Autobusy Doprava ve městě

Brno nakoupí dalších 15 autobusů Iveco. Budou mít klimatizaci i USB

Dvanáctimetrový autobus Iveco Urbanway v barvách brněnského dopravního podniku. Foto: DPMB
Dvanáctimetrový autobus Iveco Urbanway v barvách brněnského dopravního podniku. Foto: DPMB

Dopravní podnik města Brna (DPMP) nakoupí 15 nových dvounápravových autobusů Iveco Urbanway za 89,9 milionů korun. Vítězem soutěže, kterou DPMB musel jednou zrušit, se stala společnost Zliner, dealer Iveca v Česku.

Vyplývá to ze zveřejněného kontraktu v registru smluv.. Všech patnáct autobusů má DPMB převzít do půlky května příštího roku.

Nové autobusy budou přiděleny do garáže Medlánky, která obsluhuje severo-západní část města Brna. Až na výjimky by se měly autobusy primárně objevit na linkách 41, 52, 54, 71, a E56,“ řekl provozní ředitel DPMB Jan Seitl. Podle něj jde o obnovu vozového parku, nahradí staré vysokopodlažní autobusy Karosa řady 900, které DPMB zcela vyřadí.

Podle Seitla se postupně mění standard nových autobusů v reakci na nové trendy. „Mimo celovozové klimatizace, která je již zařazena do standardu městské dopravy v Brně, budou v těchto vozech také například USB zásuvky,“ dodal Seitl.

DPMB patnáctku nových autobusů vysoutěžil na druhý pokus. První soutěž zrušil antimonopolní úřad na základě stížnosti SOR Libchavy. DPMB soutěž vypsal znovu s upravenými podmínkami. 

DPMB už stejné dvanáctimetrové autobusy má ve flotile od loňska, jediným rozdíl je pohon. Loni je pořizoval na plyn, letos na naftu. Loni firma uzavřela i smlouvu na dodávku osmnáctimetrových autobusů Iveco Urbanway

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Miropiro
Host
Miropiro

Já bych článek doplnil o informaci, že spolu s 15 Urbany bude pořízeno i 5 modelů Iveco Crossway LE LINE 12M Viz http://www.bmhd.cz/aktuality/aktualita.php?1519

Rudolf
Host
Rudolf

Hlavne at nenakupuji ty smejdy SOR NBG 12. Neda se v nich normalne sedet (sklon sedacek v zadni casti je vytvareny nekym, kdo v nich nikdy nesedel, jsou extremne proskluzove) a dale zde neni zadne misto na zavazadla. Tem by ani 5 klimatizaci nepomohlo. Iveco je nastesti o neco lepsi. Ale na zlaty stary Karosy taky nema

Asdf
Host
Asdf

Taky patřím mezi dlouhodobé a výrazné kritiky sedaček v SORech, které opravdu navrhoval někdo, kdo si na ně asi nikdy nesedl. Nejen, že jsou velice neergonomické, ale hlavně nepohodlné protože tvrdé. A co mě opravdu zaráží, že si Praha opět objednala stejné busy se stejně mizernými sedačkami.

Rudolf
Host
Rudolf

tam musi hrat roli neco jako svestky ze zahradky, jinak to neni mozny

slawe
Host
slawe

Drobné nepřesnosti: DPMB má 56 vozů Urbanway 12M CNG z let 2014 a 2015, před Vánocemi 2017 a v první polovině letoška dorazilo 44 kloubů 18M CNG.