z prahy

Iveco dodá do Brna kloubové autobusy na plyn, Solaris nesplnil podmínky soutěže

Autobus Iveco Urbanway na CNG. Foto: IvecoAutobus Iveco Urbanway na CNG. Foto: Iveco

Dopravní podnik města Brna (DPMB) začíná s velkou obnovou autobusového vozového parku a přechodem na stlačený zemní plyn (CNG) za

Dopravní podnik města Brna (DPMB) začíná s velkou obnovou autobusového vozového parku a přechodem na stlačený zemní plyn (CNG) za téměř půl miliardy korun. První soutěž na dodávku 23 nízkopodlažních kloubových autobusů vyhrála společnost Zliner, jeden z dealerů společnosti Iveco Czech Republic. Za autobusy zaplatí DPMB 203 milionů korun bez DPH.

Vyplývá to z údajů ve věstníku veřejných zakázek. Nabídka Zlineru byla nakonec jediná, kterou komise hodnotila. „Kromě nabídky Zliner s.r.o. byla současně podána nabídka společností Solaris Bus & Coach S.A., která však nebyla hodnocena z důvodu vyloučení pro formální nedostatky,“ řekla mluvčí DPMB Barbora Lukšová.

Nové autobusy mají dorazit do konce listopadu. Podle Lukšové se budou objevovat například na linkách 44 nebo 84, kde kloubové autobusy používají. Staré autobusy Karosa B961, B941 nebo Citelis 18m budou postupně vyřazovat.

DPMB současně chystá i další nákupy nových autobusů na plyn. V druhé etapě koupí 11 kloubových a 16 dvounápravových autobusů s dodáním do konce dubna příštího roku, do poloviny příštího roku chce ještě dalších deset kloubových autobusů. Celkem za ně chce utratit DPMB 483 milionů korun.

V krátké době jde o další uzavřenou zakázku v Brně na lepší vozový park, především díky evropským dotacím. Firma před několika dny ohlásila nákup nových parciálních trolejbusů od Škody Electric a karoserií Solaris.  První 3 vozy 26Tr s karoserií Solaris budou dodány v průběhu března 2018, zbývajících 7 vozů do koce srpna 2018.