Budou příští rok jezdit elektrické vlaky? Dodávat elektřinu do trolejí nikdo nechce
Elinka. Autor: České dráhy
Správa železnic je největším odběratelem elektřiny v České republice. Řešení na příští rok zatím nemá.
Správa železnic je největším odběratelem elektřiny v České republice. Řešení na příští rok zatím nemá.
Že by návrat k parním strojům?
Aha. Tak cenzura uz je i zde a zacinaji se schvalovat prispevky.
Ve vašem případě se neschvalují, automaticky mizí v koši. Klidně si to nazývejte cenzurou, my to nazýváme ochranou čtenářů před idioty a konzumenty blábolů. Doba je zlá, už nelze šířit nesmysly jen tak svobodně.
Konečně rozumný návrh:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-komentar-chcete-zlevnit-elektrinu-vyjmete-plynove-elektrarny-z-burzy-212541
Dost blbej nápad. Jak potom JIT budete srovnávat produkci s odběrem? Kdyby ta plynová kapacita nebyla potřeba, tak do konstrukce ceny na burze vůbec nevstupuje a nemusíte nic řešit.
Jako technická podpora stability sítě a objeví se v poplatcích za distribuci. Země které vsadily na OZE a nebo mají negativní bilanci výroby a potřebují tuto podporu sítě častěji a více, tak za ni i více zaplatí.ll
A víte co mě zaujalo? Že se nikdo nezeptal, jaký vlastně takový extrémní nárůst ceny elektrické energie bude mít vliv na celkovou cenu za vlak. Tak jsem vám něco laicky spočítal 🙂 Zadání: nákladní vlak beze slev, 1000 tun těžký, 700 tun zboží, loko 400 km denně, vozy 200 km denně. Lokomotiva, vozy, strojvedoucí, ostatní bižuterie (údržba, pojištění atd.) = 212 Kč. Dopravní cesta = 61 Kč Cena elektrické energie 2021(2300 Kč/MWh) = 37 Kč Cena elektrické energie 2022 (4100 Kč/MWh) = 66 Kč Cena elektrické energie 2023 (20000 Kč/MWh) = 320 Kč Zisková přirážka 10%. Cena vlaku 2021: 341… Číst vice »
Díky, zajímavá čísla.
Mohl byste pro porovnání udělat i kalkulaci na Brejlovce a třeba Štokra? Jen tak pro zajímavost.
Nemohl. Nemám k tomu data…
Jestli se nemýlím, tak se říkalo, že dieselová lokomotiva vyrábí elektřinu 6x dráž, než za kolik je z drátú. No a ta elektřina z drátú už zdražila 10x
Nafta taktéž zdražila a dá se předpokládat, že bude zdražovat i dál, nicméně nemělo by to být nijak brutální.
A jak by na tom byl stejný vlak vedený moderní dieselovou lokomotivou při spotřebě 3 litry nafty na 1000 hrubých tunových kilometrů? Ceny nafty podle údajů ČSÚ, použit vždy červenec a pro červenec 2023 použit nárůst ceny o 50% proti ceně z roku 2022. Až po spotřebu je kalkulace stejná. O co jsou vozidla levnější, o to je údržba dražší. Základem je tedy 273 Kč. Cena nafty 2021 (26 Kč/litr) = 78 Kč Cena nafty 2022 (39 Kč/litr) = 117 Kč Cena nafty 2023 (58,5 Kč/litr) = 176 Kč. Cena vlaku 2021: 386 Kč (0,55 Kč na čistý tkm). Cena… Číst vice »
Po přečtení několika příspěvků se mi zdá, že zde trénují dezoláti na první zářijovou sobotu v Praze.
Tak energo šajba koukám brzo dopadne i na trh s PC. Grafické žravé karty a procesory půjdou do křemíkového nebe a bude se muset koupit vše integrované (procesor s grafikou). Obávám se že jistá německá firma nebude stíhat dodávat nové procesory na trh a jistá americká firma bude vnucovat ty svoje žravé a slabé přes jejich marketing hrubšího zrna (čti podplácení obchodníků).
Která Německá firma? AMD i Intel jsou Americké.
AMD mělo kdysi 1 továrnu i v Drážďanech, tak to možná někoho může plést. Továrna existuje dodnes, ale už nepatří AMD, ale Global Foundry.
Intel má zase dost zaměstnanců v Polsku
Aha tak to jsem nepostřehl. Ale obě firmy jste trefil.
V tom přesně vidíme nefunkčnost politiky. Řeší blbosti a to, co dělá energetická bezpečnost země opomíjeli. Víc je zajímaly zbraně pro Ukrajinu.
Energie by byla fajn na burze, pokud by do její ceny nevstupovaly zelené příplatky a pokud by se její cena nepočítala podle ceny zemního plynu, spaleneho v Německu. Putin nám ukázal zelenou politiku EU v praxi. Uhlí odstavit a čistý, ruský plyn na pár euro pálit.
To by ještě pořád všechno šlo (ono přecejen je fakt že citelně lepší plynová elektrárna než uhelná, aspoň pokud ten plyn není uškrcenej), akorád by se kromě NS1 (který byl elkem OK) nesměl stavět zbytečný NS2 ale místo toho směr Afrika a/nebo Kypr… Rusáci si Němce obtočili okolo prstu, včetně mnohých špičkových politiků, a zeleným byla nějaká válka u zadele, hlavně že byl byl „eko“… Zajímalo by mně jestli už se někdy někdo zabýval tím aby spočítal „ekologickou stopu“ jedné války, podle mně musí být obrovská… všechna ta spálená nafta, spálené výbušniny, požáry, zničená pole, nutnost kdeco postavit znovu… to… Číst vice »
Dodavky zbrani na Ukrainu resi nasi bezpecnost. Jinak bychom Rusa uz meli za humny.
toho 24. unora me predstava, ze putin sedi za tyden na slovenskych hranicich, docela vydesila. slava ukrajine!
to jste vycetl z facebooku tomia okamury a nas, co tam nechodi, chcete obohatit?
prosim, najdete si sobe podobne debily a obohacujte se vzajemne…
I když plně chápu, že se nechcete obtěžovat s takovými příspěvky, tak Vaše doporučení je velmi nebezpečné, právě tak se tito jedinci dostanou do klinického stavu a budou ještě radikálnější
Ovšem diskuze s fanatikem s vymytym mozkem postrádá smysl. Ten má svoji víru, která ho tak nějak oduvodnuje a dává smysl jeho existenci a proto se jí nevzdá.
Takové je možné pouze zaslapat do země, jejich názory učinit neakceptovatelnymi (aby se zamezilo jejich sireni) a počkat až vymrou.
Problém samozřejmě nastává, když se pomnozi. Což aktuálně vidíme po celé Evropě. Agresivní zamindrakovani pitomci se houfuji a řvou. Proti čemukoliv a komukoliv. Vše je spatne. Asi už zapomněli, že i pitomci jejich ranku můžou na dána řešení chcipnout nebo být silné potlačení. Ale pitomcum to nevysvetlite.
Dobry vecer vespolek,
mohl by mi prosim nekdo kompetentni (ja jsem jen slaboproudar) vysvetlit nasledujici?
– v CR mame vice-mene dostatek vyrobnich kapacit elektriny
– pres hranice ji z hlediska kapacit vedeni neni mozne prodat vic nez zlomek z vyrobni kapacity
– jak to, ze i vetsina elektriny (ktera se proste prodat za hranice neda kvuli kapacite vedeni) je take za evropske ceny?
Kdyz to srovnam treba s cukrem – dokud byly EU vyvozni limity, tak ceny na domacim trhu vubec nesledovaly ceny v EU.
Predem diky za erudovane odpovedi!
Také tomu nerozumím. Elektrárny u nás jedou spolehlivě, výroba je prakticky stále vyšší než poptávka, a pro ČEZ by nebyl problém elektřinu dodat.
Jakože teď na konci léta máme dostatek, a to bude automaticky platit i za půl roku? To by se musely (aspoň pro tento rok) vypustit smluvní pokuty za nedodání, jinak si tu holt nikdo nechce lajznout!
Ale tak zase, pokud to vidíte takto optimisticky, přihlašte se vy, já vás podpořím aby vám pár „bumážek“ odpustili a ten zbytek vydali urychleně….
Ve zdejší diskusi je to vysvětleno hned několikrát, včetně odkazů na vyjádření lepších odborníků, než kteří diskutují tady…
Např. v případě ČEZ je to takto: ČEZ vyrábí energii a tu prodává obchodníkům na burze v Lipsku. Její filiálka ČEZ Distribuce tamtéž energii nakupuje a dodává našim odběratelům. To, že mezi výrobcem a odběratelem je ještě mezičlánek v podobě velkoobchodníka, není chyba. Obchodník prodává odběrateli energii (většinou) za fixní cenu za MWh, sám nese rizika spojená s volatilitou cen. Takže odběratel má energii o dost dražší, zato bez rizik. Přímo za tržní ceny kupují odběratelé energii např. v Texasu, což se jim nedávno brutálně vymstilo. Problém trakční elektřiny je v tom, že se momentálně nenajde žádný smělec, který by… Číst vice »
Díky za vysvětlení, konečně se někdo vyjádří věcně a bez politických komentářů. Prostě za jistotu se platí, stejně jako ve všem v životě.
CEZ Distribuce je provozovatel distribucni soustavy a ten smi kupovat elektrinu jen pro vlastni spotrebu a kryti ztrat distribucni soustavy.
To co jste napsal je lez a dezinformace.
Mea culpa, tady jsem seknul chybu.
Dodavatelem elektřiny není ČEZ Distribuce, nýbrž ČEZ Prodej.
A to jedno slovíčko snad nic nemění na principu, který jsem v původním příspěvku popsal.
No, Většinu elektřiny vyrábí ČEZ. To je akciová společnost, kotovaná na burze. Cílem podnikání akciové společnosti je podle zákona maximalizace zisku v zájmu všech akcionářů. Dokonce máme ochranu menšinových akcionaru v zákoně. No a nejspravedlivejsich cen se dosáhne na burze. Prodávat dnes za nižší ceny se prakticky rovna tunelování podniku v neprospěch mensinoveho akcionare. No a jste k těm menšinovým akcionářům jejich podíl i když menšinový bude někde ve stovkách miliard. Jsou to povětšinou velké seriózní investiční penzijní fondy. Pokud by vetsinovy vlastník rozhodl o prodeji elekřina za nižší ceny v rámci ČR, tak si tito vlastníci veškerý ušlý zisk… Číst vice »
Na Slovensku ten problém elegantně vyřešili, ačkoli státní podíl byl jen 30 %. Vláda má prakticky neomezené možnosti. Jen je využít, namísto podlézání Němcům.
A nejsou ti Němci ještě navíc sudetští?
Nebylo to něco ve smyslu „Buďto se tady s námi dohodnete, nebo na Vás napaříme daň“ ??
co s tim maji spolecneho nemci? vetsina enegrie se proda mimo burzu naprimo mezi cezem a ceskymi distributory, jen se pouziva cena vazana na burzu jako cena trzni.
Na Slovensku se to od nás liší hned ve dvou zásadních aspektech: 1) Privatizace ČEZ proběhla tržním způsobem, na Slovensku to proběhlo tak nějak po jejich – prodejem vybraným zájemcům. Proto má u nás ČEZ tisíce drobných akcionářů, zatímco na Slovensku jen dva. A ti dva jsou EPH a Enel, velké korporace, které ústupek v podobě souhlasu s nižší cenou elektřiny určitě neudělaly zadarmo. Co všechno museli Slováci jako kompenzaci podepsat a jaké výhody z toho pro EPH a Enel poplynou, to se ukáže v následujících letech. 2) Na Slovensku není cena silové elektřiny řízená trhem, ale direktivně ji na… Číst vice »
Ústupek byl zato, že na nich stát neuvalí 30% windfall tax.
Ani nechci slyset jak🤦
Hodne dlouhou dobu se mluvi o malých reaktorech a mikroreaktorech, ceka se na ne, nejsou a urcite nebudou mit zajisteny vstup na burzu.
Mluvit se může, ale nikdo je neprodává/nestaví… o tokamaku se taky už dlouho mluví. Též o kanálu O-D-L.
taky o jaderne fuzi se dlouho mluvi…
Co je platné, že se o ní mluví, když byla zařazená pod „ohavnou“ jadernou energii, se všemi negativními důsledky.
Je to jen pouze zalezitost trzni ekonomiky, v minulosti podporovane novymi dopravci a lobistickymi skupinami v navaznosti na prispevky politickym stanam a take s vyznamnou podporou slovutnymi profesory, ekonomickymi mysliteli dnesni doby, umocnene aktivistickymi pristupy zelenych myslitelu. Energetika svymi procesy spada spise do planovane ekonomiky a jakykoliv prechod na kratkodobe trhy konci podobnymi stavy. Pokud bylo smyslem podporovat soutezniho ducha, maji ted moznost soutezit dodavky energie pro kazdou soupravu zvlast, pokud jim energii nevezme nejaka posunovaci lokomotiva na trati, eventuelne doplnit soupravy o bateriove vozy, eventuelne nejakym naftovym generatorem. Elektrarny pro sve vlaky s uhlim si dodaji vlastni elektrinu pro… Číst vice »
Hm, naftový generátor… ale nafta též není zdaleka zadarmo??
Nicméně ropa navázáním na světový trh nestoupá zdaleka tak rychle jako elektřina…
Jo, to je fakt, takový malý zázrak jak se rozjely nůžky mezi plynem a ropou/ropnými výrobky… zřejmě holt fakt že ropa se mnohem víc i do Evropy dováží tankery a ty nám rusáci moc nemůžou příškrtit…
Zajímavé, tolik příspěvkú a většina nadává na zcela špatné viníky. Jediným skutečným viníkem vysokých cen elektřiny je zelená politika. Dlohodobě se v celé EU odstavují fuj uhelné a fuj jaderné elektrárny. Ty jsou zcela nedostatečně nahrazovány občasnými zdroji elektřiny a plynovými elektrárnami. Víceméně všichni odborníci na energetiku už přes 20 let varují před tím co se stalo. Válka na Ukrajině a současně velké problémy Francouzských JE to jenom o dost urychlili. Přitom problém by šlo velmi výrazně omezit jediným administrativním úkonem – zastropováním cen emisních povolenek. Ty totiž v dnešní době představují přes 90% ceny elektřiny z uhelných elektráren. Jenže… Číst vice »
Nemáme 2. planetu a zastropování cen není jednoduchý proces…
Zastropování cen emisních povolenek není jednoduchý proces? Emisní povolenka je ekologická daň.
Přesně tak emisní povolenky se zastropují velmi snadno, stačí vypustit povinnost je nakupovat.
2. Planetu nepotřebujeme. To co prosazují rudozelení soudruzi z EU nemá s ochranou planety nic společného, to je jen obrovský byznys pro pár vyvolených a platíme to my všichni.
Arogantní tvrzení, že lidé planetě neškodí, je typický projev české do sebe zahleděné hospodské provinciálnosti.
Myslíte něco jako na planetě „nečoudit“ CO2 a ze stejného důvodu vydrancovat povrch země pro důlní činnost vzácných kovů ??
Jediným výsledkem škození zelených je přesun výroby z EU do zemí, kde je výroba mnohem špinavější a ještě přibydou emise z dopravy přes púl světa.
Přesun výroby jinam je výsledkem snah o nejnižší výrobní cenu, nikoli snah o čistší prostředí. Každé má své vlastní propagátory.
O tu výrobní cenu jde. Kolikpak musíte zaplatit za emisní povolenky v takové Indonésii nebo Vietnamu?
To je poněkud naivní tvrzení zelených soudruhů. Ony solární elektrárny nejsou stálým zdrojem, takže je musí zálohovat elektrárny paroplynové a spalováním plynu také pochopitelně vzniká CO2. Navíc se solární panely vyrábí asi z 90% v Číně, kde na obnovitelné zdroje zcela kašlou. A teď jedna novinka… Emise se kupodivu nezastaví na hranicích, ale klidně si ovlivňují ekosystém celé planety. Takže EU pokrytecky svoji uhlíkovou stopu vyváží za hranice, což má ve finále na planetu úplně stejný vliv, jako kdyby se ta uhlíková stopa tvořila přímo v EU.
V Německu už prasklo, je někteří „zelení“ soudruzi byli placení Gazpromem.
https://www.welt.de/politik/deutschland/article240429049/Nord-Stream-2-Fast-200-Millionen-Euro-so-ueppig-stattete-Gazprom-die-Klimastiftung-aus.html
A to je podle mě jen špička ledovce.
Problém je v tom, že emisní povolenky se staly oblíbenou komoditou spekulantů. A mezi ty spekulanty nejspíš patří i všemožné penzijní a investiční fondy, kde můžou mít prachy miliony obyvatel EU = voličů. Zkuste si představit, jak se sevře zadek politikům, kteří si uvědomí, že sice spekulace s povolenkami jsou svinstvo, které prodražuje energie všem, ale pro běžného voliče je viníkem anonymní masa úředníků v Bruselu. Zatímco v případě zrušení nebo zastropování ceny povolenek bude jasné, kteří politici to prosadili, a takovým v příštích volbách těžko dají svůj hlas investoři, kteří ve spekulantských fondech přišli o nemalé peníze a ještě… Číst vice »
Ale zato jim dají hlas všichni, kterým se kvůli tomu radikálně zlevnila ee
No, uz v minulosti jednoho velkeho dodavatele zlikvidovali … zajistil dodavky elektriny, pak se zmenil zakon o dodavkach elektriny na zeleznici a dopravci po poklesu cen elektriny zacali kupovat sami zlevnenou elektrinu jinde a puvodni dodavatel sel do kytek, dohodnuty odber musel zaplatit a nemohl prodat. … MORAVIA ENERGO.
Neni divu, ze se to nikomu nechce zopakovat.
Vyhoda trzniho hospodarstvi je take v tom, ze si muzete treba trhnou nohou.
Cena elektrické energie a plynu klesne v okamžiku, kdy se Ukrajina „hodí přes palubu“, čímž válka do několika dní skončí, zruší se sankce vůči Rusku a Rusku se jeho kritici omluví.
Ale tohle jsou názory, které jsou mazány jako „ideologicky“ nepřijatelné.
Ano, omlouvat se Rusku za to, ze vyvolalo válku. S takovým názorem doporučuji rovnou do Moskvy. Tady se ale omlouvat ruským sviním opravdu nebude. Ani když vyměníte šedesát různých nicků, jak to zkoušíte. Ruský troll se vždy pozná jednoduše.
Pane Sůro. Celou dobu jsem si myslel, že máte vrozenou inteligenci docela velkou. Nyní spíše přemýšlím o tom odkud jdou peníze. Dost odkazů je na Vás na Seznamu. Což je Sorošovo medium a dohromady jejich názory Pán má názor, který nemusí být ani dobrý a ani špatný. Zrovna tak za proruského trola můžu označit Vás. Podporujete zabíjení normálních Ukrajinců svým vyjádřením a likvidaci Evropské ekonomiky. Takže jste proruský trol? Nálepkování opravdu nemám rád. To, že člověk, řekne, že s vládou Ukrajiny, USA a většiny EU nesouhlasí, tak tím neříká, že souhlasí s Rusem. Každopádně vím, že máte přehled. Myslím, že… Číst vice »
Sorošovo médium:-)Omlouvám se, ale dál číst nebudu. Další oběť ruské propagandy. Pitomio by z vás měl radost.
vysoka skola zivota, obor geopolitika.
jen pro informaci – to jste asi ve skole chybel – v cssr v roce 1968 zadna demokracie nebyla. byl to spor reformnich komunistu se stalinisty a jediny „demokraticky“ prvek byly par mesicu zrusene vyjezdni dolozky a cenzura.
Za to Vaše inteligence…….. Stačí přečíst 1. větu a je vymalováno. Pane Bože………Lidská hloupost by měla být trestná. Vy jste zralý na 1. odstavec s horní hranicí trestní sazby 3 roky. Ten Váš Pán co má názor na třetí a 15 let někde v nějakém uzavřeném výběhu.
Pardon že to přenáším do osobní úrovně, ale to raději hodím přes palubu vás… zcela na vážno.
V klidu, tenhle blekota je v banu, jen jsem z odpadkového koše vypíchnul jedno z jeho mouder pro připomenutí, proč tam bude i nadále.
nezlobte se, ale takovou pitomost mohou napsat jen dva typy lidí, psychiatrický pacient nebo ruskem placený trol
Pan Z. není troll, on je jen největší odborník na železnici všech dob. Nejednou jsem se zasmál při čtení jeho mouder na nejmenovaném diskuzním serveru, patří tam mezi mé nejoblíbenější komiky.
ano, je tak velky odbornik a vyborny komunikator, ze ho z dopravniho vzdelavaciho institutu obratem vyexpedovali do predcasneho duchodu…
A od té doby má čas psát na internet. Případně by mohl napsat další dopis Jančurovi. 😀 😀
A pak taktéž kombinace obojího, ono se to vzájemně nevylučuje 😄 spíše naopak…bohužel.
mne se zda, ze on i chlasta – jen pivko, ale taknejak kontinualne…
Mnichov 1938?
To jsem si myslel, ze po tech zkusenostech co tato zeme zazila uz zadneho kolaboranta nikdy neuvidim. I hospodsti specialiste chapou, kdo je ten spatny, byt nadavaji na drahotu. Vy jste odpad teto zeme.
Kolaborantů vždy bylo, je a bude dost, u mnohých hraje roli jakýsi exhibicionismus, aby sobě a okolí dokázali jak jsou lepší, zastávají ty nejhloupější názory nebo názory přesně opačné jako ostatní, blbé je, že jim hodně lidí na to skáče……
at udelame cokoliv, ukrajinci se budou branit jeste nekolik mesicu, nikoliv nekolik dni. jen jich bez dodavek materialu mnohem vic zarve.
z vaseho prispevku jsem nepochopil, jestli takove reseni podporujete.
„čímž válka do několika dní skončí“
Ale houbeles. Poběží dál.
Hlavní podporovatelé UA ve válce jsou USA, UK (zbraně, výcvik) a PL (výcvik, logistika). U těch je dost pravděpodobné, že s tím nepřestanou, z různých historických i mocenských důvodů. Jediný kontinentální národ z tohoto výčtu, Poláky, znám dobře a raději by zmrzli, než nechali Moskala vyhrát. To je úplně jiná povaha než v ČR.
Na názoru dalších států (DE, FR, jakož i CZ) záleží průběh války jen velmi, velmi okrajově. I kdyby valná většina EU převlékla kabát, na další dění na frontách to nebude mít vliv.
Tak polska rusofobie je vskutku vypecena. Asi i silnější než láska naší ulice k sudetakum. A to je co říct…
Taky nesmíme zapomenout, že Poláci v roce 1920 ustedrili bolsevikum několik zdrcujících porážek, takže se jejich pochod za západ na dalších 20 let zastavil. Dokud tupost a zbabělost západních státu spolu s malichernosti středoevropských zemi neumožníl znovuzrození německé hrozby.
Poláci na Katyn stejně jako dělení polska, ztratu polského východu (hlavně Lvov je boli) přinejmenším tři potlačena povstání a rusifikaci, stejně jako na boje minimálně od 17.stoleti…nikdy nezapomenou.
Jenom aby Poláci nezapomněli i na vlastní historické hovadiny, kterými jejich věrchušky zánik polského státu způsobily… Doufám, že se to v Polsku učí děti v dějepise: Liberum veto, to okřídlené „Ja niepozwalam“, uplatňované v polském Sejmu už od poloviny 17. století, vedlo přímo ke trojímu dělení Polska.
Vy jste regulérní blázen. I kdyby válka skončila dnes, na cenách energií se nic nezmění, Vy ruský trolle. Ceny plynu a elektřiny raketově stouply již před napadením Ukrajiny ruskými fašisty, troubo. Podívejte se kdy krachla Bohemia Energy a kdy ruská prasata napadla Ukrajinu. Pokud je pro Vás Russko zemí zaslíbenou, seberte se a táhněte do toho ráje na zemi (nezapomeňte si s sebou vzít hajzlovou mísu), Vy lidská zrůdo. Stydím se za to, že žiju v jedné zemi s někým jako jste Vy a Vám podobní.
Tím válka neskončí, ale bude podniknuta „speciální vojenská operace“ v Moldávii. Pak bych čekal, že bude rozšířen prostor v ruských médiích pro pořady o porušování základních lidských práv ruských menšin ve Finsku, Pobaltských státech, Rumunsku, Polsku, Slovensku, ČR…
Vím že jsem to tu psal už tak před dvěma týdny, ale nestálo by opravdu za to aby si SŽ od ČEZu odkoupila jednu až dvě elektrárny? Napadá mne třeba elektrárna v Hodoníně, ta má sice jenom asi 100 MW, ale historicky by tam měla být kapacita pro vyvedení dalších 100 MW. Nebo by se mohla SŽ podílet, stejně jako třeba Teplárny Brno, na projektu NJZ Dukovany a nechat si tam postavit soustrojí s jednofázovými generátory s tím že by to pracovalo v kooperaci s měnírnou u Sokolnice a měnírnami na Ferdinandce. Ale ano, jsou to šotoanarchistické nápady a plán… Číst vice »
Otázka je, kdo by to v orgánech ČEZu schválil, zrovna teď, když z nich mají největší vejvar…
To je otázka, elektrárna v Hodoníně není zrovna nejperspektivnější, nemá zdroj uhlí, má problémy s chlazením takže se musí stavět chladicí věže a je asi 60-70 let stará, byť modernizovaná. To by nemusel být zase takový problém, ovšem současná situace tomu ne úplně nahrává. Nicméně by to mohlo být nějak dosažitelné. By bych za preferovanou variantu stále viděl podíl na NJZ a jednofázovou síť.
A pak by mohli koupit výrobce kolejnic, pražců, drátů pro trakční vedení, sloupů, vagonů, lokomotiv…………….A určitě mají i nějakou parní lokomotivu, takže důl, no a kousek ropného pole k tomu a doplnit portfolio majetku o nějakou rafinerii, protože nafty bude ještě dlouho potřeba.
Kromě elektřiny to můžete všechno skladovat. Pokud tu má být model že SŽ zajišťuje elektřinu pro dopravce, tak by elektrárna, nebo jen dedikované generátory v elektrárnách jiných provozovatelů. Vše by se ale muselo patřičně legislativně a smluvně ošetřit.
Dobrý výklad k věci je i tady:
https://finmag.penize.cz/byznys/432418-tajemstvi-burzy-v-lipsku-aneb-co-cechum-zdrazuje-elektrinu
Ten článek by potřeboval aktualizaci, protože ona komoditní část už dávno překonala cenu regulované složky. 🙂
Podrobnější výklad o tvorbě cen elektřiny v Evropě je např. tady
https://www.forum24.cz/zvysene-ceny-energii-jsou-novym-normalem-vystoupeni-z-burzy-v-lipsku-by-k-nicemu-nebylo-tvrdi-expert/
nebo tady
https://www.greenpeace.org/czech/clanek/15043/proc-elektrina-zdrazuje-a-jak-vznika-jeji-cena-zname-odpoved-na-palcive-otazky/
Zvýšené ceny nemohou být novým normálem, protože v ten moment by EU byla na globálním trhu zcela nekonkurenceschopná.
Nepříjemné. 😐 Chtěl bych vědět jak jsou na tom další velcí „odběratelé“, třeba DPP apod.?
Příklad z Brna právě běží v jiném článku zde na webu.
Když to tak zařídili okupanti z Bruselu, není se čemu divit.
Která země že to teď v Bruselu předsedá?
Vážně trpíme pocitem, že předsedající země něco změní? Vždy má konečné slovo rajch a žabožrouti, ostatní se vezou nebo sráží paty.
Blábol.
Kdežto bez nich bysme veleli světu! 🙂
Ekonomicky vás převálcují ať jste v EU nebo ne (když ne, tak tím spíš). Naivně si myslet že to „zvládnete“ zákony a kvótami funguje asi tak dobře jako v KLDR.
Já jsem si nevšiml, že bychom tu měli belgickou armádu a byli někým okupování, ale možná jsem se po návratu z dovolené špatně rozhlížel. Bože můj, kdy konečně přestanete ze všeho vinit „Brusel“, resp. EU, uvědomte si, že do EU jsem vstoupili dobrovolně a rozhodně nás nikdo okupací nedonutil (jako historicky třeba SSSR nás donutil vstoupit do východního bloku a který nás nakonec okupoval). Dnes bychom s naší náturou na tom byli bez EU asi hodně špatně, jak ekonomicky, tak i jinak, ne že by se mi všechna rozhodnutí EU líbila, spíše většina méně, ale EU jsme my, takže milostivě… Číst vice »
Já bych to zase nepřál EU, to by byl příliš krutý trest pro EU mít Prahu za hlavní město. Všichni přeci víme že hlavní město EU může být jedině v Brně.
Tak nekřičela náhodou slavná EU že se bez Ruských zdroju obejdou a že mají zajištěné alternativy. Je vidět že mají kulový.
Jen maličkost: EU, do které jsme vstupovali byla zcela jiná, než je ta dnešní.
mohl byste tuto zasadni myslenku nejak rozvest?
Máme k dispozici dost nástrojů na nápravu toho stavu. Např. permanentně probíhající občanskou diskusi zde: https://europa.eu/citizens-initiative-forum/_cs, což není nic jiného než virtuálníobčanská lobby. Výstupy z ní sleduje přímo Evropská komise.
Sbalte se a buďte sbohem, když se Vám tu nelíbí, jistě Vám, jakožto utečenci z okupovaného území, někde dají azyl.
Tak nekřičela náhodou slavná EU že se bez Ruských zdroju obejdou a že mají zajištěné alternativy. Je vidět že mají kulový
Tak vám se líbí co nám nařizuje Brusel, vy jste určitš jejich podržtaška.
Hodně zemí v Eunii má cenu nižší. Na burzu jen přebytky.
ČEZ holt dává na burzu vše.
Včera na 3710 a 3727 jela lokomotiva nezávislé trakce, že by trénink:-)
A na co asi tak chcete trénovat? 80% osobní a 90% nákladní dopravy se dějě v elektrické trakci.
I kdybyste všechny nezávislé prostředky ČD vrazil pouze do pražského elektrického S-Bahnu a do omezené dálkovky Praha – Ostrava a Praha – Brno, tak vám to nestačí.
Totéž nákladní dopravci.
Na dálkovou vytáhnou šukafony a hydry
NE-E! TU!: www. youtube. com/watch?v=cH4Ysoeuh5g
😀
Jojo, při ledovce jezdila na S7 Regina s přeplněným WC. Vlakvedoucí nebo kdo se po chvilce prodral davem, aby deaktivoval dveře od WC aby se pořád nepokoušely zavřít.
Jinak při ceně 140€ za MWh se nedivím. Včera cena atakovala na trhu cenu 1000€ za MWh. Pokud to tak zůstane. Bude to problém pro 75% firem. A dost obyč lidi. V bytě se spotřebou 2MWh to mate přes 50t Kč jen za silovou elektřinu. A to by bylo monstrózní. Celý trh se zhroutí.
Ale tím se zhroutí i trh s elektřinou na obou stranach, prostě nikdo nebude spotřebovávát původní množství. Zkrachuji distributoři, co to budou mít blbě nakoupené a jedeme dál…zase se to vrátí zpět na normální úroveň.
Že neregulovany trh se silovou elektřinou je šílená blbost již nyní víme, poučení vždy něco stojí…
Pojďme se na to místo VŠŽ podívat trochu odborněji. Ne, ani v letním období není v Evropě dostatek elektrické energie. Základním problémem prodeje elektrické energie je zajištění těchto obchodů. To funguje tak, že vy prodáte třeba 1 kWh na den 1.7.2023 za 1 Kč, ale její předpokládaná cena je 15 Kč. A protože vždy existuje riziko, že tu prodanou elektřinu nedodáte, tak složíte do depozitu na burze těch ostatních 14 Kč. ČEZ měl v roce 2020 v těchto krátkodobých finančních operacích cca 208 miliard. V roce 2021 už to je 759 miliard. Ten rozdíl je více jak čtvrtina státního rozpočtu… Číst vice »
Pokud se nemýlím, tak v době nedávné vláda ČEZu půjčila ne právě malou sumu právě na depozit burzy. Čímž tam ČEZ de facto udržela, jinak by nemohl na burze svoji energii prodávat.
Přesně. Hlavně tam ČEZ obchodovat nemusí!
Tudíž zodpovědnost za současný stav cen El. energie má jen a jen tato vláda!
jaky podil
ma ceska vlada na tom, ze cena elekteiny ve francii atakuje 1000 euro a v nemecku 700 euro?
peosim, uz se neztrapnujte
Že umožnila ČEZu obchodovat na Lipské burze! I za cenu dejme tomu 4kč za kWh bude ČEZ vydělávat více než v roce 2019. Prosím neztrapňujte se vy!
prectete si jeste jednou mou otazku.
Současná vláda dostala ČEZ na německé burze jako dárek od minulé vlády. Zjistěte si laskavě, kdo podepsal smlouvy, že se naše elektřina obchoduje na německé burze. Jen pro jeho malou obhajobu, neměl na výběr.
Je potřeba konečně sebrat odvahu a nahlas říci, že Francie a Německo si za své problémy mohou samy a že my nebudeme jejich problémy sanovat na úkor našich občanů a našeho průmyslu. Odejít z burzy, hned!
a kdo z te burzy tedy ma odejit? vyribci? distributori? nebo?
porad tu zadny expert nerekl, jak by ten odchod mel vypadat
Vy si z burzy klidně odejděte, támhle jsou dveře.
Mimo současných problémů s elektrárnami a chlazením je jedním z velkých problémů nízké propojení soustav, takže zatímco třeba v Česku je instalovaná kapacita parních elektráren někde k 16GW, pokud se nepletu, tak v provozu je dnes asi tak polovina, ta druhá nemá jak a kam vyvážet. Trhy jsou, nicméně, propojené mnohem silněji.
Nevím, proč někteří lidé mají tu tendenci donekonečna obhajovat systém, který zjevně přestal fungovat.
Prestal fungovat diky statnim zasahum. Lek je prestat zasahovat a mnoho regulaci zrusit.
Jestli si myslíte, že se mimoburzovní obchody nezajišťují, tak jste na obrovském omylu…
Mimoburzovní prodej el. energie činil loni 0,8%. Komu asi? Koncový spotřebitel to určitě není.
Zdroj?
Paragraf 106, ministerstvo průmyslu a obchodu, optejte se.
Paragraf 106 čeho?
Myslíte zákon č. 106/1999 Sb. Zákon o svobodném přístupu k informacím? To ale není zdroj té informace.
Zatímco vlády předchozí to dělaly správně, když tehdy ČEZ na burze prodával.
Proto kritizují i předchozí vlády.
O tom, že se schyluje k problémům, se ví minimálně od chvíle, kdy bouchla Fukušima a západní pomatenci tím dostali záminku k vypínání jaderných elektráren. Už v té době měl být vypracován plán, který by stanovil podmínky prodeje na burze a ochránil naše hospodářství, aby se nemohlo stát, že Němec nás jednoduše přeplatí a my buď budeme platit německé ceny nebo utřeme. Tohle je prostě zločin.
Stejně jako předchozí vláda.
Ano, nemusi. Musel by delat dvoustranne prime obchody a nest kreditni riziko kupce. Hura.
Takže by chudáci museli svoji elektriku ,,udat“ u nás doma?
Koukám, že tu osvětu dělám zcela zbytečně. ČEZ prodává cca 90% energie v ČR, zdroj: Výroční zpráva za rok 2021.
https://www.cez.cz/webpublic/file/edee/ospol/fileexport/investori/vz-2021/skupina_cez_vyrocni_zprava_2021_pdf.pdf
Bohužel za ceny vyrobené na Lipské burze.
Kolik % to bude letos a příští rok? Při těchto cenách, které si může dovolit Němec, ale Čech nikoli? Problém je, že my jsme příliš malá země na to, abychom zachránili Německo před jejich vlastní stupidní zelenou politikou, nás to zcela zruinuje a nic se tím nevyřeší. Proto je zločin zůstávat na burze.
A jak by to bylo, pokud bychom prostě přerušili vedení ven (dejme tomu mimo SK, PL), ha? Němci s Rakušákama by si ve své protijaderné hysterii pořádně vymáchali čumák a s trochou štěstí přišli třeba i k rozumu, zatímco u nás pohoda tabáček, nemalé přebytky, nízké ceny, že.
Jasně, že takto se nemůže (a ani nesmí) „dobrovolně“ rozhodnout vedení ČEZ (nebo jiného výrobce elektřiny), neboť akciovka atd, ale musel by to nařídit právní předpis (a zde může být zakopaný pes, jestli to pak případně není porušení EU-něčeho, což bych viděl jako jediný relevantní argument proti).
koukas na to velmi kratkozrace.
az v zime budeme potrebovat plyn, tak pokud ted odrizneme draty evrope, tak budou celi nadseni se nama o ty zbytky delit.
pro nas je ted stale vyhodnejsi tu elektrinu na zapad prodavat
Tak tak, pro připomenutí – v ČR se žádný plyn ani ropa netěží, všechno se musí dovážet… hádejte kudy!
Ať žijí jednoduchá řešení.
Existuje i soft verze např. v podobě „povolit vývoz jen u přebytků“.
nespadl jste pri sberu svestek na hlavu? od vas bych takove napady necekal.
Přesně tentýž pocit jsem měl, když jsem před těmi cca 10 lety četl, že se Němci rozhodli kvůli Fukušimě zavřít jádro. A už z principu se mi nelíbí, že by jim to mělo tak snadno projít, aby se jim na tu jejich debilitu ještě ostatní poskládali. Protože ono tím vlastně vzniklo prostředí, kdy sice všichni potřebují nové zdroje, ale kdo je skutečně postaví, je tak akorát za blbce (= náklady nese komplet, přínosy v podobě nižší ceny se rozpliznou ve společném i nadále hladovém trhu). Tomu mám jako tleskat? A ještě když Rakušák a do velmi nedávna i Němec na… Číst vice »
Ano, zcela správně. A při současné eskalaci problému se obávám, že půjčka ČEZu a ostatním výrobcům EE nemá zdaleka konečnou hodnotu…
Kdyz se na to divam optikou ceskeho odberatele, prozretelnejsi od vlady by bylo CEZu na ty depozity nepujcit – tim by musel elektrinu zobchodovat lokalne v CZ 😉
Tvorba ceny elektrické energie… Řekněme, že nakupujete třeba 1 GWh energie na den 1.7.2023 od 13 do 14:00. Napřed nakoupíte z obnovitelných zdrojů (mají přednost při prodeji) třeba 100 MWh za 2000/MWh. Pak nakoupíte jadernou třeba 400 MWh za 1000/MWh, hnědouhelnou 500 MWh za 4000/MWh a výsledná cena je pro vás cena té nejdražší elektrárny, tedy uhelná za 4000 Kč od MWh, celkem 4 milióny za GWh. A teď v hnědouhelkách jsme koupili jen 300 MWh, další v řadě jsou černouhelky, tam jsme nakoupili 150 MWh za 7 000/MWh a posledních 50 MWh už musíme koupit v plynovce za 17… Číst vice »
Toto řešení by navíc významně snížilo potřebu „zajišťovacích obchodů“, tedy navrátilo ochotu výrobců prodávat na delší časové období a jako každý zásah do tržního systému by to znamenalo, že se cena kWh zastaví na daném stropu do té doby, než dojde k poklesu spotřeby pod mez plynovek (v současné době zcela nereálné, některé energetiky jedou v plynu i 50ti procenty –> ESP, PR, IT, BE, NL, GB. Pozor, není to Německo). A mohlo by k tomu i napomoci například snížení potřeby emisních povolenek třeba na polovinu. Nemá smysl je úplně nulovat, protože již jsou nakoupené a tedy by vznikla potřeba… Číst vice »
Mala technicka, prave Spanelsko, Italie, Portugalsko, Holandsko, vubec nemaji problem s plynem, jsou uplne mimo ruske dodavky plynu a jejich plynofikace je primarne z terminalu.
A přesto ESP a PR má zastropovanou horní hranici…
A platí to i pro zimu 2023? Co vím tak mít terminál pro dovoz (LNG) je sice fajn, ale oni stoupají i ty ceny LNG…
Jak to, že výsledná cena je vždy ta nejvyšší a ne podle váženého průměru?
Protože to je cena pro daný čas tržní.
A neplatí tržní cena jen pro ty předem nedohodnuté dodávky?
To jako že potřebujete nakoupit elektřinu, napíšete ČEZu maila „Hele, potřebuji na příští rok 1,3 TWh elektřiny, nabízím ti 2 tácy za Mega, OK?“
Tržní cena platí vždy i u neburzovních obchodů.
Vladni politici a ekonomove tvrdi, ze si musime zvyknout na valecnou ekonomiku. To ja samozrejme chapu a podporuji to, ale k valecne ekonomice prece patri i patricne valecne regulace trhu, cen a marzi, jakoz i nejaky pridelovy system na nedostatkove komodity, no a nase vlada zatim v tomhle smeru jen nesmyslne omezila poplatky pro silnicni dopravu, kde se v podstate nic zvlastniho nedeje, zatimco v elektrine, kde hrozi skutecna pohroma, tak to tak nejak nechava plynout. V skrytu duse doufam, ze se vedou nejake zakulisni jednani o evropskem reseni, ale je temer jiste, ze se nic nevede, a pokud, tak… Číst vice »
Jenže součástí válečné ekonomiky je i snaha lidí dělat všechno co mohou pro vítězství, ne že se bude sedět se založenýma rukama a čekat až to vyřeší regulace. Třeba v Británii měli za války akci Dig For Victory kdy se zoral kdejaký úhor a okrasné zahrady se změnily v zahrady zeleninové.
Ekvivalent v současné situaci by byla masivní instalace FVE, TČ a možná malých VtE na domech. Já ale doufám že toto je už natolik evidentní že nempotřebujeme vyrábět brožurky ve stylu . světové. a druhou stranu by možná stálo za to více zpropagovat ovocné zahrady a nízkoúdržbovou zeleninu.
V tom mate pravdu. Jenze tahle dlouhodobejsi reseni nezafunguji do ledna, proto by melo byt i nejake docasne reseni regulacemi. Samozrejme regulace by nemela zapusobit tak, aby energie byly levne, ale tak, aby umoznily prezit a motivovaly do investic do novych zdroju. Ty prazdne strechy tovarnich a skladovych hal jasne ukazuji, ze tohle firmy podcenily. Napr. nase firma ma plne parkoviste sluzebnich aut, ale ze by mohla setrit miliony na elekrine, to manazery napadlo az letos. Pritom mame ohromnou strechu a lepsim planovanim se bezbolestne dala snizit spotreba snad o 15%.
Do loňského roku byla elektřina dlouhodobě „směšně“ levná, plyn byl ještě „směšně“ levnější, takže zcela logicky nebyla chuť k dražším řešením jak na úrovní domácností, tak na úrovni firem. Jen málo „blbců“ se našlo, kteří na počátku covidu dokázali z části odhadnout vývoj, investovali do úspor (FVE, tepelka) v době nízké inflace a přebytečné kapacity instalačních firem, dbalo na řádný nákup a fixaci cen elektrické energie. Já osobně na to dbal (k čemu držet naspořená stavebka, když to inflace stejně spálí), investoval, snížil spotřebu z 26 MWh na 9 MWh, zafixoval, takže ze 60 000 za levnou energii teď platím… Číst vice »
Myslite blbcu u nas? Pac je velky rozdil projet se Rakouskem, Nemeckem, Danskem… oproti zemim jako CR, Polsko, atd… I dotacni programy v zapadnich zemi sli mj. na RD… u nas predevsim CEZu a jinym velkym hracum…
Ano, ale nejenom…
Jestli to nebude tím, že pokud stála silová elektřina 2000 Kč/MWh, tak návratnost byla okolo 20 let, což se nevyplatilo. Nyní při ceně velkoodběru okolo 9000 Kč je návratnost zajímavá.
Jo, to už se děle. Zrušte kotel na dřevo (z vlastního lesa) a přejděte na tepelné čerpadlo. Topení dřevem* patří do doby kamenné – takto vede rétoriku příslušná lobby.
Ve většině vesnic s roztroušenou zástavbou by masivní nasazení tepelných čerpadel znamenalo:
a) zvýšení odběru nad možnosti trafostanice
b) tím pádem nutnost posílit trafostanice
c) a v důsledku vyšší spotřeby posílit zdroje.
Fotovoltaika a kotel na dřevo se mohou dolňovat, ale FV ten kotel na dřevo v zimě nenahradí. Tak pozor, ať nerozjedete vlak bez brzd. https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDelezni%C4%8Dn%C3%AD_nehoda_na_Lyonsk%C3%A9m_n%C3%A1dra%C5%BE%C3%AD_v_Pa%C5%99%C3%AD%C5%BEi
*) zatímco vožení dřevní štěpky do elektrárny je supermoderní
Netvrdím že by se měly kotle na dřevo měnit za TČ, věřím že každý zdroj má nějaké své místo v systému a TČ patří do měst a příměstské zástavby, ne do roztroušených vesnic. (Situace v kompaktních dědinách na Moravě je jiná trochu)
Nesrovnávejte prosím Británii ve II.sw se situací z energiemi v dnešní EU.Nevím s tom ,že některý stát EU je ve válečném stavu. Jen panpPředseda naší republiky to prohlásil ve svém signálu v TV, že jsme ve válečném stavu a proto se musíme přizpůsobit. Je tedy možné, abych Vám doporučil zajistit si šlapací dynymo a můžete potom i přebytek energie nabídnout na burzu, nebo uložit do baterií.
Existují dvě koncepce de-iure a de-facto.
De-iure válka není, de-facto se jí – EU – účastníme na straně obránce.
FVE funguje jen když svítí Slunce, TC funguje jen při příznivé venkovní teplotě.
Země-voda pracují více méně pořád voda-voda taky (ale ty nejsou asi tak časté). Na teplotu jsou citlivá vzduch-vzduch, ale i ta by měla být s to snížit spotřebu vstupní energie.
Oblíbené Vzduch – Voda opravdu snižuje účinnost zpravidla od teploty +5°C, kdy začíná namrzat výparník. Nicméně se mi nepodařilo zatím naměřit pokles účinnosti pod 1 a to ani při zatím největším mrazu, co nové TČ mám, tedy – 15°C.
Nemám to sice takhle exaktně změřeno, ale po dvou zimách provozu TČ vzduch – voda v bytovce (zateplený panelák 22 bytů v podhůří Jeseníků) potvrzuji podobný poznatek. A mimochodem to je v souladu s úvodní informací dodavatele, že do -15° nebudeme mít problém. Pro případ větších mrazů nebo poruchy TČ je součástí instalace ještě záložní elektrokotel. Ve srovnání s uhlím, kterým se topilo předtím, jsme poslední dvě zimy na nákladech za topení ušetřili.
Ta země vychladne.
Ano. Vrty se nejpozději po cca 20 letech (podle počtu a hloubky) musejí obnovovat.
A nebo to proste neni tak jednoduche vyjednat a dlouho to trva…
Tahle vláda ještě nepředstavila řešení ničeho.
Možné řešení není na úrovni ČR.
obávám se, že nemáte pravdu,
slováci tvrdili, že se s výrobci elektřiny dohodli na dlouhodobých „nižších“ cenách (zdroj média), takže buď Vaše úvaha nebo informace o slovenském postupu jsou nesprávné,
zásadní problém je v tom, že tahle vláda nic dělat nechce, téhle vládě vysoké ceny vyhovují….
Slováci se dohodli pouze na ceně pro obyvatelstvo, nikoliv o ceně celkové.
Pokud by česká vláda šla stejnou cestou dotováním takového rozdílu ceny dodavatelům (protože nemůže něco takového dodavatelům nařídit), stálo by to vyšší stovky miliard. To je mimo ekonomické možnosti našeho státu v současné vládě.
Slováci mají mimo jiné výjimku že společného energetického trhu
tak to jsem ani nevěděl, dík za doplnění!
A co měla vláda vyřešit? CzExit za 6 měsíců?
Vláda hledá a pan Fiala vysílá signály. Uplynulo už 6 měsíců a Vláda stále hledá a vysílá signály. Na stole samozřejmě nic a okolní země už mají schválené programy pomoci firmám a občanům. Jak řekl p. Tlustý z ODS: Katastrofa, nejhůře připravená vláda od roku 1945.
Otázka jestli jsou to opravdu programy pomoci, nebo jenom populistické výmysly. Jinak ono by se to dělalo mnohem jednodušeji, kdyby tu před tím Babiš nerozházel tolik peněz (nehodnotím, neomlouvám, konstatuji), které jednak zvedly dluh a jednak roztočily, částečně, inflaci. To že za let předešlých vlád energetika v Česku stagnovala, nestavěly se FVE, VtE a ani se nepohlo pořádně s projektem JE, což je ve světle současných událostí asi dobře, současné situaci také nepřispívá. Jinak by mne zajímalo co by pan Tlustý a další ze „staré gardy“ dělali jinak a jak by to dělali. Ano, současná vláda byla stavěná a připravená… Číst vice »
Tak jako vývozci el. energie máme teď její cenu pomalu nejdražší v Evropě. Jen podle zdejších diskutérů tedy z 60% se s tím nedá vůbec nic dělat a vlastně je to dobře. Jen se zrujnuje ekonomika, hospodářství, průmysl.
zatim vsechny “napady”, ktere jsi predstavil, by ke zruinovani vedly uplne stejne.
Česká republika není nijak významný vývozce elektrické energie. Vyvážíme cca 10% výroby a to hlavně do Rakouska. S ostatními státy máme energetickou bilanci vyrovnanou.
Najděte si Výroční zprávu ERÚ za rok 2021.
A ta vyrovnaná bilance platí v Grundlastu, nebo je to nějaký součet s OZE v obdobích, kdy o ně nikdo až tak nestojí?
Je to roční součet. Více Výroční zpráva ERÚ za rok 2021.
To budou data z ročenky, tam se to nerozlišuje, pokud byste chtěl zjistit více, tak byste musel zpracovat roční data za celou síť a podívat se jak to třeba bylo v ten moment v Německu.
Pan Babiš žádné peníze nerozhazel. Jeho vláda je použila na boj proti Covidu a na kompenzace těm, kterým tento boj znemožnil podnikání, živnost či zaměstnání.
Pokud se pamatuji, tak na kompenzace šla asi jen polovina, zbytek tak nějak proletěl komínem. Mimo jiné i protože ve 2020 přetáhl opatření. A to nepočítám takové ty věci jako úplatky pro důchodce atp.
A proto narostly úspory domácnosti a firem o půl bilionu korun. Eva Zamrazilova, členka bankovní rady ČNB dnes v OVM…prostě vrtulnikove peníze….
Jestli tomu, co píšete, fakt I věříte, a je vás vic než 1/3 obyvatel tohoto státu, tak potěš koště…
Ještě chvíli a už nebude mít elektřinu ani na to vysílání signálů 😉 🙁
Ano, vláda to neumí vyřešit. Když problém je na evropské úrovni, nejde to z naší národní řešit. A mimochodem, spotovou cenu 700-1000 eur / MWh nikdo nečekal ještě před měsícem a nejde normálně řešit.
Tohle je zdivocela cenová spekulace a měl by být stanoven limit na cenu elektřiny. V podstatně části i bez kompenzace – u plynových elektráren. Jakou to má spotřebu je známo, kolik stojí údržba taky, tudíž není problém stanovit cenu i s přiměřenou marzi.
Paroplynky jsou jedna věc, druhá je současné počasí, které vyřadilo z provozu nějaké ty kapacity ve vodních a parních elektrárnách protože je málo vody. Na spekulaci mám podezření taky už nějaký ten týden a celkem by mne zajímalo jestli se to dá nějak vyšetřit. Druhá je jestli se dají do trhu s elektřinou a trhu s emisenkami zavést nějaké protispekulační mechanismy, protože to není poprvé co se takto spekulací vytváří problémy pro celou ekonomuku. Loni, nebo předloni, byly pro změnu vyšponované právě ceny emisenek. Velký problém ale vidím v příliš centralizované a oligopolní energetice, která vznikla z původních státních monopolů.… Číst vice »
Předpokládám, že se dá kontrakt preprodat. Tudíž stačí ho vykoupit (tu malou část celé produkce, co se aktuálně pro dány čas dodávky zrovna nabizi), tím zvednout cenu a pak nabídnout prodej již dříve nakoupené kontrakty na energie za zvýšenou cenu. Mělo by se dát zjistit, zda někdo nakupující/aktivní na burze má vysoké procento preprodeju oproti spotrebovani/dodávce svým zakaznikum. Řešením je jen zakázat preprodeje nakoupené energie na volném trhu za více než byla nakoupena. Ale furt tím neomezite praseciny výrobců. Prostě utvořit si skoro oligopolni trh (rozhodujících výrobců je cca několik desítek na celé lipske burze) a ten nechat dělat, co… Číst vice »
Právě, to by chtělo nějak prošetřit. ale nevím jestli ta data jsou veřejná, jestli by to zvládl někdo z veřejnosti (např. investigativní novináři), nebo jestli jsou to data dostupná jen někomu a mohl by to udělat třeba jenom nějaký burzovní dozor. (Každopádně to nebudu dělat já, protože se v tom nevyznám natolik abych to mohl udělat) Ano, neomezíme tím prasečiny výrobců, na to aby bylo právě potřeba to co jsme psal, dostat výrobu proudu alespoň z nějaké části do rukou malovýrobců. Pokud se ale pamatuji, tak tomu česká legislativa není zrovna nakloněná ani pokud jde o energii z OZE. To… Číst vice »
Ostatně soudím, že ČEZ měl být už dávno rozprášen… Fabrik s vlastními zdroji je možná víc, než je širší veřejnosti známo. Například většina papíren má protitlaké turbíny, které využívají technologickou páru před průchodem sušicími částmi papírenských strojů – papírny v podstatě využívaly principu kogenerace už dávno v dobách, kdy se tomu tak ještě běžně neříkalo a kdy to ještě nebylo módní slovo… (Problém teď nastává v papírnách vyrábějících hygienické papíry, protože ty často k sušení používají účinnějšího přímého vytápění plynem.) Podobně regenerační kotle v sulfátových celulózkách, kromě toho, že jsou nutnou technologickou součástí uzavřeného okruhu recirkulace síry jako základní suroviny,… Číst vice »
Dohled nad manipulaci trhem existuje, drzi ho agentura ACER a jmenuje se to REMIT. Musi se tam hlasit i obchody mimo burzu – jak smlouvy tak realizovane transakce. Tyka se to mj. vyrobcu nad 10 MW.
Podrobněji viz tady:
https://www.eru.cz/remit
Problém vidím ve Francii. Francie už delší dobu vyrábí méně energie než spotřebovává. Velkou část jaderek má odstavených, vodní elektrárny kvůli suchu také moc nevyrobí. A z toho vzniká nedostatek energie na trhu.
Problém s vysokou cenou energií vznikl na podzim 2021, kdy se Francie stala čistým dovozce energie. Vyrábí o nějakých 60-70 TWh za rok méně než obvykle a tato energie na trhu chybí.
A kvůli nedostatku plynu z Ruska není možné tuto energii vyrobit z plynu.
Tak ať si navlečou svetry ve Francii místo nás.
S temi svetry, to je nejaka celostani soutez o nejdebilnejsi facebookovy konentar?
Začala s tím Pekarová. Nebo Adamová? Možná obě.
Ano, podle Pekarové je svetr to hledané řešení.
V kombinaci s výrokem, že se vláda nemá starat o lidi si pak můžete domyslet, jak to asi dopadne.
Předpokládám, že ministři EU nás upozorní na malou zadluženost ČR a doporučí „překlenovací“ půjčku.
Faktem je, že vytápěním na 18C doma v zimě dost energie ušetříme.
Jen je výrok užíván poněkud dehonestacne
výrok sám o sobě je dehonestující, osobně si myslím, že by si měla současná vláda dávat víc pozor na pusu, u Pekarové je to už druhý neuvážený „komentář“, do toho Černochová….
někdy je mlčeti zlato, případně se to má jinak prezentovat
Tak v práci jsem na tabuli napsal „kup si svetr, posilis mir“ už 24/2/2022. A následně to zarputile aplikoval na sobě. 18C je prostě fajn teplota.
Že některé výroky nejsou mnohdy diplomatické, to je pravda, ale nejvíc stejně rvou příznivci Burese, SPD a další podivné figurky balancujici na hraně kolaborace s Ruskem. A ty neuklidni nic. Navíc i výrok o svetru je oproti tem hlodum co padají z Dluzeny, Burese, Pitomia a exDvojministra, či třeba gigantu typu Nácher a Růžička…ještě zcela v rámci slušně diskuze a výborně popisující realitu.
Já jsem byl vždycky upozorňován, že teplota v bytě by neměla klesnout pod 18°C. Jinak se do zdi natáhne vhkost a zeď je pro teplo mnohem vodivější a tepelné ztráty podstatně větší.
Ono je venku na svetr, že je potřeba přestat topit? Venku je na kraťasy. A nevím nakolik chození ve svetru pomůže pro tramvaje, telekomunikační sítě… a v neposlední řadě ledničky v domácnostech.
Jak píši výše, svetry nejsou z mé hlavy.
Jenže my vyrábíme elektřinu z 90 % z vlastních zdroju, z plynu jenom 7%. Takže jí máme dost akorát že jí rozkradou náckové na jejich burze.
Palivo pro Dukovany a Temelín máme dovezené z Ruska. Jen není potřeba na rozdíl od plynu jeho +- kontinuální přísun, ale stačí jednou za pár let – viz jedna z výjimek z jinak blokovaných letů ruských letadel letos na jaře. Další závoz ale už bude nejspíše z Francie či spíše USA.
Změna dodavatele se týká jenom JETE. Dukovany mají z technologických důvodů (t. č. neexistuje ve světě žádná alternativa) smluvně zajištěné dodávky z Ruska na celou dobu životnosti JE. Současná zásoba paliva v JEDU vydrží do r. 2025.
Ukrajina měla taky s Ruskem smluvně zajištěnou bezpečnost a územní celistvost – viz Budapešťské memorandum…
To nebyla obchodní smlouva.
ale byla to smlouva, a další důkaz, že Rusku jsou jeho závazky u p….e,
zrovna tak má Rusko obchodní smlouvu, že bude dodávat plyn a aktuálně ho radši pálí u Finských hranic…..
To nebyla žádná smlouva. Neratifikované memorandum je maximálně návrh, který pozbyde po čase platnost. START II také blokovala zavádění letounových střel s doletem nad 600 km. Ratifikována nebyla a proto tyto střely dnes doletí 2500 k.
Úplně mimo téma: Bylo by vhodné nějak dodatečně identifikovat jednotlivé přispěvatele. Už více než rok si všímám, že jsou tu dvě „Sovy“. Sám zde přispívám pod touto přezdívkou prakticky od založení webu zdopravy.cz, ale ne tak moc aby byla nějak moc vidět a s ohledem na obecnost toho slova se nedivím, že někdo další začal také přispívat pod přezdívkou „Sova“.
JETE už má podepsané nové smlouvy s Framatom a Westinghouse. Pro JEDU mají obě společnosti rovněž zájem dodávat palivo, které v současnosti vyvíjí (pro nás na to mají ještě cca 2 roky, tak uvidíme, jak je na tom Finsko, Slovensko, Ukrajina, či Maďarsko se stejnými reaktory VVER nevím). Nicméně pokud jsem správně četl, tak do JEDU by letos měla být dodána ještě další várka palivových článků z Ruska. JEDU to má složitější, ale je z naší strany zájem, aby se přešlo na jiné dodavatele, přestože má TVEL (jak píšete) dodávat palivo až do konce životnosti JEDU (cca 20 let).
Palivem je zase uran vytěžený v Rusku a přepracovaný na západě. Jinde se aktuálně totiž netěží. Takže dostaneme totéž za vyšší cenu.
Podobně jako hodný německý a drahý plyn proudící Northstreamem z Ruska místo zlého a levného plynu napřímo z Ruska.
Lzete. Další diskuze tudíž zbytečná.
„V roce 2016 činila celosvětová těžba uranu asi 62 000 tun za rok, přičemž největší podíl těžby vykazovaly tři země:
Kazachstán (40 % podíl světové těžby),
Kanada (22 %) a
Austrálie (10 %).
Dohromady tyto tři země představovaly asi 64 % celosvětové produkce. V několika dalších zemích těžba přesáhla tisíc tun za rok: Niger, Namibie, Rusko, Uzbekistán, USA, Čína a Malawi.“
Toliko wiki.
nemáte pravdu, je to sice jen wiky….
https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C4%9B%C5%BEba_uranu#:~:text=T%C4%9B%C5%BEba%20uranu%20je%20z%C3%ADsk%C3%A1v%C3%A1n%C3%AD%20uranov%C3%A9%20rudy%20hornickou%20%C4%8Dinnost%C3%AD,pou%C5%BE%C3%ADvaly%20nap%C5%99%C3%ADklad%20k%20zabarvov%C3%A1n%C3%AD%20skloviny%20ve%20skl%C3%A1%C5%99sk%C3%BDch%20hut%C3%ADch.
No, jedna dodávka paliva TVEL pro JEDU už letos proběhla (na jaře) tak jestli to není ono?
Stalo se tak v březnu a na začátku května mluvčí ČEZu prohlásil, že letos ještě přiletí další… https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3484720-dukovany-musi-zmenit-dodavatele-paliva-letos-jeste-prijde-z-ruska
Lze očekávat certifikaci jiného dodavatele pro JEDU. Lze to za ty tři roky stihnout… Doposud se to dost nevyplácelo, proto o tom nikdo neuvažoval. Koneckonců, konec životnosti VVER440 není zase tak daleko v budoucnosti.
Asi by se mělo hooodně pohnout s výběrem a stavbou náhradního zdroje…
Tady už nikdo nikdy žádný další jaderný blok nepostaví. A čím dřív to věrchušce dojde, tím víc peněz zbude na rozdání lidem, kteří se tak budou moci postarat sami bez ohledu na sliby a mocenské hry politiků.
Nikdo nikde nic nerozkrada. Natož nackove.
Lzete.
Švýcarské dráhy na to mají takový fígl, že provozují vlastní elektrárny, a tak mají elektriku za výrobní cenu, neposkvrněnou tržním šílenstvím.
Vím, pozdě bycha honiti.
Na to, aby to tu bylo jako ve Švýcarsku tu žije, bohužel, velmi málo Švýcarů.
Možná tu budu za pitomce, ale já bych neřekl, že se od Švýcarů zase až tak moc lišíme. Základní rozdíl vidím v tom, ze Švýcaři si už opravdu hodně dlouho vládnou sami, zatímco my jsme neustále více než ochotnou součástí nejrůznějších nadnárodních říší a celků. A to má své konotace. Od těch hospodářských až po přístup občanů k takovému státu, zřízení…
Jsme národ ochcavacu všeho. Tudíž cokoliv připomínající ukaznene Svycary není u nás příliš aplikovatelne.
Jakkoliv to nemá souvislost s draznimi elektrárnámi, tam byla pravým důvodem jiná frekvence.
Naopak, ještěže tak. Při vší úctě k jejich technickým řešením (včetně těch elektráren, ražby tunelů, apod.) je to národ s úplně jinou, konzervativní mentalitou, která představuje pravý opak české povahy. Inspirujme se u nich v tom dobrém, ale jinak Švýcarsko s tím jejich špiclováním, posuzováním, kulturou nečouhání z řady nebo bizarním organizováním fakt nechcete 🙂
No vidíte, zrovna to špiclování a udávání s nimi máme společné 🙂
a to díky rudým komančům 😀
počkejte, až se udávání vrátí do módy, málem jsem spadl ze židle, když předseda energetické inspekce řekl, že budou domácnosti kontrolovat na udání…….
Tohle je teda fakt.
Když psa svážete osttatým drátem, tak zešílí taky. A trh z elektřinou je na tom možná ještě hůř než ten pes. Těch regulací a přednostních nákupů, odběrů, dotací… Jako by někdo řekl, že slepeckého psa ano, ale nesmí to být bílý labrador.
Třeba náš Jorkšír Rozárka.
Vida, takže u vás problém není. A tak se to podle vás netýká zbylých několik stovek slepců, kteří mají bílého labradora.
Přesně takové uvažování vede k problémům.
Nejenom Švýcarské dráhy, ale i dráhy německé či rakouské. Což vyplynulo z odlišné frekvence jejich trakční soustavy 16,7 Hz. Jinak to prostě rozumně nešlo.
Pozdě… asi tak 100 roků od doby, co se začaly tahat troleje nad železniční tratí.
A že by ve Švýcarsku neexistovalo tržní prostředí, tomu sám nevěříte, tak neplácejte nesmysly.
Ona by totiž elektrárna ve vlastnictví SNFC/DB/SŽ měla tytéž problémy s chladící vodou. Ikdyby byla uhelná, ta taky potřebuje chladící vodu.
No tak uhelná elektrárna hlavně potřebuje vodu technologickou… Kde se asi bere pára do turbín?
njn, ale dle názoru místní pravičáků a horních 10k stát (ani jeho organizace) nemají podnikat, přitom teď se ukazuje, jak by vlastní elektrárna byla pro dráhy super
Ale zase máme polostátní ČEZ, kterej stavěl elektrárny s pomocí státu, kterýmu se ovšem nechce dodávat státní Správě železnic, jejíž hlavní odběratel jsou státní ČD. Tam asi bude jediná reálná šance, jak těch 1,4 milionu MWh získat. Myslím, že jinak by se příští rok vyvezlo daleko víc, než toto potřebné množství, tak se jen holt o tuto část vyveze míň.
Neobávám se, že by elektřinu nakonec nesehnali. Jenže to asi nebude za standardních podmínek a bude u toho muset asistovat vláda. Výrobcem a dodavatelem nemusí být jen ČEZ, taky je tady Tykač, který má uhlí i elektrárny, a jako tvrdý obchodník musí v aktuální situaci vidět skvělou příležitost, jak za své produkty vymáčknout ze státu zajímavou protihodnotu. Třeba prodloužení emisní výjimky pro Počerady a Chvaletice o dalších 10 let.
Me to fascinuje, elektriny je dost, ale prodavat ji nikdo nechce, pac cena jde nahoru a jak jde nahoru tak ji ani nikdo za tu cenu nechce…
no, elektriny opravdu dost neni
V ČR je elektřiny habaděj. Jenže v Evropě není.
takze stale plati to, co jsem napsal. elekteiny je malo.
To je ale problém těch zemí, které se dobrovolně rozhodly pro návrat do středověku. Není žádný důvod, proč bychom je měli následovat.
pocitejme, ze Francie v zime uz bude castecne mit zase v provozu JE a uz bude dostatek vody… z plynu se v EU zas tolik el. nevyrabi, asi 10-15%, nejvice jizni staty a ty na ruskem plynu nejedou,… jediny problem je Nemecko,…
v tuto chvili samozrejme neni dost el. na zimu, ale ta situace by se mela zlepsit…
ono s elektřinou se to nějak doplácá, ale při nedostatku plynu na topení bude zvýšená snaha to „dohnat“ elektrickým topením…
Pokud nikoho nesehnali při ceně kolem 140 eur za MWh, tak včerejší cena na PXE mi říká, že už se ani nemusí snažit někoho hledat, protože 984 eur za MWh je nejen pro železnici naprosto likvidační.
Tak se vrátime v čase a vytáhneme motoráky a parní vlaky.
#kyblnafty
#810
#konecněvyužitýpotenciál
A uhlí seženeš kde? A za jakou cenu? Tady tak max diesel. Ktomu padnou firmy. Lidé nebudou mít peníze. Takže bude stačit par vlaku, lidé jezdit nebudou. Přijde temná doba.
V uhelné elektrárně se energie z uhlí využije o řád účinněji než v parní lokomotivě.
Když se nechce, tak to je ještě mnohem horší, než když nemůžou.
I Kalousek potvrdil, že dokonce jen samotný ministr financí, může ze zákona nařídit v Česku maximální prodejní cenu jakéhokoliv zboží. A jejikož jsme ve výrobě elektřiny více jak soběstační, tak by to fungovalo okamžitě.
heh… nerad to rikam, ale ve svete zatim prakticky vsechny pokusy regulovat cenu timto zpusobem skoncily naprostym
nedostatkem dane veci
komu a v hake casti distrubucniho retezce byste ji narizoval? distributorum? nebo vyrobcum?
pokid distributorum, tak jsme za par dni zcela bez elektriny. zjrachuji.
pokud vyrobcum, tak jsme zanpar dni opet bez elekteiny, protoze ji vyrobci prodaji za hranice.
veci nejsou tak jednoduche, jak se zda.
budete se divit, nefungovalo…
V ČLR kvůli tomu loni krachovaly elektrárny, v Austrálii je prostě majitelé odstavili protože se nebyly s to zaplatit, natož vytvořit zisk. To chcete riskovat?
Jestli by se dalo něco dělat, tak je to prověření jestli se trh nepřehoupl do spekulace. Už se to stalo s emisenkami před pár lety. On je navíc s elektřinou jeden problém, nemůžeme ji pytlovat. V síti totiž chybí dlouhodobá akumulace jako Lipno Aschach nebo několik dalších možných lokalit po Evropě Ale i tak by to byla kapacita ve ve vysokých desítkách GWh na lokalitu v situaci kdy síť pracuje se stovkami TWh ročně.
Na zrušení emisních povolenek (nebude tolik peněz na zelené šílenosti, na normální ekologické věci jich zůstane dost) či ukončování činností jaderných elektráren stačí politické rozhodnutí.
To první sníží cenu hned, to druhé zajistí větší množství elektřiny na trhu a méně obav o ni, čímž dále poklesne cena na snesitelnější úroveň.
Posledni pokus byl benzin v Madarsku. A dopadlo to tak, ze je skoro na pridel.
Súíšnež regulovat cune by to chtělo regulovat ( = stanovit mamální možné) marže. To bylo a je krásně vidět u benzínu a nafty, jak se vydělává na panice.
Na streamu je pěkný pořad Ekonomie lidskou řečí. Doporučuji shlédnout díl o maďarské regulaci cen nafty. Krásně vysvětleno, proč na první pohled krásná myšlenka se zvrtla v něco v konečném důsledku nechtěného.
Tak ono se moje přání ještě vyplní ! Já se ve svém důchodu dožiji toho, že na Eurocity budou jezdit parní lokomotivy 🙂 skvěle, jdu si dát jednoho do sklepa s dobrým pocitem.
Uhlí bude jen v Německu a Polsku. U Nás ne. Krom toho bude málo vody. 😁
To je pravda, parní mašiny spotřebují víc vody než JE dodávající stejný výkon v elektřině do troleje.
Parní lokomotivy nebudou, nesplní emise
Na jaře již emise budou jedno. 😁 To bude o přežití. Myslím, že již v prosinci budou lidé pálit i pneumatiky. Tedy pokud to Němec nebude sanovat puštěním NS2, ale ten Rus může pod nějakou záminkou také kdykoli vypnout.
Nemec sice muze otevrit kohouty, ale rus je necha zavreny…
A pročpak tedy není NS1 + trubka přes Polsko natlakovaná k prasknutí? Jestli ono to nebude mít něco s tou představou sktřetů že je to dost velký bič.
Jinak zdaleka nejede co by mohlo, problém je mizerné propojení mezi státy.
www. ceps. cz/cs/data#Generation
A to prosím je už zapjato i nové vedení od Hranic do rozvody Zaya (náhrada za vedení do Bisambergu)
Možná Vám uniká, že Rus dodržuje sankce EU, pokud se mu to hodí lépe než EU. On ty turbíny nepřevezme dokud nebude mít podklady, že je to celé papírové bez sankcí.
Taková vlastní plastická EU.
A jelikož NS 2 je natlakována může začít dodávat ihned. Pokud si Rus najde výmluvu může zavřít i NS 2. Každopádně i měsíční provoz NS 2 by byl pro Evropu super.
vy jste opravdu naivni 😀 vy si fakt myslite, ze i kdyby eu uplne zrusila sankce a ty turbiny se tam dostaly …ze si kreml nevymysli jiny komicky argument?
kolik vam je? deset?
Ne, není naivní. Je to fanoušek skřetů.
O čem to proboha je toto? NS2 kapacitně vůbec nebyl a není potřeba, byl to (další) pokus jak mírným dumpingem zavázat ještě větší část Evropy k ruským zdrojům, a tedy je (krátkodobě) co nejvíc ovládat. Kapacita NS1 plně postačovala pro množství které z něj Evropa odebírala, a od útoku na Ukrajinu klesá nejen proto že skřetové začínají „modulovat“ dodávku, ale také proto že mnohé země se snaží najít možnosti dodávky odjinud, případně snížit spotřebu.
nechcete si radsi nez zdopravy jit cist russia today? aby vam neusly nejake nove napady pana lavrova a tak.
Bože, co podle vás vyřeší NS2, když ještě nebyla využita ani kapacita NS1 (a to ještě od té doby i průtok NS1 klesá)???
A uhlí vemeš kde?
Na těžbu uhlí se ale spotřebuje velké množství elektřiny. To jen pro pořádek.
Moc se neradujte. kolik, že je v republice provozních parních lokomotiv, které by byly schopné s tím EC jet? Kolik je vozů schopných fungovat s parním topením?
Pár osmidveraku a rybáku, plus něco staršího. Pár desítek provozních kusů v celé CR.
Ale nezapomínejte na přívěsne vozy motorové trakce s naftovým topením;-)
Topit se nemusí.
A dá se jezdit i v zetkach nebo uhlacich.
Trh funguje ukázkové, už mě to fakt nebaví ty lži poslouchat. Ve 🇫🇷 je odstavená stále ještě 1/2 jaderných reaktorů protože problém s korozí a plán. údržba. (na přelomu 22/23 se to zlepší) Pak je sucho, takže ji neběží vodní elektrárny a zbytek jaderných musel často snížit výkon. Sucho je i ve Skandinávii, takže žádná baterka pro německé OZE. Němci téměř vypnuli jádro a v lednu vypnou ekvivalent Dukovan a Temelína, který nemá náhradu. Uhlí, které může, jede. Více jádra není, voda není. No a plyn, co to má hasit, je, ale pálit ho nechceme, protože je ho málo a… Číst vice »
Pokud regulaci cenou zrušíte: Jaký bude klíč pro přídělový systém?
nemci nevypnou posledni zdroje JE… to uz je fakt…
neni. nemci vzapeti ty zpravy o prodlouzeni elektraren popreli
Ještě jednou: Opravdu si ty regulace zařídil trh sám nebo mu byly vnuceny zelenou ideologií?
Z výše popsaného politici ovlivnili vypnutí JE v Německu (zelený nesmysl) a příliš orientaci na plyn (geopolitická slepota). Nepřímo ovlivnili (zhoršili) problémy se suchem (bo klimakrize) – tedy část JE ve Francii plus vodní elektrárny ve Skandinávii.
Není to tak jednoznačné, jak se snažíte tvrdit..
Dekuji za osvetu. Ta dzungle dezinformaci je strasna.
Ano, aktuálně ve Francii běží jaderky na pouhých 39 % instalované kapacity a Francie (tradiční vývozce elektřiny) dováží 25 % své spotřeby, čímž luxuje všechny státy okolo, tedy vzrůst ceny není překvapivý.
A kdyz jsme CR odolali naporu hasanum tak ted nas pomalu zacne rozkladat obyvatelstvo z Ukrajiny. Je potreba jim poskytnout humanitarni pomoc to je lidskost a soucit ale ne integrace do naroda v Cechach a na Morave. Kazdy narod by mel zit tam kde je doma.
A národ je co nebo kdo?
Tak se vrat mezi Dněpr a Dněstr, kdo ta naše slovanské plémě vzniklo, než přimigrovalo pod Říp, do země Germánů.
Podivej se do historie ty slovane. Na nasem uzemi je mix narodu. Nech si udelat test dna u uvidis ze slovanem nebudes. Trochu rozhled to chce
O mě neměj strach, já se svým jménem vím docela jistě, že čistokrevný Slovan nejsem. Ti Ukrajinci v ČR, lhostejno jestli přišli teď nebo před 20 lety, jsou jen pokračováním toho „mixu“. A pokračováním potřebným, demograficky a ekonomicky. „Praví Francouzi“ taky brblaj na Araby a černochy ve Francii, ale pro jejich hospodářství jsou nezbytní, jako pracovní síla a spotřebitelé.
Mohl bych poprosit o překlad do češtiny?
Není nutno, vždyť vidíte, že to je troll…
Raději budu Ukrajinec než soukmenovec něčeho takového jakkoliv vy
Kdyz byla valka v Jugosce tak koho to zajimalo? 3 dny po ukonceni ofenzivy Chorvatu uz Kninem projizdel bus cestovky z Jihlavy. A my jsme chranili plny tabor uprchliku. Opravdovych , bez nadeje a s prazdnotou v ocich. Za 3 tydny po valce uz na Plitvickach byli turisti z Nemecka. Tak ted vsichni budeme doplacet na valku na vychode. Tak uz je na case se probudit.
kdyby hloupost nadnasela…
A vy jste se už z té vaší pohádky probudil?
Bud rad, ze na ni doplacime. Radeji budu platit, nez cekat na raketu.
Drobnost: V Jugošce neměly válčící strany k dipozici bitevní lodě, raketové dělostřelctvo a tamtu věc s atomem. Námořní blokáda Slovinska sice byla, ale jen na papíře, nikdo tam lodě nepotápěl.
Bitevní lodě tuším mají už jen Američané a to buď vyřazené nebo v rezerve, nechci to hledat. Sovětské bitevní lodě a křižníky už skončily dávno ve šrotu.
Jeden ex-sovetsky kriznik skoncil pred nedavnem na dne Cerneho more 😉
Vláda hledá „řešení na úrovni EU“
No to vláda nemusí hledat, takové řešení totiž máme právě dnes. Je to řešení, v němž tradiční průmyslová země s plnou soběstačností ve výrobě elektřiny hraje druhé housle, nechává se okrádat Německem a různými spekulanty a devastuje sama sebe ve prospěch „řešení na úrovni EU“. Je to naprosto bezprecedentní útok na samou podstatu naší existence, a oni nejen že s tím nic nedělají, oni chtějí v tomto duchu pokračovat.
Možná je na tom trochu pravdy, ale chce to rozhled. Pokud my se nerozdělíme s ostatními o elektrickou energii, proč by se ostatní s námi pak měli rozdělit např. o plyn?
Řekl bych, že myšlenka Cestovatele z Vysočiny nebyla o tom, že se nemáme v nouzi rozdělit a pomoci jiným, ale abychom nepomáhali na naše síly a sami pak nechcípli.
*nad naše síly
Tak si těch iks set tisíc skodovek a hnujde můžeme nacpat do špic a jezdit si s nimi kolem komína.
Rádoby vlastenecké přitom zcela nesmyslné výkřiky evropský problém nevyresi
Vidím, že zde převládá šíření proruského narativu v podobě rozbití jednoty EU.
Trh funguje – poptávka stále převyšuje nabídku a cena tak roste. Řešením není regulace, ale ochlazení poptávky a maximalizace produkce komodity.
Jakákoliv umělá regulace či dotace je cesta do pekel.
Jenže jak schladíte poptávku? Navíc tady je problém opačný – poptávka je stále tak nějak stejná, ale klesá nabídka. Co s tím?
Poslat zelené do … lesa. A protijaderné aktivisty pořádně proprat, jestli nejsou navázaní na mocenskou strukturu prodejců zemního plynu. Ale to by byl zlý kapitalismus, či snad vražda.
Jojo, taky si říkám, že to „zelené“ hnutí vzešlé někdy v 80s z protiválečných aktivistů, podporovatelů jednostranného jaderného odzbrojení a podobných reliktů ’68_vzor_Západ po celou tu dobu nějak až moc nápadně hraje do karet Moskvě „před i po“. A třeba to ani není náhoda…
Část zelených jsou užiteční idioti kultivovani kremlem
Jo, nechce.
Protože trh je poblázněný a nefunguje jak má. Jeden den je cena 300€ a za měsíc 600€.
Trh funguje jak má…co mu vadí jsou netrzni zásahy, jako emisní povolenky, neuverovani uhlí, rušení jádra, …
V tom případě je potřeba další netržní zásah, a to přestat posílat naši výrobu elektřiny na burzu. On je totiž problém v tom, že Němec nás vždycky přeplatí, on nemá problém vysolit 15 Kč/kWh, zatímco pro nás a náš průmysl to znamená návrat do středověku.
To se dost mýlíte, tyhle ceny elektřiny už jsou závažný problém i pro německý průmysl.
Stredovek je prave to ohromne mnoztvi prumyslove vyroby co tu mame.
Největším odběratelem elektřiny je železnice. Takže ji zrušit po vzoru moderních rozvinutých zemí jako je Japonsko?
Ona ta burza má smysl. Nejsem ekonom, ale co myslím že by stát měl udělat by bylo vzít dividendu z ČEZu (její velikost je přímo úměrná ceně elektřiny), a celou ji použít na podporu domácího trhu.
Cena emisních povolenek podléhá trhu. Neúvěrování uhlí je obchodní rozhodnutí bank. Bez státních netržních záruk vám žádná banka peníze na novou jadernou elektrárnu nepůjčí a žádná pojišťovna nepojistí. Tolik k těm netržním zásahům.
Neuverovani uhlí je regulátorni zásah. Tzv taxonomie a ESG.
trh funguje jak ma. kdyz je neceho malo, ceny rostou.
Jsem si nějak nevšiml, že bychom v poslední době vypnuli nějaké velké elektrárny.
A naopak se firmy předhánějí v tom, kdo víc investuje do fofrníků a fotovoltaiky.
nesmite na to koukat pohledem jen ceska. ale cele evropy. v evrope je elekteiny malo. a to je motor rustu cen na burze
Problémem je, že až takový nedostatek plynu odpovídající současným cenám nejen že není, ale ani nehrozí. Přesto stačí, aby Rusko oznámilo týden dopředu odstávku plynovodu a cena zase letí prudce nahoru a táhne sebou i cenu elektřiny. Někteří to vysvětlují firmami se skrytou účastí Ruska, které uměle šroubují ceny nahoru, jiní prostě jen neopodstatněnou panikou. Tak jako tak, do určité míry to za selhání trhu lze považovat.
mam obavu, ze nejde o neopodstatnenou paniku. myslet si, ze rusko necha plyn pres zimu, je blahove.
presne, on to xavre uplne a to preslapovani stale molem toho jesli ano nebo ne je nesmysl..
Necha, ale v takovem mnozstvi, aby udelali co nejvic skody. A obcas ohlasit odstavku. Cim vetsi kolisani dodavek, tim lip pro ne. Staci naznacit a ceny zacinaji litat sem a tam.
Uz davno se ma lidem neco vysvetlovat nebo jim alespon neco tlacit do hlavy. Pri prvnim problemu totiz bude stacit aby nejaky nas znamy chytrolin poslal lidi do ulic a oni pujdou.
tak to bylo ale vzdy, a bude, jenom jsem neslysel protireakci… napr. vystoupeni predstavitelu statu v EU verejne o stavu energii na zimu… ve stylu, plyn mame zajisteny 80%, elektrinu ze 100% a distribuce je zajistena k jednotlivym zemim. V pristim roce zahajime vystavbu plynovodu… atp.
Trh urcite neuklidni to, ze rekneme Jsme zavisly na rusku a snazime se vyjednat dodavky plynu, a ma zimu budeme pripraveni, omezujeme sviceni a topeni aby hom to zvladli…
Takže když panikář rozhoupe žebřík, aby z něj setřepal chlapa, tak je to selhání žebříku.
Selhání trhu to je.
Je vidět jak ty evropské sankce vůči Rusku skvělé fungují. Evropa je bez plynu ruku v ruce s tím i bez elektřiny, kurz rublů jde nahoru , ale sankce fungují. Už i ten německý strejda pochopil , že chtě nechtě prostě ten plyn potřebuje a otáčí. Nikdo nikoho nenutil se do toho jejich konfliktu montovat.
Děkujeme za názor, pane Chamberlaine.
Kupodivu ten stoupající rubl není pro Rusko až takové terno, to jsou jen řeči pro domácí publikum a konzumenty „alternativní pravdy“.
Naprosty souhlas. A kdo zde minusuje tak mu to asi vubec nedochazi jak si EU dobrovolne podrizla vetev po sebou.
Vy jste teda znalec.
Vy asi nebudete nejostřejší tužka v penále,co? 😱
Zejo. Ona nakonec vazne ta Ukrajina uz davno mela prestat v zajmu nas vsech bojovat…
A pak Polsko, Slovensko, (my ne, my bychom se nejak diky lidem jako ty jiste domluvili).
Clovece, podivej se dal nez na svuj dvorek.
Jasně, JEJICH konfliktu, ostatních zemí včetně ČR se přece vůbec netýká. Kdy já něco podobného už v historii slyšel?
Jo psal se rok 1938, kulisy byly jiné, herci byli jiní, ale ten scénář byl až zatraceně podobný. Jen se to v jednom bodě otočilo a Ukrajina neskončila jako Československo, které muselo postoupit Sudety Německu.
Přesně. Lidi už zapomněli, jak dobře se nám žilo za Brežněva, kdy k nám z východu proudily suroviny v hojnosti a za hubičku.
Za hubičku? Kolik toho naopak odvezli, kolik nám zabránili udělat
No a v tom je ten problém… že někdo řekne jen „měli jsme to za levno“ ale neřekne že to tak muselo být, jelikož jsme byli „vespolek“ chudí…
Jestli to má být sarkasmus, tak prosím.
Uranové doly se přece netýkaly dodnes žijících… odsouzenci tam pomřeli a dozorci všechno popřou.
Jasny, za krach Bohemia Energy take muzou sankce, protoze ceny elektriny se zblaznili na podzim 2021.
Za krach BE může hlavně jejich šílená strategie postavená na předpokladu dlouhodobé neměnnosti nebo dokonce poklesu cen. Takový obchodní model musí dřív nebo později havarovat.
Němci si naběhli odstavením jaderných elektráren, omezením uhelných elektráren a sázkou na náhodně vyrábějící větrné elektrárny na severu a fotovoltaiku, takže platí za kapacitu uhelných elektráren, které spolu s plynovými elektrárnami zpravidla jedou na maximální výkon.
Takže meziročně produkují obvykle více CO2, protože jejich uhelné elektrárny jsou záložní a nemusí plnit takové limity. Navíc je to stojí mraky peněz, z vývozce se stal dovozce, který díky jednotnému trhu z elektřinou zvedá cenu energií všem okolo.
Jasně, strčit hlavu do písku, nechat je ovládnout Ukrajinu a čekat, až Putin začne s denacifikací Slovenska a Česka. Vy byste zjevně stal v první radě a vítal je. Znáte jistě do ruských webů, kde můžete svobodně šířit svá moudra, tak je prosím využívejte. Diky
Minuly týden jste oslavil osvobození a levnější naftu, díky níž už v Praze nebyly potřeba trolejbusy?
Překvapení, rublů se u nás máte problém zbavit. Bez ohledu na kurz. Proč asi?
Presne tak. A kdo tvrdi ze el neni v Cechach tak za sabotaz republiky dozivoti. Uz bylo dost teto politicke hry a zvoleni zastupci lidu maji za ukol hajit republiku a lid v ni. To uz je na defenestraci.
No, v ČR je, ale ČR není ostrov. My máme elektřinu a možná na nás díky ní zbyde i nějaký ten plyn….
hybaj na novinky.
V trolejích nebude proud…hm. Vlakem jsem nejel 10 let, autem najezdím tak 40 tis/rok, přesto mě tato zpráva znepokojuje víc (spíš děsí), než nafta za Kovandových 65kč/l. Děsí mě, že ten proud nebude a děsí mě i to, co udělají proto, aby byl. O důsledcích ani nemluvím.
Co nezvládne trh, to se ve finále bude regulovat, přidělovat. Strategické komodity nelze jen zdražit a koukat, co se stane.
Tak zrovna el. energie je nejvíce jednoduchá co se týče pádu cen minimálně na 3 roky starou hodnotu.
Elektřina není = cena jen tak neklesne. Množství elektřiny se že dne na den nezvýší mávnutím politickým proutkem.
ovšem nic to nemění na faktu, že zásahy státu do elektřiny jsou mnohem jednodušší než do plynu a ropy (pač elektřinu máme vlastní)
Čí to je, „vlastní“?
ČEZ je obchodní korporace a jako taková se podle zákona mmusí chovat. A je úplně jedno, že stát drží 70% jejích akcií.
vyrábí se v ČR, zdaleka nejenom ČEZ, čili to lze ovlivnit, Putinovi dodávku plynu česká vláda nenařídí
jenom, aby nedošlo k nedorozumění, samozřejmě to ovlivnění nejde lusknutím prstu a není bez rizikové, ale šlo mi o to, že zda něco může vláda ovlivnit, je to elektřina, ostatní neovlivní tak snadno
Jak zdejší vlády umějí ovlivňovat i věci, které by měly mít 100% v rukách, o tom jsme se přesvědčili během covidu. Soudy dodnes ruší nezákonné vyhlášky.
to je právě jedno z těch mnoha rizik zásahů do cen elektřiny,
ČR je čistý vývozce el. energie. Pokud nebudu chtít kompenzovat ztráty Německu a Rakousku, tak jsme v pohodě.
Kroky pro ČR.
1. Okamzite zrušení emisních povolenek
2. Okamžitý odchod z Lipské burzy (prodávat jen případně přebytky)
3. Okamžitý výkup minoritních akcií, pokud akcionáři nebudou chtít, tak v příštích 30-60 letech nedostanou žádnou dividendy, musí se šetřit na dostavbu Temelína a Dukovan a nejspíše i nové elektrárny.
V současné době v ČR je el. Energie dost, jen není v Evropě.
To všechno má svá ale, uvědomte si, že v ČR nefunguje samoděržaví jako v Rusku.
Já Vám představil kroky, které jdou udělat lehce.
Na Lipské burze Nás nic nedrží, eko povolenky může zrušit vláda lusknutím prstů, a zrušit výplatu dividend, aby se i minoritní akcionář účastnil na rozvoji mohu také během chvilky. Pak Vám akcie ČEZu budou našít.
Nejvíce jednoduché kroky.
Nejvíc peněz z dividend ČEZu bere stát, tomu by ty desítky miliard chyběly. Podle aktuálních zákonů nemůžete nutit obchodníky, komu prodat zboží. Tak je ani nemůžete nutit, ať prodávají levně, když od nich někdo koupí za draho. To rozhodně nemá jednoduché řešení. Lidem by hrozil kriminál, státu arbitráže.
nas … tom myslite koho?
Není to tak jednoduché. Dividenda z ČEZ kryje významnou část výplaty důchodů. A nelze tedy tu dividendu zrušit jen tak, než by se našly jiné zdroje. A vyplatit dividendu jen státu a ne jiným akcionářům, to jaksi není možné. Kdyby vláda v rámci opoziční smlouvy neprodala velkou část akcií ČEZ, bylo by to jiné, ale kdyby, to jsou jen plané žvásty.
Obecně máte pravdu, ale to tvrzení o důchodech je zbytečný úlet. Zkrátka je to příjem státního rozpočtu a v našem systému žádné tvrzení typu „peníze vybrané z jdou na cosi“ nemá smysl. Kdybychom na to přistoupili jako hru, tak dividendy ČEZ „kryjou“ asi 3 % výdajů na důchody.
Dividenda v posledních 3 letech z ČEZu nebyla žádná. Jelikož ČEZu dala vláda 75mld na obchodování na Lipské burze. Je to jednoduché.
Krom toho stát je stále majoritním vlastníkem.
To co navrhují je čistě pro národní kapitalistické řešení. Stejně jako ve Francii. Opravdu bych nechal ty proinflační a totalitní praktiky Naší vlády a EU odejít do dějin, jako špatné.
„Stejně jako ve Francii“
tak to jste si zajisté všiml, že ve Francii čelí celé řadě žalob…
Krasny populismus. A nahrady minoritnim akcionarum zaplatite pouze ze sve (tj. ne ze statni) kapsy?
Znicit povest CR jiste za to stoji. Investori se sem pak pohrnou odstupujicim zpusobem.
CR ma take mnoho smluv s cizimi staty o ochrane investic.
Populismus, ukážu vám názorně, jak to teď funguje. Dejme tomu, že máte pole s brambory. Vaše firma, která Vám patří ze 2/3 je sklidí dejme tomu za 50h a prodá je na burze za 15kc. K tomu přidá eko poplatek v podobě 3kč. Nakonec marže obchodníka a máte je za 20 Kč. Vy si žádné své brambory nenecháte a jděte si je koupit za těch 20kč. To je nynější trh s el. energií. Co je tedy toto? Jestli to, co říkám v době před blackoutem je populismus, pak jsem hrdý, že jsem populista. On totiž v současné situaci přijde a… Číst vice »
Ano, Vas navrh je populisticky (tj. lidem se bude libit), ale neuvedomujete si, co bude dusledkem. Dusledkem bude kriminal pro lidi z CEZu nebo obrovske nahrady placene statem. Stat ma obrovskou dividentu z CEZu a jeji cast muze pouzit pro socialni kompenzace. Francii bych Vami uz vubec neargumentoval, kdo vi jake maji v tomto zakony. Mozna ve Francii mohou, EDF toto muze udelat (zakladatelska smlouva), nebo jsou dost bohati, aby si to dovolili. Nemam proti tomu nic, kdyz stat legalne vykoupi akcie a zbytek podle zakona vytesni. A pak muze zkusit prodavat za vyrobni a distribucni sazbu (cimz by porusil… Číst vice »
ajaj. tak uz nejsme jen experti na hokej a covid. nyni uz jsme experti i na energetiku?
jak by cr mela odejit z burzy v lipsku?
Máme v rodině energetika. Lepší než nemít v hlavě nic než nahraný program.
znovu. jak by cr mela odejit z burzy v lipsku? co je v tomto kontextu cr? stat? distributoři? vyrobci?
hele, to ze nekdo kope krumpacem ve vykopu u trafacky z nekoho jeste nedela energetika
Ceny se nějak chovají, burza-neburza. Burza je jenom jedno z mnoha tržišť. Ceny se řídí buď nabídkou a poptávkou nebo (v dnešní době možná častěji) různými manipulacemi ze strany subjektů, které si myslí, že si to mohou dovolit. Jak to dopadá v praxi, vidíme v přímém přenosu např. v Maďarsku. „…musí se šetřit na dostavbu Temelína a Dukovan a nejspíše i nové elektrárny.“ Ale prdlajs. Tady už nikdy nikdo žádnou novou jaderku nepostaví. Ty peníze, které za ni stát chce utratit, ať se radši rozdají lidem, zároveň s důrazným vysvětlením, že končí doby, kdy bylo 240 V v zásuvkách 24… Číst vice »
Jo a ještě jsem zapomněl: ČEZ je obchodní korporace a jako taková se musí podle příslušných zákonů chovat. (To jenom na margo těch názorů, že může prodávat jen tomu, komu chce.)
A ještě: Proč by těmi energeticky soběstačnými ostrovy měly být zrovna státy? Proč ne obce, domácnosti, fabriky, kraje, euroregiony nebo celá EU?
Krásná ukázka populismu, tedy vyřvávat, že mám na složité problémy jednoduchá řešení. To máte ze schůze pitomiovců či burešovců? Takže, emisní povolenky nejsou národní záležitost, je to nařízení EU. Tedy bez změny evropského práva to nelze ani zrušit a ani pozastavit. Vláda ČR i některé další členské státy se pokouší vyjednat změnu, bohužel jiné země, např. Nizozemsko to trvape odmítají. Dát menšinovým akcionářům takto šikanozní nabidku (na úrovni vydírání) znamená soudní spor s velmi nejistým výsledkem pro stát, o škodách na pověsti ČR jako právního a civilizovaného státu v němž lze bez obav investovat nemluvě. Odchod z burzy je dtto… Číst vice »
Ono to je jednoduché řešení. Dokonce na toto jde klidně nasadit i vládou oblíbený nouzový stav. Je ohroženo podnikání, v zimě zdraví, životy lidí, prosperita ČR. Pakli, že se chce stát chovat k občanům jako řádný hospodář, tak musí zasáhnout a to hodně. Opravdu u el. energie není, nic co by bránilo jedinému kroku, který jsem jmenoval. Vlastně je 5tikolka s Babišem a Okamurou. Ti se tohoto názoru teď jen populisticky chytají (Babiš s Okamurou a vlastně i Kalousek). Babiš to mohl udělat již za jeho vlády. Takže nepapejte koblihy od Babiše, nebo žvásty Fialy a podívejte se, že ČEZ… Číst vice »
Jednoduchá řešení tady přijímala vláda během covidu. Dodnes soudy ruší související vládní a ministerské vyhlášky pro jejich nezákonnost. „Chování řádného hospodáře“ opravdu znamená podle platných zákonů něco jiného, než co si pod tím představuje selský rozum.
Na každou složitou otázku existuje nejméně jedna jednoduchá, selským rozumem pochopitelná nesprávná odpověď.
Jasně a teď tu o Červené Karkulce. Ve vší účtě, jste hlupák, který vůbec netuší o čem mluví. Výjimečný stav za účelem vytlačení menšinových akcionářů, to by si soudy na vládě smlsly. Tady vážně nejsme v zaostalém a barbarském Rusku. Zřejmě jste na schůzi Pitomiovců popili tuzemáku víc než je zdrávo.
Vy znáte detaily předmětnych kontraktů? To není říct kašlem na vás, jdem. To už by se s náma nikdy nikdo nebavil.. Aby pak ČEZ jako penále za nedodanou nasmlouvanou elektřinu nakonec nemusel ještě prodat půlku JE Dukovany (nadsázka)
Většina návrhu je nelegální a navíc sama od sebe nic neresi.
O tom, že vyrábí nejen CEZ, jste už slyšel?
PS: ať to nemusíte hledat…Sev.En. a EPH. Především.
Bod 3 lze realizovat jen po bodu 2.
A při současných cenách energie lze vyplácet dividendy a šetřit na Temelín zároveň.
1. připravte se náhradu škody držitelům povolenek (aktuálně ČEZ kvůli odstavování uhelek na emisních povolenkách dost vydělává).
2. Cena derivátů na pražské PXE je skoro stejná jako v Lipsku, tj. efekt nula.
3. To by přišlo aktuálně tak na 200 mld. Kč, pokud ČEZ poženete do ztráty, rozlučte se s dividendami (16,5 mld. jen za rok 2021) z daní ze zisku (14 mld. jen za rok 2021). Dáte ze svého?
Například potraviny. Za protektorátu hlad _nebyl_, protože byly na příděl.
Elektřina prostě není. Jistým řešením by bylo rozpojit jednotnou evropskou elektrizační soustavu tak, aby každý stát fungoval v režimu ostrovního provozu. Tím by byl víc nucen každý stát řešit svou vlastní energetickou soběstačnost.
Elektřiny by bylo dost, jen by to chtělo mít normální politiky. To nekopu jen do Fialy a Babiše a jejich panoptika. Kdo, že podepsal obchodování ČEZu na Lipské burze? Kdo ho teď nechce zrušit? Kdo to zastavil tendr na dostavbu Temelína?
Elektřiny, plynu i ropy je dost, jen několik spekulantů (zřejmě napojených na Rusko a sledujících rozbít jednotu Evropy) šroubuje ceny nahoru. Samotné obchodování s energií na burze špatné není, ideálně by mělo dojít k optimálnímu využití zdrojů podle nákladů na výrobu. Ale jak je vidět je potřeba silnější regulace a jasná pravidla aby někdo nemohl být schopen poškodit trh extrémními spekulacemi.
Máte pravdu, trošku špatně napsané. Také mám pocit, že tyto vlády jsou špioni Ruska či Číny.
El. energie je málo v Evropě a ne v ČR.
Bohužel jsem v EU, takže se na tom podílíme taky
ropy vicemene dost je. plynu a elektriny dost neni. naopak – plynu a elektriny je zoufale malo.
Proč by tím ostrovem měl být ausgerechnet stát? Proč ne fabrika, obec, sídliště, samosprávný kraj, euroregion nebo celá EU? Když chtěl pan továrník za císařpána elektrifikovat fabriku, postavil si vlastní elektrárnu. Stejně postupovali loučovický továrník Porák a opat vyšebrodského kláštera Pammer, když společně budovali lipenskou lokálku. Za téhož císařpána i za I. republiky tady fungovaly desítky, ne-li stovky „elektrických“ družstev. Většina z nich pracovala nebo byla schopná pracovat v ostrovním režimu. Jestli se Evropa nestane plnohodnotnou federací s jednotnou energetickou politikou, velice rychle skončí čas celostátních rozvodných sítí, kde „někdo“ garantoval 240/400 V na bázi 24/365 a decentralizace se prosadí… Číst vice »
Obchodování ČEZu na burze je nutné kvůli péčí řádného hospodáře. Kde jinde dostane akciová firma největší zisk?
No, kdyby nebyla elektřina, byl by nedostatek dieselových lokomotiv pro odtáhnutí spojů určených pro elektrickou loko.
Tak by se vytáhly z muzeí parní lokomotivy a staré motorové jednotky (jak když byla ledovka). 😁
Řešení se nabízí několik. Dodavatel poslední instance, teoreticky nákup elektřiny přes SŽE, nákup jednotlivými dopravci samostatně.
Ono by místo jednání s ČD stačilo pozvat zástupce ČEZ, EP holdingu, Seven energy a nějaké řešení by se našlo.
Budou se vysílat signály. Ale nic se nevyřeší.
Elektřina není. Francouzi si zavřeli atomové elektrárny a tu jejich spotřebu vykrývá Německo a my debilové zase tu jejich.
Máte představu, kolik elektřiny exportujeme? Není to většina.
K tomu exportu viz třeba tady:
https://oenergetice.cz/energetika-v-cr/cez-prodava-95-procent-sve-produkce-elektriny-v-ceske-republice
Francouzi si „nezavřeli jaderné elektrárny“, jenom odstavili pár reaktoru, vyžadující bezodkladnou údržbu, kvůli tomu, že přišli na to, že když se o to vpodstatě nestarali, tak se jim pomalu rozpadá celá elektrárna a jim prostě nestojí nižší cena za elektřinu za občasný výbuch reaktoru…
ale jo, pár jich odstavili (nebo omezili provoz) také kvůli nedostatku chladící vody
A to slovo „pár“ znamená 30 – 35 GW, tedy výrobu půlky Německa nebo Polsko a Česká republika se Slovenskem dohromady.
Jenže s nedostatkem chladící vody toho trh moc neudělá a i ty nejtvrdší státní regulace jsou bezzubé.
Naštěstí je do zimy daleko a už teď začíná pršet, dokonce i v Brně a to několik hodin v kuse. Jen nějakou dobu potrvá, než se ustálí průtoky v řekách. Ne nadarmo je závěr hydrologického roku 31. října.
dodavatel poslední instance je co? musím vás upozornit, že tento institut existuje jen pro domácnosti, pro SŽ a jiné podniky nic takového neexistuje.
boze… jako ze kdyz je pozvou na kafe … tak se neco zmeni? nebo jak?
ono dostributori ted jsou celkem v peerdeli. ostatne, pohledejte zpravy z poslednich par tydnu . zeleznice neni jedina, ktera nemuze sehnat elektrinu.
podobny problem resi i kraje, mesta a dalsi
Pokud máme v ČR několik výrobců, tak by stálo za to, znát jejich názor a možnosti. Zejména, když se také někteří zabývají v rámci holdingu železniční dopravou.