Budeme jezdit na smrky? Auto s palivem ze štěpky jezdí lépe, říká šéf vývoje v Unipetrolu

Biopalivo vyrobené ze štěpky. Foto: UnipetrolBiopalivo vyrobené ze štěpky. Foto: Unipetrol

Výzkumně vzdělávací centrum Unipetrolu UniCRE letos výrazně pokročilo s přípravami výroby biopaliva z odpadní biomasy. Představilo a začalo testovat palivo,

Zpět na článek
26 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dada

proc mam pocit “ vyrobime naftu, at to stoji co to stoji“ 40l z kubiku drevni hmoty bratru neni buhvico… na kolik takova sranda vyjde? aby bioslozka neprevysila cenu nafty o nekolik radu

Carlos

vždyť je to v článku uvedené … €0.80/litr

Dáda

To vyšlo nyní těm „vědátorům“. Mne zajímá reálná cena až se to bude vyrábět. Musí se na to postavit nějaká fabrika, logistický řetězec navázat na zdroje dřeva, pak to celý distribuovat společnostem, který tím budou pančovat palivo. Předpokládám že cena bude jiná, než vyšlo nyní v laboratorním měřítku.

Zdeněk

Lesy (u nás spíše smrkové plantáže) jsou pro krajinu a přírodu přínosem, na rozdíl od řepkových lánů. Zda bude uvedená technologie rentabilní a perspektivní se pozná podle toho, jestli začne Agrofert skupovat lesy a vysazovat nové tam, kde dosud nebyly.

Dalibor

agroferta předběhl lýkožrou. smrkový plantáže definitivně končí. Buď se budou sadit smíšený lesy podle polohy a nadmořské výšky vhodné skladby dřevin, nebo zůstane akorát step…

Jiří Kocurek

Bohužel, vypadá to jak po požáru. Nicméně mladým (do cca 20−25 let) se lýkožrout vyhnul. Ukazuje se v plné nahotě, že monokultura znamená problémy, obzvláš v prostředí ne až tak přirozeném. Sázejte víno na severních svazích Šumavy, zkosí ho mrazy. A vypadá to, že dělat to naopak také není dobrá praxe.
PS: Podobně jsou na tom sekvoje v Kalifornii. Vysázeli je ve velkém ve městech na pobřeží, tedy o 1000 metrů níže, než rostou přirozeně. Vyrostly neuvěřitelně rychle a teď je kosí nemoci i hmyz.

Dáda

Mladý chvíli vydrží, ale ne věčně. Moc brouků = Smrkova smrt…

Myth Buster

V ČR spotřebujeme cca 5,9 mld. litrů nafty za rok (zdroj ČAPPO, 2019). Těžba dřeva celkem by se měla pohybovat do 15 mil. qm ročně (zdroj ČSÚ a LČR). Tj, pokud bychom veškeré vytěžené dřevo přetavili na naftu, bude ho 600 mil. litrů a to bude 10% spotřeby nafty za rok. Pokud se použije opravdu oněch 7 mil. tun štěpky (= cca 60 mil. l.), o čemž lze s úspěchem pochybovat, že jde o reálné číslo, půjde o méně než 1% spotřeby nafty. Představa, že polovinu předpokládané těžby předěláme na štěpku, je čirá nesmyslná lež. Takže: řešení jakéhokoli problému s… Číst vice »

libcha

Já si zas myslím, že jedno procento je dobrý. Je to o dost víc, než žádný procento.

dopravak

40l z kubíku? Není lepší štěpku přímo spálit v elektrárně?
https://energetika.tzb-info.cz/112558-dalkia-cr-zahajila-ve-sviadnove-provoz-nove-bioelektrarny

asdf

Dle vaši logiky by měli v Praze zrušit lanovku na Petřín, protože přepraví pod jedno procento pražanů za den.

Jiří Kocurek

Nikoliv. Postavit ještě jednu z druhé strany a doufat, že to vyřeší dopravní problémy v Praze.

Dalibor

já bych navrhoval Petřín srovnat do roviny, nebylo by pak potřeba lanovky.

asdf

Jdu hned na zahrádku sázet smrky. Vážně, Místo řepky vysázet lesy a my těm šejkům a elektroatofanatikům natrhneme p—el. Ale ať to vyjde, za mě palec nahoru !

Jiří Kocurek

Smrky v nížinách? Nejsme ve Finsku.

Radovan Komínek

Výrobní cena 80 centů, k tomu spotřební daň 40 centů, DPH 25 centů, nějaká marže a jsme při současném kurzu České korunu k Euru na prodejní ceně 40 Kč. V porovnání se všemi ostatními palivy, kromě vodíku je to i při započtení plných spotřebních daní na úrovni spotřební daně k benzínu k těmto palivům ekonomicky nevýhodné. Pro stát (a jeho občany) to má význam až od ceny kolem 40 centů za litr, jinak se to bez dotací nebo přivírání očí u spotřební daně neobejde.

noerf

O dotace jde až v první řadě. Bohužel evropa nedělá vývoj na zvýšení efektivity, snížení nákladů, apod. Ale čistě v úrovni dotací, jak konstatuje i pan Hájek. A efektivnější než benzín či nafta to není.

Carlos

ale ono se to bude přimíchávat do nafty … MEŘO je taky dražší jak nafta

Dubican

Budeme jezdit na kůrovce! Nevozte to dřevo kontejnery do číny!

Adam

Když to vidím jak u nás cpou dřevo do kontejnerů … to je fakt moc. Jak kdyby jim nestačilo krást dřevo na Sibiři…

Kubrt

Tak když zaplatěj a ty kontejnery by se stejně plavily do Číny prázdné… Samozřejmě by bylo lepší vyvážet nějaké výrobky s vyšší přidanou hodnotou, ale vývoz surového dřeva má v naší zemi mnohasetletou nepřerušenou tradici, bohužel.

Kubrt

Jen dvě poznámky; Fischer-Tropschova syntéza je v principu známa cca 100 let, těch 20 let se zřejmě týká jejího řešení v Litvínově. Dále mě zaujala ta zmínka o nevyužité dřevní stěpce – měl jsem dojem, že je to dost žádaná hmota jak ve Štětí, tak v elektrárnách a teplárnách.

Jiří Kocurek

Taky mi to tak přijde. On někdo vyrábí dřevní štěpku ve velkém, aby ji pak nevyužil?

Arimatejsky

Fischer Tropsch se v Litvínově – Záluží využívá od jeho založení v roce 1939 akorát surovinou bylo hnědé uhlí.

Alibaba

Nejsem papírenský technolog, ale nevyrábí se papír ve Štětí ze smrků? A tahle technologie Fischer-Tropschova syntéza je schopná zpracovat i štěpky z listnatých stromů, respektive je tam psaná (v článku) i sláma a jakékoliv rostlinné materiály (to co obsahuje jednoduché a složité sacharidy).

Dáda

nebudeme, smrky sežral lýkovec!