k dekarbonizaci. Že zůstane Česko jako ostrůvek mimo, je zcela mylná představa,“ řekl už před časem krajský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký s tím, že podle něj kvůli dalším dekarbonizačním opatřením cena nafty poroste, takže se nůžky nákladů mezi naftovými autobusy a vodíkovými elektrobusy budou přibližovat.
„Bude to fungovat tak, že z Mníšku pod Brdy se bude jezdit přes Nový Knín na Dobříš a pak ještě na Příbram. Čerpačka, kterou bude mít na starost ČEZ, bude v našem areálu. Je to zelený vodík z obnovitelného zdroje, to byla jedna z podmínek, aby se projekt mohl rozjet,“ doplnil při natáčení podcastu Martin Uher mladší.
S vítězem tendru je dopravce velmi spokojen. Autobusy dostane od výrobce, pro nějž nebude testovací laboratoří, kde by si vodíkovou technologii chtěl výrobce teprve testovat. „Solaris má za sebou už asi 120 vyrobených vodíkových autobusů, které jezdí po Evropě. A co jsme slyšeli, tak má objednávku skoro na 700 autobusů do Německa. Takže je to asi největší výrobce vodíkových autobusů, který může už pravděpodobně hýbat s cenou směrem dolů, protože zkušenost a praxi má. U jiných výrobců jsme nezaznamenali, že by tolik autobusů jezdilo,“ doplnil Martin Uher starší, zakladatel dopravce.
Rozhovor s otcem Martinem Uhrem a synem Martinem Uhrem vám přineseme zítra v čase oběda jako nový díl podcastu Cesty zdopravy.cz