ČD připomínají století republiky na lokomotivě, kterou mají podle Ťoka vrátit

Lokomotiva 380 ve speciálním polepu připomínající 100 let založení republiky. Foto: České dráhyLokomotiva 380 ve speciálním polepu připomínající 100 let založení republiky. Foto: České dráhy

Další lokomotiva Českých drah získala netradiční polep. Nová reklama na lokomotivě 380.004 má připomínat sto let republiky a propagovat Českou

Další lokomotiva Českých drah získala netradiční polep. Nová reklama na lokomotivě 380.004 má připomínat sto let republiky a propagovat Českou republiku u nás i v zahraničí. Vládní agentura CzechTourism a České dráhy umístily reklamu na stroj, o kterém nedávno prohlásil ministr dopravy Dan Ťok, že je zmetkem a vyzval ČD, aby dvacítku lokomotiv vrátily.  

České dráhy za reklamu od CzechTourism podle kontraktu v registru smluv  získají 1,042 milionu korun, v ceně je nejen polep lokomotivy, ale i pronájem dalších reklamních prostor.

Vedoucí projektu Společné století Luká Bajer vysvětluje polep tím, že železnice neodmyslitelně patří k historii státu. „Většina státníků, ale i občanů Československa využívala při jeho vzniku právě železniční dopravy. Pod heslem ‚Jedeme v tom spolu‘ chceme přimět občany České i Slovenské republiky, aby nasedli do vlaků Českých drah a rozjeli se do Prahy na pestré oslavy a připomínky sta let od založení Československa,“ řekl Bajer.

Polep lokomotivy, která bude propagovat naši zemi i na mezistátních linkách, je proveden v designu státní vlajky České republiky. Křest této lokomotivy je jen jedním z konkrétních příkladů, jak se národní dopravce zapojuje do oslav, které v těchto dnech vrcholí,“ říká k účasti českých drah na oslavách 100. výročí republiky Michal Štěpán, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro obchod.

Volba speciálního polepu padla na lokomotivu řady 380. Jde o stroj, který se dostal do centra pozornosti v posledních dnech z jiných důvodů. Ministr dopravy Dan Ťok nedávno uvedl, že České dráhy by měly lokomotivy vrátit Śkodě Transportation, protože jde podle jeho názoru o zmetek. . Jednání o možném vrácení dosud nezačala, České dráhy připravují aktuálně pro ministra materiál o možném postupu.

České dráhy kvůli národním oslavám v Praze ve dnech 27. a 28. října posílí také vybrané ranní vlaky ve směru do hlavního města. Více vagónů budou mít například expresy Hutník a Jan Perner z Ostravska, Súľov z Valašska, Slovácký expres z Veselí nad Moravou a spoje Metropolitan z Brna s příjezdem do Prahy v dopoledních a v poledních hodinách. Oba dny rozšíří platnost skupinové víkendové jízdenky až pro pět dospělých.

České dráhy navíc u příležitosti 100 let od vzniku Československé republiky a Československých státních drah připravily na dny 25. až 29. října ve Vládním salonku na 1. nástupišti pražského hlavního nádraží dvě výstavy s názvy „100 let spolu republika a železnice“ a „Masaryk a železnice“. Je známé, že náš první prezident cestoval vlakem velmi často. Také z exilu v prosinci 1918 se vrátil vlakem po trase Rakousko – České Budějovice – Praha, což připomene mimořádná jízda nostalgického vlaku s účastníky v dobových kostýmech ve dnech 20. a 21. prosince. Známý je také salonní vůz Aza 080, který obdržel prezident Masaryk v roce 1930 jako dar k 80. narozeninám, a který později využívali i další českoslovenští prezidenti.

Vstup na výstavy je zdarma a budou otevřeny od čtvrtka do pondělí, v pracovní dny od 10 do 19 hodin a o víkendu od 10 do 17 hodin.
V neděli 28. října vyjede také mimořádný nostalgický vlak s parní lokomotivou v trase Praha hl.n. – Beroun – Křivoklát – Lužná u Rakovníka, který dopraví zájemce o oslavy výročí republiky s programem na hrad Křivoklát. Plánovaná je také jízda nostalgické soupravy z Lužné u Rakovníka, kde sídlí železniční muzeum Českých drah, do Stochova u Lán, kam jezdil prezident Masaryk, a kde byla řízena i zvláštní prezidentská čekárna.

Tagy České dráhy lokomotiva 380 oslavy 100 let
13 komentářů