Budějovický DP se po letech vydal na nákup trolejbusů. Shání deset vozů s baterií

Noční trolejbus, České Budějovice. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářNoční trolejbus, České Budějovice. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Po dodání deseti nových vozidel má být park budějovických trolejbusů kompletně nízkopodlažní.

Dopravní podnik města České Budějovice (DPMCB) hodlá po zhruba čtyřleté pauze doplnit trolejbusový vozový park. Aktuálně vypsal tendr na deset kloubových vozidel, která mají mít schopnost jet část trasy bez trolejí (tzv. parciální trolejbusy).

Lhůta pro doručení nabídek vyprší 17. srpna, trolejbusy by měly být dodány nejpozději do 18 měsíců od uzavření smlouvy. Předpokládaná cena sady deseti vozidel je 170 milionů.

Dopravní podnik požaduje trolejbusy s maximální délkou 18,75 metru, nízkopodlažní, vybavené například kamerovým systémem nebo klimatizací. Vozidlo by mělo ujet na baterii minimálně deset kilometrů.

DPMCB má aktuálně 56 trolejbusů, z toho devět nejstarších škodovek 15Tr (včetně modernizovaných 15TrM). Dva trolejbusy přitom pamatují spuštění trolejbusového provozu (historicky už třetí) v Budějovicích v roce 1991.

Nákup deseti nových trolejbusů zmiňuje výroční zpráva DPMCB za loňský rok v očekávaných událostech pro rok letošní. „Po jejich dodání bude trolejbusový vozový park složený kompletně z nízkopodlažních bezbariérově přístupných vozidel,“ píše se ve zprávě. Vyřazeny tak budou Škody 15Tr(M).

Českobudějovická MHD prošla dosud největší obměnou vozového parku v roce 2018, kdy dopravní podnik nakoupil vozidla za půl miliardy korun. Pokud jde o elektrická vozidla, nakoupil tehdy od Škody Electric jedenáct elektrických midibusů a jedenáct trolejbusů 27Tr NU. Celkem má DPMCB 15 trolejbusů s pomocným bateriovým pohonem.

Tagy DPMCB MHD České Budějovice trolejbusy
38 komentářů