cargo

Brno shání šestnáct elektrobusů bez dotací, nasadí je na linku napříč centrem

Dobíjení elektrobusů v garážích DPmHK. Foto: Jan SůraDobíjení elektrobusů v garážích DPmHK. Foto: Jan Sůra

Dopravní podnik města Brna (DPMB) vypsal zakázku za téměř čtvrt miliardy, v které hledá dodavatele šestnácti elektrobusů a nabíjecích stanic.

Dopravní podnik města Brna (DPMB) vypsal zakázku za téměř čtvrt miliardy, v které hledá dodavatele šestnácti elektrobusů a nabíjecích stanic.

Vyplývá to z informací ve věstníku veřejných zakázek.  DPMB v soutěži hledá autobusy o délce 11-12,5 metru, které budou stoprocentně nízkopodlažní a pojmou nejméně 75 cestujících. Podnik požaduje dojezd nejméně 300 kilometrů při zapnuté klimatizaci či topení a kapacitě baterie 80 %. Dojezdu přitom mohou vozidla dosáhnout i průběžným dobíjením, kdy se uvažuje s jízdou 50 minut a 15 minutami dobíjení na konečné. Odhadovaná cena zakázky je 244 milionů korun bez DPH.

Podle mluvčí Hany Tomaštíkové chce DPMB nové autobusy nasadit na linku 67, která vede z Jundrova do Avion Shopping Parku. Dosud na lince jezdí dieselové autobusy. Na obou konečných stanicích mají být vybudovány rychlonabíjecí stanice, ve vozovně by pak probíhalo pomalé noční nabíjení.

„V této fázi není pro tento projekt zajištěno financování ze zdrojů EU, ale z vlastních prostředků DPMB. To ovšem nevylučuje, že se DPMB bude o takové zdroje ještě dodatečně ucházet, pokud bude vypsána vhodná výzva,“ řekla Tomaštíková. Dosud většina dopravců nakupuje elektrobusy jen díky dotacím. 

Podle Tomaštíkové jsou sice pořizovací náklady elektrobusů vyšší než u standardních dieselových autobusů a jsou téměř srovnatelné s trolejbusy, na druhou stranu však mají elektrobusy nižší provozní náklady, a to v porovnání s autobusy i trolejbusy. „V neposlední řadě je nutné tento projekt posuzovat z hlediska ekologie, vlivu na kvalitu ovzduší a život ve městě. Pro projekt byla vybrána záměrně linka 67, které projíždí středem města,“ dodala Tomaštíková.

Tagy Dopravní podnik města Brna DPMB elektrobusy
18 komentářů