BusLine dál nezvládá, Pardubický kraj mluví o omezení počtu spojů

Autobusy SOR společnosti BusLine Pardubicko. Foto: BusLineAutobusy SOR společnosti BusLine Pardubicko. Foto: BusLine

"Ze sčítání dopravy víme o spojích, které pravidelně využívá například jen jeden cestující," říká náměstek hejtmana.

Společnost BusLine ani o prázdninách nezvládá zajistit všechny spoje ve čtyřech oblastech Pardubického kraje, které obsluhuje od 12. června. Pardubický kraj proto nejspíš s příchodem školního roku sáhne ke snížení počtu spojů BusLinu. Kraj to dnes oznámil na svých stránkách.

„Ani se zavedením prázdninového jízdního řádu se dopravci nepodařilo snížit počet neodjetých spojů. Jsme od počátku července informování, že důvodem je především již naplánované čerpání dovolených ze strany řidičů, kteří nově nastoupili, avšak své dovolené měli dlouhodobě naplánované a zaplacené. Pro nás to však samozřejmě není omluvou, protože výsledek je pro cestujícího takový, že spoje nadále v některých částech kraje nejezdí,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Kraj s firmou jedná a podle Netolického chce mít do konce července písemné záruky, jak bude vypadat provoz od září. Jako možné řešení uvádí osekání jízdního řádu. „Ze sčítání dopravy víme o spojích, které pravidelně využívá například jen jeden cestující, protože je zde například možnost alternativního spoje v blízkém čase. Další variantou je, že jedou blízko po sobě dva spoje ze stejného bodu A do bodu B, ale jinou trasou, která je však poměrně blízká a při vhodném trasování by byla zachována obslužnost, ale ubyl by spoj a tím nárok na řidiče,“ uvedl náměstek hejtmana Michal Kortyš. Novinky chce připravit do plánované změny jízdního řádu 28. srpna.

Noví autobusoví dopravci, kteří vzešli ze soutěže, jezdí v kraji od 12. června. Kraj s nimi uzavřel smlouvy na deset let. Zásadní problémy se zajištěním spojů má od počátku pouze společnost BusLine, která získala Orlickoústecko, Lanškrounsko, Jevíčsko a Litomyšlsko. V prvních dnech činily výpadky až 200 spojů denně, později se jejich počet snížil na 40 až 80. Firmě se nepodařilo převzít část řidičů po předchozím dopravci.

Firma má nyní v kraji zajišťovat přibližně 1700 spojů za den, jejich počet by se mohl snížit asi o dvě procenta.

Tagy BusLine Pardubický kraj
86 komentářů