Budějovický DP si stěžuje na nemožnost vymáhat pokuty po cizincích, rekordmankou je Slovenka

MHD České Budějovice. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářMHD České Budějovice. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Mezi černými pasažéry se téměř nevyskytují obyvatelé Německa a Rakouska, kteří do Budějovic často míří jako turisté.

Zpět na článek
35 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
František

Proč to neudělat jednoduše,týden basy za jízdu na černo a nezaplacení pokuty,jak to dělají třeba v Německu když odmítne cestující zaplatit pokutu…

Lang

Tady je vidět ta kultivovanost „západních“ národů. Němci a Rakušané považují za samozřejmost za využitou službu zaplatit. Od Slovenska dál na východ je to zřejmě projevem slabosti.

Bohuslav Turek

Předat cizinecké policii a mazej si dělat bordel domů, jenže jme v Česku, kde si přivandrovalci můžou dělat co chtějí a ještě jim úředníci jdou vstříc.

mgr.pavel

Proč prosím nelze pokuty vymáhat u cizích státních příslušníků? Dokonce ani u těch s trvalým pobytem..? Ani těch z EU?

Jaký „chytrý“ zákon to zase nedovoluje, prosím?

Už kdysi dávno platilo v Rakousku, že porušení dopr.předpisů znamenalo zastavení na hranicích (OK, bylo to před Schengenem) a povolení odjet až po zaplacení pokuty.

V. K.

Protože to je nesmysl a samozřejmě to lze. Tady totiž jde o lenost.

Luboš

No jasně, balkánskej dobytek dělá bordel jako všude….

Josef Švejk

Slovensko a Maďarsko jsou stejně jako my v EU. Ať mi nikdo neříká, že po příslušnících těchto států ty pokuty nelze vymáhat!

Peeetr

Tak aspoň, že původní Češi jsou tak zpoplatněni, že začali už vymírat, a tudíž je naprosto logické, že jejich náhrada musí být řádně zvýhodněna, hlavně v oblatech hlášení pobytu a vymáhání zákonů, aby se tu cítili maximálně svobodně a nepostižitelně.

Gwann

Cesi ubyvaji, protoze se jich celkem dost vystehuje a malokdo ma 3 deti. Zato tech s 1 nebo zadnym je dost

Paolo

Zadost o vydani platebniho rozkazu zaslana na uzemi SR, muze dle SK zakonu byt napsana i v CJ a do 2-3 mes. maji v ruce platak a do 4 penize. Co tady resi? Urednika pro ktereho je prace sproste slovo?

Samo

Tiež nerozumiem kde je problém, slovenské DP štandardne pokuty od osôb žijúcich v zahraničí vymáhajú.

Gwann

Ale oni musi dle meho ceskou pokutu vymahat v CR. Coz je pri dorucovani na SK minimalne komplikace. A pak musi pripadne cesky platak byt uznan na slovensku, myslim ze automaticky to neni.

Cili jde to ale je to slozitejsi

ABC

a co evropský platební rozkaz

Mojmír

Nevíte prosím jak? Jestli to není jenom o tom, že zašlou dopis s pokutou.
Oni totiž nejdou u nás vymáhat ani třeba pokuty za rychlost v Německu, Rakousku, atd. Oni se dostanou do naší databáze, pošlou dopis a rizikem je, že když někdo nezaplatí naskakuje penále a v okamžiku, kdy znovu vyrazí do Německa mu můžou zabavit auto dokud nezaplatí a to asi nikdo nechce.

Vlastimil Kocurek

Dal jsem vám lajk. Prostě někteří surfují na internetu, a některé ženy musejí obvolat všechny své kámošky, a že jich mají hodně. 🙂 :):):)

Aleš K.

Zcela jistě to lze vymáhat v zemi jejich původu, to by ovšem úředníci museli vykonat nějakou činnost, že ano…

Zakon kaze

Nelze, neni to trestny cin

Herold

Civilní žalobu samozřejmě v cizí zemi podat jde. Nepište nesmysly o věci, o které nic nevíte.

Gwann

Sudiste je dle meho podle prava vzniku pohledavky. Cili CR s dorucovanim do zeme puvodu

lia

Nikdy jsem neslyšel, že by nebylo možné zahájit exekuci proti cizímu státnímu příslušníkovi s dlouhodobým pobytem v ČR. Opravdu to tak je?

Václav

V CR neni povinna registrace obcanu EU s pobytem nad 3 mesice. Ikdyby byla, tak to zkuste v Schengenu dokazat… Tedy osoby tu sice pravdepodobne ziji dlouhodobe, ale neda se to dokazat.

Paolo

K vydani plataku to neni absolutne podstatne, kdyz si DP z SR umi vymoct pokutu v CR jde to i opacne.

Mojmír

Z některých zemí a to i EU bývá taky problém, že se z nich od jejich pošty nevrací třeba dodejky z předžalobní výzvy, ale zároveň je tam předžalobní výzva povinná a není tak možné ji prokázat, ale to snad není problém Slovenska.

Paolo

Staci zaslat na prisl. soud na uzemi clenskeho statu zadost o vydani platebniho rozkazu – v pripade SK muze byt i v CJ a elektronicky s overena dle pravidel CZ a vymoct se to da rychle.
Jen kdyz je pro urednika DP prace sproste slovo co nadelas

Jan T.

Proč jde vymáhat pokuty za dopravní přestupky v rámci EU a proč to nejde u pokut za nezaplecené jízdné ve VHD?

Václav

Rekl bych, protoze je to mensi business. Kde jsou penize, tam je i vule. I vymahani dopravnich prestupku neni jednoduche. Pouhe doruceni dopisu, ktery musi byt v cestine, ze zahranici cloveku co ma datovou schranku je velmi slozita uloha. V zasade zahranicni urad musi kontaktovat napr. cesky urad/policii a pozadat je o doruceni – zahranicni urady toto v zasade ignoruji, i lidi radi pokuty zaplati, protoze nechteji mit problemy pri navsteve tohoto statu. Nicmene zahranicni urady musi respektovat zpusob dorucovani v danem state. Pokud maji o adrese doruceni pochybnosti ci nevi, tak pozadaji o doruceni dany stat – takto to… Číst vice »

původní Jakub P

OK, dá se pochopit, že se to nemusí vyplatit u ojedinělýho přestupku. Ale ve chvíli, kdy ten člověk má na kontě desítky pokut už by se to určitě vyplatilo…

Gwann

Ano , budete dorucovat 39x.
Vsechno. Uz se na to jiste u okresnihk soudu v CB tesi…protoze se to urcite bude dorucovat prostrednictvim soudu. Par mesicu zadna mira…

Gwann

Presne tak. Musi se zalovat dle ceskeho prava s dorucovanim do zahranici. Coz muze byt problem

highway

Jestli to není tím, že při spáchání dopravního přestupku autem (např. překročení rychlosti) je k dispozici jasná identifikace – registrační značka vozidla. Pokud chytíte cizince v MHD v Budějicích, tak se identifikuje občanským průkazem, kde nemusí být adresa nebo pasem, kde adresa není. A pak je na jeho vůli, jakou adresu revizorovi nahlásí. Jinak nevíte, jak tyto případy řeší ve Vídni nebo Mnichově? Nemají tam stejný problém?

Paolo

Vymahani jde.
Dopravni podniky v SK si pokuty v EU vymahaji. To stejne v AT. Kdyz to jde od nich smerem ven / i k CZ/ tak jde vymahani i z CZ do EU.

Frantík

Jedna věc je, jestli to jde, druhá, jestli se chce.

Zdeněk

Možná to je proto, že na přístupu do registrů řidičů se staty EU shodly, popř. si zde navzájem vycházejí vstříc, kdežto na přístupu do registrů osob nejspíše ne.

Herold

K čemu by byl přístup do registru osob? U nas ho dopravní podniky taky nemají. Podat žaloba se dá na základě údajů z občanky. U pasu je to už trochu složitější, ale taky be neřešitelné.

Gwann

V pasu neni bydliste, nepujde snadno dorucit