Brno chce další obousměrné tramvaje od Škody

Výroba nové tramvaje Škoda ForCity Smart 45T pro Brno. Pramen: Škoda GroupVýroba nové tramvaje Škoda ForCity Smart 45T pro Brno. Pramen: Škoda Group

Dopravní podnik tlačí čas, do kdy se může o využití opce rozhodnout.

Dopravní podnik města Brna (DPMB) chystá využití opce dodávku až 35 dalších tramvají 45T od Škody Transportation. O záměru informovalo město v tiskové zprávě, kterou však minulý týden stáhlo ze svého webu.

Podle zprávy se radní zabývali možností postupného pořízení dalších až 35 kusů za ceny vysoutěžené v roce 2021. Radní vzali na vědomí záměr využít již uzavřenou smlouvu a postupně do roku 2026 nakoupit dalších 35 vozidel. Jednotlivé objednávky bude dopravní podnik městu předkládat a bude ho zároveň informovat o zajištěném způsobu financování. Aktuálně DPMB chystá materiál na nákup pěti dalších tramvají.

„Obousměrné tramvaje v Brně potřebujeme. Už nyní jezdí na pravidelné lince končící úvraťovou konečnou v Líšni, jsou nasazovány v případě výluk a mohou sloužit jako univerzální nízkopodlažní vozidlo prakticky na kterékoliv tramvajové lince. Jejich význam pro brněnskou městskou hromadnou dopravu se zvýší po zprovoznění tramvajové trati do kampusu, kde bude také úvraťová konečná,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

DPMB tlačí relativně čas, o využití opce musí rozhodnout ještě letos. Podle primátorky je ve světle současného zdražování cena tramvají 60 milionů korun velmi výhodná. „V současné době ani v budoucnu by tento typ tramvají již zřejmě nikdo nebyl schopen za tuto částku dodat. Součtem by to město, respektive dopravní podnik vyšlo o několik stovek milionů dráž. Na druhé straně jde o kontrakt, započteme-li i již objednaná vozidla, v celkové hodnotě 2,4 miliardy korun, bude tedy nutné vždy hledat nejlevnější způsoby financování,“ dodala primátorka.

Společnost Škoda Transportation podepsala smlouvu na dodávku nových obousměrných tramvají s brněnským dopravním podnikem loni v únoru. Jde o největší zakázku na tramvaje v tuzemsku za posledních deset let. Smlouva je rámcová na 40 vozidel, prvních pět tramvají by mělo být dodáno na začátku příštího roku. Na dalších 35 má DPMB opci do roku 2026, jejíž postupné využití dnes město vzalo na vědomí. Smlouva má hodnotu až 2,4 miliardy korun.

Tramvaj Škoda ForCity Smart 45T, vizualizace. Pramen: Škoda GroupVýroba nové tramvaje Škoda ForCity Smart 45T pro Brno. Pramen: Škoda GroupVýroba nové tramvaje Škoda ForCity Smart 45T pro Brno. Pramen: Škoda GroupVýroba nové tramvaje Škoda ForCity Smart 45T pro Brno. Pramen: Škoda GroupVýroba nové tramvaje Škoda ForCity Smart 45T pro Brno. Pramen: Škoda GroupNová tramvaj ForCity Smart pro Brno, vizualizace. Pramen: Škoda TransportationNová tramvaj ForCity Smart pro Brno, vizualizace. Pramen: Škoda TransportationNová tramvaj ForCity Smart pro Brno, vizualizace. Pramen: Škoda TransportationNová tramvaj ForCity Smart pro Brno, vizualizace. Pramen: Škoda Transportation
Tagy 45T brno Dopravní podnik města Brna DPMB ForCity Smart 45 T Škoda Transportation
46 komentářů