Bratislava mění čísla trolejbusů, trojmístné značení končí po 40 letech

Trolejbus Škoda 31Tr v Bratislavě. Autor: Linie29 – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39128164Trolejbus Škoda 31Tr v Bratislavě. Autor: Linie29 – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39128164

V pondělí vyjedou v Bratislavě nově označené trolejbusové linky. Dopravce chce lépe rozlišit regionální a městský provoz.

Počínaje pondělím mění Dopravní podnik Bratislava (DPB) čísla trolejbusových linek. Hlavní důvod spočívá v tom, že čísla 201 až 212 převezme od poloviny prosince nový regionální spoj na Záhoří. Proces urychlila i nákaza covidu, kvůli které není v Bratislavě takové množství turistů.

„K přečíslování trolejbusových linek přistoupíme už od 1. listopadu i vzhledem k tomu, že v současnosti při pandemii je v Bratislavě výrazně méně turistů a změnu čísel bude možné zpracovat lépe i s turistickými materiály na příští rok,“ uvedl Dopravní podnik Bratislava (DPB) na svém webu.

Trolejbusy tak nově ponesou označení od čísla 42 do čísla 72. U většiny linek se DPB snažil zachovat poslední číslici. Například z linky 201 se tak stane linka 71 a z linky 210 bude nově linka 40. U části trolejbusů pak došlo k přečíslování na základě toho, jaké číslo nesl původní autobus. To je třeba příklad linky 203, která nově ponese označení 44 a navazuje tak na noční spoj N44.

Změny v bratislavské MHD souvisejí rovněž s rozvojem trolejbusové dopravy a snahou sjednotit její značení s autobusy. Dopravní podnik plánuje v budoucnu na část linek vypravovat i hybridní vozidla, která by měla postupně nahradit některé autobusy. Celý systém tedy bude jednotný a odlišený od regionálního provozu.

„Nové přehledné číslování linek přispěje k rozvoji trolejbusové dopravy, když pak v budoucnu vyměníme autobusy za trolejbusy, čísla linek už se měnit nebudou,“ uvedl  předseda představenstva DPB Martin Rybanský.

V Bratislavě v souvislosti se změnami v číslování stanovili půlroční přechodné období. Během něj budou trolejbusové linky označené v jízdních řádech a na předních sklech jak starým, tak novým číslem. DPB plánuje také zavést koordinátory, kteří budou změnu čísel vysvětlovat přímo na vytížených zastávkách.

Část trolejbusů, například v noci, navíc už s číslováním pro autobusy jezdí a celý systém tak v současnosti nebyl jednotný. Šlo o linky 33, N44, N47 a N72. Nový způsob také bude reflektovat systém oblastního označování linek. Ten se zavedl v 90. letech. Každá část má tak své přidělené číslo. Například do Devína a Devínské Nové Vsi zajíždějí spoje, který začínají nebo končí číslicí 2. „V neposlední řadě budou také na zastávkách a vozech DPB čísla lépe čitelná,“ doplnil dopravní podnik na svém webu.

Přehled všech změn

Linka: 201 – nově: 71
Linka: 202 – nově: 72
Linka: 203 – nově: 44
Linka: 204 – nově: 64
Linka: 205 – nově: 60
Linka: 207 – nově: 47
Linka: 209 – nově: 49
Linka: 210 – nově: 40
Linka: 211 – nově 45
Linka: 212 – nově: 42

Tagy Bratislava DPB slovensko trolejbusy
29 komentářů