ČD poprvé řekly, kolik jim vydělává lanovka na Ještěd. Její prodej odmítají

Lanovka na Ještěd, foto: Zdopravy.cz/Jan SůraLanovka na Ještěd, foto: Zdopravy.cz/Jan Sůra

Jedinou kabinovou lanovku v majetku Českých drah čeká zřejmě příští rok rozsáhlá modernizace. Lanovka z Horního Hanychova na Ještěd se

Jedinou kabinovou lanovku v majetku Českých drah čeká zřejmě příští rok rozsáhlá modernizace. Lanovka z Horního Hanychova na Ještěd se pro ČD ukazuje jako velmi dobrý byznys. A firma odmítá, že by ji chtěla prodat.

Poprvé v historii České dráhy uvedly, kolik jim ročně vydělává. Vrchní přednosta Depa kolejových vozidel v České Třebové uvedl ve firemním časopise Železničář, že jde téměř o 7 milionů korun ručně.  „Naše depo je hrdé na to, že lanovku můžeme provozovat, protože jde nejen o viditelnou propagaci naší firmy, ale navíc mám lanovka přináší i docela slušný profit, který loni činil téměř sedm milionů korun,“ uvedl Jiří Slezák. Lanovku provozují České dráhy čistě v komerčním režimu.

Lanovka loni přepravila 300 917 lidí, nejvíce ve své historii. Dvaačtyřicet dní přitom kvůli pravidelným odstávkám nejezdila. Letos podle údajů Českých drah nepatrně počet cestujících za prvních devět měsíců klesl.

Lanovka je aktuálně mimo provoz do 12. listopadu kvůli pravidelné revizi. „Během ní se demontuje kabina číslo 2,  defektoskopicky se  zkontrolují  všechny součásti pojezdu a zavěšení, celé strojní  a elektrické  zařízení lanové dráhy. Na tažném a přítažném lanu se zhotoví nové koncovky a provede se defektoskopie lan,“ popsal přednosta lanovky Vladimír Štěpán. V závěru výluky se ve spolupráci s  hasiči uskuteční nácvik evakuace cestujících z kabiny.
České dráhy připravují rozsáhlejší opravu řídícího systému, který již dosluhuje. Termín a rozsah rekonstrukce České dráhy zatím upřesňují.

O lanovku jeví velký zájem společnost Tatry Mountains Resort (TMR), která jedná s Libercem o převzetí lyžařského areálu, ve kterém je i kabinová lanovka Českých drah. Zastupitelé minulý týden už schválili záměr pronájmu areálu na 25 let. Šéf firmy Igor Rattaj vidí lanovku jako logický doplněk a několikrát veřejně prohlásil, že by ji rád získal. „České dráhy prodej lanové dráhy na Ještěd odmítají,  žádná jednání se neuskutečnila,“ řekla mluvčí firmy Radka Pistoriuosová.

Lanovka na Ještěd začala jezdit v roce 1933, v sedmdesátých letech prošla velkou rekonstrukcí. Na 1188 metrech překonává převýšení přes 400 metrů.

Tagy České dráhy Ještěd lanová dráha
13 komentářů