Buď sprint, nebo čekání. Ropid vysvětluje, proč se nedaří vyřešit návaznosti autobusů na metro

Digitální odjezdový panel na autobusové zastávce v Praze. Foto: ROPIDDigitální odjezdový panel na autobusové zastávce v Praze. Foto: ROPID

Čím delší budou mít řidiči autobusů směny, tím méně bude jejich povolání atraktivní, konstatuje vyjednavač Ropidu.

Odebírat
Upozornit na
guest
162 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Honza

V Praze jezdíme na interval, garantované přestupy jsou pouze na nočních linkách, při intervalu 30 a více minut. Řešit přestup na metro v dopravní špičce, kdy je interval metra cca 3 min je nesmysl. To že se cestující stále nenaučili používat JŘ a nechodí na zastávky a stanice včas, tzn. o chlup dříve, to je fakt.

panpan21

ROPID bude taky „zeštíhlovat“ jako ty bus linky? A za tohle vyjádření by měli pánové „pracovat“ min. 1 rok za 1/2 platy. To nevymyslíš! LOL

ROK TAM TLACHAJ…a pak vymyslí debilinu. Twl zo nechceš @ropid

…Po roce diskusí a úvah jsme nakonec zvolili první možnost, přestože ji za ideální považovat nemůžeme,” popisuje.

Autobusák

Z pohledu řidiče autobusu potvrzuji, že v Praze dnes jsou problémem spíše pracovní podmínky. Pokud například: – máte na mnoha konečných chemické záchody (lituji kolegyně, které si na tento hnus musí sednout), – dost často jsou na linkách nereálné jízdní doby (především při konci období odpolední špičky a při začátku nočních jízdních dob) a ostré obraty na konečných – dopravce se tím snaží ušetřit řidiče, ale spoustu jich tím naopak naštve – jezdíte téměř neustále ve velmi hustém provozu, kdy musíte být velmi pozorní, aby jste neudělali nějakou chybu – poměrně často vozíte nepříjemné cestující, kteří úplně přesně vědí, co… Číst vice »

Miloš

Asi nelze vyhovět všude, ale pokud bude jezdit častěji, tak proč si pomalejší cestující nepojedou o jedno metro dřív? Stejně nechápu, proč by autobusy od metra nemohly odjíždět o 3 minuty později. Ještě horší návaznosti jsou ale od osobních vlaků, např. z trati 011 třeba od Úval na Černý most – Hloubětín – přesup Běchovice-centrum 2 minuty, pokud jede vlak na čas, Praha-Kyje 6 minut téměř běhu ze zastávky na autobusy 110, event. 181 a 171. Ale možností je i jet na Libeň a vrátit se do Hloubětína tramvají, což je asi časově nejdelší.

Jaaa

Protože metro je uprostřed jejich trasy a ne na počátku?

Diblik

To je teda argument Ropidu jak „dělo“… Hlavně, že se v minulosti hojně využívalo řidičů MHD při výlukách spojů ČD a teď brečí, že nemá kdo řídit autobus po 21 hodině na návaznost soupravy metra a cestující má „ať je teplo nebo zima“ čekat na autobusový spoj cca 20 minut? V každém případě jsem v minulosti nechápal, proč některé linky měli označení „metrobus“, když to neodpovídalo názvu „metrobus“. Pod pojmem „metrobus“ jezdí spoj každé 4-7 minut po celý den a ne každých 15-20 minut. A jestliže chce Ropid utlumovat autobusovou dopravu, to se děje už v dnešní době, kdy je… Číst vice »

Obhájce

Jsem zvědavý, kde radní pro dopravu Prahy 6, Hrubeš, vezme ty řidiče autobusů, kteří budou celý Středočeský kraj vozit do Prahy, až všechny vyžene do veřejné dopravy. Možná by nás s tím řešením mohl seznámit.

Jan Sůra

Zatím musí vyřešit zásadní problém, že si některý řidič dovolil dát ručník na sklo:-)

Obhájce

Jo jo. trošku se ODS utrhl…Já bych na ten ručník svolal nějaký meeting.

Frantík

Nějaký kontext ?

Jaaa

Nj, holt stavět další silnice a preferovat autobusovou dopravu, protože “vlak je moc drahej a zastaralej” holt není ten správnej recept.

Dopravní specialisté to tvrdí už 25 let, ale poslouchá je někdo? Samozřejmě že ne, protože většina národa má pocit, že dopravě rozumí – řídí totiž auto…

Tomáš Záruba

A teď takové popíchnutí: Existuje cosi jako ČAOVD.
Nějaká diskuse typu „vy támhle v těch vnitřních periferiích byste přešli masově na „nepravidelnou dopravu“ (řidičák B), ušetříte a uvolníte nám lidi do Prahy (Brna, Ostravy, Plzně,…) – nic?

Jaaa

A důchodci a nemocní na periferiích ať třeba chcípnou, ne?

Tomáš Záruba

Důchodci a nemocní (i zcela zdraví mladí) se naopak na těch periferiích ve srovnání s modelem „linkový bus 3x denně v kladiva, menší osady vůbec neobsluhujeme“ dostanou právě mnohem lépe, je to totální win-win. 🙂

Petr

To bude systém „Levnější je platit taxík“ a pak tam nedají místo vlaku ani kolo? Viz Oslí?

Tomáš Záruba

No tak to byla odpověď, proč nelze přidat. To asi tak nějak všichni tušili.

Ale co případy, kdy by nebylo žádné přidávání nutné, ba by možná šlo i trochu ubrat, ale posunutím minutových poloh by návaznosti vznikly. To nejde proto, že se nechce?

Suchdolák

Kdysi jsem po nějakou dobu měl „v referátu“ i řešení stížností, ale takhle plytkou reakci bych si vůbec netroufal nadřízenému k podpisu podstrčil: generálně kamuflovat nechuť zkrátit intervaly jakýchkoli autobusových linek v době mezi 21. a 22. hodinou, ačkoli většina směn končí stejně až mnohem později (okolo půlnoci), takže by šlo většinou jen o zkrácení některých dlouhých pobytů v obratových zastávkách a přeskládání závěrů směn, to je skutečně hodné génia s hodně drzým čelem. Ale co chtít od úředníků z ROPIDu, kteří s oblibou rádi počítají „ušetřené osobominuty“ cestujících při krátkých přestupních dobách, ale o tom, že prodloužením cest i… Číst vice »

M. S.

A co lepsi parovani linek S8/S88 a busu 203 v Krci? Tam by stacilo posouvat, nikoli pridavat/ubirat.

Jaaa

Co byste tam chtěl párovat?

Pavel řidič MHD

Je to logické vysvětlení

Anonym ze severu

Tyhle problémy bych chtěl mít taky. Muset čekat „jen“ o 5 – 10 minut déle, protože mi to ujelo. Co bych za to dal. Mně když něco večer ujede, tak musím čekat 30 – 60 minut. :-/

Regionovan

Co bych dal za 30/60 minut! Já musím čekat sladkých 60/120 minut. 🙂

Petr

Co bych dal za 120 minut. Když ujede 7905 tak je to 140 minut. 😀 A to se bavíme o pracovním dnu.. 😀

John

Jo to zase bude scének….po schodech vybihaji první běžci ale dveře se před prvním zavírají a tak při představě zbytečně pulhodiny se snaží do busu alespoň kopnout. Osobně viděno více než jednou

Petr

Hodil jsem po autobusu berlí, přiznávám se. 😀 Ale netrefil. 😀

kubisek

No, holce, když to ráno ujede do školy, tak jde až další den 😀

starší pán

Příště bych poprosit článek o odpoledních (ne)návaznostech linky S1 z lokálky v Pečkách. Každopádně by bylo dobré ROPID rozpustit bez náhrady.

Juraj

Jo? A dopravu bude koordinovat kdo?
Mimochodem, návaznost v Pečkách neřeší Ropid, ale IDSK, mistře.

starší pán

IDSK rozpustit taky, když nejsou schopni zkoordinovat spoje. Dřív přípoje byly, fungovalo to bez těchto organizací. Zrušit, vše potřebné zařídí krajský úřad.

Petr Drozda

Ne krajský úřad, jeden počítač nebo výkonnější mobil. Čeká to všechny úřady. Dříve nebo později.

MartinS.

Trochu se obávám, že v tomhle počítač člověka úplně nenahradí. Těch návazností bývá víc a někdy je třeba rozhodnout, co je menší zlo z pohledu člověka.

Leinad

A v regionu to není jen o cyklu mezi návaznostmi. Ale i o několika pevných požadavcích, třeba, že obec chce třeba příjezd autobusu před začátkem školy. (A výstřel mimo takt by neřešil žáky co přestupují, leda by objel úplně celé okolí, což nikdo nezaplatí)

starší pán

Ať se v takovém případě přizpůsobí škola.

MartinS.

A co myslíte, že je IDSK? A kdo asi tu příspěvkovku zřizuje?

Suchdolák

A víte vlastně, jak a z čeho (a proč) vznikl IDSK?

Surio Mario

Ano, před 20–30 lety končila odpolední špička po 16. hodině, dneska je rozložená na mnohem delší dobu. Ale taky to tehdy znamenalo, že značná část kurzů byly šejdry typu „ráno od 5.30 do 8, odpoledne od 13.30 do 17“, takže pro řidiče zabitý celý den a neměl z toho dohromady ani 8 hodin práce. Nevím, jestli by se to dnešním řidičům líbilo víc než současné směny.

Jan T.

I dnes se najde dost spojů, které jedou ráno jen kolo nebo kolo a půl a pak zas do vozovny/garáže. Odpoledne je pak zajímavé, že špičková pořadí vyjíždějí i poměrně pozdě, namátkou trolejbus 58 má dvě pořadí začínající až po 16. hodině z Palmovky (přesněji řečeno 15:58 a 16:28).

Suchdolák

Jízdní řáda (= „pořadí“) a směny (personální obsazení) ovšem nejsou totéž: na stejné „šejdrovém pořadí“ může klidně jezdit ráno a odpoledne někdo jiný – odpolední část může být klidně dlouhá jako samostatná směna a řidič z té ranní části dojezdí „šejdra“ někde úplně jinde.

percula

Není to úplně pravda, co si pamatuji z dětství tak sejdry stahovaly až tak po + – 18 hodine.
Driv možná jen nějaké linky v Letňanech či jinde u fabrik

Martin

A jaký je teda ten interval večerního metra? My z nePrahy tak nějak umíme počkat i víc jak půl hodiny a jsme rádi, že večer vůbec něco jede. Jestli pak třeba nestačí použít jiný spoj metra.

Jaaa

Tady se bavíme o jiných objemech cestujících (pokud nejste z Brna).

Petr

Bavíme se o návaznostech, nikoliv o objemech. Nebo snad cena jízdenky klesá směrem od centra IDS s klesajícím počtem spojů a návazností. Případně se prodlužuje platnost , kvůli delším přestupním časům a jízdním dobám?

Jaaa

Návaznost je relevantní podle počtu lidí, kteří ji využijí.

Petr

Jen v případě, že n se rovná nebo je menší nule. V ostatních případech se musí zajistit návaznost a to zvlášť v případě, že jízdné je jak pásmové, tak časové. Protože jízdenku si kupujete na spojení z bodu A do bodu B a zároveň na čas daný spoji, které použijete a navazují.

Hoermalmeister

Já to asi nechápu, ale požadavek přece není prodloužit obsluhu, ale posunout jednotlivé spoje večer. Taktová doprava je mi pěkně na prd, když u sudého spoje čekám 10 minut a u lichého mi to ujede, tudíž čekám 30.

Juraj

Tam je pak spíš problém navázat to tak, aby to pasovalo pro více stanic metra najednou. U terminálů typu Háje, Černý Most nebo Zličín to nejspíš jde u linek, které tam začínají, ale třeba u zmiňované 180 nebo 126 nebo 125 už je to trochu pohyblivý cíl.

Plus tedy na taktovou dopravu se fakt rychle zvyká, hlavně když to nejezdí moc často a člověk si musí odjezdy pamatovat.

MartinS.

No zrovna u té 180 to zase tak pohyblivý cíl není. Nechce se mi dělat úplnou statistiku ve všech přestupních bodech, ale za základ beru Dejvickou, Vozovnu Střešovice, Vypich, Nemocnici Motol, Blatiny a Zličín. Přestupy teď vycházejí dobře jen u Vozovny Střešovice z tram 1. A když jsem se díval na Nemocnici Motol, tak tam od 19.00 do 0.40 přijede 42 souprav metra. Autobusů 180 odjíždí v tom čase 26 a jen 12 navazuje na metro v za 3-6 minut. Kdyby se odjezd 180 v celé trase o 4 minuty opozdil, bude jich v intervalu 3-6 minut navazovat 18. To… Číst vice »

Bill

Problém s nedostatkem řidiču bude čím dál horší. Metro D snad uvolní nějaké řidiče autobusů, kteří teď vozí lidi na Kačerov, ale to je asi jediné pozitivum. Zajímalo by mě, jestli to Ropid nebo vedení magistrátu nějak reflektuje. Nebo si vymyslíme rozšiřování sítě MHD, ale nebude mít kdo řídit? Za obzvášť pikantní v téhle souvislosti považuju zaříznutí lanovky Podbaba – Bohnice, která by vyžadovala minimum pracovníků, ve prospěch tramvajové tratě, kde budeme horko těžko shánět tramvajáky. A konečně soudím, že budoucnost je v budování cyklistické infrastruktury na sídlištích a v okrajových městských částech, aby byla menší poptávka po „výtazích na… Číst vice »

Blzx

Tramvajová trať bude dobrá v každém případě. Na relaci Kobylisy – Bohnice jezdí v nejkratším intervalu dost linek, tam bude úspora řidičů obrovská, pokud se k tramvaji někdy odhodláme. Ale dřív, než bude tramvaj do Bohnic, tak se obávám, že budou už autonomní nejenom tramvaje

aaabbb

S tou lanovkou máte naprostou pravdu. Tam stačí v podstatě jeden dozor na začátku, jeden na konci, dobře, ještě jede třeba do rezervy na střídání či řešení problémů. Ale co to je proti řidičům autobusů, které by to tady ušetřilo.

Lukáš F.

Já bych měl levnější nápad, jak zrychlit spojení Podbaby a (nejen) Bohnic – objednat šukafon, který bude pendlovat mezi Podbabou a Holešovicemi v nějakém použitelném metrolinkovém intervalu (v prokladu s vlaky, které tam už jezdí).

LiborV

navýšit dopravu mezi Holešovicemi a Podbabou je fajn. Ale ono to moc nepomůže. I tak bude cesta z Bohnic těsně za řeku dost zdlouhavá.

Suchdolák

A kolik lidí ji skutečně potřebuje, tedy kolika lidem by lanovka opravdu nějak významněji zkrátila jejich cestovní doby proti současnosti, nabo třeba právě proti vlakům z Podbaby do Holešovic v kratších intervalech než teď?
Už z Kobylis (a asi ani z Čimic) by cesta přes Bohnice a lanovku zjevě většinou rychlejší než vlakem přes Holešovice nebyla, navíc v Praze 6 není samotná Podbaba významným cílem, ale szejně spíše jen (dalším) přestupním bodem.

MajT

A už jsme zase u těch nesmyslů. Zkrátila by cestování všem kdo z Bohnic dojížděj do západní části Prahy + všem jejichž cíl leží zhruba v trase Ačka. Ve chvíli kdy máte lanovku je reálný aby podstatná část cestujících co dnes musí jezdit přes Kobylisy by mohla jezdit přes Dejvickou.

Juraj

Žádný strach, ta tramvaj tam ještě minimálně dvacet let nebude. A svazek autobusových linek k metru Kobylisy by to navíc stejně moc neovlivnilo.

Petr

Tak v Praze to jezdí každou chvíli. Ale návaznost autobusů a vlaků ve Středočeském kraji, to je zoufalost a návaznost jedné vlakové linky PID na druhou (S60 a S66) je bizár.

Helena

Naprostý souhlas, 531 přijíždí do Hořovic na nádraží v x.55 a vlak na Prahu odjíždí v x.51 – krásná skoro hodinka čekání…

Shinbet

Řešením je šifra 3650

libcha

Trh práce nefunguje? Pokud nejsou problém peníze, ale lidské zdroje, tak by mělo jít za víc peněz obstarat víc lidských zdrojů. Notabene v profesi, která nevyžaduje nějakou šílenou kvalifikaci, jen řidičák D.

Frantík

By totiž zřejmě museli platit víc i tem starým řidičům. Ale dá se říct že Praha zas tolik do MHD investovat nechce, Ropid a DPP pracují asi jenom s tím co mají.

I když by mohlo být zajímavé vypsat soutěž třeba na náhrady nebo posilové spoje…

Martin Šubrt

Praha dává do MHD ročně už 22 miliard korun a platy řidičů zde vzrostly za posledních 5 let nejvíce v republice. I během covidu Praha průběžně dorovnávala dopravcům veškeré vícenáklady. Platy řidičů MHD jsou zde o cca 10 000 výše ne u řady vysokoškolských profesí, pokud jde tedy o platy v městských službách. Všude by mohly být vyšší, ale nárůst 10 % skoro odpovídá tomu, co se vybere ročně ze všech ročních jízdenek…

Suchdolák

A sleduje někdo na ROPIDu, jak dopravci s těmi řidiči vlastně hospodaří? Nějak nerozumím tomu, proč o víkendech někde řidiči ve skutečnosti neřídí ani polovinu pracovní doby, protože víc než polovinu prostojí v koncových obratových stanicích – a jen zdůrazňuji, že píši o víkendech, kdy je silniční provoz malý a kolony ani stresové situace běžně nevznikají, ale podobně to může platit právě i o večerech (a možná i denně).

Frantík

Ano ano, snad se ten plat skutečně počítá podle hodin v práci.

Petr Kulhánek

U DPP si autobusák přijde na pěkné peníze a přesto jich je málo…. jestli v tom nebudou hrát roli i věčně nespokojení vážení klienti. Takže i kdyby platil dopravák zlatem, tak tam prostě víc lidí nedostanete.
Můj názor, nic víc.

Leinad

ROPID dost řeší předčasné odjezdy a jiné průsery, ale kdo chce vozit lidi tak jim přeci nebude ujíždět tak aby kromě objektivního záznamu gps navíc přišel mail od dobíhače.
Roli hrajou hlavně délky směn (a přerušení). A realita, ze když už někdo nastoupí, dostane hned přesčasy.

LiborV

Mám sousedy, kteří přestali řídit MHD ve chvíli kdy jim začali chodit děti (synové) do školky. 3li pracovat i za o něco menší peníze. jen pro vidinu pravidelné pracovní doby a volných odpolední.

Martin Šubrt

Řidiči autobusů mají v Praze v průměru o 10 000 Kč měsíčně více, než vysokoškoláci v řadě městských firem, lidé, co se starají o semafory, křižovatky, mosty, v některých případech berou více než učitelé, někteří lékaři apod. A je to ohodnocení zasloužené, protože ta práce není vůbec lehká. A asi by mělo být i vyšší, ale pak už by přesáhlo ohodnocení většiny kvalifikovaných pozic, včetně techniků v garážích. Nábory řidičů probíhají nepřetržitě a stejně sotva pokrývají odchody do důchodu… A profesní průkaz je tam nadstandardní.

Daniel Jablonecký

Jak se daří zaměstnávat cizince?

Bill

Lidské zdroje teď chybí ve všech oborech, od učitelů po dělníky. Na pracovní trh nastupují slabé ročníky z doby kolem roku 2000, a tak každý rok odchází do důchodu cca o 30 000 lidí víc, než kolik přibývá mladých. A bude hůř, až začnou odcházet do důchodu Husákovy děti, manko má vzrůst na 50 000 pracovníků ročně.

Obávám se, že ani když se řidičům nabídnou sebevyšší platy (tj. násobné oproti tomu, kolik si vydělá člověk u Rohlíku nebo PPL), tak to dlouhodobě problém nevyřeší. Nebo budou lidi zase chybět jinde.

Jan T.

Což je o to větší motivace zavést autonomní řízení. Vyřeší se nedostatek řidičů a zároveň se ušetří personální náklady. I kdyby byl náklad na pořízení takového systému dva miliony na vozidlo (reálně může být poloviční i míň, když se začne vyrábět seriově), tak se to vrátí doslova za pár let.

Anonym ze severu

O těch učitelích to asi pravda úplně nebude, když se k 1.7. bude propouštět část učitelů (protože není na platy). Problém je, že lidi nechtějí pracovat rukama. Plus nám lidi nechcou do technických oborů, protože matika a fyzika a dílny a chemie… A když to neumíme učit, tak to pak tak vypadá.

A co se týče profese řidiče autobusů, tak mám několik známých, kteří by to rádi dělali, ale kvůli stavu současné společnosti (nárůst feťáků, agresivity cestujících i řidičů aut, fyz. napadení, …) to prostě dělat nejdou. Ikdyž by moc chtěli, tak jim to za to nestojí.

Petr Drozda

A také je tu hledisko nákladů na ŘP sk. D s ne vždy chtěným úvazkem na 2-3 roky. Náklady na řidičák jsou ještě doplněny zcela zbytečným profesákem, který nikdy nikdo v reálu nedělal v požadovaném rozsahu. Až si Evropa uvědomí jaké byrokratické překážky vymýšlí, třeba zcela jednoduše udělá řp. sk. D- pro busíky např. do 15 osob, v dostupné ceně. Stejně dostupné jsou i maršrutky tohoto typu. Pro nadpoloviční většinu bus linek resp. jejich spojů je to postačující velikost.

LiborV

Hezký den. Od určité výše mzdy do rozhodování o tom jestli člověk půjde dělat nějakou práci hrají i pracovní podmínky a pracovní doba. Existuje dnes spousta mladších lidí/ řidičů co nechce vstávat ráno ve 3:00 nebo končit svěnu v 1:40. Mnoho řidičů odchází do důchodu a mnoho mladších lidí chce spíš pracovat od 7:00/18:00 do 15:30 nebo 16:30 a pak trávit zbytek dne se svými dětmi. I tatínci dnes vyzvedávají děti ze školky.

Petr Drozda

Ano, proto se již dlouho ptám, proč v Praze neudělají noční řidiči ráno alespoň jedno kolo kratších linek, aby se maximálně snížilo tolik brzkých výjezdů. I toto je cesta. Dále se ptám, zda je nutné všem přidělovat jak ranní tak odpolední směny v diagramu. Je mnoho skřivanů a mnoho sov. Proč se nedělá více pouze ranních a pouze odpoledních směn? Resp. probíhá v dopravě alespoň zjišťování takových novodobých potřeb potencionálních pracovníků?

Rizoto

A to je to. Ono dát lidem možnost vybrat si dlouhodobě nějaké směny s tím, že se udělá ohled na to zda chtějí jezdit ranní, odpolední, noční, by bylo složité. Že by to v konečném důsledku dost pomohlo nejen těm řidičům, ale i podniku pro lukrativnější pracovní podmínky, o tom už nikdo nechce slSet.

Frantík

Jak je zmíněno v článku, problém s nedostatkem autobusů by se mohl vyřešit metrem D nebo tramvaji. Proto mi přijde logické, aby části které tramvaj teoreticky mohou mít ale nechcou, byly poloprázdninami a podobnými věcmi omezeny nejvíce.

Tomáš Záruba

Nebo lanovku(y). 🙂

Mendy

Co já bych dal za to, abych mi stačilo čekat jenom 10 minut. Možná bych pak ani to auto nepotřeboval.

Honza V.

Pokud během jedné cesty při přestupech čekáte třikrát nebo čtyřikrát, tak se to nasčítá. A pokud místo tří minut čekáte třeba 27, tak to je víc než 10.

Frantík

To je obecně problém taktové dopravy, pokud jsou intervaly různé pak je potřeba u něčeho tu pravidelnost porušit.

Frantisek X

Není taktová doprava vyzdvihována právě pro pravidelné návaznosti? Intervaly prostě musejí být soudělné a rezerva na přestup dostatečná.

Adam Ř

Chceme-li být přesní, musí mít velký společný dělitel (časy 600 sekund a 711 sekund jsou soudělné, ale moc dobré přestupy by nebyly)

Pampeliška

Řidiči DPP s jejich velmi nadprůměrnými výdělky a Ropid se bojí, že nebudou? To jsou blbiny.

Peeetr

Velmi nadprůměrné výdělky mají jenom při velmi velkých přesčasech. Ale v podstatě je to jedno, když se jich v kapitalismu nedostává, tak mají prostě málo velké platy.

Martin Šubrt

Už to dávno o výdělku není. Je to i s vyšším výdělkem nevděčná práce, která má nepravidelný režim, časná vstávání, třeba i ve 3:00, a pozdní cesty domů, často ve 2:00. V řadě míst strašlivou dopravní situaci, krátké přestávky, nadávky cestujících, řešení vandalismu apod. Prostě to chce dělat stále méně lidí, bez ohledu na peníze. A nelze se jim vůbec divit. Někde dostanete i o 15 000 méně, ale nemáte za tím ten neustálý přímý i nepřímý stres.

Vojtěch C

Bylo by možné některé autobusové linky, které jsou vlivem kongescí IAD v určité denní doby paralyzované, zkracovat na dílčí úseky, resp. omezit ve špičkách pracovních dnů autobusové linky, které mají souběh s kolejovou dopravou (zast. do cca 500 m) na spoje pro osoby se sníženou pohyblivostí, které budou poskakovat v těch kolonách?

LiborV

Znáte pražskou dopravu? Většina autobuisových linek jsou tzv. „napaječe“ na metro. Tam by váš nápad příliš nepomohl.

LiborV

Souhlasím s Vámi. Mám známé co přestali řídit autobus MHD, aby mohli vyzvedávat ze školky své syny a trávit s nimi volný čas. I finančně si kvůli tomu pohoršili. Jak na to, když dělené směny, brzké nástupy a pozdní konce jsou u lidí takj nepoipulární, že jdou pracovat raději za méně peněz jinam?

Martin

Přesně, řidiči dlouhodobě nejsou, ale pampeliška jim bude závidět výdělky. Ty jejich dělené směny jsou fakt mazec a vůbec jim je nezávodím. Pokud si vydělávají zbytečně moc, určitě Vás rádi přivítají ve svých řadách.

Jeffer

A sú nadpriemerné pri porovnaní s priemernou pražskou mzdou, alebo s priemerom vodičov autobusov? Aby to nebolo „na autobusáka dobré, na Prahu nič-moc“.

LiborV

Ropidu v tomto případě rozumím. Velké množství řidičů v Praze prý až 70% je starších 55 let. Kolem 30% by mělo odejít v následujících 3 letech do důchodu. Ti starší řidiči pracují dál co jim zdraví dovolé. Mladší se hlásí spíše sporadicky. Protože často upřednostňují před výdělkem čas s rodinou. Toho s eRopid bojí. Arriva jistě nejen na linkách 223 a 224 řeší nedostatek personálu srbskými řidiči. Ani jich není však nadbytek.

HK~

Nikdo nechce víc busu ale posunout odjezdy z konečné.

Nicméně řešení je lépe zaplalit řidičům autobusů. Že na to Praha nemá peníze? Stačilo by začít vybírat rozumně za parkování a mýto a hned se to pokryje a mnohem víc…

-mm

Problém jsou nesoudělné intervaly. Někdy to vychází, někdy ne, posunem se nic nevyřeší. Jedině, že by se posunuly jen některé spoje. Pak by zas nebyly pravidelné intervaly…

Tomáš Záruba

Nebo někde 10 min. zahustit na 7,5 min, jinde naopak naředit na 15 min, ale každopádně minutově sladit s tím metrem.

Martas

A nebo nedělat kraviny s dotacemi pro nákladní kola.

Leinad

A nestačilo by nechat delší interval metra, při kterém přestupy fungují?

Martin Šubrt

To samozřejmě lze, ale metro samo o sobě vozí cca třetinu lidí, co jim stačí v zásadě, jen to spojení metrem. Tj. je plnější, než povrchové spoje od něj. Tj. zkrácení intervalu pomáhá alespoň těmto cestujícím, aby metro bylo přece jen volnější.

Tomáš Záruba

No a když je to ta třetina, není to tedy méně, než ony dvě třetiny…? 😉

Jirka P

Ale zase jen část z těch dvou třetin je tímhle problémem zasažena. Prakticky by se to mělo týkat jen bagrů (co jezdí po 1/2 hodině a déle, by mělo jít zkoordinovat jen minutovými posuny) a jen části cestujících, kteří se zrovna trefí do spoje, který nenavazuje. Kdo jede za Prahu čímkoli, ten to asi taky neřeší.

Peeetr

Spíš jde o to, že jsou příliš upnutí na to, že musí své zaměstnance maximálně přetěžovat, a přikazovat přesčasy.
Podle mě musí mít Praha jako superstudentské město, dostatek chudších studujících, kteří by si rádi přivydělali jízdami od 17-23 hod, kdyby bylo pružnější plánování a stačilo by odjezdit 4 dny v týdnu.

Petr Drozda

Změnit zákony aby autobus nebyl od 21 asi jednoduše nepůjde ale aby autobus nebyl od 9 osob ale pro o trochu více a mohly být poptávány a nasazovány na některé linky/spoje menší vozy, drahá a složitá cesta k řidičáku D, drahý a pouze teoretický nesmysl profesák, zrušit diagramy pro všechny a nabízet více stabilnějších směn jen ráno či jen odpoledne, nabízet trvalou brigádu na autobusu se zaplacením papírů za úvazek min. hodin měsíčně. Možností je víc. Žádná ale jednoduchá.

Lukáš F.

Pardon, ale tohle jsou kecy. Posunout odjezd autobusu o pár minut, aby neujížděl metru, nestojí žádné peníze navíc.

55p

Posunete ho o 5 minut, dobře, a pak bude odjíždět minutu před příjezdem dalšího metra 😃 posunete ho zas?

Tomáš Záruba

Zjistím reálnou přestupní dobu, vyberu si nějaké metro, ke kterému to má být jako přípoj, a takto (popř. plus minuta rezervy) dopočítám správný odjezd, další metro ignoruji.

Opravdu jste nevěděl?

55p

A proč si vyberete zrovna metro v čase X? Třeba Bláže od vedle by se hodilo metro v čase X+5 minut, vždycky jí to ujede.

Tomáš Záruba

Tak si má Bláža vybírat spojení podle toho, co jezdí méně často.
A proč vyberu zrovna metro M a ne N může záviset na jiných věcech, třeba vazby dané linky na druhém konci, obrat řidiče, střídavá obsluha linek L a K jedním vozidlem… A ano, občas si prostě může technolog tzv. hodit kostkou.

Antonín

Já vidím problém i jinde – ano posun by šel a jde, když daný spoj je pouze napaječ a na něj už nic nenavazuje, ale posunout třeba tramvaj v centru o 2 minuty znamená, že někde dál bude o 2 minuty později a zase nebude něco navazovat tam, kde navazovalo – a celý systém se stejně zřítí jak domeček z karet. Ony ty návazné spoje nejsou jen z metra, ale po celé Praze, resp. i celém Stč. kraji.

Lukáš F.

Samozřejmě. Já mluvím primárně o těch napaječích.

Filip Jirsák

Pouze v ideálním světě, kde máte na každý spoj jiný autobus a jiného řidiče. V reálném světě může i ten posun (až) o 7–8 minut znamenat, že by se řidiči zkrátila bezpečnostní přestávka pod minimální hodnotu, takže najednou potřebujete další oběh. Nebo by se řidiči naopak prodloužila směna nad přípustnou délku – a zase byste potřeboval nový oběh. Někde se třeba nemusí stíhat přejezdy mezi linkami. Nebo ten případ přestávky mezi směnami, zmíněný v článku – přál bych si, aby to byla jen teorie, ale obávám se, že není.

Leinad

Metro jezdí po 10 minutách, autobus po 20. – za dobrých okolností tím treba jde hnout. Metro po 7,5 minutách, autobus po 15 – totéž.
Ale jak navázat na interval metra 7,5 minut, když by jely 3 autobusy za hodinu? Čtvrtej by stál peníze navíc, dva by byly málo. Metro populisticky musí jezdit často, i když to většině cestujicích cestu prodlouží.

Frantík

Pojede 20 – 35 – 55 ? Záleží na rozložení i potenciálních cestujících.

Vít Jůza

To zrovna vychází poměrně dobře. Po 22,5 minutách.

Pražec

Jistému přestupnímu uzlu se za totáče přezdívalo „Zátopkovo náměstí“ 🙂

Petr Drozda

Spíš bych řekl většině, snad nebyl terminál kde se neběhalo/á.

Filip Jirsák

Není to problém financí – teda vlastně je to problém financí, protože třeba kvůli směnám není práce atraktivní, ale vyšší mzdy by ji zatraktivnily.

liborvavrik82

Znám mnoho mladších lidí, kteří si vyberou pracovat za méně, ale mít čas na svou rodinu, zejména děti. A těm lidem ani vyšší plat nezmění preference. Spoustě mladších lidí vadí na profesi řidiče MHD pracovní doba. A vzhledem k tomu, že velké množství řidičů dosahuje důchodového věku…

Frantík

Víc řidičů ale potom může mít kratší směny.

DavidS

Potřebujete více řidičů, kteří ty směny zkrátí, ale nenajdete je, protože ty směny jsou dlouhé. Začarovaný kruh

Frantík

Když najmu nového řidiče, dám mu kratší směny. Zatím.

DavidS

A bude se to líbit těm stávajícím, které neustále přesvědčujete, že není jiná možnost?

LiborV

Je problém dát několika řidičům lepší směny než jiným, kteří vám drží provoz. Je potřeba hnout s celým systémem střídání směn. Aby to fungovalo. A na tu změnu potřebujete dostatek lidí od začátku. Navíc budete mít čásit dne kdy bude chtít pracovat málokdo.

Petr Drozda

Zjednodušit cestu k řízení autobusu formou brigády, například jen pro prokazatelně zkušené řidiče (osobáků). Aby to fungovalo jako brigáda v Rohlíku nebo Košíku. Po proškolení a ověření samozřejmě. Potencionální zájemce filtruje už nutnost časového maratonu a nákladů na ŘP sk. D + profesák.

LiborV

Nejde jen o kratší smyně. Ale třeba o to, že lidé nechtějí sloužit dělené směny. Brzká rána nebo pozdní večery. Nemůžete dát směny jen podle přání zaměstnanců, ale hodně i podle poptávky cestujících.

Tomáš Záruba

No tak ona může být jiná cena za hodinu (příplatek) ve směně 8-16 hod. a za směnu 4-8 plus 15-19 hod. Noční příplatek nemusí být jen v zákonné výši a nemusí být vyplácen až od 22 hod.
A tak.

Filip Jirsák

Vaše námitka má jednu drobnou vadu – nepotřebujete přilákat všechny lidi, stačí přilákat alespoň některé.
Navíc zrovna směna třeba 20:00–24:00 se vůbec nevylučuje s časem na (malé) děti.

Kuba2

„Stáli jsme před rozhodnutím, zda držet návaznosti s vědomím přetížených spojů metra nebo ulevit cestujícím formou kratších intervalů metra, ale bez garance návazných autobusových linek.“
Ne, nestáli, takové umělé dilema jste si vytvořili sami. Jednotný interval není posvátná kráva, obzvláště u linek, jejichž jedinou funkcí je právě odvoz od metra. Prostě by se navazovalo třeba na 2 ze 3 meter.
Takhle to večerní posílení má celkově sporný přínos (podstatné části cestujících se cesty prodlouží). Jestli se našlo pár peněz navíc, tak by mnohem víc parády udělaly ty stále chybějící 2 poslední spoje, aby se jezdilo o půlnoci z konečné.

Tomáš R.

Já upřímně obdivuji lidi, kteří v Praze sestavují jízdní řády. Vůbec nevím, jak ten proces vypadá, ale když si to představím tak, že základní páteří je metro, na něj navazující linky povrchové MHD, které často navíc „křižují“ více linek metra i sebe navzájem, je potřeba brát v úvahu proklady různých linek v různých relacích atd., tak je to fakt úžasné, jak to celé do sebe celkem zapadá. Že v takto složitém systému je technicky nemožné vyhnout se občasným drobným „nelogičnostem“, je myslím naprosto zřejmé. V době, kdy existuje aplikace s online odjezdy spojů, se cestování pohodlně naplánovat dá velmi jednoduše… Číst vice »

Martin

Jako člověk, který se po vysoké škole přes deset let živil plánováním a organizováním dopravy, s vámi musím souhlasit. Běžně jsme řešili situace typu „Máš problém. Problém má několik řešení. Všechna jsou špatně. Každé z jiného důvodu. Vyber jedno a obhajuj ho.“

P.S.: A pak jsem šel řídit autobus. Víc peněz, víc klidu a domů chodím s čistou hlavou.

55p

Tady v Praze..
Ne, nemůžou jet o metro dřív, protože nestíhají 😃

Jan T.

A teď si vemte že vám začnou chodit (samozřejmě protichůdné) požadavky z 57 samosprávných městských částí, že chtějí dopravní obsluhu tu posílit, tu nasadit kacitnější vozy, tu víc nízkopodlažních tramvají, tam zas zlepšit přestupy. Naštěstí těch vyloženě aktivních je málo, nicméně svými požadavky dokáží zahýbat půlkou sítě MHD.

Petr Drozda

Každý žadatel by měl zároveň přinést plán na úhradu takového požadavku, protože většina jich je s nutností navýšení nákladů.

Aaabbb

Já jen nechápu, že před covidem ti řidiči byli a najednou zmizeli mávnutím kouzelného proutku? Pokud nejsou řidiči BUS, proč ten stejný Ropid (nebo IDSK – ono to je dost propojené) vymýšlí omezování drážní dopravy ve prospěch autobusů? Proč jezdí nesmysly jako historická linka K? Proč neposílí alespoň večerní provoz TRAM, které už jsou taky na hraně, zejména když jede sólo?

Martin

Kolik řidičů potřebujete na linku K? Jednoho v sobotu, jednoho v neděli. A za volantem beztak sedí nějaký brigádník a nadšenec, který to vzal jen proto, že jinde si s Karosou nezajezdí.

A objednává a platí linku K vůbec Ropid?

Omezování drážní dopravy vidíte prosím kde? Nemám úplně přehled, rád se nechám poučit.

Vít Jůza

V okolí Prahy např. na Dobříš.

Mickey

Nedostatek řidičů byl i před covidem.

Peeetr

Nedostatek něčeho takového jako řidič, když většina lidí umí řídit, nemůže z principu jen tak existovat, musí to být vždy pouze nízké platy nebo neschopné plánování, činící tuto práci výsledně málo atraktivní.
Argument, peníze nejsou problém, je lživý. Jen ukazuje aroganci a odtržení od reality manažmentu, podle kterého mírně nadprůměná mzda (ještě s přesčasy) musí každému dělnasovi stačit.

Frantík

Většina lidí řidit neumí, jen jsou majiteli řidičského oprávnění. A to na béčko, na déčko je mnohem míň.

Filip Jirsák

Pokud vím, provoz busů se omezoval už před Covidem. A od té doby byla docela výrazná inflace, přičemž nevím, jak moc na ni zareagovaly mzdy řidičů autobusů – ale asi ne dost, když je řidičů málo. ROPID nebo IDSK pracuje s cenami, za které mu služby nabízí dopravci. Takže pak bus vychází levněji, než vlak (ono by na tom teda zvýšení mezd řidičů asi nic nezměnilo). To, že dopravce nabízí služby za nízké ceny, pak ale na to není schopen sehnat řidiče, protože jim nabízí nízké mzdy, to je primárně problém toho dopravce. ROPID nebo IDSK do toho může zasahovat… Číst vice »

LiborV

Budu s Vámi polemizovat. Možná vy si vždy vybíráte práci pouzepodle toho kde vám dají nejvíce peněz. Já při pohovorech na nové kolegy/ kolegyně pro pečovatelskou službu v terénu častěji než na mzdu slýchám dotazy na: – Flexibilitu pracovní doby (přizpůsobení pracovní době otevírací době školek a škol. – Podmínky pro čerpání pauzy v práci – Možnost dojít si na WC – Na pracovní dobu – Na to kolik víkendů v měsíci budou mít nová posila volno – Bezpečnost práce. Tyhle otázky kladou častěji mladší pracovnícj, ale nejen oni. Zajímá vás mimo zisku z dané práce i něco z výše… Číst vice »

Filip Jirsák

Já jsem ale nepsal, že si vybírám práci pouze podle peněz. Každopádně vy jste mne nepřesvědčil, že by neexistovali lidé, na které mají peníze za práci vliv. Navíc to, co zmiňujete, je z velké části opět funkcí peněz.

Helena

Promiňte, ale jak víc peněz vyřeší bezpečnost práce? Zvlášť ve večerních hodinách, bezďáci/feťáci/opilci? Lepší dostupnost wc? Víkendovou práci (někdo ji dělat musí) atd. – všechno penězi řešit nejde – samozřejmě oprostíme-li se od řešení jako že každé vozidlo bude hlídat PČR, na každé zastávce bude čekat kolega na střídačku, kdyby si náhodou řidič potřeboval odskočit apod.

Filip Jirsák

Bezďáci/feťáci/opilci – to vyřeší ochranka, bezpečnostní agentura – akorát se musí zaplatit. Lepší dostupnost WC – pokud není vůbec, může se pořídit chemické WC (což stojí peníze), pokud o lepší než chemické WC – to už také bylo vynalezeno, dá se třeba postavit, což stojí peníze, nebo třeba domluvit s nedalekou hospodou, aby řidiče na své WC pouštěla (což by ta hospoda jistě za nějaký drobný poplatek od dopravce umožnila). Víkendová práce se také musí zaplatit – pokud by byla tak dobře placená, že by stačilo jezdit o víkendu a pět dnů mít volno, zájemci vám ruce utrhají. Takže peníze opravdu… Číst vice »

Martin Šubrt

To jste tu před covidem asi nežil. Na konci roku 2019 byly výpadky z důvodu nedostatku řidičů i na řadě linek DPP a nedostatek řidičů byl fatální. Tehdy také nebyly poloprázdninové JŘ tak dlouho lednu a v únoru a i o letních prázdninách se jezdilo častěji. Tj. stav je nyní při stejných JŘ shodný, jen je snahou těm výpadkům spojů před koncem roku předcházet tím, že se s dostupnými zdroji řidičů hospodaří lépe.

Linku K ROPID neřeší, jde o komerční projekt DPP.

Daniel Jablonecký

Pokud metro přijíždí ve 21:25 a autobus ve 21:25 odjíždí, tak není opravdu nic jednoduššího, než jet metrem o 7 minut dřív. Proto taky máme app Lítačka, abychom si cestu v klidu naplánovali. Jak to říkala ta Krnáčová? Pražáci jsou zpovykaní.

Tomáš R.

Naprosto přesně jste mi to „vzal z klávesnice“. Je fakt neuvěřitelný, z čeho někteří lidé dokážou vytvořit „problém“.

Kubrt

A úplně nejlepší by bylo, kdyby všichni seděli doma a nikam nejezdili. To by se žádná doprava vůbec řešit nemusela.

Tomáš R.

Proboha, prosím nastudujte si definici pojmu „šikmá plocha“. To je fakt peklo, jak někteří lidé rozbijí debatu hned na začátku naprosto zcestným „argumentem“.

Peeetr

Ano bylo by to žůžo, kdyby se většina kancelářské práce konečně přesunula na internet, ale bohužel tomu urputně brání politicky hlasitý střední manažment a vlastníci kancelářských budov.

Filip Jirsák

Pokud někomu třeba končí směna, nemůže si jen tak odejít o 7 minut dřív.

55p

Tak pojede o autobus později 🤷‍♂️

Filip Jirsák

Ano. Třeba za hodinu nebo druhý den ráno.

55p

Tak určitě 😉

Filip Jirsák

Zkuste se podívat na jízdní řády pár linek 3xx odjíždějících od stanic metra. Třeba to pak pochopíte.

-mm

Nemůžeme plánovat MHD tak aby to vycházelo každému na konec směny…

Filip Jirsák

Já jsem ale nic takového nepsal. Jenom jsem upozornil, že ne každý může jednoduše jet o 7 minut dřív.

-mm

To je stejné, jako kdyby mu ten autobus jezdil přímo od firmy a jel těsně před koncem směny. A další za dvacet minut. Holt si těch 20 minut počká.

Dachs

He he, to je moje hořekující citace, akorát vytržená z kontextu. (Tak se to často účelově dělá.) Pokračovalo to jednoduchým dovětkem, že pojedu o metro dřív a s tím vážně problém nemám a výhodou bude nenatřískané metro 🙂 Podstata věci ovšem je, že dosud v čase 21-22 h. většinou byly krásné návaznosti, včetně té mojí (jedu z pracovních akcí), nově mohou být a zřejmě budou v tomto přechodovém čase nasírací. P.S. App Lítačka metro a přestup z něho naplánovat umí, u tramvají na to, co vám v tomto večerním čase vyhledá aplikace, moc nespoléhejte, i když si nastavíte přestup na… Číst vice »

Josef J.

Asi jste nepochopil, že podstatou výtky je jízdní řád sestavený tak, že se při přestupu čeká téměř celý interval metra – často v dešti, zimě, nepřívětivém prostředí. Tím, že se pojede o vlak metra dříve, se autobus stihne, ale zůstane to čekání kvůli nevhodnému jízdnímu řádu. A když se to opakuje u všech spojů toho méně častěji jezdícího dopravního prostředků, žádná Vaše Lítačka proti tomu nepomůže.

Frantisek X

Podstatou výtky je hlavně čekání téměř celý interval autobusu, pokud vám předtím to dřívější metro (od jiného spoje) ujede. Tady vyhledávač pomůže akorát v případě existence lepší (a současně spolehlivé) varianty spojení.

Filip Jirsák

Platí to pro interval autobusu 30 minut nebo jeho celočíselný násobek, takže u méně frekventovaných linek, kde jezdí noční spoje po půlhodině nebo hodině, se to bude dít u všech spojů.

Leinad

To není důvod schválně provozovat metro v intervalu nekompatibilním s intervaly návazné povrchovky.

Petr

Vidíte. A je po problému