Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) hledá zhotovitele studie proveditelnosti k chystané vysokorychlostní trati (Brno) – Přerov – Ostrava. Dnes se otevíraly nabídky, přišly od dvou zájemců. Ze studie má mimo jiné vzejít návrh trasy.
Tendr je přitom zajímavý tím, že SŽDC jako první v rezortu dopravy sáhla k americké metodě Best Value Approach/Best Value Procurement (BVA/BVP). Nabídky se budou nyní anonymně hodnotit podle ekonomické výhodnosti na základě poměru nabídkové ceny a kvality.
Výrazně tím poklesla váha ceny, která dosud vždy v tendrech hrála dominantní roli. Kritéria a jejich podíl na celkovém hodnocení jsou následující: nabídková cena (30 pct.), odborná úroveň (20 pct.), identifikace a řízení rizik (15 pct.), přidaná hodnota (10 pct.) a schopnost vybraných členů odborného personálu přispět k naplnění projektových cílů zadavatele (25 pct.).
„Vysokorychlostní tratě jsou pro Česko klíčová infrastruktura. Resort dopravy intenzivně připravuje spojení z Prahy na Drážďany, pro úsek Praha – Brno – Břeclav zpracovává studii proveditelnosti, pro úsek Brno – Přerov dokumentaci k územnímu rozhodnutí a připravuje pilotní úseky na předměstích největších měst. A brzy rozhodneme i o zhotoviteli studie úseku Ostrava – Přerov, který by měl připravit vše pro co nejrychlejší výstavbu,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok.
Mezi Brnem a Přerovem bude trať na 200 kilometrů v hodině, plnohodnotná VRT s rychlostí přes 300 kilometrů v hodině by pak měla vzniknout až v úseku mezi Přerovem a Ostravou, kterého se týká chystaná studie.

Metoda hodnocení nabídek Best Value Approach/Best Value Procurement (BVA/BVP) byla vyvinuta na Arizonské státní univerzitě. „Cílem této metody je zajistit co nejširší uplatnění tvůrčí invence dodavatelů a zadavatelům poskytnout možnost rozlišení zkušeností a kvality jednotlivých dodavatelů. V Nizozemsku tato metoda vedla ke vstupu nových, dříve pouze na základě nabídkové ceny nekonkurenceschopných dodavatelů na trh veřejných zakázek. Dále došlo k urychlení projektů a v důsledku výběru kvalitních dodavatelů i k výraznému snížení nedostatků ve výstupech a v konečném důsledku též ke snížení objemu víceprací,“ doplnil generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.
Po otevření obálek proběhne nejpozději na přelomu ledna a února anonymní hodnocení nabídek v rámci dílčích kritérií Odborná úroveň, Identifikace a řízení rizik a Přidaná hodnota. Schopnost vybraných členů odborného personálu přispět k naplnění projektových cílů zadavatele se bude posuzovat formou pohovoru. Po ukončení hodnocení necenových kritérií se v termínu a místě určeném zadavatelem uskuteční otevírání nabídkové ceny. Vítěz výběrového řízení by měl být znám v březnu.
Do šesti měsíců po podpisu smlouvy bude muset předat podklady pro zpracování Dokumentace pro vydání rozhodnutí o umístění stavby (DÚR) a Dokumentace pro vyhodnocení vlivů stavby na životní prostředí (EIA) pro VRT minimálně v úseku Prosenice – Ostrava-Svinov. Do 14 měsíců po podpisu smlouvy pak musí předat finální verzi studie proveditelnosti včetně zapracovaných připomínek a stanovisek, které umožní předání studie ke schválení centrální komisi ministerstva dopravy.
VRT v Čechách?!? Nějaké nové sci-fi?
Po 2022 českému rozpočtu velmi ubude nápadů na blbosti. Samozřejmě protlačit půjde cokoliv, ale nějakou cenu jinde .
Realna zkusenost s vysokorychlostnimi tratemu se nechtela, zato autorizace CKAIT(kvuli ktere musite umet cesky) se chtela. Takze zase SUDOP. Gratuluji pane Svobodo! 🙁
SUDOP Group nebo SUDOP Brno? K čemu reálná zkušenost s vysokorychlostními tratěmi? Trať jako trať, jen na 300 km/hod, dle statiky a dynamiky uděláte jiný žel. spodek a svršek, jednotlivé komponenty dodají jednotlivý výrobci, ty se neprojektují. Nakreslit čáru přes uzemí umí kde kdo, stačí dodržet požadavky státních a obecních správ, max. povolené parametry tratě atd. Simulaci provozu zvádne každý v OpenTracku, jen místo 120 km/hod bude počítat s 300 km/hod. Nebo si snad myslíte, že jiná společnost by vám vykouzlila i mezi Brnem a Přerovem více jak 200 km/hod.? Projektování není tolik o technickém řešení jako o řešení blbostí… Číst vice »
Tady je plánek
https://www.youtube.com/watch?v=AK6OfKPhTaU
tady vizualizace
https://www.youtube.com/watch?v=aFkYQCKOVa4
Že by se toho kdokoliv z nás dožil, na to rovnou zapomeňte.
Záleží na tom, jak pečujete o své zdraví a kolika let se hodláte dožít.
Ale dobré je, že se v té vizualizaci pořád počítá s brejlovcem a béčkama. 😀
No jo, to se zase někdo (zřejmě SUDOP, kdo jiný) zase hezky napakuje a za 20 let stejně zjistíme, že není nic. A ona nebude už ani ta stará trať Brno – Přerov, o které se už tak dlouho mluví, že se bude rekonstruovat a stále se to jen odsouvá a odsouvá. Mezitím se současná trať rozpadá a rozpadá… Nově je třeba zavedena trvalá jízda 30 km/h na mostě přes Moravu. A to kdysi dávno byla z Kojetína do Věžek souvislá 100, pak byla snížena na 80 a nyní je tedy dokonce ta 80 přerušená přes mostě dokonce rychlostí 30… Číst vice »
To bude mít regiojet radost:-)
Zase vyhozený peníze za dokumetaci k ničemu. Na VRT stejně nejsou peníze a jsou územně neprostupný. Teď se udělá nějaká dokumentace a pak se bude roky aktualizovat a za 15 let bude technicky překonaná, ale bude se stále aktualizovat….
Hm, a kdo to je ti 2 co podali nakonec nabídku z těchto 9 zájemců, co se účastnili tržní konzultace pořádané SŽDC, s.o. ? Byl bych rád, kdyby to byli ti Němci ( = Deutsche Bahn Engineering and Consulting GmbH).
a) Mott MacDonald CZ, s.r.o.
b) Prodex, s.r.o.
c) AF-CITYPLAN, s.r.o.
d) NDCON, s.r.o.
e) MORAVIA CONSULT Olomouc, a.s.
f) SUDOP PRAHA, a.s.
g) METROPROJEKT PRAHA, a.s.
h) Deutsche Bahn Engineering and Consulting GmbH
i) Centrum pro efektivní dopravu, z.s.
DB rozhodně nejsou synonymem spolehlisvosti, ani zdaleka nejsou, abych byl upřímný, tak nejsem nadšený ani z jednoho zajémce, třeba to vyhraje ten fastfood ;).
Len pre istotu, Mott MacDonald CZ štandardne často spolupracuje práve so SUDOPom.
To nejsou, ale je fakt, že zkušenosti někoho, kdo už nějakou VRT navrhl, byla postavena a ví se co se tam povedlo a co až tak ne je k nezaplacení.
A na SUDOP Brno jste zapomněl, nebo to mělo hlubší podtex?
Metoda je to dobra… Otazkou je, kdo bude nabidky hodnotit/posuzovat…
„…by měl připravit vše pro co nejrychlejší výstavbu,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok. – jen pro pořádek, to je prosím ten pán, co staví dálnice nejrychleji v historii ČR a vloni dokončil i zbrusu novou dálnici do Brna?
Teď už to ale myslí vážně. Už má doma připravenu lopatu a krumpáč. Vrhne se na to hned po dnes oznámené reformě bodového systému.
Ťok prostě ví, jak na zvýšení popularity své i ANO.
A kdy se má začít stavět? 10 let? 50 let? 100 let?
Nemají hotovou dvoukolejku brno-přerov-myslím na papíře a chcou zase něco čmárat? Bez nadjezdu nebo podjezdu nad 160 to nepůjde.
SUDOP Brno?