Borecký: Systém veřejné dopravy je před kolapsem. Hrozí buď prudké zdražení, nebo redukce

Motorový vůz 810, Tuchoměřice. Autor: Zdopravy.cz/Ondřej KubalaMotorový vůz 810, Tuchoměřice. Autor: Zdopravy.cz/Ondřej Kubala

Podle Boreckého se v české dopravě projevuje „hungarizace“ ekonomiky, která neúměrně zvyšuje tlak na přepravu. Pokud budeme i nadále strkat hlavu do písku, celý systém se během několika let rozloží, tvrdí.

1.1K Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jonáš Jiří

Bohužel i platy většině z nás, kteří veřejnou dopravu využíváme, zůstaly východoevropské.

KPL

V Dlážděné na SŽ se tedy dějí věci : Soud řeší rozkrádání ve Správě železnic. Chlebíčky a dárkové poukazy ji připravily o dva miliony.řed čtyřmi lety ve Správě železnic nečekaně stouply náklady na občerstvení v kanceláři generálního ředitele. Z běžných desetitisícových částek měsíčně byly najednou statisíce. Šéf státní firmy Jiří Svoboda proto už tehdy zadal vnitřní audit. A ten došel k tomu, že řada účtenek, které tehdejší ředitel jeho kanceláře Luděk Eichler podepisoval k proplacení, byla falešná. Tento týden proto Eichler stanul před soudem a hrozí mu pět let vězení. Jednalo se o soukromé dárkové poukazy a opulentní chlebíčkové hostiny… Číst vice »

znuděný mléčný bar

1111. (a doufám že poslední) komentář.

That’s it. That’s the tweet… teda comment.

Petr Herbrik

Dojímá mě, jak politik, co ví, že za dva roky ve funkci skončí, tak strašně moc lpí na blahu nás všech místo toho, aby se snažil vylepšit pošramocené image své strany a zajistit tím naděje na své znovuzvolení do funkce. Nebo že by to bylo jinak? Že by snad měl tak velký osobní zájem na likvidaci železnice, že se jí snaží po dobu své funkce co nejvíce pustit žilou? A tenhle článek s hromadou čísel má jen jeho kroky před nespokojeným davem alespoň trochu obhájit, aby měl co nejméně odpůrců a stihl těch tratí (záměrně neříkám lokálek) co nejvíce zastavit?… Číst vice »

ViliamS

Len to by sa muselo klepnúť po prstoch lobistom a ekoteroristom
A hlavne to chce myslieť…. Detto je to na druhej strane Moravy

Petr Šimral

1100 🙂

Bjorn

Ano, tento komplexnější příspěvek pana Boreckého je velmi zajímavý a nutí k zamyšlení. Zdá se, že panu Boreckému se dostává velké dávky pozornosti v problematice hledání východiska do budoucna v zajišťování ZDO. Možná by stálo za to, dát tady i prostor trochu jiným názorům a zkušenostem, týkajících se této problematiky. Nechci něco neoprávněně podsouvat redakci zdopravy, ale někdy mi pocitově přijde, že se kloní příliš k jedné straně a ty ostatní trošku odbývá. Samozřejmě je to osobní právo provozovatele nemít někoho v oblibě (jako např. pana Komínka z ÚK) a dávat mu tudíž jen minimum prostoru. Také jsem docela osobně… Číst vice »

Jan Sůra

Nemáme problém zveřejnit text i druhé strany, pokud bude vyvážený a podložený fakty. Ano, s panem Komínkem nemusím souhlasit ideově ohledně jeho členství v KSČM, ale v oblasti dopravy naprosto uznávám jeho zásluhy. Nicméně si nelze nevšimnout před komunálními volbami jeho jisté radikalizace ve výrocích, tak bych s dovolením počkal až po volbách.

Bjorn

Ano, pane Sůra, máte pravdu s tou předvolební radikalizací.
Pokud je to vůbec možné ( z hlediska dostupnosti a objektivity zdrojů) myslím, že mnoho čtenářů by uvítalo občasné informace o dění na regionální železnici v jiných zemích (a nejen v nedostižném Japonsku a Švýcarsku – pociťuji, že zvláště ke Švýcarsku máte dobrý vztah), třeba i z těch srovnatelných i méně vyspělých, nejen ze západu. Ještě jednou děkuji za reakci. S pozdravem a přáním všeho dobrého a úspěchů v práci.

Jan Sůra

Děkuji, určitě se pokusíme, z Polska informujeme například celkem často.

Petr David

Opravdu nemohu souhlasit s jedním Vaším výrokem: „A teď nechci zrovna mluvit o Švýcarsku a Japonsku. To jsou nedosažitelné země a lze jim jen tiše závidět…“ Švýcarsku se pochopitelně nemůžeme rovnat po ekonomické stránce, co však můžeme, je místo tichého závidění zapátrat, proč je jejich železnice na špici, hlavně jak je financovaná. Naprosto věřím tomu, že i naše koleje mohou nabídnout solidní dopravu. Domnívám se, že nezbytným předpokladem pro úspěch jsou lidé s „tahem na branku“. A kde ty lidi honem vzít? Honem to rozhodně nebude, ale cesta je. V naší zemi absolutně chybí osvěta, tou osvětou ale rozhodně nemyslím… Číst vice »

O.K.

A co když tahle sviňská proradná čistě výdělečná a zlomyslná činnost taky náhodou znamená, že mají lidi práci, dostávají peníze a můžou to… víte co.. takovýto.. no… taková blbost… žít 🙂 Žít a nemuset třeba žádat o podporu v nezaměstnanosti, ale naopak žít a taky utrácet a odvádět daně ze mzdy a z věcí, co si koupí a za ty daně třeba klidně postavit sedmdesát pět nových přejezdů na nějaké lokálce, protože na to peníze budou.

Petr David

Doufám, že jste se takto zastával desítek tisíc lidí, které museli odejít ze železniční dopravy. Doufám, že bojujete za místní producenty, kteří přišli díky dovozu dotovaných potravin o práci.

ViliamS

V českých a slovenských kruhoch je verejná doprava socka.

milan

že pan Borecký mele nesmysly vím dávno, a tady mi to potvrzuje už jen „“……….Ve specificky českých podmínkách plánování a realizace se to projevuje tím, že i když do dopravní infrastruktury šly stamiliardy, je její úroveň nevyvážená a trpí na lokální úzká hrdla či špunty. Z velké části pak rovněž chybí rychlé spojení mezi krajskými městy a mnoho cestujících tak musí přes Prahu, i když do ní vlastně nechce. Takže co jsou ty základní problémy, kterým čelíme v oblasti technické infrastruktury? V silniční dopravě se jedná o chybějící dálniční obchvat Prahy, chybějící dálnice D35, dálnice D3 do Rakouska a D11… Číst vice »

Jiří Kocurek

Všem hlasatelům rušení údajně málo využívaných obecních silnici z direktivy státu, bez ohledu na názor obyvatel a samosprávy obce:

Zaregistrujte se na IZS. Aby pro vás neposílali sanitku, vy si přece počkáte na vlak.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

1000!

ABC

dohnat a předehnat!

VTT

Ta hungarizace je ale pro železniční dopravu požehnáním, protože koncentruje proudy cestujících. Bez ní by na příměstských tratích okolo Prahy nebyl takt 15 minut.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Dost mě mrzí, že už článek není jako první na stránce. A to jsem už 10krát kliknul na tu reklamu s viagrou! 8krát omylem.

Martin Verner

No tak, lidi, vzchopte se! Tisícovka je blízko!

ABC

už jen 15!

Šašek

První článek na tomto webu byl přidán 1.8.2017 a tisícovka bude taková malá oslava pěti let fungování.😊 Další rekord nelze očekávat. Možná až po dokončení kompletní D1, D35 nebo jiných významných silničních či železničních staveb.😊

Viktor Nárožný

Další rekord lze očekávat po dalším článku pana Boreckého. A schválně když si vezmeme Středočeský kraj. Vzpomene si někdo na nějakého jiného radního pro dopravu , než je pan Borecký ? Já si vzpomínám na dva Boleslaváky. Petrtýla , který pod hlavičkou ANO odkláněl středočeské peníze a daroval smlouvu ČD a KŽC na věčné časy. Dnes odklání peníze z boleslavského rozpočtu a Povšíka , který z pozice své funkce se svým kámošem zaměstnával černé duše na SUS v Mnichově Hradišti.. Na nikoho, kdo by vzbuzoval takové kontroverze si nevzpomínám…

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Srovnáváte dva mafiány s někým, kdo chce zabránit opravdu velkému průšvihu? Dobrý, no. Pak to u voleb vypadá, jak to vypadá.

Viktor Nárožný

Já je nesrovnávám. Já kladu otázku, zda si na nějakého krajského radního pro dopravu vzpomene. Pana Boreckého si naopak cením.

Jan Sůra

Jste v Česku, kde má prokazatelně více než 50 procent (prezidentské volby) naprosto zvrhlý žebříček hodnot. Lhaní, neschopnost, okrádání jako základ výchovy a svetonazor. Tímto ještě jednou díky všem voličům Nejedlého, Mynáre a jejich zázraku medicíny.

Viktor Nárožný

Žijeme v systému, kterému se říká demokracie. A volby zpravidla vyhrává ten, kdo dokáže oslovit nejvíce voličů. Může se Vám to příčit, můžete to nenávidět, ale to je asi tak všechno. A zaplať bůh, že tady tu demokracii máme. Jo, kdyby měl Zeman nějakého opravdu silného protikandáta, tak by vyhrál volby tento protikandidát. Pokud se „demosvět“ nezmohl na nikoho jiného , než na šedou myš bez názoru a politických zkušeností, tak prohrál…

BND30

Tak hlavně, že jsou voliči pana Miloše na svoji volbu stále náležitě hrdí.

Jan Sůra

Tak gratuluji k jeho volbě. Hlavně, že nám MZ ukázal za posledních pár let spousty stálých názorů a politických zkušeností a respektu k Ústavě.

Viktor Nárožný

Já jsem jej nevolil. Prezidentské volby jsem ignoroval. Stejně tak budu ignorovat ty následující. Pokud se neobjeví nějaký nový kandidát…

Daniel Jablonecký

Hlavně že se za poslední rok vůbec ukázal. Já se vždycky jednou za čtvrt roku leknu, že ještě žije.

Jiří Kocurek

Ta vlan nenávisti se ale nezvedla sama od sebe, to musel někdo financovat.

Jako dostat se mu do rodinného alba, sestříhat jeho fotku a fotku jeho vnuka a zfalšovat tak důkaz o tom, že je pedofil … a zároveň nejít do vězení za pomluvu a křivé obvinění?

Že obyčejný člověk netuší, co ten protikandidát vymyslel? Zemanův volič většinou ani neví, ve kterém státě vymysleli telefon. A pokud má rád Rusko, tak popře i morseovu abecedu.

xyz

Taky jsem se po 2. kole v r. 2018 divil, že to Zeman obhájil. Po výsledcích 1. kola (+ odhadu, čí voliči budou koho volit ve 2. kole) jsem očekával opak.

Jinak ale souhlas.

A ještě bych dodal – taky nemusela žádná přímá volba vůbec být. V r. 2013 by se při volbě prezidenta parlamentem zřejmě stal prezidentem Karel Schwarzenberg, ale v roce 2018 by to vyhrál možná právě Zeman. A voliči by na tom sami o sobě nemohli nic ovlivnit.

Jirik

Demokracie muze byt cokoliv. Cina je lidove demokraticka. O svobodu ale nejde ani tu, ani tam. Chybi principy.

kakov

nezlobte se, ale koho jsem měl volit? Drahoše, který jednoznačně dal najevo, že bude prezidentem jen pro horních 10k? tj. který dal jasně najevo, že lidé jako já jej nezajímají a pohrdá jimi?

doufám, že také nevěříte pravicové pohádce, jak ČR spojí člověk, který veřejně hlásá, že bude prezident jen pro horních 10k

Zemana jsem sice za prezidenta nechtěl a zvláště to co předvádí poslední dva roky je na z…í, ale co jiného mi zbývalo……..

PetrH

Kde a jak to dal najevo?
Jinak jsme rádi, že vás Zeman tak pěkně zastupuje a reprezentuje.

kakov

v předvolební debatě se Zemanem, řekl, že největší problém Zemana je, že je to prezident pro dolních deset miliónů

PetrH

Kvalitní nepochopení. On to řekl blbě, našel jsem si to, ale pak dodal, že to Zeman jen slíbil a nedodržuje to. Ale i kdyby to takhle myslel, nijak z toho nevyplývá, co jste si z toho vyvodil nahoře: „jednoznačně dal najevo, že bude prezidentem jen pro horních 10k? tj. který dal jasně najevo, že lidé jako já jej nezajímají a pohrdá jimi?“

Jinak Drahoš prohrával v průzkumech už před touhle poslední debatou (samozřejmě, že si je obě strany dělaly, jen nezveřejňovaly), to už byly poslední zoufalé útoky to zvrátit. Stejně byste volil Zemana, tak se nevymlouvejte.

Daniel Jablonecký

Zeman byl především volbou zamindrákovaných jedinců, kteří za každým rohem vidí nebezpečí (EU, UA, Sudeťáci, LGBT…), sami tomuhle světu moc nerozumí a pořád hledají někoho, kdo jim dá zdání, že se o ně zajímá a postará. Přitom Zeman je přesně ten, který ve své nezkrotné pýše ješitné nadřazenosti (abych ocitoval Jiřinu Švorcovou z roku 1977) všemi pohrdá a myslí jen na chlast a svoje ego.

Bohumil Pokorný

Tak já si vzpomínám třeba na Peteru. Nevím, zda něco odkláněl, ale co se týče dopravy, tak to byla hodně velká mizérie. A na hejtmana Bendla, který chtěl zrušit provoz na tratích, kde se dnes musí navyšovat kapacita vlaků. Pan Bendl by mohl přispět významně do této diskuze, kdyby popsal, jak to za jeho působení bylo s přípravou trati na letiště (tenkrát se tomu říkalo PRAK). Možná by to pro řadu lidí na tomto fóru bylo hodně zajímavé.

xyz

Z těch tratí, kde v r. 2005 chtěl Bendl zrušit vlaky, jde – dle vašeho vyjádření – reálně jen o Hrbatou + možná ještě Vrané – Dobříš. Většina ostatních se nakonec skutečně octla bez pravidelné osobní dopravy.

O jaké tratě tehdy mělo jít, připomínám citací ze slovensky psaného webu:

„Zrušenie vlakov bez náhrady:
Bošice – Bečváry
Vraňany – Straškov
Straškov – Zlonice
Krupá – Kolešovice
Vrané nad Vltavou – Dobříš (víkendové)

Čiastočná náhrada autobusmi:
Vraňany – Lužec nad Vltavou
Rakovník – Louny
Beroun- Závodí – Rudná u Prahy – Praha
Vrané nad Vltavou – Dobříš (pracovné dni)
Čelákovice – Mochov“

O.Čížek

Pokud dojde k výraznému zdražení jízdného, lidi přejdou do aut. Už nyní mám dojem, že děláme mnoho věcí hlavně pro osobní auta na úkor VHD. Hlavně asi proto, že lidi zlenivěli. (Jen třeba co rodičů vozí své děti do školy autem. My dříve jezdili mnoho km i s několika přestupy třeba i na základce.) Rozhodně netvrdím, že dříve bylo líp. To nebylo. Ale třeba financování VHD z krajů má svá neblahá místa v rozvázání návaznosti na hranicích krajů. Např. nesmyslné přestupování mezi vlaky, či busy. Svět se vyvíjí a my s ním. Měli bychom společně najít řešení a posunout celou… Číst vice »

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Z lokálek jsme lidi nevyhnali. Lokálky prostě vedou naprosto špatně a jsou tak rychlostně a časově nekonkurenceschopné. I kdyby v některých místech ten vlak jezdil každých 30 minut (což při absenci výhyben a faktu, že onu lokálku obsluhuje jedna krabička možné není) těch lidí prostě víc nebude. To, že jich tam občas vidíte víc je většinou dáno tím, že po té trati jedete na nějakou akci, případně ta jízda je atrakce. Zkuste se podívat třeba na Pečky-Kouřim takhle v listopadu ve všední den večer.

Bohumil Pokorný

Tak Pečky -Kouřim se stačí podívat i ve všední den kolem 16. hodiny. Jenže zkuste si porovnat Pečky-Kouřim třeba se stavem a organizací dopravy na trati Chavornay – Orbe.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Pečky – Kouřim není 3,9 km… sorry ako.

Bohumil Pokorný

Jde o princip, ne o délku.
Tak si vezměte jinou trať. Třeba úzkorozchodku Pinzgaubahn. Ta je delší (i když měla smůlu, že ji v dost velké délce spláchla povodeň, ale obnovuje se – u Kouřimky by to byl jasný důvod ke zrušení).

Vojtěch Suchan

Tak zrovna Kouřimku spláchla povodeň také, jen se obnovila takovým low costem, že TR 30km/h, dřevěné pražce a stykovaný svršek zůstaly. Ani slibované nové nástupiště v Plaňanech nebylo doplněné a jsou tam v novém kolejišti jen položené panely.

PetrH

Taky si všimněte, že to jsou větší města než Pečky a Kouřim. 4 km mezi 5 a 7tisícovým městem, plus napojení na hlavní trať, to se samozřejmě vyplatí provozovat. Kouřim má 1600 obyvatel. A do Peček je to 17km, to by i na rychlejší trati trvalo nějakou dobu, ergo to není tak atraktivní.
Podle mne Kouřim už není na denní dojíždění do Prahy VHD. Jestli tam někdo jezdí, tak by stejně jezdil autem.

O.Čížek

Trochu mne to mate. My tu motáme asi dva přepravní proudy. Jednak dojíždění do zaměstnání/do škol a pak druhý proud a to je cestovní ruch. Chápu, že na to první je mnoho tratí off. Ale ta druhá může být naopak přínosem. Jenže to musí být součást systému a ne výkřik do tmy.

Vojtěch Suchan

Doporučuju se tam podívat naopak v 7 ráno, kdy bylo při březnovém sčítání 2019 průměrné obsazení vlaku 110 cestujících 🙂

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Ano, 110 to rozhodně nebylo. tak 30-40. V sedlech kolem 0.

Vojtěch Suchan

Takže Borecký lže? 😀 Já jenom, že to jsou oficiální data ze sčítání IDSK, a že ve vlaku na sedmou do Peček v žádném neprázdninovém sčítání od roku 2016 do I/2020 nesedělo méně, než 80 cestujících.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

2022… jaro/léto.

Vojtěch Suchan

To je celkem logické, vzhledem k NAD za Os a konstantně ujíždějícím náhodně jezdícím rychlíkům na koridoru, ne? Oprava koridoru udělala ve sčítáních na 012 propad srovnatelný s covidem.

Gargy

Nevím co je lokálka..máme tratě …. regionální.je to tak jízdní řády jsou na některých tratich jak noty na buben.v okolí mám několik regionálních trati a jediné co je zabíjí je neschopnost SZ : 1jizdni rád který vymyslel někdo kdo vlakem nejezdí.. 2) traťové rychlosti otřesne ale SZ nic netlačí k zlepšení. Nějaké pozitiva od příštího jízdního řádu navýšení počtu spěšných vlaků.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Lokálkou samozřejmě nemyslím trať do Milovic…
Ale tratě, kde i kdyby se Dobrá Správa chovala jak SBB, stejně na nich cestující nevykouzlí.

Bohumil Pokorný

No vidíte,zrovna v případě milovické lokálky byl odpor tehdejší ČD DDC,později SŽDC,k opravě a elektrizaci velmi tvrdý a zástupci odboru osobní dopravy ČD také tvrdili,že se to nevyplatí a že tam bohatě stačí 810. To co je tam nyní je pouze zásluhou takových lidí,kteří jsou v této diskuzi zesměšňováni nebo přijímáni s nepochopením.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

A že tam mezitím vzniklo město, jste si všiml?

Bohumil Pokorný

Město tam nevzniklo mezitím.Ono už tam bylo a v tu dobu,co existoval ten odpor,už se několikanásobně počtem obyvatel zvětšovalo.Eletrrizace přišla s velkým zpožděním.

Rostislav K.

Tak zrovna ta „kouřimka“ je hodně specifická – viz. kap. 7 v mém textu na http://kolmix.cz/_komentare/kom_05.php .
Po větší část roku jsou v koncové části naprosto prázdné vlaky (naopak v počáteční jezdí ráno 2 spojené 810, neb jedna frekvenci spolehlivě nepobere), ale třeba o slunných víkendech plno a v období školních výletů si kolikrát ani nesednete…

Petr Šimral

Z lokálek se lidi vyhnali sami zvyšováním životní úrovně.
V roce 1998 ČD chtěli zavřít trať Sokolov – Kraslice pro neudržitelný technický vztah. Vozili jsme 3000 lidí denně v PD, v So/Ne 2000 lidí denně, jezdilo 12 párů vlaků v soupravách 714 + 2 – 5 Bix.
Přestože jsme zavedli hodinový takt ve většině občanského dne, poklesu cestujících se nám nepodařilo zabránit…

Petr Šimral

Zdražením jízdného lidé do aut nepřejdou. Cena provozu auta se bude měnit jen mírně a ten, který na provoz auta a parkování má ho bude používat i nadále, včetně stejného přístupu k VHD (hlavně proto, že v cíli své cesty nezaparkuje bezplatně a parkovné bude i tak vyšší než jízdenka VHD). Občas se hlavně do těch svozových autobusů k vlaku podívejte, potenciálního řidiče tam nevidíte až tak často. Něco jiného jsou lidé, kteří bydlí v blízkosti rychlé a kapacitní VHD. Nicméně zde jsou opět limitem kapacity příjezdových silnic do Prahy (například do března 2022 začínala na D1 kolona někde na… Číst vice »

Miroslav

Tak takove uvahy a pojednani se v Ceskych zemich vedou uz jak dlouho, 20 – 30 let? A to nejen o systemu VHD spadnuti je socialni – duchodovy system, zdravotnictvi, skolstvi v regionech take neni buhvi v jakem stavu. A reci se vedou a nic moc se nedeje. Urcite se tu vetsina shodne, ze je potreba nastinit dlouhodobou koncepci VHD ( at uz budou prioritou vlaky, busy, centralni rizeni z Prahy vseho nebo zachovani soucasneho stavu, vyse investic, ktere jsme ochotni do VHD a jeji modernizace vkladat….). A potom je potreba tu linii drzet. Ne jen na jedno volebni obdobi,… Číst vice »

Chronosphere

Tak k té první a zásadní otázce. Na takovouto gumovou otázku byste možná dostal odpověď ano. Ale kdybyste konkrétně rozepsal finanční stránku věci,a taky objasnil na úkor čeho by se to dalo dosáhnout,tak byste nestačil zdrhat. Ono je si taky ve vašich kruzích třeba objasnit,jestli ten západ je teda peklo nebo ráj. Protože oba tyto argumenty tu padají, když se bojuje za VHD,a zrovna se to hodí.Auta tam jsou mnohem rozšířenější a používanější než u nás… Jinak,jen pro vaši informaci, právě to VHD je sociální konstrukt,proti kterým vy tu tak horujete. Slibovat něco za peníze druhých (viz ta vaše úvodní… Číst vice »

Petr David

Další populismy:

zdravotnictví
kultura
záchranné složky
školy
ochrana přírody
ochrana proti povodním

Jiří Kocurek

Kultura: Knížáka? To i kdejaký sprejer maluje líp.
Školy? Super že se na základní škole učí globální změna klimatu. Bohužel na úkor fyziky.

Martin Verner

Z těch vašich „populistických dárečků“ jesou zdaleka nejdražší valorizace důchodů – a pokud ty nebudete dělat, budou dřív nebo později důchodci žebrat. (Mimořádné valorizace a příspvky k penzím sice vypadají jako populistická předvolební akce, ale v podstatě jen slabě kompenzují dávno známý fakt toho, že oficiální míra inflace daleko zaostává za skutečnou). A ti, kdo více vydělávají, už dnes přispívají vyšší mírou na chod státu – zdanění máme progresivní i formálně, v realitě tuplem. Jinak řečeno – obecné plácání líbivých keců tady předvádíte vy. Pan Borecký tam má aspoň nějaký konkrétní názor, jakkoli je o něm možné se věcně bavit… Číst vice »

Kamui

To je tady v komemtářích zase várka duševních průjmů bez kapky logiky a kritického myšlení.

Petr Šimral

Pojďme tu diskuzi trošku otočit. Neřešme, zda vlak nebo něco jiného a nehledejme důvody, proč vlak.
Řekněme, že máme v ruce 4 miliardy korun českých a řešme, jak je použít pro VHD ve středočeském kraji.
Vůbec to není málo peněz, jde ale o jejich smysluplné využití.

Viktor Nárožný

Proč vlak ? Jedním spojem lze přepravit obrovské množství cestujících, rychlost, bezpečnost, ekologie (zplodiny na přepravenou osobu…ale pouze tam, kde platí podmínka č.1- obrovské množství cestujících)

Petr Šimral

Ano, plně s Vámi souhlasím.

Petr David

Přiznám se, že nevím, co je to obrovské množství cestujících. Mám za to, že ten spoj v daném místě by měl mít přměřené množství cestujících, podle toho objednávat dle možností velikost vozidel a hustotu taktu.

Viktor Nárožný

Obrovské množství cestujících = takové množství, které neodveze:
a)klasický autobus u běžné silnice nižších tříd
b) kloubový autobus tam, kde silnice je dostatečně široká…

Petr David

Proboha, proč ty lidi nenaházíte rovnou na náklaďák se sklápěčkou? Kola a kočárky do příkopa, střecha potřeba není, ať si lidi, pochopitelně za své pořídí pláštěnku!
Koukám, že se panu Šimralovi povedlo otočit diskuzi, nepochybně správným směrem.

Petr Šimral

A proč bychom je tam měli házet? Autobus má střechu, normální sedačky, prostor na kočárky a klidně i kola. Žijeme v nějaké úrovni civilizace, tak se tady neshazujte.

Petr David

To byla nadsázka víte? Psal jsem to přesně pro to, aby byl patrný rozdíl mezi dopravními prostředky.

Petr Šimral

Ano, asi tak bych to dělil.

Bohumil Pokorný

Proč vlak? Protože je jasně prokázáno, že kolejová doprava má podstatně nižší spotřebu energie než doprava silniční, má také podstatně nižší negativné účinky na své okolí a již dnes dokážeme na kolejích provozovat zcela bezemisní dopravu. Navíc má kolejová doprava veškeré předpoklady pro plnou automatizaci provozu. Samozřejmě, že to neplatí v případě, kdy po kolejích převážíme v jedné soupravě pouhé jednotlivce. Buď dokážeme najít řešení, jak ty vlaky nebo jiná kolejová vozidla smyslupně naplnit nebo nikoliv. Bohužel tímto tématem se nikdo z odpovědných vůbec nezabývá.

Petr Šimral

Já si myslím, Bohumile, že tím tématem se zabývají a jde to i vidět. Jsou to taktové jízdní řády s hlídanými přestupy, společné terminály Vlak + bus, sledování polohy nejenom vlaků, ale už i busů, funkční dispečinky.
Dá se říci, že je to stále málo, nefunguje to na 100% a podobně. Ano, to je pravda. Nicméně situace se zlepšuje, někde mílovými kroky, někde plíživě.
Každopádně dnešní situaci proti té třeba před dvaceti lety, kdy ještě i vlaky na lokálkách bývaly plné hodnotím jako zcela zásadně lepší.

Bohumil Pokorný

Tak zrovna tohle pro Sč kraj moc neplatí. V Jm kraji je to podstatně lepší, a to začínali mnohem později.

Viktor Nárožný

Aby se u vlaků dalo mluvit o nějaké ekologii , poté ten vlak musí být přiměřeně obsazen. Kroutím hlavou, když čtu výroky některých zelených mozků, kteří tvrdí, že regionova, která veze 10 penzistů je ekologičtější , než malý bus vezoucí taktéž 10 penzistů. Ano , má-li jet vlak s dvě stě lidmi, poté to srovnání vlaku a několika autobusů už je o něčem jiném…

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Zcela přesně!
Ale „lokálek“, kde jede 200 lidí v jednom vlaku tu opravdu moc nemáme.

Viktor Nárožný

Popravdě řečeno, osobní doprava není ke zrušení pouze na některých lokálkách, ale i na některých neregionálních tratích. Když se podívám na osobáky kolem Mladé Boleslavi, je to mizérie úplně všude…

Petr Šimral

Ano, počty cestujících z dokumentu Dopravní plán Středočeského kraje 2021 – 2025 ze sčítacích kampaní roku 2019 jsou bphužel velmi alarmující…

Bohumil Pokorný

Také pořádně nečtete, co jsem napsal. To co píšete Vy jsem rozhodně nenapsal, ani s tím nesouhlasím.
To je bohužel téměř vždy závěr těchto debat. Neprobírají se ta témata věcně bod po bodu a většina těch, co rozhodují, to chce mít rychle za sebou, nebaví je to a nepřemýšlejí o tom.

Bohumil Pokorný

Tak pan Borecký by se měl v první řadě zamyslet nad tím, proč šel do politiky a proč přijal odpovědné místo v oblasti, o níž musel vědět, že je složitá, energeticky a finančně náročná a že jde o jednu ze základních služeb, která je zajišťována z veřejných prostředků. Zda do politiky šel s cílem sloužit lidem ve svém kraji nebo s nějakým jiným cílem. Ať mi nikdo netvrdí, že o nedostatku financí pro financování VHD před přijetím této funkce nevěděl a že ho to překvapilo. A také by si měl uvědomit, zda chce pojímat VHD jako socku nebo jako atraktivní… Číst vice »

Jenki

Proč vlak: – přepravní kapacita (a z toho vyplývající nízké náklady na jednotku přepravního výkonu), ale musí k tomu být přepravní poptávka – nezávislá dopravní cesta (tam kde je silnice kapacitně na hraně), teda pokud do toho SŽ nehodí vidle – v případě dopravy do velkých měst dojezd až do centra bez poskakování v koloně a hledání Parkplatzu – relativně snadné dobudování systému P+R na „venkovských“ nádražích, stejně jako návaznosti na „rozvozové“ busy. – ekologie… no to je trošku sporné (810 není Euro 6 ani omylem, o výstřelcích typu 140, 753, 460, 854 nemluvě) – dobrá „sosatelnost“ dotací z EU… Číst vice »

Petr Šimral

Z příspěvků Bohumila Pokorného a Jenkiho pod tímto článkem vypíchnu jednu věc. P+R. Bydlím na lince S9 a všímám si zaplněnosti míst k zaparkování. Říčany – parkuje se všude, kde se dá, na divoko. Zajímavé je, že do Uhřiněvsi už nikdo nejede, míst k parkování v okolí nádraží je dostatek. Ale znamená to si dát ještě jednu kolonu přes Uhřiněves. Strančice – P+R na divoko, vždy plné, odhadem cca 100 míst. Mnichovice – zde nové P + R, 37 míst, zpravidla dopoledne využito. Mirošovice – zde nové P + R, 78 míst, těsně u dálnice a silnice I / 3… Číst vice »

mates

Senohraby, plocha u nádraží, zpravidla plná, nějakých 50?, (možná víc) míst. O P+R v Mirošovicích asi málokdo ví.

Bohumil Pokorný

Ono to není jen o tom, že máte možnost zaparkovat na P+R. Ono je to především o tom, jaká opatření budete činit, aby ti, co opravdu nemusí, do centra autem nejezdili. Proč se stále nechceme přiučit u těch, co to umí a dávno to dělají? Proč pan Borecký místo lamentování na nedostatek financí raději s Prahou tyto věci neřeší? On se v tom nevyzná nebo mu jeho politická příslušnost nedovoluje činit kvalitní službu svým voličům proto, že Prahu vede jiný politický subjekt? A s tou Uhřiněvsí, Petře, ruku na srdce, to snad nemyslíte vážně.Zkuste si tam zaparkovat někde u nádraží… Číst vice »

Petr Šimral

Asi známe každý jinou Uhřiněves. Já tam problém se zaparkováním necítím. Nicméně nemá smysl hlavně od Říčan do Uhři na vlak jezdit.

Bohumil Pokorný

Ale známe stejnou.Samozřejmě, po chvíli ježdění kolem dokola nějaké místo v některé ulici najdu.Místním se to už nelíbí a s tou revitalizací přednádražního prostoru to skončí.

Petr Šimral

Ještě k P+R. V tom již několikrát zmíněném i odkazovaném dokumentu je podrobně rozebrána i problematika P+R včetně popisu spolupráce s Prahou. Nezdá se mi, že se v této věci dělá málo.

Bohumil Pokorný

Ano,jenže se to „řeší“ už více jak 20 let, v tom dokumentu se objevuje Amerika a vše trvá neuvěřitelně dlouho,rozhodně snížení zatížení Prahy a obcí na příjezdových trasách od IAD není prioritou vedení kraje.Naopak současné vedení Prahy se v oblasti dopravy snaží,jak jen to jde.

Happy

Tlak na přepravu lze snížit tak, že znevýhodním přepravu všech komodit. Komodity se vyrábějí povětšinou ve větších městech do kterých dojíždí to obrovské množství lidí za prací, které toliko trápí pana Boreckého. Viz zmíněná Boleslav. Takže když řádně osolíme mýto a poplatky za použití DC o stovky až tisíce procent, pak bude mít konkurenční výhodu regionální výrobce. Už se nebude vyrábět jen v MB, ale bude se vyrábět v Benešově, Berouně, Rakovníku v Sázavě a vůbec všude, aby odpadl problém s dojížděním, protože vše se potom bude vyrábět v místě. Stejně tak nakupování. Každá vesnice bude mít svoje obchodní centrum.… Číst vice »

Petr Šimral

Když se postavíte před brány Škodovky a budete se ptát řidičů kamiónů, odkud přijeli, tak zjistíte, že málokdo jel dále jak 50 km.

Martin Verner

To je samozřejmě fajn, ale je to dáno především požadavky zákazníka (ne že by Škodovka požadovala místní dodavatele, ona požaduje just in time, a tam s přepravní vzdáleností dramaticky rostou rizika).
Řekl bych, ať zkusíte něco podobného u kteréhokoli supermarketu, ale asi by to mělo být spíš distribuční středisko.

Bohumil Pokorný

Mám velmi často možnost sledovat provoz na silnici I/38 před Nymburkem. Zhruba každou minutu dva kamiony. Kamiony jedoucí z MB směrem na Nbk přecházejí na obchvat Nbk a pokračují přes Kolín dál. Žádné kamiony v prostoru mezi Nbk, Poděbrady a Kolínem svou jízdu nekončí (jedou tedy z MB podstatně dál než oněch 50 km). Kdyby jsme uvažovali, že ze škodovky jede jen každý druhý, tak je to zhruba 60 kamionů za hodinu. A málokdo si uvědomuje, že vlastně kvůli této kamionové dopravě je silnice I/38 již z podstatné části zcela modernizována propojováním jednotlivých obchvatů, zatímco železnice vedoucí v tomto směru… Číst vice »

Viktor Nárožný

Těch kamionů, majícími souvislost se Škodovkou zde jede méně…než každý druhý… Zapomínáte trochu , že tato silnice tvoří jednu z páteřních tras sever- jih. Takže se zde valí všechno od Děčína po Liberec na jih.. Jinak i v Nymburce máte dodavatele Škody… konkrétně Magnu a tu lakovnu, proti které se tam v minulosti lidé bouřili… Ano, existuje dost silný kamionový proud Boleslav-Solnice mezi dvěma závody , respektive dost dílů pro Kvasiny je vyráběno v Mladé Boleslavi… tento proud by mohl vydat na řádově 1-2 vlaky denně… samozřejmě za podmínky kvalitního železničního spojení… ale nevím, kolik z tohoto proudu jezdí přes… Číst vice »

Bohumil Pokorný

Že to je jedna z páteřních tras ze severu na jih (spíše jihovýchod), to samozřejmě vím. Ale třeba nevím, proč ji nevyužívají i kamiony, které jezdí po D 10 a pak se cpou přes Prahu-Spořilov na D 1, aby pokračovaly na jihovýchod. A ta I/38 je příklad takového celkem potichu vybudovaného tranzitního evropského spojení Prostě silnice být vybudována postupně být může,železnice nemůže, protože to v sobě máme zakomplexované.

Viktor Nárožný

Nechápu, co chcete říci. Mezi Nymburkem a Boleslaví máte nevyhovující silnici…která bude lepší, až se postaví obchvat kolem Luštěnic a nevyhovující trať..která bude také jednou lepší… až bude Všejanská spojka..

Bohumil Pokorný

Ano, silnice bude lepší. O té je rozhodnuto a je jenom otázkou času a financí, kdy k tomu dojde. U trati to rozhodování trvalo více jak 20 let a navíc Všejanská spojka neřeší dálkové spojení od Turnova do Nymburka, ale spojení od Prahy do MB. Úsek Nbk hl.n – Čachovice zůstane i nadále jednokolejný. A nebýt Laurina s Klementem, nikdo z těch, co rozhodují, by tu trať neřešil, kdežto tu silnici ano.

Viktor Nárožný

V souvislosti s Všejanskou spojkou má dojít k elektrifikaci trati do Nymburka a zvýšení rychlosti na 120 Km/h . Je to málo ? Zase tak ohromné přepravní proudy mezi Boleslaví a Nymburkem nejsou a nezapomínejte, že spolu s Všajanskou spojkou zmizí z úseku Čachovice-Nymburk i většina nákladních vlaků. Takže kapacity více než dost. A ohledně silnice. Tu silnici potřebuje každý, železnici nikoliv… nebo Vám pojede sanitka či hasiči po kolejích ? Nebo chcete stavět do každého obchodu koleje ?

Bohumil Pokorný

Tak logistika škodovky je zatím nastavená tak,že vlaky jezdí do ranžíru v Nbk.Takže pokud nedojde ke změně,tak z úseku Čachovice Nymburk nezmizí.A pokud pojedou přes Milovice,tak se z tratí přes Lysou stane nové hrdl.A do Kvasin to dál pojede v kamionech.S těmi sanitkami a zdražením rohlíků už prosím neoperujte,už je to okoukané.

V.N.

Vedle škodovky bude stát nová stanice , hodně a hodně kapacitní. Využívání nymburského ranžíru jako skladu vagónů s auty a prázdných vagónů skončí…

Bohumil Pokorný

Škodovka zatím svou logistiku tají.Hotová auta se nepřepravují pouze na západ,ale i na východ.Plechy chodí hlavně z východu a vozí se tam toho mnohem víc,zatím jen v kamionech.

Daniel Jablonecký

Toliko = jenom, pouze. Řekl bych, dojíždění za prací netrápí jenom pana Boreckého.

Viktor Nárožný

Osolením mýta a poplatků za použití DC ekonomiku akorát totálně přidusíte. Ceny všech komodit vystřelí ohromně vzhůru. To chcete ? Aby se vyrábělo a pěstovalo v ČR můžete docílit pouze jenom tak , že přesvědčíte dav. Aby místo dražšího méně kvalitního zboží nakupoval dražší, kvalitnější… Jeden příklad.. byl jsem v sobotu na jedné akci- městských slavnostech. Vedle sebe dva stánky s pivem. V jednom se točil z mého pohledu hnusný Kozel za 45 Kč. Ve druhém stánku špičkové pivo z místního minipivovaru, avšak za 55 Kč. Kde myslíte, že byla větší fronta ?

Petr David

„Ceny všech komodit vystřelí ohromně vzhůru.“

Osolili Švýcaři a co kde vyletělo? Platit za komerční dopravu považuju za zcela logický krok. Chceme se dívat na cesty přetížené kamiony? Plaťme!
Vezmu si Váš příklad s Kozlem. Tedy ať cena vyletí nad 55 toho místního piva!

Viktor Nárožný

Švýcaři zdražili mýto o stovky až tisíce procent ? Navíc dopravce ve Švýcarsku má k dispozici trochu jinou infrastrukturu, než má dopravce v Čechách. Ok.. když vyletí ceny Kozla nad 55 kč, co se stane ? Kozel bude stát 65 Kč… což znamená, že místní pivo bude stát více než 65 Kč. V souvislosti s tímto zdražením klesne poptávka po pivu, což bude znamenat, že některý pivovar skončí , někteří pracovníci se ocitnou na pracáku . To, co píšete je nesmysl. Navíc se nad tím zamyslete trochu jinak . To pivo se nevaří z hlíny, které je všude dostatek .… Číst vice »

Bohumil Pokorný

Nikde není psáno, že se ingredience dají dovézt jenom pomocí kamionů. Nikde není psáno, že se uvařené pivo musí vozit do centrálních skladů u dálnic jenom pomocí kamionů. A to, že někdo kvůli nekonkurenceschopné výrobě zkrachuje, je normální jev. ba železnici přišlo o práci tisíce lidí a stalo se něco? Když přijdou o práci tisíce řidičů kamionů stane se něco? Práce je všude pořád dost.

Petr David

Nezdražili o tisíce procent, zdražili tolik, aby vydělali na podporu VHD.

„Ok.. když vyletí ceny Kozla nad 55 kč, co se stane ? Kozel bude stát 65 Kč… což znamená, že místní pivo bude stát více než 65 Kč.“
A jak to víte? Za stejné výrobní náklady si místní pivovar podřeže větev, když mu byla nabídnuta příležitost? Proč by to dělal? Počítáte s tím, že majitel pivovaru neumí počítat?

Jinak. Jestli se zvýší koncová cena tak, že se ztenčí nabídka, ale dojde k omezení komerční dopravy, tak za mne jen dobře!

Viktor Nárožný

OK , zlikvidujme tuto zemi. Heslo dne. Cíl… žádná doprava… A trochu lžete. Mýto z kamionů se používá hlavně pro železniční infrastrukturní projekty, než pro podporu VHD.

Bohumil Pokorný

A silniční infrastrukturní projekty jsou zadarmo?

Petr David

Železnice je nedělitelný organismus, zrychlením a modernizací infra dochází k výrazné konkurenceschopnosti železnice, pochopitelně VHD.

Chleba Nakup

Tipnu si, že delší fronta byla trknutí kozlem.

Bohumil Pokorný

A tím, jak v poslední době stoupají nároky na železniční dopravce na rozdíl od dopravců silničních, což se samozřejmě projevuje v nákladech železničních dopravců, ekonomiku nepřidusíme? Spíše tím dusíme obyvatele kolem silnic. To si třeba dobře uvědomují v Rakousku, kde ta kamionová doprava je výrazně omezená a přitom ekonomiku nepřidusili, jsou na to pořád podstatně lépe než my.

Viktor Nárožný

Co si budeme povídat, kdo potřebuje železniční nákladní dopravu ? Jsou to velké fabriky a dále komodity jako zemědělské produkty, chemie , stavební hmoty, ocel, kontejnery jedoucí mezi terminálem a přístavem . Tím končíme. Když si půjdu do obchodu koupit prakticky cokoliv , nic z toho se ani v části DC nevezlo po kolejích… Nevím o tom, že by někdo v Rakousku významně omezoval kamionovou dopravu… Jestli je něco v Rakousku lepšího, tak je to , že Rakousko má mnohem lepší dálniční /silniční síť. Takže ty kamiony v daleko menší míře jezdí přes obce.

Bohumil Pokorný

Tak pokud jsme nastavili takový socialismus, v jakém pracují silniční nákladní dopravci, tak železnici nepotřebuje samozřejmě nikdo. Jen si vzpomeňte, jak se město Brno lísalo Amazonu, jen aby ta megahala byla tam, nabízelo i vybudování příjezdové komunikace. To v případě vlečky nikdo neudělá. Naopak, prvním krokem k výstavbě průmyslové zóny na místě nějakého původního objektu bylo vždy snesení vlečky. Dokonce ani Agrofert už nepotřebuje pro chemii železnici, protože nově koncipoval svojí logistiku přepravy hnojiv, čímž potřebu železnice radikálně omezil. V Rakousku se hodně kamionů přepravuje systémem ROLA a taky tam můžete vidět spoustu vleček, na nichž panuje čilý železniční provoz.… Číst vice »

Viktor Nárožný

V oblasti silničních doprav nepanuje žádný socialismus… ba naopak. Tak tvrdá konkurenční řežba je v málokterém odvětví. Jinak já cca 20 let pracuji v logistice a jednám jak se silničními dopravci/speditéry, tak i se železničními speditéry. Tu flexibilitu , co mi nabídne silniční dopravce, mi nikdy železniční dopravce nenabídne. Se silničním dopravcem není problém dohodnout režim , že zboží dojede do nějakého skladu na druhém konci Evropy za tři dny mezi 12:00 a 14:00. Se železničním dopravcem se nedomluvíte. Prostě tam zboží přijede, až tam přijede. Když si vezmete různé železniční státní dopravce…tak tam je ten socialismus. Čekáte vlak, který… Číst vice »

Bohumil Pokorný

To není socialismus,to je dlouhodobà neschopnost politiků a úředníků EU vytvořit podminky k tomu,aby se na železnici dalo normálně podnikat.

Milan

Především by tek velký spotřebitel energie jakým ČD jsou měl mít vlastní elektrárnu a nespoléhat na předražené dodávky obchodníků z energetické burzy.

Petr Šimral

A k čemu by mu to bylo, když si nemůže pálit vlastní energii v lokomotivách?

Petr David

Za prvé elektrárna by musela když tak patřit SŽ a hlaně je to technický nesmysl.

Luboš Beneš

Když to tak funguje ve Švýcarsku, kde dráhy ty elektrárny vlastní, tak proč by to nešlo u nás.

Martin Verner

Ve Švýcarsku je to dáno především tím, že dráhy spotřebovávají „jiný proud“.

Gwann

Protože nesmyslná frekvence 16,7Hz. To se z klasických 50Hz vytahuje špatně.

Martin Verner

Tak ona ve své době měla celkem smysl. A technicky ji dokážete vytáhnout ze stejného soustrojí… ale proč?

Martin z topírny

Samozřejmě by mohla SŽ mít vlastní elektrárny… ale ona nezvládá udržet koleje při životě, natož elektrárnu…

Martin z topírny

Ve Švýcarsku, Rakousku energetická samostatnost dána vývojem odlišným kmitočtem proti veřejné síti.

A dnes z toho těží ve formě „zelené“ energie – mají stovky vlastních vodních elektráren. To v ČR nejde i kdyby někdo skutečně chtěl.

Petr Šimral

Kdyby se nad tím přemýšlelo při tvorbě konceptu trakce, mohlo by to být zajímavé. Nicméně nezapomínejme, že se to chytlo pouze v zemích s trakční soustavou o frekvenci 16,7 Hz a to jen proto, že to jinak nešlo…
Nevím o zemi, která má napájecí soustavu stejnosměrnou nebo 50 Hz a má tam železnice vlastní soustavu elektráren.

Petr Šimral

Doprava v ČR spotřebuje méně jak 2 TWh elektrické energie včetně MHD a lanovek. To je průměrně pouhopouhých 228 MW. I jedna jaderka je veliká a musely by být nejméně dvě…

Petr Šimral

Mimo jiné: spotřeba elektrické energie pro dopravu je v ČR pouhopouhých 2,7 procenta celkové spotřeby…

Bohumil Pokorný

To je současný stav. Nezamínejme, že přechodem na akumulátory nebo vodík se spotřeba elektřiny pro dopravu skokově zvýší.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Kompletní přechod osobních aut na elektromobilitu představuje 13 TWh (přibližně) (počítáno 20 kWh/100 km a 6,5 mil aut, nájezd 10000 km/rok). To je z 85 TWh (2021) zvýšení na 98 TWh (odhad 2045). Přibližně 13 %. Nic, co by nešlo přežít.

Bohumil Pokorný

Tak ony zde nejezdí jen auta českých majitelů, takže přidejte elektřinu, kterou zde spotřebují zahraniční vlastníci aut. A kde máte kamiony? Pokud by se měly splnit představy kamionistů o pohonu vodíkem, tak tam bude ta spotřeba pěkně narůstat. No a pak tady máme třeba stavební stroje. První ekektrické strojní podbíječky nebo pásové bagry už existují. A také traktory a zemědělké stroje.
Ale já jsem netvrdil, že by to nešlo přežít.

Martin Verner

Svého času Rusko a Čína. Ale už dávno ne, snad mimo úplně odlehlé oblasti.

Happy

Energie mají dost a za málo peněz, když si mohou dovolit nechat stát jednotku v nějaké vesnici s řvoucí klimatizací přes noc. Nebo blafající diesly pul dne před vykonem.

Petr Šimral

To brzy skončí. 2021 = 2,3 Kč. 2022 = 3,8 Kč. 2023 = 10 Kč ???

Gwann

A až do příjemné vytopene/vymrzle jednotky vlezete, tak si vzpomeňte. Proč predtapet jednotky, ušetříme, kastani to zahreji živočišným teplem

Gwann

A prosím, obnovime koncept starých dobrých KFNB? A přidruzime k draham i uhelné doly? A co ropné vrty a rafinerie, ty taky?

Senõar

Tohle je tak neuvěřitelný blábol že se nestačím divit je to teda z velké části Sůrovina ale i tak prý luxus že používáme 4 napájecí systémy??? Co to je za kec? Používáme dva onen třetí jmenovaný je pouze historická trať u které její specifický systém 1,5 kV nijak nevadí, a onen čtvrtý systém je trať ze Šatova do Znojma ze kterého žádná elektrifikace nevede a tento systém je zde jen proto aby jednotky z Rakouska mohli přijet až do Znojma!!!!! Tento zcela účelově lživý článek by měl být zařazen mezi weby typu Aeronet

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Zopakovat, co je tu asi už 10krát? Ale no tak, máte na na víc! Snažte se, dostaňte tu nenávist ze sebe! Zatlačit!

Chronosphere

Tak zjevně jste si z toho zapamatoval to nejjednodušší a nejmarginálnejší,ti.ty napájecí systémy. Něco k tomu podstatnému,tj.kde vzít peníze a nekrást asi nemáte,co?

Gwann

Blabolite.

Až na Boreckeho nesmysl o trakční napájení, to vcelku sedí.

A take nevím, jaké mají smlouvy dráhy s kraji a státem, zda tam není nějaká záruka udržitelnosti ziskovosti.

MartinS.

Takže jste si sám spočítal to, co jste před tím vyvrátil, tedy, že na území ČR se používají 4 napájecí systémy. Gratuluji. Tuším, že se tomu říká argumentační klam.

Jiří Kocurek

Ale řekl to Borecký, tak to musí, musí, MUSÍ!!! být lež.

Vzpomněl jsem si na jistou karikaturu… ale ta je politicky nekorektní, takže takhle: https://imgflip.com/memegenerator/184873688/Angry-Tom

Petr Šimral

No, já chápu, že jste již neměl sílu přečíst těch 900 příspěvků. nicméně kvůli jednomu „úletu“ posílat článek na Aeronet je docela silné kafe.
Ale pokud se zbytkem souhlasíte, tak je to vlastně jen dobře 🙂

Samo

Dobrý text. Konkrétne ku verejnej doprave by som dodal že ak má byť naozaj atraktívnou alternatívou, treba ultranízke ceny cestovného prestať používať ako nástroj sociálnej politiky. Ako autor naznačuje, toto bude viesť k degradácii systému (a ak zdegraduje dostatočne, paradoxne k ďalšiemu poklesu tržieb lebo tí čo nemusia ho nebudú ďalej používať). Chápem že existujú nízkopríjmové skupiny ktoré potrebujú lacnú dopravu kvôli mobilite a vyššie cestovné by neutiahli – to ale treba riešiť adresne, buď zľavami na dopravu pre osoby v určitej príjmovej kategórii, alebo presunutím časti peňazí do navýšenia dávok pre tieto skupiny. Tí čo si to dovoliť môžeme… Číst vice »

Petr David

Jo, dělte lidi na kategorie podle příjmů a nebude už dělat nikdo. Sociální inženýrství jak z čítanky.

Petr Šimral

Ale vždyť to dělení podle příjmů tu stejně máme.

Petr David

Já reagoval na: „alebo presunutím časti peňazí do navýšenia dávok pre tieto skupiny.“
Za mne špatně, dávejme jim rovnou drogy a nepusťme je pracovat. Jsem sice trochu levicového zaměření, ale toto je i na mne dost.

Jiří Kocurek

Je vám jasné, že dvojí ceny téhož pro obyvatele různé kategorie zákonitě povedou k černému trhu, žejo?

Petr Šimral

Zkuste popsat, jak by se k tomu mohl „černý trh“ dostat? Nějak mě nic nenapadá.

Gwann

Nepůjde o černý trh, to u dopravy fakt bude slozite. Takže nesmyslné užití obecnějšího pravidla na nevhodný příklad.

Jen je pravda, že si neumím ale představit v podmínkách našeho kolabujiciho státu administrovat různé výše jízdného podle příjmu…a řešit úhrady že státního za levnější lístky…

Samo

Už dnes existujú v doprave sociálne zľavy pre rôzne skupiny obyvateľstva. Toto by bola len nová kategória.

vtvt

Tak variantou by bylo omezit nejztrátovější vlaky. Např. z Budějovic přes Jihlavu do Brna s přímou dotací cca 220 Kč/vlkm.
https://zdopravy.cz/wp-content/uploads/2019/12/cdmd1.jpg

Pro srovnání – InterPantery Olomouc-Břeclav-Brno jezdí s přímou dotací cca 90 Kč/vlkm. Vlaky se 2 až 3 vagony Ústí – Kolín jezdí s přímou dotací cca 88 Kč/vlkm.

Samo

Rušenie „stratových“ spojov skoro vždy vedie k úpadku. Tento model sa aplikoval na Slovensku a ničomu nepomohol.

Treba si uvedomiť že časti ľudí ktorá používa „najstratovejší“ vlak A, zároveň používa menej „stratový“ vlak B. Ak vlak A zrušíš, vypadnú ti cestujúci aj z vlaku B, tomu sa prehĺbi strata a tri roky zas zistíš že ekonomika celého systému je na kolenách a potrebuješ škrtať.

Všeobecne lepšie výsledky dosahujú systémy s vysokým štandardom dopravnej obsluhy (či už prevádzková doba, intervaly, pokrytie obcí/trás) než tie kde existuje len základná kostra dopravy.

vtvt

Autobus 3,5 hodiny.

Vlak 4 hodiny (průměrná rychlost cca 55 km/h).

Ono jde o řídce obydlené regiony, takže se vyplatí zastavovat v regionálních minicentrech, tak aby dálkové spoje jezdily víc naplněné. A od Jihlavy najet na dálnici = dle Plánu dopravní obsluhy MinDopravy je na lince Budějovice-Brno málo krátce/každodenně dojíždějících

A od Třebíče nechat regionální linku s častým zastavováním.

Jarda

budeli vlak pohodlnější a buduli tam mít víc prostoru, tak radeji pojedu o jen půl hodinku dýl, než bejt namačkanej v mrňavým autobuse jako sardinka, je to značně nepohodlné. Alespon že konečne je v některých busech klima, ale o prostoru pro nohy atd si mužem nechat jenom zdát.

Jiří Kocurek

Ten autobus ale státní kasu nic nestojí. Takže pro vaše pohodlí vydá erár 220/n Kč na osobokilometr, kde n je počet cestujících.

Petr David

nic nestojí?

Polert

Takže navrhujete rovnou zrušit i rychlíky od Budějovic po Brno? A kde podle vás má zůstat vlak? Jen koridory a primesto? Inspirujte se v Turecku? Mně tedy opravdu nevadí, že stát dotuje meziregionalni spojení jihem republiky. Pokud vám ano, asi jste volil špatně.

vtvt

Když peníze chybí, tak se musí škrtat.
Já navrhl škrt s největším efektem =
méně využívané vlaky,
vysoké náklady vlaku (dvojí přeprah),
dostupná alternativa autobusem

Petr David

Mně když chybí peníze, tak místo toho, abych se něčeho zbavoval, tak se snažím peníze získat. Škrtat totiž umí opravdu každý.

Chronosphere

Navrhujete tedy zvedat daně,nebo co? Jak si myslíte, že stát peníze asi získává?

Petr David

Ne, jsem pro vyzkoušený způsob, zdražit mýtné a část využít pro veřejnou dopravu.

Happy

Budeme mít na Vysočině nižší daně? A kdo nutí ČD aby se tam jezdilo s 5 vagonama? Se proberte. Za problémy Stč kraje a Prahy naVysočině nemůžeme…

Vtvt

V množství vagonů není problém. Neboť krom Bbdgmee236 jezdí:
Bd264
AB349
B249
všechno to jsou starší vagony s +- odepsanou cenou.

Problémem jsou vysoké náklady na dvojí přeprah, pomalost, nízké využití. po většině linky z Budějic.

Petr Šimral

Ano, přesně tak. V úseku ČB – Veselí jsou nadbytečné již dnes. V úseku Veselí – Jihlava jedou jen o deset minut rychleji než osobní vlaky, pokud by jely osobní vlaky i v úseku Jindřichův Hradec – Kostelec.
Jediný významnější časový efekt mají v úseku Brno – Jihlava (cca 30 minut proti Os). Takže není důvod roztahovat „koženky“ za drahé peníze dále než z Brna do Jihlavy a samostatně samozřejmě z ČB do Plzně.

Bohumil Pokorný

No tak pokud chceme socku, není problém zrušit spoustu přímých vlaků a z nich přestupovat. Mě by to ani nepřišlo, neboť jsem v 70. letech bežně cestoval ze Žiliny do Prahy na stojáka a zažíval přestup z plného 4vozového vlaku ve Zdicích (přestupovali tam všichni cestující z toho vlaku) do již přeplněného 10vozového vlaku do Prahy.

Vtvt

220 Kč/vlakový kilometr.

Můžete mi říct, který rychlík je takto štědře dotován, krom R10?

vtvt

Diskuze je o penězích ze státního rozpočtu.

United Buses jezdí ČB-Brno bez dotací, pokud vím.
https://www.unitedbuses.cz/cbbmo/

Konkurenční ČD na podobné lince bere dotaci 220 Kč/vlkm, takže si k ceně jízdenky vlakem připočtěte tuto dotaci = rozhodnete se pro vlak, když vlak bude výrazně dražší?

Petr David

Pokud je ve veřejném zájmu (podle mne ano) dostat značnou část z aut do hromadné dopravy, tak proti autu je potřeba dát odpovídající možnost. Bus-vlak je rozdíl.

Gwann

A kolik je to spojů jste si i našel? A jaký je problém se do busu vůbec dostat?

Petr Šimral

To je naprosto v pořádku. A protože tento požadavek bude zcela jistě menšinový, asi budete muset jezdit taxíkem. Tam si nohy natáhnout můžete…

Tomáš Záruba

Pokud to nebude tentýž jako ten můj před týdnem v Ostrově. 😊

Petr Šimral

Sleduj i kvalitu. Ta nejhorší hrůza bývá zároveň i nejdražší…

Tomáš Záruba

Narážím spíš na to, že mnohdy reálně není vůbec volba a jsou celé oblasti, kde prostě žádný taxík není.

Jiří Kocurek

Treba si uvedomiť že časti ľudí ktorá používa „najstratovejší“ vlak A, zároveň používa menej „stratový“ vlak B
Jste si jistý, že _všichni_ ti z Budějovic do Brna v Brně přestupují na jiný vlak?

Daniel Jablonecký

Tak tolik teorie. A teď do praxe, chlapče/děvče. Běž nám ukázat, jak se to v praxi má dělat, když je výchozí situace taková, jaká je.

Petr Šimral

Jenže my v principu ztrátové spoje nerušíme, ale nahrazujeme levnějším způsobem dopravy, například je snaha vlaky za 130 nahradit autobusy za 30.

Rostislav K.

Ale nevadí ti, že ta cena je úplně mimo realitu?
Že 1x 810 = v reálu maximálně 2x BUS? Že se kraje zavázaly mnohde platit víc, to je druhá věc.
Nicméně komfort jízdy v dnešních 810 (s polospouštecími okny a vysokými sedadly), které na většině výkonů řady 810 jezdí, je oproti BUSu možná víc jak dvojnásobný. A ještě v ní není člověku blbě 😉

PvvS

A teď tu o karkulce. Navíc většinou není nahrazovaná plná 810, ale 810s jednotkama cestujících.

Rostislav K.

Aniž bych tušil, že p. Borecký něco takového sepíše, sepsal jsem k lokálkám před týdnem také „pár“ slov – viz https://kolmix.cz/_komentare/kom_05.php
V lecčem má pravdu a to chybné nastavení systému je známý a dlouhodobý problém.
Nicméně seškrtáním provozu na pár lokálkách, o kterých kraj skoro neví (ale pro těch pár místních, kteří je využívají jsou mnohdy nenahraditelné) se problém FAKT nevyřeší….

Pedrino

Skvělý text, díky za něj.

Daniel Jablonecký

Proč zase zdůrazňujete lokálky? Ten Boreckého text je především o něčem jiném.

Petr Šimral

Ahoj Rosťo. Když se podíváš sem: https://www.kr-stredocesky.cz/documents/14450/5033701/Dopravn%C3%AD%20pl%C3%A1n+St%C5%99edo%C4%8Desk%C3%A9ho+kraje+2021-2025/d9aebdcb-67da-4168-bcc1-8f49949c0756

Tak zjistíš, že problémem není „pár nejposlednějších lokálek“, ale že problémem je prakticky vše, co nejede z Prahy pod dráty.
A to není „pár nepodstatných kapiček“ v očích šotoušů.

Jo, klidně to vezmi od předposlední stránky, to využívání vlaků v době konjuktury je hned tam…

Ať se vám to líbí nebo nelíbí, VHD se organizuje za peníze a to za peníze z municipalit, nikoliv za peníze cestujících.

Petr Šimral

Jsem to odklepl moc brzy, ještě dovětek.
My v ČR máme docela velkolepá pravidla pro zajištění VHD na území státu. A je zajímavé, že začasto je upozorňováno na prázdné busy, přestože to je právě řešení povinné a nechceme si uvědomit, že prázdné vlaky stojí nejméně trojnásobek prázdného busu a to ten bus je pravidelně obnovován nikoliv PRASizací jako „osmsetdesítka“, ale nákupem nového…

Petr Šimral

Naprosto nechápu, že se tady vede se „šotoklubem“ taková diskuze, když železniční VHD na „nenosných“ tratích má pouze nevýhody proti autobusu (elektrobusu, trolejbusu).
Vůbec nezpochybňuji úlohu páteřních S linek z Prahy (to, co je elektrizované a tak možná ještě Kladno (byť D6) a Všetaty. Ostatní tratě jsou zoufalou bídou a pan Borecký je ve vztahu k nim velice umírněný…

Petr Šimral

A můžete si vynechat, že na takových tratích potřebujeme kapacitu pro nákladní dopravu a proto jejich úlohu snižujeme. Ne, žádná z těch „zoufalostí“ není vhodná pro nějak zásadní nákladní dopravu…

Petr David

„když železniční VHD na „nenosných“ tratích má pouze nevýhody proti autobusu“ To je nějaká sranda? Ve většině našich regionů silnice díky zvlněnému terénu mění směr trasy (nahoru, dolů, do stran), teda ještě i díky provozu busy nejen že mění směr, ale neustále i rychlost. Rozjezd, brzda, přidání, ubírání, kruháč, cyklista, přechod…. Tedy plynulost jízdy proti vlaku (ne 810!) je naprosto, tady bych zdůraznil to naprosto jinde, a pohodlí v ….. V busech nejsou záchody, ale zato je tam málo místa. Věřím, že uznáte to, že v mém srovnání nejde o suběktivní pocit, ale že se v podstatě jedná o dané,… Číst vice »

Chronosphere

Ale uvědomte si už konečně,že neexistuje nějaký nárok na vláčky. Ano,je povinností státu zajistit veřejnou dopravu,ale na rozmařilosti momentálně nejsou peníze. Takže pokud si dopravu nejste schopen zajistit sám,tak budete muset za cizí peníze to brzdění, objíždění, mačkání a bezzáchodovost strpět. Variantou je zavírání nemocnic,škol,neúdržba silnic. Vám by to možná nevadilo,ale většině této společnosti ano. Vlaky nejsou pupek světa,a společnost může fungovat a prosperovat i bez těch ztrátových.

Petr David

A vy si uvědomte, že reaguji na konkrétní větu, dávám srovnání bus-vlak. To, co mi tady podsováte je záležitost zastupitelů a nemá se srovnáním dvou dopravních systémů přímou souvislost.

A aby bylo jasno, já nechci ubírat školám a nemocnicím, já jsem tady několikrát dal návrh na to, kde vzít peníze.

mocanita

To je Vaše podivná představa, kdyby to tak bylo, tak je celá Evropa již bez většiny železniční dopravy, protože autobus je vždy levnější a stavby silniční infrastruktury budou nekonečné a zdroje bezedné !!! Tohle máte asi našprtáno z amerického kontinentu a jejich bezbřehé silniční svobody a nezávislosti.

PvvS

A nesvědčí o tom právě ta jedinečnost 810 a klonů ? proč nikde jinde v evropě není po té kapacitě poptávka ?

Bjorn

A co to velké množství stále používaných Bmzot na lokálkách v Maďarsku ??

Bjorn

Oprava : Bzmot

Petr David

op: subjektivní

Rostislav K.

Prázdné vlaky jsou ŠPATNĚ a rozhodně je neobhajuju. Ale otázka zní – co jsme (ne)udělali pro to, aby prázné (ne)byly? Rád jako příklad uvádím situace z míst, která znám – tak dám jeden z místa mého prvního zaměstnání, kterým byla něktejší továrna Technoplast (dnes FATRA) v Chropyni. Pracoval jsem tam 7 let a shodou náhod právě v tomto období došlo k významné změně konceptu provozu – zavedl se takt. Ovšem takt, který úplně míjel požadavky lidí. Fabrika, co moje mamka pamatuje (pracovala tam od dokončení průmky až do předloňského odchodu do penze), jela a dodnes jede ve 12-ti hodinových směnách… Číst vice »

mocanita

Tesat do kamene !!!! Velmi výstižně napsáno. Škoda, že tento článek si nenašel své místo i tady na webu zdopravy.cz

PAN

Tak třeba k železnici v Čechystáně…viz. odkaz a takto by se mohlo pokračovat – školství, justice, zdravotnictví, úřednictvo, atd. Rozklad státu v přřmém přenosu. Bohužel.

https://plus.rozhlas.cz/ondrej-vaculik-vlakem-na-moravu-i-jinam-8808874

mlokXCM

Jo, to se říká od dob existence lidstva. Ale pokud je něco ve státě v rozkladu, jediný viník jsou jeho obyvatelé.

Petr Šimral

ANO, bohužel. U dopravních staveb je to hlavně „závislost na čerpání dotací podobná závislosti na heroinu“ a neschopnost pracovat průběžně, ale pouze na konci programových období…
2015, 2021 – 2023, atd.

Leinad

Podle mě dopravě vůbec chybí racionalizace a koncept. Nedávno tu byl článek o úmyslných nepřípojích na Mšence (způsobené hlavně Sprželí, Spržel by nejraději vykazovala prachy na údržbu když by tam nic nejezdilo) – kraj by mohl profrčet pár zastávek a přípoj by vyšel. Důkaz že kamiony platí málo jsou třeba přeplněné odpočívky, proč se za parkování neplatí? (A naopak nezlepší přístup policie ke zpoždění/aetr, stání celou noc 5 km před vykládkou) Důkaz že osobní auta neplatí jsou plná parkoviště ve městech, při cenách nodrých zón se neobjeví investor který by postavil soukromou garáž. K tomu VHD, úmyslných nepřípojů je hodně,… Číst vice »

Jiří Kocurek

„přeplněné odpočívky“

Protože na tu odpočívku ze zákona musí zajet. Kdyby jel dál, dostal by pokutu. Vážně je tohle tak složité pochopit? Chápe to i řdič kamionu, že takovou povinnost má.

Nebo si vážně myslíte, že ten kamion stojí na odpočívce jen proto, že si řidič řekl: Udělám si výlet?

ABC

No dyť jo, však on rád ten poplateček zaplatí když zastavit musí a jinde nemá kde, o to se už postaráme. Myslete politicky, Halík!

Leinad

Zvýší se cena autodopravy. A co jako?

Leinad

Vážně si myslím, že by při vyšších cenách za parkování bylo 1) více investorů.
2) Větší racionalizace (vážně musí proti sobě jezdit auta se stejným nákladem, vážně logistika a vytěžovací dispečinky fungují)

Jiří Kocurek

„se neobjeví investor který by postavil soukromou garáž.“

A když se objeví, tak je z něj okamžitě zlotřílý develotr, kterého je potřeba vypráskat. Protože by na tom vydělal a to je špatně. Tím se kruh uzavřel. A běda tomu, kdo by po silnici vezl trubky na opravu kanalizace. ZPOPALTITNIT a pak návat že zdražili vodu.

Petr David

Zpoplatnit to ano a výrazně, ale každý km, nikoli mýtné brány.
Co se týče zdražení vody, tak to vylétlo díky politikům, kteří svěřily tuto tekutinu jistým firmám. Trubky v tom hrají podružnou roli.

Leinad

Ale houby, kdy se takový objevil, a já byl bez podmínek proti?

Vlakem s kolem

Podobné úvahy předchůdci Boreckeho sypou už 30 let a svět se točí dál a vlaky dál jezdí. Štěstí je, že vývoj volebních preferencí naznacuje, ze Borecky příští ministr dopravy nebude a to je fajn. A je velkou otázkou, zda vůbec ustojí volby ve Středočeském kraji. Nejlepší je nechat tomu volný průběh a jednoduše se uvidí, na co peníze budou a na co ne. Z diskuze mi přijde, že se kolem Boreckeho vytváří jakýsi kult osobnosti, tak aby pak jeho ctitele nebyli zklamáni, ze bude vše jinak. Celý text od Boreckeho na mě působí, jakoby jen potřeboval nějak okecat, ze všechno… Číst vice »

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Viz moje úvaha níže, kam to dovedete…

Vlakem s kolem

Přeji, ať si ji někdo precte a udela vám tim radost, ale já to nebudu. Pokud mate něco konkrétního na srdci, jistě to zvládnete napsat znovu.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

To jste mi to teda natřel!

Vlakem s kolem

Mate špatný terc, ja na kazde lokalce nebaziruji. Ja pouze poukazuji na naivnost úvahy pana radního. Celá úvaha je napsaná jakoby shora, jakoby pan radni skutecne mohl od prosince skrtnout půlku dopravy a zezdola od občanů, starostů mu prislo jen souhlasne pokyvování. Takhle to nefunguje. Bud muze salamove škrtat každý rok 5 lokalek, ale to moc neusetri a nebo si nějakou velkou zmenu musi mnohem vic projednat. Pokud jde o lokalky samotné, tak mme jejich provoz nijak nevadí, beru to za kulturní dědictví, ale do skupiny tech, co se křižují kvuli tak extrémně spatne vedeným lokalkam jako Rožmitál nebo Mladotice… Číst vice »

PetrH

No tak vyhraje volby někdo jiný. Změní to něco na situaci? Myslíte, že ji někdo jiný bude ignorovat – ano, tak se to obvykle s problémy u nás dělá.

Karl vB.

Dojímá mně vaše péče o uplatnění pana Boreckého, pokud by po volbách nebyl středočeským náměstkem pro dopravu. Mít ve své pracovní náplni řízení veřejné dopravy v tak exponovaném kraji, jakým ten Středočeský je, nezvládne každý. Pokud by po volbách došlo ke změnám, díky svým zkušenostem si lehce najde klidnější a možná i lépe placenou pracovní pozici někde jinde. Existují kraje, které nemají tak extrémní podmínky, jako Středočeský kraj, přesto IDS nemají, nebo pokud prohlašují, že ho mají, tak to spíše připomíná pouhou parodii a mohli by si tam gratulovat, pokud by funkci náměstka dopravu mohli obsadit někým, kdo má organizační… Číst vice »

Vlakem s kolem

Kdyz myslíte.

Kamil Novotný

Nelze s Boreckým souhlasit i nesouhlasit se vším. Když ale musí šetřit (což je pochopitelné), tak má začít hlavně u sebe. Takže proč zdražovat VHD požadavky na nová a v současné době předražená vozidla. Tím myslím, že zvýšení nákladů například nákupem nových autobusů, když ty staré mohou ještě 10 let sloužit. Kupuje si pan Borecký každých 5 let novou ledničku, televizi, pračku, když slouží spolehlivě? Asi taky ne. Stejně tak by si nekoupil asi každé 4 roky nové auto, to si pořídí jen za státní peníze, jako služební. Takže na co pořizovat x set nových autobusů, když na to prostě… Číst vice »

V.N.

Ty současné autobusy již mají něco za sebou. A při velkém kilometrickém proběhu déle než 10 let nevydrží…

Svojsin

Zase tak silný proběh na regionálce mít nebudou. Bus vydrží přes 13 let, až na výjimky.

V.N.

Ono je vydržet a vydržet. Čím starší vozidlo, tím větší pravděpodobnost poruch a větší náklady na údržbu. Proč myslíte, že u většiny dopravců stará vozidla nejezdí ??

PvvS

I třebas proto, že většina krajů nepovoluje starší vozidla ? Takže jim nic jinýho nezbyde, než nakoupit nový ?

Jiří Kocurek

„… když ty staré mohou ještě 10 let sloužit.“

Jak jsou staré, 4 roky nebo 10 roků? Zemka a jeho 20leté vrakosy nechcete.

Nedbal

Přesně

Jenki

Magické číslo #753! Sen každého šotouše, nejlépe s blesky! Teď to podstatné: pan Borecký má pravdu. Jistě, můžete se po něm povozit na nepodstatných ptákovinách typu 4 napájecí soustavy, ale na vyznění jeho článku a závěrech tam učiněných to nic nemění. Troufám si tvrdit, že z nákladového hlediska je cena veřejné dopravy tvořena třemi přibližně stenými „hromádkami“: – náklady na „techno“ (vozidla, údržba, dopravní cesta) – náklady na „energii“ (ať už teče v drátech, v hadici u pumpy, nebo plynovodem a kompresorem na CNG) – náklady na pracovní sílu (ať už točí volantem, kvedlá rajčákem nebo do toho tříská kladivem).… Číst vice »

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Jen se tedy obávám, že ten čas prostě nebude a nikdy nebyl, stejně jako vůle cokoliv změnit. Ta řešení přesahují 4 roky volebního období. Navíc: ODS veřejná doprava nikdy nezajímala. ANO s nacisty dají populisticky slevu 75 %, případně obnoví provoz na Kozině. Že se to sesype v rádu jednotek let je snad jasné, komukoliv, kdo umí sečíst pár čísel. Bohužel i řešení tohoto problému (po odstranění Boreckého) bude spočívat v tom, že se prostě budou katovat kosty. Do toho nastane hysterický řev lokálkářů , no a jsme u voleb, kdy to lidi po dvou drsných zimách hodí úplně komukoliv.… Číst vice »

hank

Myslím, že bys neměl tolik koukat na dystopické filmy…

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

My se známe osobně?

Petr Šimral

Díky Jenki. Návrh k odborné diskuzi: a) železnice má smysl na zcela páteřních spojích, kde je frekvence cestujících minimálně pro režim 30 / 30. b) Tratě neumožníjící tento režim mají smysl v případě, že v jejich okolí neexistuje kapacitní silnice. c) Možná úleva je pro města s výraznými kapacitními problémy na příjezdech a s parkováním, nicméně není kvůli tomu potřeba držet vlakové linky 30 – 100 km dlouhé. d) vlak stojí 100 – 300 Kč od vlkm. e) autobus stojí od 20 – 50 Kč od buskm. f) busy mohou umožnit výrazně kratší interval, než vlaky g) busy se dají… Číst vice »

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Praha je hlavní centrum země od 9. století.
Otázka je, jestli i v 21. století musí je kupci ze západu na východ, z východu na západ, ze severu na jih i z jihu na sever přes její střed.

Jenki

Nemusí. Třeba kupci z industriálního východu na lázeňský západ putují přes Wroclaw a Dresden, cestou levně natankují, naberou kuřivo, staví se v Lidlu ve Zgorzelci i v Görlitz…

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Ono i z té Vídně to je rychlejší do Berlína přes Pasov, že?

Petr Šimral

Málokdo řeší Jenki trasu Ostrava – Karlovy Vary.
Já například ze Sokolova do Košic jezdil po divoké trase Sokolov – Marktredwitz – Passau – Wien – Budapest – Miskolc – Košice .

Nyní mě více zajímá spojení blízko okolo Prahy mimo Prahu, v tom nám Polsko, Německo a ani Rakousko nepomůže.

hank

„Praha je hlavní centrum země od 9. století.“ To je ovšem omyl. Když už, tak hlavní centrum území Přemyslovců, kteří tehdy ještě neovládali celé Čechy (o dnešní Moravě ani nemluvě) ani náhodou. Prvním českým knížetem, o kterém se dá říct, že vládl z Prahy většině celého tehdy osídleného území, což byly oblasti cca pod 300 m nad mořem, takže ani tehdy zdaleka ne celé Čechy, byl pravděpodobně Břetislav I. v 1. polovině 11. století. A upevnění přemyslovské moci předcházelo vyvraždění Slavníkovců v r. 995. (Nepochybuji o tom, že podobných krveprolití proběhlo v těch dobách více, jenom se o nich nedochovaly… Číst vice »

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Ale no tak… https://cs.wikipedia.org/wiki/Boleslav_II. Doplnit vzdělání!

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

No to samozřejmě ani náhodou. Praha (s okolím) je centrum země opravdu od 9. století…

Petr Šimral

Ano, velice dobrá otázka. Bydlím v Mnichovicích u Říčan a cesty vlakem na východ republiky se mi nevyplatí. V Kolíně nezaparkuji, v Českém Brodě nezastavuje rychlá vrstva. D1 mám za barákem a za tu hodinu, než přijedu do Prahy S9 a přestoupím na něco na východ jsem za Třebíčí…
Možná to někdy vyřeší Nehvizdy, kam to mám autem 25 minut a zaparkovat by se tam taky mělo dát 🙂

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

V podstatě to je smysl těch VRT terminálů. Aby cestující nemusel pokaždé do Práglu, když chce někam z Čech jet.
Co se markrabství týká, tam to pochopitelně neplatí, protože Olomouc je moc pěkné hlavní město.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Tahle diskuze má #potenciál #810 komentářů!

PvvS

Nebo i 814 ..

Jiří Kocurek

Nebo taky 999. Schválně, zda má pořítadlo více než 3 znaky 🙂

Jan

Souhlasím, že je předimenzovaný. Kraje si objednávají nesmyslná množství spojů, jak na železnici tak v autobusech, které pak jezdí téměř nebo i úplně prázdné. Přiměřená redukce by částečně vyřešila jak drahou naftu, tak nedostatek řidičů…

Petr David

To bych hlavně nechal na obcích.

Chronosphere

Ty obce to platí? Bože tyhle komunisti

Jan

Otazka je co je predimenzovane. Jezdit skoro prazdna muze i zakladni dopravni obsluznost obci, ktere maji par spoju denne a jinak nic. Druha vec je nereseni navaznosti techto spoju, takze se lidem nevyplati je pouzivat. Za me by tedy kazde sidlo melo mit narok na obsluhu VHD, i kdyz tim bude jezdit jen par lidi. Klidne at se na to nasadi minibusy typu marsrutka, ale at maji obyvatele moznost se nejak dopravit i bez auta. Prostor pro ruseni tak maji spoje, kterych jezdi pres den hodne. Osekat treba vecerni, domluvit se spolu s dopravcem, aby slo poskladat mene smen ridicu… Číst vice »

V.N.

Co to je předimenzovanost ? Musí například jet autobus z Jičína do Prahy každou hodinu ? Zvláště, když navíc ještě existují alternativní spojení ve smyslu železnice a dálkových busů, nezahrnutých do PID ? Musíme mít takové množství linek ? Linka, která nikdy nebyla provozována, nikomu nikdy nechyběla a dnes jezdí…bez jakéhokoliv zájmu veřejnosti ? Celé je to o tom , že veřejná doprava dnes zajímá ve srovnání s osmdesátými léty minimum lidí. Ale její nabídka je x násobná. Má to logiku ?

Petr David

To jako, co bylo dříve, jestli vejce, nebo slepice. Když ta veřejná doprava bude pomalá, nebude navazovat…. tak nikoho nebude zajímat. Dostat lidi do veřejné dopravy logiku má, jde o nabídku. S panem Boreckým bude předimenzované všechno.

David Koňařík

Ano, jízdné za 50% dnešních nákladů by zlikvidovalo VHD, ale to není nějaká konstanta, jen smutná reflekce dnešního světa. I dvojnásobné zvýšení (alespoň jednorázového) jízdného by znamenalo, že jet jako jediný autem bude pro velkou část cest levnější, to je šílenství! Za mě je buď VHD předražená (třeba tím, že ceny jízdenek jsou umělé a stát/kraj/město zbytek vždy doplatí?), nebo IAD je příliš levná. Další zadlužení už prosím ne, raději narovnat trh tak, aby ceny odpovídaly opravdovému využití zdrojů. Přece jen pokuď je IAD opravdu finančně výhodnější než VHD, tak všichni hurá do aut! Proč se trápit s nějakými busy?… Číst vice »

Jan

Autobus s nekolika lidmi musi byt levnejsi nez stejny pocet aut s jednim ridicem. Prece se nemuze vyplatit poslat lidem taxika misto linkovych autobusu. Ted je otazka kde slevit z naroku. Omezit mzdu pro ridice asi moc nejde, uz tak je jich nedostatek. Spis jim skladat normalni smeny, ktery neodradi vsechny krome skalnich priznivcu. Dale urcite slevit z naroku na kvalitu. Nepozadovat nova vozidla, ale spokojit se starsimi, i mensimi vozidly. Treba i bez klimatizace a USB nabijecek. Chapu ze dva mesice v lete to bude tezke, ale po zbytek roku radsi pojedu necim nez kazdeho posadit do sveho auta.… Číst vice »

David

Jenomže ta diskuse si velmi protiřečí. Jeden navrhuje neprovozovat spoje v sedle, druhý říká, že řidičům/strojvedoucím se mají udělat normální směny. Jenomže oboje najednou nejde.

Petr Šimral

Zapomínáte na to, že osobní automobil v rodinách prostě je a proto jezdí jenom za cenu benzínu.
Kdybychom zajistili VHD tak, aby lidi vůbec automobil nepotřebovali, výrazně by se změnila i možnost regulace ceny VHD.
Ale to chce změnu myšlení…

Daniel Jablonecký

Kolik počítáte náklady na 1 km cesty autem? Já jen že ono to opravdu není jen o tom benzínu, který do auta nalejete.

ABC

Ach, to už tu dlouho nebylo. Myslím že si to každý majitel umí spočítat sám.

hank

Pro spoustu lidí je auťák statusový znak, takže radši nepočítají…

ABC

ještě že máme ochotné šotouše co to spočítají za ně

PvvS

Za ně počítá jejich peněženka.

Pajoš

Když už si to auto jednou koupíte už nemá cenu počítat náklad na km jiné než ten benzín.
To by muselo na začátku padnout rozhodnutí že se fakt bez svého auta obejdou.

Daniel Jablonecký

To je právě něco, o čem velice pochybuju.

David Koňařík

Když vezmu hrubých 4,5 Kč za kilometr autem, tak taková 20 km cesta do práce vyjde na 90 Kč. Stejná cesta PID z pásma 1 do P vyjde na 50 Kč, a často pomaleji, tedy u jednorázových jízdenek se cena zvyšovat moc nedá, dvojnásobná cena by PID zabila. Naopak roční kupony jsou pro takové využití „moc levné“, 200 dní v roce vyjde cesta autem tam a zpět na 36 tis., ale roční předplatné P+1 jen na cca 7200. Stát ale předplatné třeba 25 tis., koupí si ho jen ti, co opravdu budou každý den dojíždět. O vnímané hodnotě MHD oproti… Číst vice »

Daniel Jablonecký

4,5 Kč na kilometr autem? To sotva. Kolik najedete celkem kilometrů autem za řekněme půl milionu?

Petr

@Jan Sůra tohle je snad nejdiskutovanější článek za posledních x měsíců, ne-li let. Možná že by stálo za to se ohlédnout na ty nejvíce diskutované (pokud máte nějakou statistiku k dispozici). Dobře to odrazuje názory společnosti nejen na ‚horká‘ témata.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Pozor, nikoliv společnosti. Sociální bubliny.

Reaktor

Ano třeba naprosto schází názory uživatelů VHD – ženy, děti, důchodci. Za to tu máme 100% obsazení samozvaných odborníků, včetně autora článku.

Šašek

Rozhovor: Slíbili jsme omezit slevy a splníme to, říká nový ministr dopravy Martin Kupka. 03 Led 2022 5:00 a 610 komentářů. Další je třeba na pravé straně: Komplikace při cestách Praha-Berlin a 525 komentářů.
Jsou to jen názory návštěvníků tohoto webu. Nelze z toho nic usuzovat. Česká republika měla k 31. březnu 2022 10 519 913 obyvatel, všichni sem jistě nechodí.

Petr

Špatně jsem se vyjádřil. Myslel jsem zdejší komunitu. Která samozřejmě představuje jen část populace. Nicméně, myslím si že pokud chceme situaci v dopravě zlepšit, musí se o tom hodně mluvit a psát tak aby se to dostalo do povědomí co nejvíce lidí. A i když s p. Boreckým nelze souhlasit na 100 %, všichni asi víme o co tu běží.

Daniel Jablonecký

Asi jste chtěl napsat, že to odráží názory, ne že je odrazuje. Ale to nevadí, to je jen drobnost. Ano, téma to je. A jednou ta diskuse musela přijít. My si totiž jako společnost, jako stát, budeme muset otevřeně říct, jakou dopravu chceme a na jakou dopravu do budoucna máme a podle toho ten systém začít budovat, rep. ten stávající modifikovat. A to nebude jednoduchá diskuse, zejména když v tom všem je politika a politika je plná populistů. Pan Borecký, ať je jakýkoli, tyhle věci umí aspoň pojmenovat, říct je na rovinu a neplácá vyložené nesmysly jako spousta jiných politiků.

Petr

Jo, díky, máte pravdu. Myslel jsem odráží.

Petr

Mimochodem, souhlas s Vámi. Viz moje odpověď šaškovi. 😉

Josef Trögl

Mně bylo 11, když byla revoluce, takže období relativního rozumu mi padá do období porevolučního rozvoje. Veřejná doprava se dostala z úrovně socka pro ty, co nemají na auto“ do úrovně poměrně použitelné pro většinu obyvatelstva. Neplatí to ale zcela plně. Ano, stálo to hodně a ještě to bude stát, ale neměli bychom tento pokrok ztratit jenom proto, že je ekonomická krize a potřeba řešit klimatické výzvy. Naopak je potřeba stavět na tom, co už existuje. Omezování spojů ruku v ruce se zdražováním jízdného je poměrně rychlá cesta do spirály návratu k „sockatosti“, tomu je třeba zabránit. VHD má mnoho… Číst vice »

V.N.

Souhlas v tom, že je dnešní systém VHD nepřehledný a to je jeden z důvodů, proč se řada cestujících snaží VHD vyhnout. Bohužel, zase narážíme na nesmysl v podobě krajů. Když už vznikly kraje a stát dal krajům kompetenci si objednávat a řídit VHD na svém území , měl stanovit nějaké mantinely. Aby IDS v jednotlivých krajích nebyly tak diametrálně odlišné a měly stejnou kostru a pravidla. A aby cestující, který například přijede z Plzně do Brna se v IDS JK dokázal ihned orientovat. Nicméně , je naivita, že nějak markantně dostanete lidi do VHD. Jednak v oblasti regionů…. ty… Číst vice »

Miloš

Jsou lokálky, které význam nemají ani po investicích ani zlepšení, hodinovém intervalu, novém vozidlu apod., ale ty už byly převážně zrušeny, pak jsou tady lokálky, kterým by ale nějaké ta investice a zavedení použitelného JŘ prospěla, např.:
Nymburk – Křinec – Městec Králové (provoz jen o víkendu, v MK nově spoje ano nenavazují, trať pomalá) – už jen revitalizace trati 061 (která bude muset stejně proběhnout) by prospěla a naopak provoz v X by zde byl rozumnější než provoz o víkendech a zavedení nějakého spoje okolo 22h večerní by z lokálky udělalo celodenní použitelnost, což by také udělalo své.

Daniel Jablonecký

Ten problém není o lokálkách. To je o celém systému a možnostech jeho ufinancování. My se tady neustále vysilujeme nesmyslnou a neplodnou diskusí o dopravě vlakem pro pár stovek lidí místo toho, abychom řešili problémy desetitisíců dojíždějících po hlavních tratích v okolí Prahy, Brna a částečně i Ostravy a Plzně.

Petr David

Jenomže ta místa, která jste popsal se nevylidňují.

Petr David

tedy Praha, Brno, Ostrava…..

Daniel Jablonecký

Přesně tak. Proto je potřeba rešit dopravu tam, v okolí velkých měst, ne lokálky bez potenciálu jako je nějaký Rožmitál, Mochov, Křinec, nebo další v jiných krajích.

Petr David

Pokud je cílem zlikvidovat pohraničí, tak nepochybně ano.

digi

No jistě, ale za to může sám STČK, podívejte se na poslední 3 tiskové zprávy, nemluví se o koncepci, ale o rušení, navíc to podkládají něčím co nikdo neviděl (udajne měření vytíženosti)… místo toho aby zveřejnily dopravní prody a koncepci rozvoje po r 2030 kdy nebudou moci bejt spalovací motory a autobusy taky budou potřebovat vybudovat infrastrukturu aby je bylo jak dobíjet ( z čeho se to bude platiti?).. viděl jste to někde?? já ne.. tak se nedivte…..

Daniel Jablonecký

Komunikace SČK není vždycky úplně šťastná, to souhlasím.

Kryštof

to jsou zase moudra via diskuze na partajní schůze Svazu Primitivních Dementů

mocanita

No tady už asi nejde jenom o zastavení provozu na vybraných tratích dle seznamu pana Boreckého. Fanatické antiželezniční hlásné trouby na zdejších diskusích mají škodolibou radost, jak to té zastaralé a nemohoucí železnici zase nandají. Na MD se opět oprašuje právní úprava drážního zákona ve smyslu tzv.konzervace drah, čili defacto úplné fyzické likvidace mnoha tratí v ČR. Boreckého straničtí spojenci na MD s podporou všech zainteresovaných lokálkobijců se již čile snaží a určitě mají i dost velkou podporu manekýnového ministra Kupky. Bohužel, jak zde již bylo nejednou zmíněno některými diskutujícími, pana Boreckého a spol nezajímají železniční zkušenosti a příklady z… Číst vice »

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Opravdu jste si tohle vzal z článku?
Zkuste si to ještě párkrát přečíst a vyjádřit se až po pochopení toho, co je obsahem sdělení. Půjde to?

Daniel Jablonecký

Švýcarsko má 4x větší HDP na osobu než ČR a Japonsko má 12x víc obyvatel. Srovnáváte naprosto nesrovnatelné. A pokud je pro vás vzor Maďarsko, tak pokud bychom byli kolem roku 2000, tak řeknu ano. Ale my jsme v roce 2022 a já nechci, aby to u nás vypadalo jako v roce 2000 (a jako v Maďarsku dnes).

Petr David

Velikost HDP Švýcarska nebrání v tom, abychom stejným způsobem jako oni spolufinancovali veřejnou dopravu.

Daniel Jablonecký

Fakt? Tak to běžte dělat poradce Špidlovi 🙂

Oldřich Sládek

Promiňte, ale větší blábol jsem snad tady nečetl….

mocanita

Umíte vůbec číst ?? Podle Vás je blábol, že na ministerstvu dopravy připravují k protlačení další novelu drážního zákona o konzervaci tratí 300os/12nákl ročně ?? Nebo snad je blábolem, že na celém americkém kontinentu hraje osobní železniční doprava naprosto marginální roli a přeprava osob je naprosto závislá na autobusové a automobilové dopravě ?? Či že je zde zcela nepochybný tlak a zájem o budování cyklostezek namísto lokálních tratí, tak jako se to někde v Západní Evropě dělalo a dělá ?? No pokud jsou to pro Vás bláboly a výmysly, tak se nějak nedivím, že jste celkově neúspěšný v obhajování a… Číst vice »

PetrH

Máte tam pár zajímavých podnětů asi na 2 řádky. Kolem toho 90 % slovní vaty a nadávek, mezi kterými to zapadne.

Petr Šimral

Promiňte, ale nastudujte si třeba Dopravní plán Středočeského kraje, než tady začnete psát nesmysly. Na můj vkus je tam až mnoho železničních tratí, pro které kraj požaduje další rozvoj.
https://www.kr-stredocesky.cz/documents/14450/5033701/Dopravn%C3%AD%20pl%C3%A1n+St%C5%99edo%C4%8Desk%C3%A9ho+kraje+2021-2025/d9aebdcb-67da-4168-bcc1-8f49949c0756

Oldřich Sládek

….říká neohrožený anonymní internetový komik, který netuší, že jsem třeba prosadil změny v posledních dvou novelách ZoD a vloni prosadil odpuštění POZE 😂😂. Vše ve prospěch nákladní dopravy. Mimochodem, zítra je vypořádání další novely včetně té konzervace dráhy…

Jo, skutečně píšete neinformované bláboly 😉

mocanita

Promiňte, ale ve výsledku je to v reálu přesně naopak. Správa Železnic mnohokrát při optimalizacích zlikvidovala manipulační koleje a jinou doprovodnou infrastrukturu, která by se dala využít při nákladce. Mnohokrát na to bylo upozorňováno. Určitě mnoho lidí by v časech nynější krize akceptovalo různé formy úspor, včetně zastavování osobní dopravy na lokálkách, naopak by bylo pro větší využití kolejí pro nákladní dopravu, ale rozhodně není možné akceptovat trhání a ničení použitelné železniční infrastruktury kvůli jakési konzervaci, kde je každému soudnému člověku jasné, že už se ta dráha nikdy neobnoví (a navíc ten trendy tlak na cyklostezkizace). Zřejmě odlišný přístup má… Číst vice »

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

#602
To je jízda!

ABC

bude 810? 🙂

Jiri

Divím se že systém se nezhroutil už dávno vzhledem k tomu že si dovolujeme provozovat tak neuvěřitelně prodělečné linky jako metro do Motola případně do Letňan kam žádné příměs to nechce jezdit. Po prodloužení áčka redukce povrchové dopravy byla nepatrná a pokud se postavím jediná užitečná stavba tedy trať do Kladna tak bude metro zcela navíc.

Jan

Tak ty tratě zrušíme, nebudeme opravovat , modernizovat , všude uděláme dálnice a ti kdo budou poblíž dálnice a budou mít elektromobil se někam dostanou . 😀

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

To jste si z toho vzal?
To úplně nesvědčí o vaší čtenářské gramotnosti.

Daniel Jablonecký

Na někoho je to moc dlouhý, aby to přečetl celý, natož aby to celý pochopil.

zdeněk

Stát by měl proto za svoji dotační podporu po krajích požadovat, aby náklady systému veřejné dopravy krylo alespoň z 50 % jízdné. – tak proč Borecký nezdraží okamžitě svým svým voličům. Proč chce, aby to dělal alibisticky někdo jiný 🙂 České dráhy privatizovat. Čím dříve, tím lépe. no. d.. viz níže. Sjednocení norem. DMU 120/EMU 140. Tady to vidíme, k čemu vedly nesmyslné deb. vyjednané normy. Pro čr. Resp. jejich české papežské aplikování na celou sít. (kdyby byly normální tak v pohodě. Ale ony normální nejsou. A řeší na EU nesmysly, které řešit nemají) 33 % dnešního HDP… Ale tento… Číst vice »

zdeněk

Pokud Borecký prohlašuje, že ČD zbankrotuje do 2 let. Tak se mají zejména pražáci na co těšit. Ale já bych právě doporučil podobným politikům. At prostě platí.. 30 let zadlužovali ČD. Neplatili. Vyžírali zisky z nákladní dopravy. Samozřejmě pro volební období to vypadá fajn. Mohou se tvářit, že mají menší 100 mld deficit. Res letos jen 380? A prachy rozházet jinde. A dluh je papírově v jiném pytli. Řešením je privatizace? Ne.. Tam jenom pak těžce vystřízliví, protože tam platit budou muset. + 10 managementů + zisk. Zdraží energie, no tak dopravce zavře nebo natáhne škemrák.. Okamžitě. Pokud si někdo… Číst vice »

Hojakar

Politici zadlužovali CD? Tvl tak to je hláška roku…CD by měli zkrachovat kvůli jejich nekoncepcnosti, totální nekonkurencnosti a příšerných služeb…presne meli byt zprivatizovany uz davno, je to strasny komunisticky podnik kteremu na zakaznicich vubec nezalezi…

Frantisek

Ale řízený na politickou objednávku a provozovaný v podmínkách daných politiky. Jinak, využil jste je někdy v posledních řekněme 10 letech, nebo opisujete staré fráze?

axon

prostě naše země nevzkvétá, to je smutná realita posledních 15 let.

Daniel Jablonecký

Vy asi málo pamatujete. Žije se tady až překvapivě dobře na to, jaké průsery se neustále dějí.

Petr David

Veřejná doprava je drahá, velmi drahá, o tom není pochyb, ale ještě dražší by bylo ji zaříznot. To poslední vnímám z vyjádření pana Boreckého, a mám za to, že výrazné zdražení nebo rušení spojů dál nahraje autům.
Zdražit mýtné a výtěžek do veřejné dopravy. Za sebe napíšu, že nepotřebuju dotované potraviny dovážené stovky km a nechci vybetonovanu zemi. Možná si to pan Borecký neuvědomuje, ale právě začal betonovat.
Domnívám se, že problém IAD není ani tak v emisích a ve výrobě aut (ekologická stopa), ale v parkovištích, která rostou všude.

V.N.

Uvědomujete si, že navýšením mýtného vyřešíte pouze jenom to, že Vám stoupnou ceny všude ? To vyšší mýto zaplatíte vy. V podobě zboží, které si zakoupíte. Jste naiva, pokud si myslíte, že tyto náklady ponesou dopravci na svých bedrech a nepromítnou jej dále. A pokud si myslíte, že by se měla radikálně zvýšit cena dálniční známky a daně plynoucí z osobních automobilů, tak jste také naiva. Protože toto je politicky neprůchodné. Politik , který o toto bude usilovat skončí dříve , než začne…

Petr David

Nečetl jste můj příspěvek pozorně a proto jste napsal, co jste napsal. Dovážíme potraviny, které jsou v jiných zemích výrazně dotované, tedy jasně pokřivený trh v komerční sféře. A aby toho nebylo málo, tak podporujeme opravy a výstavby dalších tras, které likvidují VÝHRADNĚ kamiony. Evropou se vozí stejné zboží proti sobě a vy to tady ještě naivně hájíte a přitom je vám zjevně jedno, že domácí producent buď živoří, nebo rovnou krachuje. Strašíte zdražení, které by bylo kvůli zahlcení silnic zcela na místě. Kdo chce konzumovat, co není ve veřejném zájmu ať platí! Zopakuji, že Švýcaři zdražili mýtné a k… Číst vice »

V.N.

My zde neřešíme pokřivený trh dotacemi. To je úplně na jinou diskusi. Prostě svět je jaký je. No a pokud se rozhodne nějaký obchodní řetězec koupit cibuli na Novém Zélandu z důvodu cenové výhodnosti, tak je to jeho rozhodnutí. To, že kamion, který je veze do ČR zaplatí do státního rozpočtu o tisícovku více na mýtu toto rozhodnutí nezmění. Lidi chtějí zboží, jaké chtějí..a takové se jim snaží servírovat obchodní řetězce. Lidé nechtějí kvalitu, ale levný šunt. Za kvalitu není takřka nikdo ochoten platit. A to, že ,dopravce veškeré své náklady promítne do svých cen je fakt , na tom… Číst vice »

Petr David

Nevím o jakých šotosnech píšete, Švýcaři zdražili mýtné a koncová cena se zvedla o několik setin procenta. Strašíte tím, co v podstatě neexistuje.

Jinak pochopitelně, že pokřivené dotace zasahují do věcí v dopravě, Evropou se vesele vozí a my to cálujeme. Opravy cest, hluk, přetížené cesty, zmařené životy. Ani nejsme schopni si to nechat zaplatit. A tady řešíme existenci veřejné dopravy, která je/má být podle mého názoru ve veřejném zájmu.

Petr David

Jo, ještě jedna důležitá poznámka, když Švýcaři rozhodovali o dotování veřejné dopravy z kamionové, já šotosnílek u toho nebyl!

ABC

copak, nechtěli Vás tam?

Petr David

Nectěli, ale důležité je, že alespoň někde to funguje.

Gargy

Borecky opravdu ..ty odejdi takové plky jsem dlouho neslyšel.ctyri napájecí systémy..máme dva významne .
Místo toho aby se kraj snažil dostat lidí do vlaku dělá opak.

.
..

percula

ale většinou má pravdu,

Frantisek

V tom, že nelze změnit podmínky a musíme pokračovat ve zvolené cestě do pekel? To se mu spíše hodí, než že by to byla pravda. My musíme změnit právě ty podmínky, řešit příčiny a ne jen tupě látat následky.

Původní Pražák

Vaše zásoba prázdných frází je opravdu obdivuhodná.

PvvS

Njn napsal pravdu.

Gargy

Pravdu ? Takové pseudoekonomicke bláboly

K.S.

25, 15, 3, 1.5kV to se všechno v ČR používá.

Pajoš

A je to luxus?

Gargy

Kde je u nás 15 kV ? 1.5kv jen dvě tratě.ale v článku je hromada dalších nesmyslu.

PvvS

Znojmo ..

Gargy

Ten crcek. Hlavni jsou dva a předělá se to na 25kv.. takže kde je zase problém?

PvvS

Že tam je těch 15kV je. 4 napájecí systémy máme. O hlavních systémech se nikde v článku nemluví.

Jeňýk

navržená řešení panem Boreckým = destrukce veřejné dopravy, ale on už s ní vlastně začal

Jan Sůra

A jaká řešení navrhujete Vy?

V.N.

On by navrhl řešení takové, že by stát měl regionální dopravu upřednostnit na úkor zdravotnictví, školství, vnitřního systému. Zkrátka šukafon na lokálce je pro tuto zemi to nejdůležitější….

Petr David

Asi rád píšete za druhé.

Daniel Jablonecký

Pan Borecký akorát s předstihem několika měsíců řekl to, co bude muset brzo říct radní pro dopravu v každém kraji, pokud tam není za KSČM nebo za ANO, protože těm bezmyšlenkovité rozhazování peněz nevadí.

Oskar

Takto to dopadá když na zodpovědné místo se dostane člověk v daném oboru naprosto neerudovaný. Řekněte mi jaké vzdělávání a odbornost má autor článku.

Jan Sůra

A něco k faktům v textu máte?

V.N.

Ba naopak. Je to dobře. Není dopraváckým prostředím zdeformovaný. Pokud dokáže navíc myslet , je to obrovské plus…

Frantisek

Myslet v intencích svého životního stylu – základ je auto, s nastavením podmínek jsme líní cokoli zkusit udělat, nebo spíše ani nechceme, protože bychom museli změnit i sebe… Důsledky neřeší, ač se jich možná ještě i dožije.

V.N.

Co to melete ? On má k dispozici nějaký balík peněz. On ví , že tyto peníze stačit nebudou . A snaží se najít nějakou cestu, jak to celé vybalancovat. Snaží se to řešit dopředu, čím mezi politiky působí jako zjevení. Všichni ostatní totiž myslí nejdéle do zítřka.

Původní Pražák

Potřebou měnit ostatní to vždycky začalo a podle země stovkami až miliony mrtvých skončilo. Ale některým Františkům je to pořád málo..

Karl vB.

Pane Františku, „myslet v intencích svého životního stylu“, to je vlastní i vám. Z mnoho vašich příspěvků čiší „všeobecná železniční povinnost“, i kdyby to bylo méně praktické (z hlediska rychlosti, ceny, nebo obojího), než jet čímkoliv po (fuj) silnici.

Oskar

Spousta zavádějících argumentů pane Borecký. Např ty 4 napájecí systémy.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Jako že tu nejsou?
To budete muset ještě pár věcí dostudovat.

XP3

To je právě otázka toho, jak se to napíše. A v textu je to popsáno tak, jako kdyby všechny čtyři měly u nás + – stejný význam. Zatímco realita je taková, že významné jsou dva, což neznalý laik z textu nemá šanci poznat.

Pajoš

Vaše touha v této diskuzi neustále někoho osočovat a poučovat je skutečně impozantní : – D

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Děkuji. Ale ještě to má nějaké nedostatky. Slibuji, že se zlepším.

percula

Zkuste hledat to důležité, ne drobné chyby.

Pajoš

To není o drobných chybách ale o zavádějících a zkreslených informacích v článku.

Emil

Stejnosměrná 3 kV, střídavá 25 kV, střídavá 15 kV, nezávislá trakce (motoráky). Stačí, Zavádějící Oskare?

Leinad

Kde je těch 15kV a vadí to?
Bylo by lepší z Vídně do Břeclavi jezdit vícesystémovými mašinami?

Pajoš

Ale z Vídně do Břeclavi se jezdí vicesystemovymi masinami : – D

Leinad

Ok, spletl jsem si to se Znojmem 😀

PvvS

A jak jinak ? Diesel nebo pára ?

ondra

A stejnosměrná1500 na Bechyni,tu nezávislou bych do toho nezatahoval.

Pajoš

Vypadalo vám 1500V stejnosměrných.
A nezávislou trakci bych teda mezi napájecí systémy (jak píše pan Borecký) rozhodně nepočítal.

PvvS

Pokud drážní vozidla, tak pozapomněl na 600/750V.

Tomáš A.

On problém ve financování VHD je v u nákladů poměr dotací a financování z jízdného. Dlouhodobě se ukazuje trend u velkých měst, kde je tento poměr i 75:25 ve prospěch dotací (Praha). Poměr se pak mění vždy při zdražení jízdného, ale následně se vždy vrátí na původní hodnoty. Jsou cesty jak to zvrátit, ale k tomu by bylo nutný tvrdý zásah státu.

MartinS.

V Praze je to od Covidu spíš 90:10 a i před tím to bylo spíš 80:20.

Stanley

Ať počítám,jak počítám znám v ČR jen tři systémy napájení..1500,3000 a 25000 V

Pajoš

To nevadí. On ten čtvrtý je tak bezvýznamný jako těch 1500V. Ale je spíš plusem a ne „luxusem“ jak píše pan Borecký.

PvvS

No tipl bych si, že co se týče zátěže, tak 1500V je až někde hodně dole. 15kV asi přepraví víc substrátu.

Emil

… a nezávislá trakce (motoráček).

hank

Počítáš špatně.

Pája

15 000V ,16,7 Hz je malý kousek na jihu Moravy

Petr Šimral

„Pětikilo“ tu je a bez režijek.

Tak vesele k tisícovce 🙂

babilon

500!

Osamělý Vlk

Tak za
1) Dané dálnice opravdu nepotřebujeme.
2) Daleko ztrátovější než veřejná hromadná doprava je individuální automobilová doprava, kde ti lidé neplatí dostatek za fungování silnic.
3) Hlavně politici bránili zlepšování železniční dopravy. Třeba zlepšení koridoru na Budějovice mělo být před necelými 30 lety.
4) Bezemisní doprava sníží naše náklady na zdravotní péči, protože tady nebude tolik emisí, co způsobují zdravotní problémy, takže Green Deal je pro nás výhodný. Nehledě na snížení energetické závislosti na jistém státě.

Původní Pražák

Můžete pro začátek dokázat svoje tvrzení číslo 3? To by asi mělo být nejjednodušší. Takže kteří politici a jak bránili zlepšování železnice? A možná to můžete rovnou porovnat s tim, jak naopak podporovali dalnice, například D0, D3 nebo D35.

Petr David

Dokázat se to dá snadno. Podívejte se, kolik silničích/železničních staveb mělo vliv na rychlost a kapacitu dopravní cesty.
Ale dokázat úmysl asi není snadné.

Osamělý Vlk

Ach jo. Pamatuji si, že veřejná doprava, dokonce i ve Středních Čechách, byla redukována. Rozvoji železnice bránil například pozdější primátor Bém. Rozvoj automobilismu byl podporován obecně.
OK, v případě opravy železničních koridorů jsem se zmínil, měly být hotovy do roku 2010 (dle publikace Svět rychlích kolejí od Jelena), což se nestalo. Nicméně už to mělo být.
Proti dálnici D0 a D3 se dlouhodobě bojuje, což je jediný důvod, proč se to tehdejší politické garnituře nepodařilo prosadit, a je to dobře, protože tyhle dálnice, tak, jak jsou plánovány, nejsou potřeba.

V.N.

Podívejte se na jízdní řády z osmdesátých let . Zjistíte, že nabídka veřejné železniční dopravy byla možná tak na třetině současného stavu. Osobních aut byla registrována tak třetina, používání těch aut bylo minimální ve srovnání s dneškem. Osobní dopravu ve Středočeském kraji nebránil nikdo. Ba naopak… od roku 1989 se její nabídka každoročně rozšiřuje. A na dosti tratích tato nabídka nekoreluje s poptávkou..

Bar

V 80. letech to stačilo, celkově se cestovalo méně než dnes. Na příklad dojíždění za prací, hodně lidí mělo práci v místě bydliště, i na venkově, téměř v každé větší vesnici bylo JZD atd dnes většina lidí musí někam dojíždět.

V.N.

Je to jak kde. Zase tem venkov je mnohem více vylidněný. Ano z Rudné do Prahy se cestuje více. Jinde zase méně. A je třeba nalezení takového modelu , kdy nabídka bude v nšjakém vztahu reflektovat poptávku.

V.N.

Jste srandista. Kvalitní silniční /dálniční síť potřebuje naše země obrovsky moc. Na kvalitní silníční síti závisí podnikání 100% firem. Kolik firem a podnikatelů potřebuje ke své činnosti kvalitní železniční síť ??

percula

A vy tomu co píšete opravdu věříte?

fido11

Nesouhlasím.
1. Dálnice potřebujeme. I kvůli ekologii.
2. Platí dostatek. nejde o dálniční známky, ale i dvojí zdanění paliv je vysoké.
4. Bezemisní doprava neexistuje a existovat nikdy nebude. Green Deal je lumpárna, mající za cíl vytahat peníze z kapes většiny lidí a států a přesunout je k těm, kteří jsou „připraveni“ pod vznešenými hesly o ekologii a životním prostředí.

Jyrka

Celá Evropa vhd zlevňuje, Borecký brutálně zdražil a chce to zopakovat. Tak kde je chyba?

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Celá Evropa?
Snad celý vesmír, ne?

K.S.

Nikde, musíte to brát v kontextu. V Česku byla VHD až příliš dlouho příliš levná. Vemte si že Jihomoravký kraj třeba nezdražoval od roku 2012 a to už je nějaké ignorování inflace.

Petr David

Co to znamená „příliš levná“. Když to vezmu podle Vás- v kontextu, tak v souvislosti s příjmem….?

K.S.

V ČR je VHD příliš levná, dlouhodobě, takže se pak nedaří třeba zaplatit personál a moc větší dosyp z veřejného také nejde, protože tam na to ty peníze nejsou, respektive byste musel někde na něčem ubrat. Zvyšování daní totiž také není dost dobře možné protože byste hodně lidem nadělal problémy, Holt důsledkem politiky nízké nezaměstnanosti výměnou za nízkou mzdu jsou domácí rozpočty ve kterých je každá stokoruna znát. Te si předejte problémy s cenou bydlení. Zvyšte daň o pár procent a dost možná odpálíte krizi že to svět neviděl. Takže jediný způsob jak tam ty peníze můžete dostat je přes… Číst vice »

Petr David

Co je to dražší lístek? Vůči čemu?

hank

Jízdné ve VHD je a vždycky bude výsledkem politického rozhodování, protože úplné náklady nepokryje nikdy. Dá se to brát i tak, že postoje politiků ke zvyšování jízdného jsou výrazem jejich postojů k VHD jako takové.

Základní problém je v tom, že se politici zatím neodhodlali pořádně definovat veřejnou službu (to se netýká jenom dopravy), a to tak, aby se ta definice neměnila s každou výměnou vládnoucí politické garnitury.

Petr Šimral

Jestli myslíte na německou „devítieurovku“, tak to je letní pokus za extrémní peníze…

V.N.

Borecký je krajský radní. Není premiérem , či ministrem dopravy. On ví , kolik dostane peněz a ví , co ta sranda v podobě veřejné dopravy stojí. A s tím co dostane musí vyjít. Je to něco podobného, jako když budete dělat managera výroby někde ve fabrice a dostanete rozpočet a budete odpovědný za jeho plnění

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Takové detaily jsou zcela mimo chápání šotosvěta.

hank

Veřejná služba není fabrika.

Petr Šimral

Nicméně se dělá za peníze a platí „má dáti a dal“.

hank

Nicméně zisk při jejím zajišťování není a nemůže být hlavní rozhodovacím kritériem.

V.N.

Tady nejde o žádné úvahy o nějakém zisku. Tady jde o to, co a jak nakoupit za jasně stanovený balík peněz při zvyšujících se cenách. Kupecké počty. Nic víc, nic míň.

Petr David

Nebo ten balík změnit. Příklad máme, zatím chybí vůle.

V.N.

Pokud se změní tento balík, poté se budou muset změnit jiné balíky… na sociální služby, zdravotnictví, školství… atd. A upřímně řečeno pro lidi v této zemi je mnohem důležitější fungující zdravotnictví, než koleje do každé vesnice a šukafon na každé trati.

Petr David

Bavím se o balíku v dopravě, tedy veřejnou dotovat z kamionové jako ve Švýcarsku. Tedy rozhodně nebrat ze zdravotnictví, či školství.

hank

No a já tvrdím, že kritéria stanovení velikosti toho balíku vůbec jasná nejsou a přitom to má být to první, co má být řečeno ještě před stanovením té velikosti.

Chronosphere

Tak to je totální blábol. Rozpočet je daný. Tečka. Nechcete nastoupit na Boreckého místo a ty svoje naivní představy předvést světu? Pěknou basu.

Vtvt

Od oponentů tohoto textu jsem nezaznamenal jejich řešení.

hank

A to říkal kdo, že kritici evidentních hovadin musejí zároveň sypat z rukávů návrhy na alternativní řešení?

PvvS

Pokud to je hovadina, tak to kritici jistě snadno a neprůstřelně vyvrátí.

hank

Vyvrátit znamená něco jiného než navrhnout alternativu.

PvvS

Zatím ale nedokázali ani jedno.

hank

Myslím, že některé použitelné návrhy tu padly.

Chronosphere

Jo,a jaké?😂😂😂

Roman

Na tohle slohové cvičení pana Boreckého lze odpovědět, že lze pořídit od Alstomu ctyrsystemové jednotky Avelia Horizon. Normálně by to byl nesmyslný návrh, ale do uvažování pana Boreckého je ok. Ještě tu máme dva rozchody železnice, i to by třeba spoustu věcí vyřešilo 😀 A až bude cyklostezka z Kladna do Prahy, tak se tím taky vyřeší hodně 😀

Petr Šimral

Vaše myšlenkové pochody jsou opravdu zajímavé…

Štefan

Autorovi článku bych jen zdvořile připomenul, že privatizace železnic ještě v žádné zemi nic dobrého nepřinesla.

Roman Čadek

Možno srovnat kvalitu života ve státech s plně tržní ekonomikou a bídu socialistického bloku v úpadku.

geras

Ale on asi hovořil o privatizaci železnice v tržní ekonomice, např. ve VB.

Daniel Jablonecký

V článku o privatizaci železnic nic není.

Tomáš Záruba

No tak 50% z jízdného (po všech těch prodraženích vstupů) to opravdu vyřeší – tím, že se VHD kompletně vylidní a bude se moci zrušit úplně. To mi mírně řečeno přijde jako nevhodná cesta.
Jinak pořád si zjevně někdo maluje vzdušné zámky, že zrušením lokálek něco finančně vyřeší – vždyť to je (a bude) úplné plivnutí do moře.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Tak tedy jaké řešení navrhujete? Dovést to ke krachu?

Petr David

Krachem nejen dopravy, ale zdravotnictví, školství, kultury … jsme strašeni 30 roků.

Petr Šimral

Což má vliv na výrazné zdanění všeho možného, na co se poodíváme…

hank

… zatímco když se podíváme jinam, není zdaněno nic nebo skoro nic…

K.S.

Ty systém běží tomu všemu navzdory, ale třeba za cenu přetěžování nebo používání značně za hranicí životnosti. A to fakt není dobře.

Petr David

Takže je lepší vystrašit a následně výrazně omezit. Tedy neléčit, neučit, zavřít knihovny…?

K.S.

Lepší by bylo aby se třeba zdravotnictví zefektivnilo, tedy aby zdravotnický personál léčil a nedělal sekretářky. Dále pak aby se zbytečně nezneužíval, takže vrátit regulační poplatky, zavést skutečné zdravotní pojištění, zavést sankce za zbytečné výjezdy sanitek. Změnit úhradu a přístup ke stravě v průběhu pobytu. Daleko větší zaměření se na prevenci, k čemuž by mělo přispět i převedení zdrav. daně na pojištění. Sociální oblast – daleko větší zaangažování církví do dlouhodobé péče. Ostatně to bylo jedno z poslání některých řádů. Dále pak různé fondy, normalizace dobročinnosti ve společnosti, to tu bohužel po řádění bolševika chybí a pořád se to lidi… Číst vice »

PvvS

Fondy a dobročinnost si musí svou podporu zařídit samy. Stejně jako ty různé náboženské sekty. POkud to lidé chtějí, tak si to sami zaplatí.

K.S.

Dobročinné fondy hlavně musí postupně vzniknout tím že se to lidi nějak naučí a pochopí že je to součást lidské historie minimálně od antiky, která ale byla přetrhnutá, celkem nedávno, komunisty.

Církve pak dostaly zpět majetek a myslím že je na čase aby se více začaly věnovat tomu čemu se věnovaly v minulosti. Za své a za příspěvky, samozřejmě. Je myslím potřeba do společnosti vrátit přirozené instituty, které se za minulého režimu zlikvidovaly ve prospěch státní kontroly.

PvvS

Dobročinných fondů a organizací jsou tu hromady. A lidi už se naučili, že leckterý nadělají víc škody, jak užitku. Ale kdo chce vyhazovat peníze, tak proč mu bránit …

pamětník

;A taky se toho dožíváme.

Roman Čadek

Zřejmě po bolševicku, znárodnit zisk úspěšných a rozdávat loserům.

Petr David

To je možná vaše řešení, já bych to udělal jako ve Švýcarsku, omastit mýtné a část dát do veřejné dopravy.

babilon

Jasně, VHD pak nemusíte zdražit, ale za to zdraží všechno ostatní, protože se to omaštěné mýtné promítne do cen úplně všeho.

ušatá

Jak? Konkretní výpočet něčeho? Třeba másla o 5 haléřů, když kamion konečně bude platit za dopravní cestu třeba 30Kč? A když tam budou externality, zdravotní dopady, tak možná i 30 haléřů. Pokud tedy ten kamion nevez toho másla jen 10 kilo. Ale je tu zásadní otázka. Proč se to tím kamionem vozí a k tomu z ciziny, když jsme schopni a ve vysoké kvalitě to vyrábět sami? Dřív měl mlékárnu každý okres a zboží se vozilo na vzdálenosti do 30 km. V Praze např. byly mlékárny 3. Nemluvě třeba o cibuli, česneku, jogurtech, bramborách…………………………

Ondřej 2

Protože místní je kvalitní, ale dražší. Český člověk se nechce nechat okrást kvalitou. Chce levné a hnusné..

pamětník

Páč na to drahé nemá.

MartinS.

Ale má. Když si vezmete, kolik potravin v ČR končí v odpadcích, tak kdyby každý kupoval jen to, co spotřebuje, mohl by si kupovat dražší a kvalitnější věci. A neplatí to jen pro potraviny. Ano, najdou se i výjimky, které na to fakt nemají, ale nebude jich mnoho.

hank

…kolik potravin v ČR končí v odpadcích…
…cca 30% (kvalifikovaný odhad, přesno to spočítat nejde).

Otázka je, kolik z těch 30% skončí v odpadu kvůli nekvalitě.

Petr David

Nevím, že by někde došlo k výraznému zdražení koncového zboží, ve zmiňovaném Švýcarsku údajně o setiny procent. Ale pokud ty dotované potraviny přivezeme ještě levnou a námi dotovanou (opravy a budování silnic kvůli a pro kamiony) dopravou, tak docílíme jediného efektu: odrovnáme domácího producenta.
Podle mého názoru tady je kam sáhnout.

ABC

takové ekonomické perpetuum mobile

Petr David

Co Vám připomíná doma vyrábět a nevozit dotované z dálky perpetum mobile, to opravdu netuším.

ABC

to že se zdraží mítné a nikde se to neprojeví

Petr David

Projeví. V první řadě zmizí doprava, kterou nikdo nepotřebuje, což se projeví na počtu nehod, na hustotě provozu, hluku na přecházení tranzitu na koleje, na tom, že místní producent dostane šanci.

ABC

Myslel jsem v koncové ceně. Kvůli tomu že bude méně nehod potraviny urcitě nezlevní .

Petr David

To jako fakt nechápete, že když by cena ovlivnila koncovou cenu produktu, že by se v mnohém , hlavně v potravinách, vyrábělo v regionu?

ABC

jo, to už jsme tu taky měli. dva druhy jogurtů z okresní mlíkarny a tak.

Petr David

U nás mnohem kvalitnější a měli jsme místo na silnicích.

ABC

to řekněte rovnou že chcete zpátky socialismus…

Petr David

Jste opět vedle. Ztráta místních producentů není otázkou socialismu, ale vlivem jevu, který nazýváme globalizace. Tedy ztrátou regionálních služeb byla postižena i západní Evropa.

hank

Zatím se znárodňují leda tak ztráty těch tzv. úspěšných.

Tomáš Záruba

Já už nenavrhuju nic, mám toho všeho za ty roky tak akorát plný zuby, mezi náma… To mi ale snad nebere právo podotknout – aniž bych tím říkal, že se všechny lokálky musí nutně hoblovat coby „ZDO“ – to, že úplně nedává smysl do diskuse o nedostatku peněz v desítkách miliard tahat téma omezování nějaké šukafonie tu či támhle, protože to prostě řeší 0,05 % daného problému. Prostě mám legraci z lidí, co prosazují takové to „pojďme zrušit lokálky, ať máme na údržbu VRT“. To samozřejmě neznamená, že to téma nemůže dávat smysl v kontextu debaty o nedostatku strojvedoucích nebo… Číst vice »

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Jako upřímně řečeno. Osobně si myslím, že to tím krachem skončí….

Kryštof

souhlas, navíc po výstavbě VRT, která na železnici naláká spoustu cestujících je možné, že lokálky naopak vzrostou na významu

Tomáš Záruba

Přesně tak. Ukázkovým příkladem by mohly být straškovské lokálky: dnes v zásadě k ničemu, v případě vazby na terminál Bříza (na mostecké trati) naprosto ideální pro cesty do Prahy velmi rychle s 1 přestupem, i když na nich samotných (krom napojení do té Břízy) dojde tak maximálně k zabezpečení přejezdů. Platí jak pro Libochovice, tak třeba i Zlonice. Jiná věc je, jestli zrovna tady je nutné držet těch 20 let „udržovací šukahobling“. Ale třeba u takové Humpolačky může stačit i jen perspektiva na VRT Střední Čechy (navíc dřív), aby se pohled na její smysluplnost dost proměnil. Ona i taková Mšenka,… Číst vice »

Petr Šimral

Tome, neblbni. Na terminál „Bříza“ zcela logicky přijedou cestující autem. Nejsou v oblasti, kde jsou kolony a auto v pohodě u baráku zaparkují…

Tomáš Záruba

Mnozí, třeba i většina, ano. Ale myslím, že i těch, co dají přednost návaznému vlaku nebo busu bude dost, díky tomu jak rychlá pak bude ta cesta do centra Prahy celkově.

smasska

No myslím, že nikde se nepíše, že se zrušením lokálek něco vyřeší. Píše se, že budoucnost je chmurná a pokud se něco zásadního nestane, bude buď absurdní zdražení, nebo velké redukce, přičemž aspoň pro udržení SQ teď se s nějakými vpravdě minoritními redukcemi začalo už teď. To, že to zatím nejsou žádné zásadní výkony, je vlastně ještě pořád dobře.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Tak…

Tomáš Záruba

Ale jo, jen mi to téma u diskuse o zániku s-bahnové páteře (nebo ještě šířeji o vpravdě hrozivém vývoji státního dluhu) přijde absolutně mimoběžné. Asi jako kdyby to někdo chtěl zachraňovat třeba sloučením malých obcí nebo co já vím privatizací Státní opery. Diskusi je nutno vést o několik řádů výše.

Petr Šimral

Je – li plivanců do moře dostatek, mohou být ekonomicky efektivní…
Zvýšení jízdného ve VHD o 50% vypadá strašidelně, ale něco se musí udělat. Jenom trakční energie od roku 2021 do roku 2023 bude o 400%.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Obávám se, že pro nějaké zdražení tu není politický… Prostor. Lidi budou rádi, když zaplatí teplo a jídlo.

Oldřich Sládek

Radši

Oldřich Sládek

Odešlo mi to dřív, než jsem dopsal. Radši to číslo v Kč za MWh prosím tě nepiš, abychom obecenstvo nevydesili….

K.S.

Přišla faktura na 500€ za MWh? Nebo to tak špatné ještě není?

Petr Šimral

Nám faktura chodí od SŽ, dopravci si v ČR nemohou elektřinu kupovat sami. Zatím to na 500 E / MWh nevypadá, ale o moc levnější to nebude…
V takovém případě se vyplatí nastartovat nezávislou trakci, pokud ještě někde nějaká zbyla.

K.S.

To nevypadá vůbec hezky. Zejména když si to porovnám s tím kolik ještě před pár lety (ano, vím, SŽ není burza) na burze stála do 50€ (kurzy. cz/komodity/cena-elektriny-graf-vyvoje-ceny/1MWh-eur-30-let)

Možná když už se pracuje na jednotné fázi by nebylo od věci to posunout ještě o level výš a po vzoru Rakouska a Německa postavit celou soustavu s vlastními elektrárnami. Třeba by to vyšlo levněji.

Petr Šimral

Možná i ano, ale i jedna elektrárna je zbytečně velká a stejně by musely být dvě.
Když si vezmu, že dvě 300 MW jaderky by stály cca 400 mld, pak to stavebně bez úroků vychází po dobu třicet let někam na 3 Kč. S úroky to bude 9, do toho provozní náklady, jsme někde na patnácti.
Spotřeba elektřiny pro dopravu nepřekračuje 2 TWh včetně MHD a lanovek.

K.S.

Spíš jsem uvažoval o nějakém distribuovanějším modelu který by zahrnoval jak menší elektrárny u uzlů, tak měnírny a další moderní technologie například ve formě FVE + Baterií, což dnes není zase tak drahé a minimálně v počátcích by to mohlo být relativně zajímavé z protože je to relativně malá (oproti JE) investice. Druhá otázka je jak úspěšný bude Polský průmysl s jejich plánem na stavbu malého reaktoru. Jestli jej schválí a postaví, tak nevidím důvod proč by to nemělo jít v ČR a proč by pak nemohlo jít v ČR. Pak by asi nemusel být problém mít jeden reaktor u… Číst vice »

hank

…dopravci si v ČR nemohou elektřinu kupovat sami…

Vida, další chyba.

digi

A nemají odečet dph na paliva jako je u autodopravy… další chyba…

ABC

pro ně platí ohledně DPH nějaké speciální zákony? lhát se nemá.

digi

platí viz zákon 235/2004 § 72 a 73…. blbnout se taky nemá…

ABC

a ty jsou nějak specificky zaměřeny proti železničním dopravcům?

digi

No není tam možnost odečtu silové elektřiny (palivo pro el vlaky)…

PetrH

Ne, tam není napsáno „Zvýšení jízdného ve VHD o 50% „. Stojí tam, že 50 % z nákladů VHD má být z jízdného. Což je nárůst jízdného několikanásobný. Postupně tedy, ne najednou od letoška.
Prostě jste zvyklí na východoevropské ceny, z 80-90 % dotované státem, ale za ty není možné provozovat moderní vozy, platit řidiče a současné ceny energií. Stejně tak není možné snižovat daně a současně tvrdit, že má všechno platit stát, což je mantra české pravice.

K.S.

Ovšem otázkou za milion je jestli ty ceny energií vydrží, nebo se do roku či dvou zhroutí. jestli by se pak snižovalo jízdné a jestli pak centrální banky dovolí deflaci atd. On totiž každý takový spike v cenách komodit byl zatím následovaný jejich kolapsem. Během ropných krizí třeba došlo k vzniku tolika vrtů že cena spadla a cenově efektivní se staly až o 30 let později, spike ceny polysilikonu vedl k zhroucení jeho ceny a startu solárního boomu. Vysoká cena elektřiny těsně před krizí v roce 2008 byla následována pádem až ke 30€/MWh v polovině minulé dekády. Většinou k tomu… Číst vice »

PetrH

Jenom o elektřině to ale není. Nůžky mezi náklady VHD a příjmy z jízdného se rozevírají už hodně dlouho.

PvvS

Energie nebudou to nejdražší. Zatím tam je vždycky lidský faktor.

hank

Ceny nevydrží a budou poskakovat jako splašené oběma směry v nepředvídatelném min-max intervalu, dokud se výrazně a natrvalo nesníží spotřeba paliv a energií v globálním měřítku.

Problém je v tom, že k tomu trvalému ustálení spotřeby na podstatně nižší úrovni může dojít dvěma způsoby: Řízeným nebo neřízeným. Globální vývoj ukazuje spíš na tu druhou možnost, což vůbec nevypadá pěkně…

A další problém je v tom, že nikdo dnes ani náhodou neumí odhadnout, na jaké udržitelné úrovni by se pak ty ceny mohly ustálit… Jestli někdo tvrdí, že to umí, tak kecá.

K.S.

Nemyslím si že globální ceny budou nějak divoce skákat, ne o moc víc než tomu bylo v uplynulé dekádě. I pokud se ta válka povleče, ale podařilo by se rozjet těžbu na západě Ukrajiny, kde jsou velká ložiska plynu, pokud se pamatuji, tak by to mohlo cenu v Evropě a tím i v globálu stabilizovat. Myslím že je celkem slušná naděje že se zopakuje situace z minulé dekády kolem břidlic a ceny budou nastavovat nové vrty na nejlevnějších nalezištích. Respektive ještě jinak, tu cenu bude silně ovlivňovat to za jakou sumu se bude dařit přesměrovat plyn z flér do trubek… Číst vice »

Tomáš Záruba

Státu asi vyhovuje „stínové zdanění“ skrze ČEZ, jinak by už dávno byl zákaz prodeje elektřiny do zahraničí. Tady někde bych hledal cestu.
Jinak pozor, to jízdné Borecký „chce“ ne o 50% zvednout, ale pokud to správně čtu tak zvýšit na 50% pokrytí nákladů. Tedy pokud to je nyní řekněme 20%, tak nárůst ceny dvaapůlkrát. To neustojí vůbec nic.

kakov

pokud vím, tak u Stč kraje je problém, že se dlouho jízdné nezvedalo, kromě jedné poslední výjimky, pak to prostě dělá díru do rozpočtu, někteří zdražují pravidelně o malé částky, tak tam potom nevzniká takový problém

Petr Šimral

Tomáši, alespoň Ty…
Elektřina se zpravidla prodává na tři roky dopředu, pouze minimum jde na denní trh. Za jaké ceny si myslíš, že ČEZ dnes vyrábí???

Tomáš Záruba

Když dodává na společný trh s obrovskou zemí, která spotřebuje prakticky jakýkoli počet GW „Grundlastu“, protože je zároveň tak pitomá (a/nebo její představitelé Rusákem placení či vydíraní???), že si pro nic za nic vypne hafó stabilních zdrojů, tak bude ta cena samozřejmě mnohem vyšší, než když bude (smět) dodávat jen na trh kde je vlastně energie přebytek. A to nesouvisí až tak jen s eskalací kvůli posledním měsícům, to je dlouhodobý trend poslední doby (stejně jako třeba podpora „průmyslových“ OZE a další zvrácenosti). Samozřejmě neříkám že to takhle má být furt, ono by to dlouhodobě nevedlo k ničemu pěknému, ale… Číst vice »

Petr Šimral

Promiň. Nic o tom nevíš, znáš pouze masírku z tisku.
Položím otázku: Proč musel ČEZ požádat vládu o půjčku 74 miliard z důvodu obchodů na burze?

Díky Petr

Tomáš Záruba

Nemusím snad být nějaký insider, aby mi bylo jasné, že sloučení malého saturovaného trhu s velkým hladovým znamená při (takřka) nezměněné nabídce pro ten první podstatný růst ceny.
Otázka: netuším.

Petr Šimral

Tak si to nastuduj. Je tam odpověď zcela významná…

hank

Státu asi vyhovuje „stínové zdanění“ skrze ČEZ, jinak by už dávno byl zákaz prodeje elektřiny do zahraničí.

Ne státu, ale některým lidem, kteří mají zdejší politiky na špagátkách.

Proč je asi ČEZ v ČEZsku tabuizované téma?

Ostatně soudím, že ČEZ měl být už dávno rozprášen.

Bohumil Pokorný

Je navrhováno stále jen zdražení VHD.
Proč se téměř nikdo nezabývá rovněž zdražením IAD? Měl by stále existovat takový poměr cen,aby cestující byli motivováni používat VHD, což je i cesta k naplnění závazků Green dealu.

Petr Šimral

IAD byla přece zdražena zdražením paliv. Blbé je, že vláda nevydržela a snížila spotřební daň. Nicméně DPH to docela srovná.

Petr Šimral

A ještě dovětek: sice to není důsledek války na Ukrajině, ale současně došlo k výraznému zdražení prostředků IAD a to včetně těch bazarových…

Petr David

Což absolutně nebude mít vliv na omezení provozu, budou pouze stárnout auta se všemi důsledky. Cena paliva, to je jiná, ta vliv může mít.

Petr Šimral

Možná si toho všimnulo více lidí než jen já. Okamžikem zdražení paliv vzrostl provoz na D1 minimálně mezi sjezdy 5 a 15.

Petr David

Naštěstí mezi pětkou a patnáckou nejezdím, tak nemohu posoudit.

Bohumil POkorný

K výraznému zdražení energií i dopravních prostředků dochází v relativně podobném poměru jak v oblasti VHD, tak IAD. Navíc dochází i k výraznému zdražení výstavby a údržby infrastruktury pro oba módy. Přesto jen u VHD mluvíme o zvýšení podílu koncových uživatelů, nemluvíme o zvýšení podílu koncových uživatelů v IAD. Jedinou cestou, jak snížit celkové náklady na dopravu a jak co nejrychleji odejít od fosilních paliv, je okamžitě začít s razantním přechodem ze silnice na železnici. Zatím bohužel jen hledáme cesty, jak to nedělat.

David

A záchrana kdejaké přežité lokálky tenhle cíl vyřeší ? To snad nemyslíte vážně.
Ano, kdyby se koplo do země s VRT hned zítra, kdyby se zvyšovala kapacita některých úplně původních tratí a stanic, tak ano. Ale cokoliv, co provedeme s tratí Louny – Slaný, dopravě v ČR nepomůže. Doba 9-ti dvojčat řady T 466.2 vláčích uhlí z Herkulesu do Byšic na přepřah pro turnováka je pryč.

ušatá

Naopak, pryč je doba, kdy se tvrdilo, že vše se poveze po silnicích. To skončilo a příznivcům silnic se to nelíbí. Ale fakta už nelze okecat a něco se pro ten převod na koleje musí dělat (u nás zatím se nedělá vůbec nic, stále se setrvává v bludech let 70. , Římana a dalších). A brání tomu třeba i ty polopravdy p. Boreckého a řady diskutujících, stejně jako postoje některých politiků, práce MD, SŽ apod. Ale tím jen oddalují potřebná řešení a o to nás to opravdu pak bude stát více a bude to větší náraz.

Bohumil Pokorný

Když ty příspěvky nečtete pořádně a zachvacují Vás emoce, tak je těžké s Vámi diskutovat.

K.S.

Cesta k naplnění Green dealu je primárně změnou energetické základny, to fakt neuděláme tím že budeme blbnout s cenami aut, paliv, VHD a podobně. Zejména v situaci kdy se zlepšují jak carbon capture technologie, tak technologie syntézy a elektrolýzy. Tady je první potřeba vyřešit problém druhého konce zásuvky, následně toho čím se topí, z čeho se získává teplo v provozech atd. Až někde za tím je doprava se kterou se budou dělat změny, nebude-li se jednat o elektrifikaci kolejové dopravy, nejblběji. A i ta elektrifikace kolejové dopravy se bude dělat blbě dokud se nevyřeší jak vytvořit jednotnou fázi s dálkovým… Číst vice »

Bohumil Pokorný

Elektrizaci tratí máme vyřešenou 120 let. Bezemisní kamionovou dopravu vyřešenou nemáme a dlouho mít nebudeme. Je to v podstatě nesmysl se tím zabývat. Elektricky poháněné osobní automobily pro dopravu na venkově nebo k dojíždění na P+R u nejbližší železniční stanice máme dnes už vyřešeny také, horizontální překládku přepravních prostředků máme též vyřešenou, zbývá jen vyřešit elektrický pohon kamionů pro rozvoz a svoz těch přepravních prostředků z/k terminálu. I když se technologie v oblasti uhlíkových paliv stále zlepšují, stále jde o fosilní paliva. Podívejte se, jak se nám životní prostředí radikálně mění přímo před očima…

ABC

Za komunistů se špatně nežilo
v létě bylo vedro v zimě sněžilo
zjara ledy tály byly povodně
to jste milé děti přišly o hodně

digi

Udavačům z Těšína se určo blbě nežilo… Kolaborací si zajistily čokoládu navíc, stejně jako ti češi co hlídali koncentráky..

ušatá

A proč? Vyrábíme si ji sami, jsme soběstační a levní! Jen chtít a být suverénní a sebevědomí.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Poslední bitva vzplála, dejme se na pochod!

Martin

Lidé mají odvolenou prozápadní vládu která nezvyšuje daně a vše funguje. Vseho je dostatek tak o co jde…

EPM

EPM

EPM

Celkem zajímavá úvaha. Nejvíc mě zajímá, jak si autor představuje celkové systémové změny na SŽ s ŘSD. Můžeme se totiž bavit o tom, že státní správa prostě nejlepší lidi nezaplatí a to, že někdo dělá na železnici/sil.dopravě 30 let neobstojí. Znám pracovní a schvalovací procesy obou organizací a zakopaný pes je v legislativě, MANAGEMENTU, kompetencích….a odvaze ke změnám.

Petr David

K čemu řešit správy, ať silniční nebo železniční, když neexistuje dopravní politika? Když ani jedna vláda nedá dohromady směr, tedy kolik toho pojede po silnici a kolik po kolejích, co vyřeší jednotliví správci?

PvvS

O tom rozhoduje pouze zákazník a dopravce.

hank

Ale prdlajs… Když ještě neexistovaly auťáky a největším dopravním problémem v tehdejších velkoměstech byl úklid kobylinců, jistý Henry Ford I. přišel s geniálním marketingovým konceptem, který v lidských hlavách uměle vytvořil potřebu individuálního automobilismu. Od té doby je rozhodování zákazníka řízeno snahou o saturaci této uměle vytvořené potřeby; tuto snahu všemi dostupnými prostředky podporují všichni marketéři všech výrobců a prodejců veškerého souvisejícího zboží. Kurt Vonnegut (1922-2007) se ještě dožil prvních známek počínající klimatické krize. V r. 2005 napsal k věci něco mezi esejem a fejetonem pod názvem Absťák (angl. Cold Turkey – česky vyšlo ve sbírce jeho kratších textů Muž… Číst vice »

ABC

ano, jen za mého nedlouhého života už měla ropa zaručeně dojít nejmíň třikrát….

hank

Zaručeně? To možná hlásali v nějakém bulváru…

Ropa nedojde nikdy, jenom se v určité chvíli její ceny vyšplhají tak vysoko, že si je skoro nikdo nebude moci dovolit nebo nebude ochoten zaplatit.

Zatím se odhaduje, že lidstvo vyčerpalo zhruba polovinu známých zásob ropy. Podle geologa M. Huberta Kinga po vyčerpání poloviny zásob těžba zákonitě začne klesat. (A nechytejte mě za slovo, mezi růstem a poklesem je dost dlouhé období stagnace.)

A vůbec, z ropy se dá dělat tolik užitečných věcí, že prohánět ji výfuky je nehorázné a nerozumné plýtvání.

PvvS

Když nebyly auta, tak to tahali koňma. A ještě dřív na hřbetech. Zatím ta globalita je akorát v Evropě a blízkým okolí. Indii a na východ odtud nějaká ekologie a Green dealy těžce nezajímají.

hank

Tím hůř na ten nezájem už teď doplácejí.

hank

Mínusářům doporučuji cestu do Indie (např. do Páňdžábu, ale stačí i Dillí) v období před letním mozunem.

Novotny

Odvolat Boreckeho malo. Pokud tam zustane, pujde verejna doprava do vyrazneho utlumu, jen aby usetril a donutil lidi jezdit vice individualni dopravou. Kdyby radsi resil integraci, zameril se na kvalitu dopravni doatupnosti a posilil treba preplnene spojeni mezi nekterymi kresnimi mesty a Prahou a tim i atraktivil vhd, tak radsi resi omezeni. Setrit by se melo na kraji predevsim v personalni strance a verejnych nabidkovych rizeni napriklad na udrzby silnic, kde jsou zakazky nadhodnoceny a pak chybi finance jinde.

smasska

Jasně, proto Borecký dával prachy na rozvoj integrace a za něj se dointegroval celý kraj, to je jasné, že chce donutit všechny jezdit IAD…

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Šotoušci a modré gumy mají třídního nepřítele.
Na jednoduché jedince to takhle funguje. A přesně tam cílí osoby jako Kolovratník, Havlíček, Babiš, Omakura a další.
Funguje to.

Petr Šimral

Bohužel.

Bohumil Pokorný

Není to tak černobílé.Kompletní integrace u nás neexistuje nikde.Integrace má totiž 3 stupně:tarifní,linková a místní.Většina organizátorů skončila u integrace tarifní.

ušatá

A stačilo by třeba nezavádět souběžné linky s tratěmi a vlaky, zajistit návaznosti z autobusů na vlaky ve stanicích, jako třeba např. Zlonice, Slaný, Trhový Štěpánov, Kouřim, Rymáně, Sedlčany…………………….a mnoha dalších. Bylo by zajímavé, kolik by se ušetřilo a o kolik by narostly tržby. Jenž to chce místo takových psaní dát dohromady skutečně kvalitní koncepci dopravy – prostě dokonalý integrovaný systém dopravy.

PvvS

Pokud vlak zajistí stejnou obsluhu území, se stejnýma intervalama , tak proč ne. Ale je nesmysl navážet několika autobusy na vlak a mít přestup, když to kapacitně zvládne v celé trase jeden autobus až do cíle.

Jirka

Pan náměstek by se měl poučit z hospodaření dopravního podniku města Prahy.Ostatně nemá to daleko.Tam se peníze točí přímo ukázkově.

digi

Tak a má pan borecký vyčísleno kolik bude STČK stát přechod na bezemisní autobusy… Spalovací motory jaksi po r 2030 nebudou a tak se všechno bude muset nahrazovat (stejně jako na železnici)… Jaké náklady na to budou když chtějí borecký a spol přesunout hlavní dopravní výkony na silnici??

Petr Šimral

Nevšiml jsem si, že by StčK přesouval hlavní dopravní výkony na silnici. Lokálky do Kouřimi, Dobříše či trať ze Slaného do Loun nelze považovat za hlavní dopravní výkon a ty autobusy tam stejně jsou.
Hodně podobné je to například i u rychlíkové linky Praha – Kladno – Rakovník. Sice ho platí MD, ale jinak je to stejné. Nejedná se hlavní dopravní výkon, v oblasti je dálnice D6, dostatek autobusových spojů. A elektrizováno to do Rakovníka nebude nikdy.

Bohumil Pokorný

To by právě bylo špatně.Trať do Rakovníka naopak modernizována a elektrizována být musí.Na dálnicích se bude bezemisní doprava realizovat jen veimi obtížně.

Petr Šimral

Na dálnicích to půjde zcela bez problémů, on Rakovník není 1000 km od Prahy, Bohumile a autobus jede rychlostí 100 km/h, to se ještě dá.

Bohumil Pokorný

Petře, po stránce rychlosti (pokud se s tratí nic neudělá), tak samozřejmě ano. Ale po stránce fosilních paliv samozřejmě ne. A po stránce pohodlí při cestování samozřejmě také ne.
Pokud stát ve své dopravní politice stanoví, že velká část dopravních výkonů se bude realizovat po silnici a občané to odsouhlasí, tak potom ano. Já to beru tak, že busy po dálnici do Rakovníka jsou přechodné řešení do doby výrazné modernizace železnice. Nebo už ty fyzikální zákony o odporu valení kol a schopnost vytvářet vlak za jednou čelní plochou platit po dobudování dálnice nebudou?

Petr Šimral

A kolik čelních ploch Bohumile potřebujete z Kladna do Rakovníka?
Zde je odpověď o fyzikálních zákonech, které samozřejmě platí a já je nemíním zpochybňovat.

Bohumil Pokorný

Záleží na síle přepravního proudu. Podle mého odhadu při kvalitní nabídce, která bude atraktivní altenativou IAD, potřebuji dvě čelní plochy za hodinu.A to přímo z Prahy, nikoliv až s přestupem na Kladně.

digi

Kde na dálnici budete ten bateriovej bus dobíjet?? nebo budete mezi strašecím a rakovníkem stavět na silnici trolej?? to je tak moc nedomyšlený co vy teď děláte…

ABC

on neujede nějakých 50 km bez dobíjení?

digi

po dálnici v realným provozu minimálně 90 aby to bylo stejně rychlý jako předtím a pak kopce rakovník strašecí??? bohužel, ale zatím ne ne… ( a asi to rychle nepůjde, nové, lepčí baterky se nedělají snadno).. navíc když chce STČK rozvoj

Petr Šimral

Budete se divit, ale trolej na D6 mezi Velkou Dobrou a Novým Strašecím by byla ideálním řešením 🙂

digi

No a kolik bude stát náhrada všech busu za elektrické?? aspon odhad je?? a co autobusové zastávky? jak je uděláte bezbarierové??

No a zrovna trať praha lužná je ukázka neschopnosti státu u železnice udělat cokoliv navíc… mezi lužnou a řevničovem vlak jede 10 minut po klikate železnici, pozemky tam vlastní stát a přitom stát není schopen cokoliv s tím udělat… Přitom kousek vedle se na valech staví dálnice.. zkoušel Stćk lobovat za přestavbu?? ne.. ale dálnici podporuje vesele..

David

Není to tak dávno, kdy jsem já jako železničár jel busem Zličín – Rakovník (nejel jsem sám, druhá osoba nemá s dráhou nic společného). Když k tomu přidám cestu z domova, tak to rychlejší než rychlík nebylo. Ale teb bus zastavil v Rakovníku asi 3 x a počet vystupujících a nastupujících na těch zastávkách nebyl malý. Vlakem do Rakovníka jsem jel minulé pondělí a nějak si nedokážu představit, jak by se měl úsek od Stochova přes Bubákov a Revníčov do Lužné nějak narovnat. A že se tam staví dálnice – staví a přiznejme si, že po ní pojede vždy více… Číst vice »

digi

Sám jste to napsal, největší problém železnice je to že se neřeší problémy… silnice se narovnávají,zkapacitnují a proto mohou provádět větší výkony, na železnici se nic takového neděje a tak zastarává…Řevničov – lužná by rovnalo asi 300 metrovým tunelem pod vrchem kluk aby se obešli ty udolí okolo merklovky kde jsou ty esíčka. to už je mimo chko takže ochranáři, pohoda. stačí mrknout na mapu…

Petr Šimral

Základním problémem železnice je, že nemá prostě celkový „přepravní moment“. A tak zcela logicky nejde stavět trať přímo pod vrcholem Kluk. A v době, kdy to logicky šlo k tomu zase nebyl důvod, protože železnice měla „šíleně velikou konkurenční výhodu“.
Dovedete si představit, že rychlík z Prahy do Karlových Varů jezdí už 122 let vlastně stále stejně rychle? V roce 1900 jízdní doba 3:30!!!
A dovedete si představit, jak dlouho tehdy jel dostavník tažený koňmi???

fido11

Bezemisní doprava neexistuje a nikdy existovat nebude. To, že výfuk auta nebo lokomotivy bude jinde než se aktuálně nachází onen dopravní prostředek jen vše nesmyslně zdražuje. Současné motory s EURO 6 jsou dostatečně čisté a pokud by k uplatnění stejných principů došlo i u lokomotivních motorů, bylo by jedině fajn. Ostatně spousta „motoráků“ tyto motory od nejrůznějších výrobců NA používá. Počínaje LIAZ/TEDOM na 810, přes IVECO či MB na dalších typech.
Pokud se nebudeme chovat racionálně, ale pouze zaslepeně ideologicky, tak spláčeme nad výdělkem. Problém je, že dnes je vše spíš o ideologii než o „zdravém selském rozumu“.

hank

Zdravý selský rozum neexistuje.

To, čemu se obvykle nepřesně říká „zdravý selský rozum“, je výsledkem indoktrinace a manipulace, kterým jsme vystaveni od narození do smrti v rodině, škole, zaměstnání, médiích, spolcích, církvích a jiných institucích, které se snaží udržet společnost pohromadě a jakž-takž fungující. Z toho taky vyplývá, co je jeho cílem a výsledkem. Rozumná řešení to většinou nejsou.

Bohumil Pokorný

Že Vy patříte mezi ty,kteří tráví dovolenou na benzinové pumpě u dálnice a libujete si,jaké je ta čisté ovzduší…Bezemisní doprava bez jakýchkoli výfuků existovat bude,neboť naštěstí existují šikovní a chytří lidé,kteří to dokáží.

fido11

Ne, netrávím dovolenou na benzínové pumpě. Ale doprava NIKDY nebude bezemisní. I kdyby někdo vynalezl perpetuum mobile. Ani v době, kdy tady ještě nebyla auta tak doprava nebyla bezemisní. A taky se to lidem nelíbilo. Na tom se nic nemění. Fyzika a chemie platí obecně, bez ohledu na to, co si páni politici a rádoby ekologové přejí. Občas samozřejmě i za velké podpory koncernů. (Viz nyní VW a elektromobilita.)

Bohumil Pokorný

Tak pokud to budou emise v podobě koňského a volského trusu,tak to bude v pohodě.

Georg

uplne nevim proc se pan borecky pousti do filozofovani o hungarizaci, kdyz je ze stredoceskeho kraje, ktery ma intenzivni vazbu na prahu i bez „hungarizace“.
namisto filozofovani by mohl zacit delat veci, ktere ma v popisu prace – napriklad postavit na nohy idsk – jak konstruktery gvd, tak zprovoznit dispecink tak, aby zacal fungovat a hlidal vsechny navaznosti a dalo se na nej dovolat…

Petr Šimral

A myslíte si, že má smysl pokračovat v rozvoji trucpodniku IDSK, když je prakticky celý kraj integrován do PIDu?

smasska

Pozor, IDSK je koordinátor, myšlena asi SID?

Petr Šimral

Máte pravdu.

Marian Kechlibar

Ta hungarizace se projevuje silným přírůstkem obyvatel dojíždějících do Prahy. Ano, ta vazba tam byla vždycky, ale je silnější. Na rozměrech jevu záleží, na trendu vývoje také.

David

V jedné věci máte pravdu – hlavně by měl z IDSK vyhodit „tatu/mamu“ Procházku a tohoto člověka by neměl nikdo u dopravy v ČR zaměstnat ani na provozní pozici. Pak by se tam možná něco hnulo.

Stara skola

Pan radni mezi duvody nejak pozapomnel na dlouhodobe a systematicke rozkradani penez na dopravu diky mafianskym vazbam mezi politiky a dopravci. Pritom v tom STAN patri k ceske spicce.

Georg

jestli neco vite, tak sup s tim to nahlasit. jinak nejste stara skola, ale stary blabolil.

Stara skola

To je jako byste po me chtel at podam TO na Babise,kdyz si myslim, ze krade. Zrejme nesledujete media, pokud vam nic nerikaji jmena jako Hlubucek nebo Pelta.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Pán sleduje média!
Gratuluji!

Petr Šimral

I pokud se něco povede prokázat, tak proti podpisu přímého zadání pro ČD a KŽC v roce 2019 těsně před volbami ANOem je STAN pouhý břídil…

Hobodej

I když to je na facku tak to není trestné. Nelze srovnávat korupci se špatným politickým rozhodnutím.

Jan Sůra

Můžete být prosím nějak konkrétní, jaké peníze STAN rozkradl ve veřejné dopravě ve Středočeském kraji? Nepletete si to s paní Jermanovou a jejím kadeřníkem, kteří uzavřeli bez soutěže nevypověditelnou smlouvu s KŽC Doprava, bez soutěže desetiletou smlouvu s ČD a i přes apel ČD odmítla omezit provoz během nejtvrdších lockdownů, takže se vyhodilo oknem x desítek milionů? Proč se stydíte podepsat, pane Kyzlinku?

Petr Šimral

Pane Sůro, do teď tady byl docela klid. Já uznávám, že vám to patří, ale nevidím sebemenší důvod, proč zde v této situaci zveřejňovat jména diskutujících, pokud si to sami nepřejí.

Jan Sůra

Pan Kyzlink je proruský troll v jiných diskuzích a takové svině já mám tuze rád. Takže jeho příspěvky směřují automaticky do koše.

Kryštof

přesně tak, co s takovými lidmi jiného…..

Jan Sůra

A jinak já nevidím jediný důvod chovat se slušně k lidem, kteří záměrně lžou pod rouškou anonymity. Vy sám víte, že se v lecčem neshodneme, ale máte moji naprostou úctu, že zde vystupujete pod plným jménem.

Petr Šimral

Já si nemyslím, že záměrně lže. Pouze čte diskuze i jinde, co naděláte?

Zveřejňování těch, kteří si to nepřejí, diskuzi úplně neprospívá. Mám mnoho přátel, kteří zde diskutovali a dnes právě z tohoto důvodu zde již nediskutují.

Kryštof

takové svině je potřeba prostě odkopat, neboť jsou pro společnost velmi nebezpečné

Jan Sůra

To je ale jen jejich problém. Lidé se nemají stydět za své názory.

Pavel

Řešením je tedy vkládání komentářů jen registrovaným uživatelům. Ale já bych zde musel skončit, protože mé názory, by asi nesdílel můj zaměstnavatel a to se dost krotím. Řada lidí tady může poodhalit firemní a politické myšlení.

Jan Sůra

Ono je trošku rozdíl mezi proruským trollem šířícím zjevné lži i mimo témata Rusko/Ukrajina a normálním diskutujícím.

Petr Šimral

Nicméně bych se přiklonil k méně ortodoxnímu přístupu. Mazat příspěvky i banovat ano (klidně podle libovůle majitele, protože to je majitel), ale nezveřejňovat IP adresy a jména…

Petr

Myslím, že ryba smrdí od hlavy. Hlavně máme moc úředníků a bohatě je platíme. Máme moc drahých politických stran a nicnedělajících „tlučhubů! Takže řešení by mělo být ve větší a spolehlivější veřejné dopravě a levnějších a hojnějších službách. Lidé potom nebudou jezdit sami v autě a lítat po slevách. konkretně stát v minulém režimu nechal ČSD hospodařit s daleko menšími financemi a nyní máme organizací habaděj a odpovědnost jedinců je na nule!

David

Úředníků nijak zvlášť moc nemáme, máme spousty státních zaměstnanců, ale většinu tvoří učitele a zdravotní personál. Možná by se dal redukovat jejich počet změnou legislativy (digitalizaci) a redukováním jejich agendy, ale ušetříte tím na nákladech max pár mld korun, ale ne 300 co každý rok chybí rozpočetu.

Vladimír

Hoch si někde zběžně něco málo načetl a teď dělá ramena…. Zřejmě vůbec neví že vše co ČD činí, tedy konkrétně ceny jízdného řídí ministerstvo financí, v jiném případě zase ministerstvo dopravy…

Petr Šimral

Ceny jízdného dnes rozhodně nejsou na hraně cenových výměrů…

zdeněk

Jiné státy, chytřejší státy by své dopravce nejspíš podržely v době kovidu, po kovidu. V době energetické krize a doznívajících dopadů kovidu. Ale tady si šašci budou hrát na „malé“ schodky a zadlužení státu. A ty schodky schovají níže. Hlavně soutěžit. To pomůže. Všemu. Hlavně v době s omezeným plynem, ropou a elektřinou. Ty smlouvy na 10 let to pružně vyřeší.

Georg

ano, soutezeni pomuze, az se to konecne nauci…

xyz

10leté nesoutěžené smlouvy Středočeského kraje s ČD či KŽC jsou – oproti stavu, kdy by soutěženy byly – podle vás výhodou v čem?

zdeněk

Oni se sami v Praze a okolí chytili do své realitní, kapacitní pasti. Tak ať si zdraží sobě svou levnou PID dopravu a přestanou fňukat. A cpát ostatním své tunely, vrt atd.

Georg

„oni sami“ v praze jsou ovsem lidi, kteri se tam stehuji z venkova. prazaci by se museli mnozit jako kralici, aby tenhle boom utahli.

zdeněk

Tak plus porozdávali občanství a pracovní povolení mnoha jiným národům. Jen tak. Jak nic.

PvvS

Ať těch pracovních povolení rozdávají kolik chtějí, tak sehnat dneska dost lidí je stále problém. A to nejen dělníků někde k pásu, ale i odborných pozic. Na dost pozic se plat za poslední 3-4 roky minimálně zdvojnásobil a stále není šance. A přetahování mezi firmama jede ve velkým. Pokud člověk něco umí, tak dnešní „náborový“ příspěvky už jsou hodně zajímavý.

hank

„Na dost pozic se plat za poslední 3-4 roky minimálně zdvojnásobil…“

No však už bylo na čase.

Vašek

Mno, chce se po nás, abychom z našich východoevropských platů platili západoevropské a někdy ještě vyšší ceny. Dlouho to asi neutáhneme.

Petr Šimral

Máme – li západoevropské vstupy, těžko můžeme mít východoevropské ceny.
Ale jestli chcete jezdit „maršrutkami“, můžeme se k těm východoevropským cenám začít přibližovat…

Vašek

Já jezdím svým autem, za své a bez dotací a dávek.

M19

A tu silnici vám udržuje kdo a za co? Včetně zimní údržby….

Vašek

Duch svatý to není. Platím daně. A na silnice 3. třídy mám enduro. Tak dobře jsou udržované.

Petr Šimral

Daně ovšem platí i ti, kteří vlastním automobilem nejezdí.

Karl vB.

Daně ovšem platí i ti, kteří vlakem nejezdí.

digi

Tak na rozdíl od vlaku na silnici si podnikatelé můžou odečíst dph na paliva, takže vybrané skupiny to neplatí na rozdíl od vlaku..

Petr Šimral

Podnikatelé si odečítají i DPH za jízdné, které jejich zaměstnanci projezdí…

fido11

Ti platí spotřební daň z PHM? Asi ne, že?

Pája

Pokud pominu fakt, že je započítána do každého rohlíku tak stačí sekat trávu a platím ji i v okamžiku, kdy auto spí v garáži.

Vašek

Já třeba nechodím po chodníku v Liberci, Ostravě, Olomóci,…….

Petr Šimral

Já i někdy ano a jsem rád, že přestože pracuji v Praze a mám trvalé bydliště ve Středočeském kraji, tak že nemusím na hranicích dalších krajů platit za ošlapné, osněhné atd.
To už Vám Vašku opravdu prdlo v kouli?

Vašek

Petře, neprdlo. Jen předřečník výše, i vy jste mi vyčítali, že jsou mi udržovány silnice, pro jízdu vlastním autem. Takže reaguji stejně,, logicky“ ,že solidárně ze svých daní financuji i to, co nevyužívám. Nikomu to nevyčítám, ono to ani jinak nejde.

Tomáš Záruba

Aneb jediné řešení je hodně rychle řešit přechod na „ekonomiku vyšší ceny práce“ (jakkoli jistě ne bezbolestný). Tak díky například Singere za hrdinné bránění postupnému kurzovému vyrovnávání, že.

hank

Bingo. Konečně tu někdo našel odvahu napsat to.

M19

V tom případě to chce ovšem i západoevropské mzdy, to je také vstup. Vysoké ceny a nízké mzdy kupní sílu a tedy tržby v ekonomice nezvyšují.

Petr Šimral

Tak vysvětlete velké části občanstva, že v montovnách se za dvacet nedělá 🙂

digi

Tak to je spíše problém zaměstnavatelů, zaměstnanci něco jíst musí, jídlo vám nikdo kvantitavně neuvolní…

hank

Přesně řečeno problém vyjednávání mezi zaměstnavateli a zaměstnanci a nefunkčních/neexistujících odborů (čest a sláva výjimkám).

digi

Tak zase na spoustě míst (mluvíme o menších městech) takováhle možnost není.. pokud zaměstnanci začnou vyjednávat o platech, zaměstnavatel začně ječet že lidé nechtějí pracovat a nechá si od státu dovézt levné mongoly.. původní zaměstanci ostrouhají a v jejich okolí žádná další práce není… takže podle mě je to spíše problém minimální mzdy a její valorizace podle inflace…

hank

Takováhle možnost je všude a vždycky. Jenom se to leckde ještě ani nezkusilo.

Například v Auto Škodě, kde je podíl gastarbeiterů nadprůměrný, kolektivní vyjednávání funguje lépe než ve spoustě jiných podniků. Dobré odbory jsou třeba v Barum Continental. Jistě by se našly další příklady…

Petr Šimral

Máte pocit, že jsme strojvedoucím přidávali tak brutálně v roce 2019 jen tak z plezíru?
Ani prodavačka v Lidlu nedělá za to, za co se dělá v montovnách (čest výjimkám).

PetrH

Hm, o kolik stouply platy od 90. let a jak se změnilo jízdné? Já jsem jako žák ZŠ v roce 1991 nebo 92 na malém městě platil 50 korun měsíčně. Dnes po 30 letech bych totéž měl v Praze zadarmo, jako student 15-26 pak za 1280 korun za rok, tj. jen asi 2x dražší.
Pro dospělé stála v roce 2000 roční lítačka 3800 korun. Dnes 3650. Nedělejte z lidí socky, jsou prostě zvyklí, že všechno populisticky platí stát. Státní bankrot je z těchto představ vyléčí.

Ondřej 2

To je politika. Bohužel.

Jakub

Mě příjde naprosto šílený, že zástupce starostů ( který jsem bohužel v krajských volbách volil) chce likvidovat venkov a periferie. Takže i perspektivu jiných obcí a starostů. Rozumím tomu, že chce šetřit, ale tohle je zcela tupé škrtání a statistiky ala tzv. kafemlejnek u VaV ( tj. kolik publikaci měl vědec a kde), prostě vypadne číslo , udělám tabulku a červenou čáru.. ( přeháním🤔) Navíc zbytečně straší na všechny strany, několikrát velmi účelově ( viz. dříve s ETCS). Studoval jsem regionální rozvoj a dělám na železnici, takže mám slušný přehled u nás i o zahraničí a pan Borecký jde v… Číst vice »

smasska

Kdybyste tady jenom neplácal a něco o regionálním rozvoji opravdu věděl, tak víte taky to, že v Rakousku v posledních letech a desetiletích zrušili (tj. na rozdíl od Boreckého i fyzicky snesli) tolik lokálek, že by vám z toho bylo špatně.

Petr Šimral

Já jsem STAN volil také a nevyčítám si to. Základem všeho je to, že můžeme dostat pouze to, na co kraj získá prostředky v rámci RUD. A zde hledejme zakopaného psa. Středočeský kraj je prakticky rozšířená Praha, nemá vlastní přirozené centrum, nemá sídla firem atd, začasto nemá ani trvalá bydliště občanů. Do toho trpí na veliký rozvoj počtu obyvatelstva svých měst a obcí, která spádují do Prahy, trpí na obrovské využití dopravní infrastruktury. Je donucen zajišťovat obrovský rozsah veřejné dopravy, kterou ale nemůže řádně ovlivnit. Beze změny RUD je problém prakticky neřešitelný. Nedá se ani některá část problémů přenést na… Číst vice »

David

Jenomže jak vyřešit RUD a nekrást – já jsem vždycky v legraci říkal, že když se přestěhuje z MSK do Prahy 1000 lidí, tak by měl MSK k těm lidem „přibalit“ jednu 471 a obslužný personál k tomu. To samé třeba z KV kraje, ale tam mají menší vozidla, takže k 500 lidem z KV kraje přibalit jednoho Šaryka s obsluhou …..
RUD není možné do nekonečna navyšovat, ale ty kraje, které o peníze přijdou, jsou snad schopné vyvolat sociální bouře…..

Petr Šimral

RUD je možné vyřešit zcela jednoduše. Spojit Prahu a StčK. I to Brno je součástí RUD Jihomoravského kraje.

PetrH

V Německu tyhle lokálky také už dávno zrušili. A to je mimochodem v Německu větší hustota obyvatel. ČR trpí na nízkou hustotu obyvatel a přitom spoustu malých vesnic, které vyžadují dopravní obslužnost a zatím ke skutečně masivnímu rušení nikdo neměl odvahu, proto se dodnes „chlubíme“ tou délkou železniční sítě.

toor555

Další trouba co by všechno rušil a privatizoval,jak pro ODS typické jest. A pak se divíme, že státu nepatří skoro nic,jen drahota.

Tomáš

Mohu si o p. Borecké a jeho názorech co chci, ale především on nic nebyl u žádné privatizace, není člen ODS a při pohledu zpět ty největší privatizační průsery ( rafinérie, Transgas a pod. ) jdou na hrb úplně jiným partajím a lidem v čele se Zlodědkem z Lán.

Petr Šimral

Pan Borecký není z ODS…

ušatá

Ale rozumějí si spolu.

Vladimír

Popsán skutečný stav docela přesně. Ale když se řekne A musí si říci i B.
1) „Zkráceně řečeno, rozsahem veřejné dopravy a její kvalitou se blížíme západoevropské úrovni, ale za východoevropské ceny.“ Nutno dodat, že ty východoevropské ceny vychází z východoevropských mezd. Multimilionáři veřejnou dopravu moc často zrovna nevyužívají. S výjimkou letecké.
2) Elektrizováno máme cca jen 30 % tratí, Švýcarsko 98 % a žádný Green deal ho do tohoto stavu nenutil. Kde jinde Green deal nastartovat, když máme jistotu, že právě zde by fungoval.

PetrH

Borecký zmiňuje i cenu lítačky v Praze. Jak jsem psal výše (nebo níže), ta je nominálně lacinější než před 22 lety. A více skupin lidí jezdí zcela zdarma.
V Bratislavě nebo ve Varšavě stojí lítačka asi 2x tolik. Tak mají asi lepší východoevropské mzdy, co myslíte?

zdeněk

To jsou týpci v české byrokracii. Nejsou peníze, nízké jízdné v Praze. Ale v druhé větě chce tunel do Berouna. Vrt bla bla bla. Páté přes 9. Zvláštní je, že centralizace je hlavně v ČR. Ve Švýcarsku jaksi není. Pražáci se tváří. Že nikdo mimo Prahu už ani nežije. Svět tam nefunguje. Že Praha je střed zeměkoule.

zdeněk

Přitom je spousta měst v ČR, kde lidé opravdu reálně žijí své životy. Ale Pražáci si myslí, že ČR= Praha. A za značkou končí svět.

zdeněk

Centralizace existuje. Bohužel. Ale min 8 z 10 milionů obyvatelů v ČR není v Praze. Takže ČR není Praha. Naštěstí. A někteří velmi spokojeně. A někteří Prahu zas tak moc nepotřebují.

Ondřej 2

Maj to napsaný na ceduli (aby to nezapomněli) 😂

zdeněk

Polsko taky nevypadá centralizované.

Blume

To predevsim proto, ze ti sikovnejsi polaci jsou uz vsude jinde po svete 🙂

Ondřej 2

A dělají z většiny pitomce v britskych fabrikách..

Erik

Zas dalsi, co svadi vse na Prahu.. ubohe.

Hobodej

To brečí Borecký, že se strdocechum ubližuje viz článek.

Daniel Jablonecký

Zase nějaký mindrák venkovana? Já z Prahy jsem, celý život tam žiju a nikdy jsem si nemyslel, že Praha je, nebo by měla být, pupkem světa.

Petr z Olomouce

Dobře a výstižně popsáno. Lze aplikovat na většinu ostatních reálií, se kterými se každodenně setkáváme. Pomalu ale jistě se blíží kolaps tohoto pseudokapitalistického Absurdistánu.

Martin81

Moc pěkně shrnutá problematika naší železnice. Toto však v mnohém odráží stav v celé naší malé zemi a vlastně i v Evropě. Chceme moderní rychlé vlaky, výbornou infrastrukturu, ale zatímco neskutečně bují byrokracie, TSI normy+ ERA,které spíš rozdělují a zdražují než združují a zlevňují (pápá UIC, RIC, RIV), množí se zrdcadlení digitalizace práce, vše je po stránce právní a administrativní neskutečně složité a zaměsnává to kupu lidí v kanclech a stojí mraky peněz, do reality – opravy tratí a vozidel se skoro nikomu nechce. A podle toho to tak vypadá. A když se k tomu přidá, že náhradní díly a… Číst vice »

Jan Svoboda

Ke stavu staveb na železnici a naší milé Správě železnic…
Dovolil bych si říct, že momentálně stavby na železnici s nějakou větší přidanou hodnotou spočítáme na prstech jedné ruky…
2 stavby na 3. koridoru
+ možná Praha-Vysočany – Lysá…s novou návazností na metro, dvěma přeložkami…
a pokud hodně přivřu oči, tak rekonstrukce stanice Vsetín a to je vše….přitom zas tak hrozně málo těch peněz SŽ taky nemá…
Takže tady bych začal….prioritizací staveb…

Martin

Netuším na základě jakých kritérií hodnotíte stavbu s větší přidanou hodnout ale i přesto bych chtěl dodat:
– modernizace a elektrizace trati Olomouc – Šumperk přes Uničov a Šternberk
– modernizace a částečné zdvoukolejnění části železnice Pardubice – Hradec Králové
– modernizace části trati Lovosice – Česká Lípa
– oprava trati Brno – Blansko na 1.koridoru
– výhybna Dluhonice
– modernizace trati Dětmarovice – státní hranice s Polskem

Osobně mi to zas tak hrozné nepřijde

Jan Svoboda

Myslím stavby, které nějak zásadně mění stav na hlavních tratích…s HK-Pardubice a výhybnou Dluhonice souhlasím, ale na druhou stranu HK-Pardubice nebude ani celá dokončena a to samé modernizace uzlu Přerov. Je to všechno rozdělené do x částí mnohdy zbytečně. Protože SŽ má výluky a nedělání staveb kompletně celých velmi v oblibě…
Opravu trati Brno-Blansko nemůžete myslet vážně…sám říkáte, že je to oprava…tedy jen navrácení do nějakého základního stavu. Upřímně takhle si hlavní trať Praha-Brno v ČR v 21. století nepředstavuju. Co myslíte?;)

Hobodej

Ale to jsme zase na začátku Přerov 3 i dvoukolejka hk- pce byly rozděleny kvůli nedostatku peněz a aktuálně jsou zase z důvodu nedostatku peněz odložený až po roce 2025. Brno – Blansko je to samé kdyby se v 90. Letech udělalo pořádně a ne jen v lowcost verzi tak by se dneska do toho nemuselo sahat.
Brno – Praha by mohla vypadat lépe, ale na nic lepšího prostě nejsou peníze, takže já jsem v zásadě spokojený.

Daniel Jablonecký

Modernizace části trati Lovosice – Česká Lípa je přesně ukázkou vyhazovaní peněz. Tedy pokud je to ta trať, kde jede vlak jednou za 2 hodiny. Takový interval není žádnou službou, ale v roce 2022 parodií. Na to stačí autobus.

Oldřich Sládek

To se už děje a jsme u toho

Jan Svoboda

To teda nevím, že se to děje….co takové odsouvání o léta 4. koridoru Nemanice -Ševetin či stavby z Ruzyně do Kladna…hlavně, že se opravuje nádražní budova v Plané u Mar. Lázní…tomu se říká prioritizace

Hobodej

Prioritizace je jen taková politická úlitba, vzhledem k tomu že MD na příští rok SŽ skrtla 20 miliard tak se budou škrtat prioritní stavby stejně jako neprioritni. Krom toho pro každého je priorita něco jiného. Jiná je pro osobku jiná pro nákladní, každý kraj má jiné priority. Pro SŽ zase úseky které se nejvíce rozpadají.

Jan Svoboda

Jen taková technická…MD nemohla na příští rok nic škrtnout, když ještě nebyl dán konečný nàvrh rozpočtu na vládu(PS), a tudíž ani schválen státní rozpočet pro příští rok…až pak se můžeme bavit o konkrétních sumách….
Myslím, že se to dá udělat mnohokrát lépe než se to dělá doposud….peníze nejsou kvůli tomu, právě proto že se utrácí mnohem víc tím že se ty stavby rozkládají v čase, i do více částí a staví se stavby, které nemají nějaké větší plus. Radši postavím míň staveb ale těch důležitějších a pořádně…

Happy

Takže největší problém kolem velkých měst, kde z principu by měla být VHD nejefektivnější s největším podílem na financování ze strany cestujících, protože nacpaný autobus lidí ve spádovém centru velkého města musí generovat větší zisk než autobus mezi vesnicemi o 100 lidech na Vysočině. VHD kolem Prahy přecpaná, MHD rovněž a přesto nejvyšší podíl spolufinancování ze strany kraje? No tak asi něco dělají špatně a rozhodně za jejich selhání nemůžou ony „venkovské“ kraje.

Frantík

To říkal s nadsázkou Ondřej M. Hrubeš; „V praze se nezavedly autobusy v blance nebo na magistrále, protože by jimi jezdilo moc lidi“.

BDT

Magistrálu v Praze kopíruje +- metro C a dostat se že Smíchova do Holešovic tramvají není problém, co tam máte dál.

PetrH

No jednak by linka kopírovala jiné, ale myslíte, že autobus, který stojí na Nuselském mostě v zácpě, by k něčemu byl? Já jsem dálkovými autobusy bohužel tudy na Florenc jezdil, nestálo to za to. A linky stojí peníze, nevynášejí, můžete se nad tímto faktem podivovat, ale je to tak. Martin Šubrt tenkrát říkal něco ve smyslu, že cena linky Blankou odpovídá požadavkům 20 městských částí.

Karl vB.

Různý podíl nákladů kraje na financování krajské dopravy může být dán i různým přístupem krajů k této problematice. Pro ilustraci lze porovnat „tvrdá“, nebo „měkká“ kritéria na autobusy. Jeden kraj se spokojí s větším podílem starších autobusů a na barvě kastle vůbec nebazíruje (např. Jihočeský – krytí z RUD 20%) a proti tomu lze postavit např. Jihomoravský kraj, který má předepsaný Image poněkud náročnější a z rozpočtového určení daní kryje veřejnou dopravu 40%. Rozdíly v „luxusu, na který to nejezdí“, mohou znamenat úsporu, nebo taky vícenáklady. Pokud budu bez auta a budu bydlet na malé vsi, tak budu rád, když… Číst vice »

Vojtěch

Pan Borecký má v mnohém pravdu a já jsem rád, že zde dostal prostor a že někdo tyto témata otevřel (po obojím jsem ve zdejších diskuzích volal). Díky za tento text. Nicméně pan Borecký zapomněl zmínit ještě jednu variantu: Odchod od Green Dealu nebo ještě rozpad Evropské unie. Pakliže jsou částky v textu uvedené pravdivé a stát je odmítne vynaložit, pakliže zvednutí cen jízdného odmítnou cestující akceptovat, povede to zákonitě k sociálním problémům a tím k vzrůstu popularity různých pochybných populistických stran a kdo ví, kam pak vývoj odbočí. Stát má jen ty peníze, které vybere od občanů a pokud… Číst vice »

Pajoš

Jestli je vše uvedené v článku tak dramatické jako ty 4 napájecí soustavy tak vlastně žádný problém není: – )

Karl vB.

Ano, vybral jste si nejzávažnější informaci z celého textu.
Ty 4 napájecí soustavy existují, i když z toho jsou dvě raritní.

Pajoš

NE, já si vybral jednu z největších do očí bijících pitomosti co se tam píše: – DDD

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

A ty další?

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Dáme 1000?

Georg

do zitrejsiho vecera!

Ondřej

Doprava je veřejná služba a ta bude ztrátová a musí být dotovaná, podobně jako třeba zdravotnictví. Šetřit se musí na počtu úředníků a úřadů celkem. Bohužel současná vláda dělá opak. A třeba kraje jsou krásnou ukázkou instituce vhodné ke zrušení, čímž by se ušetřilo ročně mnoho miliard!

Novotny

Zrusit kraje a tudiz i Boreckeho at neskodi doprave vice nez doposud udelal skod

Georg

zrusit novotneho protoze krome blaboleni nic jineho neumi…

Vladimír

Nic proti tomu, ale většina občanů si pod pojmem úředník představuje výhradně někoho s klotovými rukávy, který buď po nás něco chce nebo naopak my chceme něco po něm, protože to nařizuje zákon. Ale státní zaměstnanec je i voják, část lékařů, učitel, profesionální hasič, i ten strojvůdce, pracovníci hygienických stanic, policista, státní zástupci, soudci, pracovníci ČNB, Státní tiskárna cenin, pracovníci katastrálnch úřadů … a určitě jsem na mnohé profese zapomněl. Takže když by klesl počet těch „pravých“ úředníků třeba na polovinu – tak úspora by to jakási byla, ale nikoliv všespásná. A u těch dalších státních zaměstnanců by se muselo… Číst vice »

PetrH

Jestli jste četl jen nadpis, tak ten srovnává stav se začátkem devadesátek, kdy byla policie těžce pozadu za nárůstem kriminality. Policisté odcházeli a kvůli tomu se třeba mladíček Mareš dostal hned na vraždy :). To chceme?
Mimochodem, taky tam dál stojí, že od roku 2005 je policistů naopak méně.

ABC

A co jste četl Vy, kromě nadpisu? Šlo hlavně o onu tabulku „Počet policistů na 100 tisíc obyvatel“, kde jsme v evropském měřítku v předních místech.

Frantík

Že doprava musí být ztrátová globalne, neznamena, ze vsude musi byt ztratova lokalne. Podobne jako posta a baliky.

Karl vB.

Nejsem si tak úplně jistý, jestli autobusovou dopravu v krajích by Ministerstvo dopravy organizovalo lépe, než kraje. Pokud byste kraje zrušil, stejně by v kraji byl stejný organizační útvar, jako teď, pouze by to byl dekoncentrát ministerstva.
Navíc je třeba si uvědomit, že kraje na své náklady suplují výkon mnoha agend státní správy.
Jihočeský kraj např. už podruhé v tomto volebním období snižuje počet zaměstnanců krajského úřadu. Dá se toto řící i o ministerstvech?
https://nasregion.cz/jihocesky-krajsky-urad-planuje-dalsi-snizeni-poctu-zamestnancu-282968/

Stanislav Domanský

To by byla další centralizace s níž má ČR problém. Ne, je potřeba zrušit mrnave a nesvéprávné kraje a tyto nahradit zemským zřízením jako je tomu v Rakousku či Německu. Země byly zrušeny protiprávně bolševiky a kraje nefungují

smasska

Super, takže vlastně chcete, aby se se zemským uspořádáním o (já nevím) Domažlicích rozhodovalo v Praze? To samozřejmě vůbec není centralizace, jak jinak, že?

Oldřich Sládek

Přesně tak. Tak je to totiž správně.

geras

Aby pražský úředník rozhodoval o bytí a nebytí obce, kde v životě nebyl a kterou by měl velký problém najít na slepé mapě ?

David

A myslíte, že krajský úředník nebo třeba hejtman zná všechny obce „svého“ kraje ? Nejste tak naivní, že ?

hank

Pod tohle se klidně podepíšu. S tou výhradou, že plně samosprávné země tu nebyly ani za I. republiky. Úplná zemská samospráva byla (aspoň formálně, reálně se toho do 14. března 1939 už moc nestihlo…) zavedena až po odtržení pohraničí. TGM i prvorepublikové vlády měly vagóny másla na hlavě, protože Slováků, Maďarů ani Němců se nikdo nikdy závazným způsobem nezeptal, jak to vlastně chtějí. Např. právní závaznost Martinské deklarace by se asi dala kvůli „ztrátě“ originálu jejího původního textu a způsobu výběru jejích signatářů snadno zpochybnit; snažil se o to především Andrej Hlinka, ale i sami někteří její signatáři a současní… Číst vice »

Karl vB.

A můžete prosím uvést, jaký vidíte rozdíl mezi 9 spolkovými zeměmi v Rakousku a 14 kraji v Česku?
Lze konstatovat, že některé kraje byly uměle vytvořené, nicméně krajské centrum je vždy občanovi blíže, než vaše zemské centrum. Občan Jeseníka, nebo Šumperka by se asi s vaším názorem neztotožnil, stejně tak jako občan zmíněných Domažlic.

Oldřich Sládek

Občan Jesenika nebo Domažlic to po staletí bral jako naprostou samozřejmost. 🙂

smasska

Ti občané, co byli po staletí více či méně připoutáni k půdě a do toho administrativního centra, ať už bylo kdekoliv, neměli důvod (povozem) jezdit? 😀

Karl vB.

Aha, já zapomněl.
§1 – Vždycky se to tak dělalo…
Co kdybychom to vzali zrcadlově a o dopravě v Praze rozhodoval třeba nějaký „Vojta“ z Jihlavy (který bude mít třeba z osobních důvodů nějakou Prahu na háku)? To by se vám taky líbilo?

hank

„Jaký vidíte rozdíl mezi 9 spolkovými zeměmi v Rakousku a 14 kraji v Česku?“

Třeba ten, že jich je na stejnou plochu a podobný počet obyvatel míň…

Karl vB.

Pokud byste porovnal vámi navrhované zemské uspořádání, tak by jich zase Rakousko mělo na stejnou plochu a podobný počet obyvatel víc….
Takže místo 14:9, by to zas bylo 9:3.

Oldřich Sládek

Do kamene tesat. Obnovené zřízení zemské. Těch 14 gubernií je prostě neštěstí. A nejen v dopravě. Stačí Čechy, Morava, Slezsko a přidal bych nově Prahu.

smasska

To je skvělá záležitost, zvláště to Slezsko v historických hranicích ale vůbec nebude žádná odtržená periferní gubernie…

hank

Ale no tak… Vždyť za I. republiky existovala země Moravskoslezská.

Ale rozumné by bylo rozdělit Čechy na dva samosprávné celky. Např. průmyslovější severozápad a spíše zemědělský jihovýchod.

Karl vB.

Můžete prosím upřesnit vaší odvážnou myšlenku a jen tak pro zpestření uvést, kde byste navrhoval ta dvě správní centra pro „průmyslovější severozápad“ a „spíše zemědělský jihovýchod“?

ABC

Vídeň a Budapešť, ne

hank

Až se zemské uspořádání stane předmětem seriózních politických úvah, jistě se do diskuse zapojím konkrétněji.

Koneckonců určení sídel orgánů je to poslední, co je nutno řešit. V bývalé NSR taky všechny centrální orgány nesídlily jenom v Bonnu. A někdo tu jako příklad připomněl Norsko.

PetrH

Moravskoslezská, ne Slezsko. A to rozdělení na bohatý sever a chudý jih by historické bylo?

hank

Nerozumím otázce.

Petr Šimral

Rozhodně netesat. Sice považuji za blbost zrovna kraj, ve kterém jsem se narodil i vyrostl, tedy Kraj Karlovarský, ale nějak si nedovedu představit, že by „gubernie“ byly řízeny pouze z Prahy, Brna a Ostravy.

geras

Současné kraje představují jediné spravedlivé uspořádání, protože jejich centra jsou v jednom každém případě nezpochybnitelná. Zemskou strukturu nemůžete aplikovat na dobu, kdy vysoké školy, filharmonie, špičkové technologické podniky nejsou jen v Praze či Brně. Myslíte, že Olomouc se bude rozvíjet pod kuratelou Brna?

Radek Vičík

Ano, kraje jsou největší polistopadoý omyl.

Oldřich Sládek

O tom nebudiž pochyb. Jednoznačně.

ABC

takže byste zavedl zpátky okresy?

hank

Okresy formálně nezanikly. Máme např. okresní soudy. Je nutno rozlišovat státní správu a samosprávu a hodnotit dělbu práce mezi nimi. Například na úřadech pověřených obcí III. stupně vedou často agendy státní správy titíž lidi, kteří byli zvoleni do samosprávy nebo jsou ze samosprávy jejich nadřízení. Samozřejmě pak platí, že bližší je samosprávná košile než kabát státní správy, tzn. že zájmy obce (nebo té mafie, která ji zrovna z titulů svých funkcí rozkrádá) mají navrch nad zájmy státu, a to i v agendách, kde je takový střet zájmů na škodu. Zde je taky jeden z důvodů, proč je stát jedním z… Číst vice »

ABC

A když nemáš kečup, vraž tam např. okresní soudy – soudnictví skutečně není uzemní samospráva a pro prvoinstanční soudy je kraj jako jednotka poněkud velká a trojkové obce zase zbytečné. Možná by se měly pro klid krasoduchů přejmenovat na oblastní soudy nebo tak nějak. Zrušeny byly okresy ve smyslu okresních úřadů a jejich agendy. No a co se týče agendy poveřených úřadů, no to bylo řevu jak jim zlý Babiš že jim chce sebrat agendu stavebních úřadů. Že prý stavební úřadník musí mít místní znalost (a že mu budou bližší zájmy obce to jsou prý jen taková zlá, ošklivá slovíčka),… Číst vice »

hank

„…pro prvoinstanční soudy je kraj jako jednotka poněkud velká a trojkové obce zase zbytečné.“

Za první republiky bylo soudních okresů zhruba dvakrát víc než politických a ty politické sídlily ± v místech dnešních pověřených obcí III. stupně.

hank

„Zrušeny byly okresy ve smyslu okresních úřadů a jejich agendy.“

To je ovšem omyl, ta agenda se nikam nevypařila… Od zrušení okresních úřadů jí ještě přibylo.

„Možná bychom si měli nejdřív rozmyslet, co vlastně chceme.“

Záleží na tom, a) kdo to chce, b) proč to chce. Řešit rozpory zájmů je základním úkolem politiky – aspoň v demokracii to platí na 100%.

ABC

tak jistě že se nevypařila … a stejně tak se nevypaří i kdybysme slavnostně zrušili kraje

hank

Některé věci by bylo podle zásady subsidiarity rozumnější řešit blíž lidem, kterých se týkají.

ABC

třeba sousedské spory by mohl zase soudit rychtář, ne

hank

LOL

Třeba k tomu časem taky dojde… Koneckonců co jiného jsou přestupkové komise na obecních úřadech?

Zatím by ale stačily ty okresní úřady v malých okresech. (I do této relativně jednoduché agendy obecním úřadům stejně už teď kecají pověřené obce III. stupně. Nemohu si pomoci, je rozdíl mezi kecáním z pozice pověřené obce a okresního úřadu.)

geras

Kraje neexistovaly v devadesátkách, a místo nich byly v bývalých krajských městech dekoncentráty ministerstev a regionální správa nestála za nic.

Ondřej

Raději podotýkám, že to zase psal ten druhý zdejší Ondřej…já jsem ten, který níže píše o úzkokolejkách a s názorem tohoto Ondřeje nesouhlasím.

Šašek

Někteří uvádějí, že ČR je na východě. To však není pravda, protože třeba Cheb leží víc na západě nežli Berlín nebo Vídeň. Je to v lidském kapitálu, jak jsem již psal.Peníze nám možná někdo půjčí, ale moudrost a schopnost řešit problémy k prodeji nejsou.
Finance+stavební stroje nerovnají se dobrý výsledek. Také kvalitních lidí je třeba…

Drakula

privatizace ČD je cesta do pekel. Je tady dost výstražných příkladů – plynárenství , vodárenství a taky privatizace britské železnice , kde vláda chce do roku 2023 postupnými kroky dostat železnici opět pod kontrolu státu.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Neplést dopravce a infrastrukturu.
Infrastruktura musí zůstat státu (u nás bohužel). U dopravců v závazku veřejné služby to je fuk.

M19

Tak si to nepleťte, neboť tam dochází k odebírání licencí soukromým subjektům. Viz. např. dřívější články na zdejším serveru.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Nicméně co se lokálek týká, ty lze s klidným svědomím převést na obce/spolky. Tam v tom nevidím nejmenší problém.

M19

Nicméně to je stále opak privatizace. Jen se snažíte psát o jiném tématu. Takže jen odvádíte pozornost od svých manipulací.

Georg

manipulaci_

Petr Šimral

A ty obce a spolky je budou chtít?

hank

Některé ano.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Přál bych jim to. Hlavně těm spolkům.

Oldřich Sládek

👍

Vašek

Jenomže jak pravice vidí něco ve vlastnictví státu, tak jim začne cukat rádiovka!

Georg

prosim vas a co z techto stredove-socialisticko-eintopfovych stran je podle vas „pravice“?

Antonín

Vím, že mnozí se mnou nebudou souhlasit, ale problém vidím v extrémně podfinancované dopravě, resp. toho všeho, co má platit stát z našich daní – chceme jet „státe zaplať“, chceme stavět – „státe zaplať“, ale co kdyby se stát zeptal: Chcete jezdit, tak zaplaťte vyšší jízdné – „To ne, co by ten stát po nás chtěl…“ Že jízdné je ve většině evropských zemích výrazně dražší je běžné, a to i těch zemí, kde jsou nižší platy než u nás, a tím nemyslím jen země na východ od nás, ale i na západ (nedávno jsem se dozvěděl, že na portugalské Madeiře… Číst vice »

M19

Taky její úroveň je výrazně horší než u nás…

Antonín

Absolutní souhlas, ale za mnohem vyšší jízdné, tedy zřejmě nižší dotace.

Antonín

Ještě doplněk – ono to bude špatné – i po 30 letech je tu stále bolševické myšlení – vše tzv. zdarma, my ne, stát je povinen vše platit…

Jura Kotoul

Úvahy o ceně VHD jsou pohled na svět trubkou (malý výsek)…
Problém je podle mne jinde: Kraje mají tak vysoké náklady, protože lidé z venkova prostě musí cestovat do velkých měst za prací. To stejné ale platí o silniční síti.

Jura Kotoul

Nestihl jsem to dopsat, pokračuji:
Podívejme se, zda by levnější a i enviromentálně lepší nebylo podpořit malá města, kde se dříve dala sehnat práce, a také tam byla relativně lepší občanská vybavenost. To by pak ubylo stěhování se do velkých měst (zahuštěná města vůbec nejsou eko), cest lidí do vzdálené práce (a ušetřený čas věnovat třeba dětem) a náklady na VHD i na budování nových silnic by vlastně nebyly potřeba.

Petr David

Bylo, ale jak to udělat.

ušatá

Ale ono to tak bylo. Každý okres musel mít nějakou nosnou fabriku apd. Právě proto, aby se nemuselo daleko dojíždět a byla kryta zaměstnanost. Stačí se podívat, co se s nimi stalo. Dost se zničilo, prodalo. Ono by se to obnovit dalo a hned bychom byli i o něco soběstačnější a ta dopravní náročnost by poklesla.

ABC

STS Chvojkovice-Brod !

ABC

Zkuste dneska u menšího města vybudovat novou výrobní halu nebo třeba prasečák 🙂 Ježiš, to bude řevu.

hank

Jak kde.

digi

Tak zrovna prasečák není moderní investice, okolo malých měst jsou většinou vesnice se starými areály jzd kde by se prasečák dal vybudovat dal… ( nehledě na to že prasečák není zrovna terno, nizké dph, smrad, nízká kvalifikace lidí => nízké platy… to radši jatka ty mají vyšší dph a aspon by naši velkozemědělci nevyváželi prasata na porážku do německa…

Petr Šimral

A na ty jatka budete vozit co, když nechcete prasečáky?

ABC

prasata z německa, ne

digi

No prasata z těch starejch prasečáků ne?? pan psal o výstavbě nových a ne o zrušení starých… ve vepřovém jsme na 130 pctech toho co spotřebujeme…
Prostě pokud chcete snížit nároky na dopravu, musíme stavět a rozvíjet obory s vysokým dph a ne zůstávat montovnou….. když jsem vám odpověděl já, odpovíte mi na to jaké budou náklady na náhradu všech autobusů za bezemisní?

ušatá

Omyl – na cca 37%. Máte špatné údaje. Skoro vše se dováží. Zejména ze Španělska, Německa, Polska….

ABC

no a datacentrum tam asi nikdo stavět nebude, když prasečák není moderní investice

digi

Proč ne??? stačí nastavit dobře podporu… když dáváme dotace na vyrobnu jídla pro catering kde zaměstnáváme filipínce, tak proč by nešlo zadotovat tohle?? přeci jenom je tam vyšší dph vyšší daně, vyšší výběr, víc peněz pro kraje…

ABC

jasně a čím víc dotací, tím vysší daně a větší výběr, ze kterých se zase můžou dávat vyšší dotace a tak dokola

digi

No tak furt lepší dotovat podniky s vysokým dph než dotovat linky na toustovej chleba ne?? jako v optimálním světě by žádné dotace (přímé, i nepřímé, např odečet dph za paliva pro podnikatele) neměli být.. ale jsou tak je potřeba je využít ůčelně…

ušatá

Ty prasečáčky nutně potřebujeme, protože soběstačnost ve vepřovém mase je kolem 37%. Stačí si pak koupit to maso z dovozu a porovnat ho s naším, vyráběným podle našich postupů a norem a každý hned pochopí. Já už sháním jen maso, kde je zaručena naše výroba kde se mohu přesvědčit, jak se tam postupuje. A to je pak pošušňáníčko.

Původní Pražák

A pak ještě vymyslet, aby lidi dělali právě v té fabričce ve městě, když ta o kus dál nabízí lepší plat, a aby ta fabrička přednostně zaměstnávala místní. Mám pocit, že systém, který se o to snažil, taky tak úplně nefungoval.

jfp

Jenže ono je to naopak, třeba v Praze je VHD drahá nákladově proto, že je hrozně málo zahuštěná, a je rozcouraná na velké ploše. Naopak když se milion lidí z největších zapadákovů nastěhuje do Prahy a zahustí ji na úroveň Vídně, náklady klesnou a bohatství vzroste. A v zapadákovech se ušetří na údržbe drahé infrastruktury pro pár lidí (to není jen doprava a dopravní sítě, ale i elektřina a další inženýrské sítě).

Kotoul Brno

Pane JFP, máme asi jiné podklady. Doprava v koncentrované metropoli sice vyjde levněji, ale ostatní parametry nahrávají rovnoměrněji osídlené krajině. Je potřeba se dívat nejen na dopravu. Navíc, pokud na venkově zbydou jen traktoristé a dřevorubci, budete po volbách řešit problém s polarizaci mezi venkovem a městy, to asi nechceme, že?

Marian Kechlibar

Praha má spoustu brownfieldů, ale metro ve špičce je narvané už teď. Při vašem scénáři by byly potřeba tak 4 další linky metra, což je při současné legislativě nereálné. (Viz, jak dlouho se chystalo metro D.)

Dachs

Můžeme v rámci svých bublin pokývat souhlasně hlavou, nebo nesouhlasit ve smyslu zlostně poskakovat. To ale není podstatné. Tento materiál si zaslouží okamžitý vstup do diskuzí (pokud možno odborných) a aby byl podroben oponenturám, ale to jen proto, aby z politicko-odborného prostoru vzešlo něco finálního, bez alarmistické pachutě, a byla zvolena nějaká strategie, jak reálně hrozící zhoršení kvality dopravních služeb nejen zvrátit, ale dát jim i nové impulzy. Pohyb po blbé spirále cítíme asi všichni nejen v oblasti dopravní obslužnosti. To, že covidové restrikce (umělé vykolejení obvyklého chování lidí) způsobí, a to poměrně v blízkém čase, pohyb směrem k poklesu… Číst vice »

Honza

Cesta z Cimelice do Prahy, autobus 1 hod,rychlík 2hod 20 min. Motorak do Blatné skoro prázdný. Vozeni desítky tun zbytečně…. není to luxus?

Vláďa

Máte hromadu mínusů, škoda, že dotyční taky nenapsali, s čím nesouhlasí.

ušatá

Spíš otázka, co je špatně udělané a jak to změnit. Jinak nemáte tak docela pravdu, je potřeba to upřesnit. I vlakem se to dá udělat rychleji a ten autobus to jezdí kolem hodiny a čtvrt. Ale má to pár háčků. Autobus jede bez zastávek (má jen jednu nebo dvě poblíž Čimelic) a končí v Praze na Knížecí, kdežto vlak mne doveze do centra. Navíc mne doveze do řady míst, kam ten autobus nezajede. Třeba Příbram, Jince, Lochovice, Zdice, Beroun…..Takže nemůžete toto porovnávat. Navíc s tratí, která od své výstavby nebyla přestavěna a řádně modernizována, ale u silnic se tam postavila… Číst vice »

MMXA

Luxus možná, ale např. K.Vary – Praha hl.n. doba jízdy 3:20 !!!! Rychlík. Autem pod 2 hodiny.

Dachs

Výrazněji zdražit (jízdné) v současném inflačním víru můžete jen tam, kde zákazník cítí kvalitu a kde vám to nezmění chování lidí (jako např. odliv k individuální dopravě, která třeba v Praze či Brně již brousí hrany kapacit komunikací, protože nedobudovaná základní infrastruktura). Zatímco dálková doprava se po covidu hojí (nebo prostě musí jít s cenami nahoru) tak, že i stálý zákazník najednou platí až o 40 % procent za jízdenky více, s regionální to tak jednoduché nebude. Odtud teze: Stát & kraje & místní samosprávy si musí jednoznačně definovat, jakou dopravu chtějí (kvalita, vozidla, počty spojů, takt, návaznosti…) a najít… Číst vice »

PvvS

Zrovna JMK by po těch 12 letech mohlo zdražit.

Sova

Ono by na řadu problémů stačilo postavit se na vlastní nohy a necpat se i na venkově do nízkoemisních autobusů a moderních vlaků. To je nadstandard, který si můžeme dovolit v dobrých časech, ale pokud by to mělo znamenat zadlužování a likvidaci dopravy mimo velká centra, tak je na místě zatáhnout záchrannou brzdu a radši jezdit ve starším, ale pořád jezdit.

ABC

welcome to EU

ušatá

Nelze než souhlasit. Prostě jezdím s tím, na co mám a snažím se, aby to pro cestující bylo co nejpřijatelnější – tedy aspoň vybavení, kvalita jízdy, čistota, prostor, možnost snadné přepravy zavazadel, kočárků, kol atd. Ale hlavně musím znát skutečné, nezkreslené náklady a škody.

Dodo

Jojo, zvýšit trojnásobně jízdné, zvýšit daně a doma budete holoto.

Pražák

Souhlas, ale pak je nutné říct i B. Tedy, že nastane útlum, primárně tam kde je to při přepočtu na počet připravených osob nejdražší. Tedy primárně na venkově, lokální nahradí autobusy a i ty pojedou párkrát za den. Samozřejmě nejen na venkově, ale tam to bude nejhorší.
Např. ve Francii (mnohem bohatší země) jsou vesnice zcela bez VHD, případně je zcela minimální a také to funguje.

ušatá

A konečně dosáhneme toho, že všichni budou jezdit auty a zase budeme hledat stovky miliard na údržbu, investice, životní prostředí, zdravotnictví, řešení malérů z toho…………………To je prostě ode zdi ke zdi. Kdy už konečně zde budou nějaké odborné analýzy, varianty koncepcí řešení apod.? Po desítky let se toto neřeší a jen se jede podle něčích zájmů a teorií či kšeftů.

PvvS

Analýza bude jednoduchá. Na jednu stranu se hodí věci, které se musí zajistit, tedy dopravu osob, zásobování, IZS, elektřina, voda. A k tomu potřebná infrastruktura. A vypadne řešení. Což u většiny místních tratí železnice nebude. Ony ty silnice nejsou jen pro tu IAD, ale pro všechny. Vlak sice zvládne větší kapacitu, ale většinou pomaleji, nebo dál. A pokud kraje budou mít volbu : 1) držet jen silnice, s tím že to bude mít některé negativní dopady 2) držet silnice a železnici, přičemž dopadů ze silnic se stejně nezbaví, ale náklady půjdou nahoru tak to bude jasná volba., Železnice se udrží… Číst vice »

Frantisek

Silnice jsou pro všechny jen tam, kde jezdí autobus. Dopadů ze silnic se zbaví tam, kde větší část zátěže přejde na koleje, a ne naopak. Nezapomínejte na energetickou náročnost většího přepravního proudu na silnici, která se projeví, i kdybychom jezdili čistě na vodu (a měli vůbec kde jí tolik brát).

PvvS

A jak to tedy dělají na těch silnicích, po kterých nejezdí autobus ? Chodí pěšky ?
Na každý zastávce / stanici několik odstavných kolejí a rampa ? A auta, který by to po přeložení rozvážely po okolí ?

PetrH

Taky je ve Francii nižší hustota obyvatelstva. Ještě nižší než u nás (119 oproti našim 139 na km2, Německo 240 na km2, Holandsko 500), ale to je průměr: ve Francii je všechno koncentrováno do velikých center jako pařížská aglomerace (10 milionů lidí) a dalších jako Lyon, Marseille. Střední Francie je oproti nám prakticky vylidněná.

Z toho tedy vyplývá, že se nevyplatí těm vesnicím platit VHD a taky proto se mezi těmi velkými a vzdálenými centry začala stavět VRT jako první v Evropě.

MMXA

Problém je, že mnoho lidí se vykašle na nějaké dojíždění do práce, protože jim to nebude dávat smysl po započtení nákladů na dopravu do práce.

vtvt

K oné perspektivě ČD… Jakou mají perspektivu vagony v ČD?

Vezměte to od nejrozšířenějších vagonů v ČD:
A149/B249/A349 … cca 270 vagonů
Honeckry … cca 210 vagonů
A(B)m(p)z/Bm(p)z … cca 230 vagonů
A(p)ee/B(p)ee … cca 200 vagonů
Bdt … cca 120 vagonů
Jde o cca 60% vagonů ve flotile ČD.

A nemá smysl uvažovat o nějakém nárazově turistickém/šoto použití. Neboť v ČR mimo RGJ a mimo ČD je plonkových několik desítek starých vagonů (dle ročenky dopravy)

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Zásah, potopená!

Vtvt

Tak mě by zajímalo, kdo by měl zájem privatizovat ČD, kde je fůra A149/B249/AB349, Honeckrů či Bdt.

Vidím to bledě.r

PvvS

Tak železo stoupá na ceně..

ušatá

A co jste tím chtěl říct? Ono se v těch vagonech nedá jezdit? nějak jsem to nezaznamenal. Naopak čím novější, tím větší problém s pohodlím a kvalitou cestování. Bohužel! Protože se šetří za každou cenu, ať to stojí, co stojí.

PvvS

Stačí porovnat co nabízí silniční dopravci. Proti tomu jsou ty vagony těžce za zenitem

Vojtěch Hrabal

Pan Borecký má vcelku střízlivý pohled na situaci. Zdražení předplatného jízdného v Praze i Středočeském kraji je nutný krok. Nemyslím, že by nastal nějaký výrazný odliv cestujících – lidé nejezdí veřejnou primárně proto, aby ušetřili. Zejména když to bude spojené s férovějším zpoplatněním parkování automobilů v Praze. Je také nezbytné zvýšit poplatek za užití dopravní cesty, dnes je to vyloženě symbolická částka. SŽ díky tomu získá prostředky na rozvoj. Dále také může vést k efektivnějšímu využívání grafikonu, z frekventovaných tratí by mohly zmizet vlaky s nízkou kapacitou (Stadler Flirt, Pendolino). S ohledem na stav existující železniční sítě mi výstavba VRT… Číst vice »

Frantisek

Pokud zvýšit poplatky, tak ale i na silnici. A hlavně něco s těmi tratěmi udělat, a ne jen konstatovat, že jsou nedostatečné a pomalé, zatímco silnice neustále přistavujeme a vylepšujeme.

Vojtěch Hrabal

Ale tratě také přistavujeme a vylepšujeme. Teď je nový koridor do Budějovic, za pár let snad dojedeme do Mnichova pod dráty. S tím komickým poplatkem za užití dopravní cesty (asi 4,5 miliardy ročně) není možné dělat zázraky.

Na silnici jsou příjmy veřejných rozpočtů za užití komunikací o dva řády vyšší než u železnic. Na prvním místě je samozřejmě spotřební daň 90 miliard, pokračuje to mýtem 15 miliard, silniční daň 5 miliard, dálniční známky…

Nejsem ani v nejmenším fanouškem dálnic, ale objektivně musím uznat, že uživatelé silnic sypou do veřejných rozpočtů opravdu mnohem více než uživatelé železnic.

David

Když ona ta D 4 končí jaksi v Písku a dále na jih nepokračuje – je to takový paradox – z Prahy chybí kus D 3, na jihu chybí kus D 4 – kde se asi stala chyba ? A navíc ta D 4 u Prahy taky není žádná hitparáda, i když by být mohla.

Vojtěch Hrabal

Stavba dálnice z Písku do Budějovic by byla mnohem levnější, rychlejší a celkově snazší na postavení než D3 přes Posázaví.

mocanita

No jsou to poněkud katastrofické scénáře a vize páně Boreckého, které jsou tu stále usilovně předkládány jako strašení nevědomého lidu do budoucna. A to ohánění se Švýcarskem či Japonskem, to už je obehraná písnička. Tak se tedy podívejme trochu dál za naše hranice, když už pan Borecký nadhodil hungarizaci naší dopravní situace. Maďarsko má kupodivu stále zachováno na 155 lokálních tratí, bylo tam v průběhu 70.-90.let zrušeno na 49 lokálních tratí. Poslední návrhy na rušení za bývalé středolevicové vlády počítaly se zrušením dalších 68 lokálních tratí, po vítězství Fideszu to bylo však tvrdě odmítnuto ( nakonec byl provoz zastaven jen… Číst vice »

hank

Rozsah podpory VHD je vždycky politická otázka.

ušatá

Zdravého rozumu a odbornosti a všeobecných znalostí problematiky. Pokud by to bylo jen na politickém zájmu, pak jsme v háji a bylo by to jedině špatně. Prostě ty ideologie a politické zájmy by už konečně z našeho života měly zmizet.

Jan Sůra

S prozradíte nám něco o vašich znalostech, když se bojíte podepsat?nebo je jednodušší kritizovat jiné pod rouškou anonymity?

hank

„Prostě ty ideologie a politické zájmy by už konečně z našeho života měly zmizet.“

LOL
LMAO

Pán je monarchista? Pán by raději, aby mu vládl nějaký osvícený absolutní panovník? To se pán ovšem narodil v nesprávném století, asi tak o 250 let později… Nebo na nesprávném místě, doporučuji např. Rijád nebo Teherán…

ušatá

Budeme se tedy řídit odborností, vědou apod. nebo jen něčími dojmy a sliby? Já k životu skutečně ideology, politiky apod. nepotřebuji a nemám zájem je ani platit.

Klabavátor

Po přečtení nadpisu o hungarizaci jsem se nejdřív domníval, že jde o jízdu na plný plyn proti zdi. Uvidíme, Maďarsko je dobré každopádně sledovat, může být indikátor pro nás, kudy jít nebo nejít.

mocanita

Určitě, chtělo by to objektivně a pozorně sledovat současné dění v železniční dopravě jak v pro nás ekonomicky blízkém Maďarsku, ale i v Polsku nebo v Rumunsku. Zároveň ale i současné dění na železnicích ve vyspělejších zemích a to nejen ve Švýcarsku a Japonsku (kde jsou na absolutní špici ve světě), ale i např. v Nizozemí, Dánsku, Švédsku, Británii atd. Není rozhodně prospěšné se neustále propagandisticky ohánět boreckého otřepanou a manipulativní frází, že se máme řídit trendem 70.-90.let v Západní Evropě, kdy došlo k masivnímu rušení železnic (a to i fyzicky) ve prospěch narůstající silniční dopravy.

David

Pravdou je, že systém obnovy tratí v Japonsku by měla dobrá správa (nejen manekýn, ale i další činitelé) velmi pečlivě sledovat poučit se z něho – a prosím pozitivně poučit.

David

No vidíte, sám jste si nahrál – v 70. až 90.letech bylo zrušeno 49 lokálních tratí – a kolik jich bylo zrušeno v ČSSR/ČSFR/ČR a SR ? Podstatně méně. Takže máme co dohánět.

mocanita

V tomto období bylo na území dnešní ČR zrušeno 45 lokálních tratí, to je skoro srovnatelnéjako v Maďarsku (zdroj publikace Zrušené železniční tratě, nakl.Dokořán 2009)

Radek

Jen je potreba dodat, ze tu Hungarizaci jsme si tak nejak privodili sami, tim ze jsme v roce 2000 znovu zavedli 14 malych kraju, ktere jsou moc bezvyznamne na to, aby dokazali udelat protivahu Praze (ziju v Praze). Gotwald se Slanskym je zavedli v roce 1949, aby vse centralizovali: „Reforma vstoupila v život po předchozím zrušení zemských národních výborů. Sledovala cíle centralistického řízení společnosti i hospodářství.”

1960 se od nich upustilo, protoze se zjistilo, ze je to nesmysl a ted po zavedeni ve 2000 se to ukzauje znova….

ABC

Od čeho se v roce 1960 upustilo? Po roce 1960 jsme měli 10 krajů (resp. 8 v Čechách). Zároveň taky ovšem soustavu okresních národních výborů.

Radek.m

V roce 1960 bylo už jen 8 krajů, nikoliv 10: (https://cs.wikipedia.org/wiki/Historie_kraj%C5%AF_v_%C4%8Cesku#Spr%C3%A1vn%C3%AD_reforma_roku_1960). Moje myšlenka je, že pokud jsme se rozhodli pro centralistické uspořádání (což 14 slabých krajů nakonec je – a takto byly opravdu navrženy nastupujícím komunistikcýh režimem, aby nahradily zemské zřízení), tak jsme to aspoň mohli udělat co nejlevněji – a třeba by zbylo na dopravu. A současný systém samosprávy a státní správy je dle mého názoru nesmysleně komplikovaný a drahý, viz například: – platíme byrokracii 14 krajů jako výkonu samosprávy (namísto třeba 8 krajů nebo 3 zemí) – některé úřady fungují stále podle původních 8 krajů (správní soudnictví, vrchní… Číst vice »

ABC

Takže by státní správu dělalo 80 okresů místo 14 krajů a ještě by řada lidí musela třeba registr vozidel nebo pro osobní doklady na okres místo trojkové obce? No, to se od pohledu vyplatí.

Marian Kechlibar

Slabina: Čechy by byly moc velká země a vyžadovaly by další dělení do krajů. 7 milionů z 10 v jedné zemské jednotce, zbylé tři miliony rozdělené do dvou? To je nepraktické.

Není vždycky a ve všem se potřeba držet historického dělení země z doby, kdy měla půl milionu obyvatel a kníže z rodu Přemyslovců ani nemohl vědět, co znamená „Amerika“.

Radek.m

Souhlasím – k zemskému členění se není třeba upínat za každou cenu. Každopádně bychom dle mého názoru měli hledat levnější a efektivnější model decentralizace a samosprávy. Jen připomínám, že kraje považuje za chybu i řada osobností podílejícíh se na vzniku: Nenajdeme v historii minulých desetiletí mnoho pomníčků, na nichž by se shodli tři názorově tak rozdílní lidé jako Václav Klaus, Miloš Zeman a Petr Pithart. Jde o ustavení krajů před dvaceti lety, v roce 2000. Klaus se jejich vzniku sedm let snažil zabránit (a pak to vzdal). Zeman kraje dodatečně označil za jednu ze svých největších chyb. A Pithart, jehož… Číst vice »

Air Traveller

takhle to vypada, kdyz se k problematice vyjadri ekonom a ne mistní šoto partička.

má to hlavu imparu, a je to více pravdivé, než bychom si přáli.

Adamgolias

Ano , ekonom s omezenym pohledem na vec . Jak uz to ekonomove maji. Takze litačka za 15t . To se v praze nehne ani kolo. Vsude budou auta stat v kolonach. Jsou i ekonomove co vidi veci komplexneji , ti navrhuji jizdne v mhd zdarma. Za soucasneho zpoplatneni mistnich silnic.

bkv

A pojme to MHD?

ABC

to je taková plytká zbytečná otázka

Adamgolias

V soucasnem stavu tezko. . nestacilo by prozatim pocitat se soucasnou,,rovnovahou,,?

ušatá

A proč ne? Představte si, že do roku 1961 byly třeba v Praze intervaly na tramvajích ve špičkách 2 – 4 minuty, dnes 8 minut a v létě 10, jen na tzv. centrálních linkách jsou 4 minuty. V sedlech není o čem diskutovat, tam bývaly intervaly 4 – 7 minut a večer 9 – 13. Pokud někdo nevěří, stačí se podívat do jízdních řádů. Často byly i součástí jízdních řádů ČSD. Takže rezerva bohatá, navíc kapacita současných tramvají je vyšší než tehdy. Navíc já z toho i ještě něco pamatuji a to i na autobusech, kde byly autobusy s linkami… Číst vice »

ABC

a bylo tenkrát metro?

Karl vB.

Pouze pro orientační porovnání:
Roční jízdenka pro dospělého v Praze stojí 3.650 Kč a např. v Českých Budějovicích 3.990 Kč.
O nabídce cestování v těchto dvou městech a proporcionalitě cen roční jízdenky si může udělat každý svůj osobní názor.

Adamgolias

Pri porovnani rozsahu siti č b a phy je tento udaj zarazejici. Relevantnejsi by mohl byt udaj kolik km rocne abonenti pomoci mhd ujedou. I kdyz nepochybuji ze pha bude prevysovat čb i v tomto meritku.
Prozatim doufejte že se nekdo jako je p. Borecký v Budejovicich nechysta do voleb.

PvvS

Tak tedy třebas Brno a roční za 4750,- . A město dosypává i tak..

Frantík

Tak Praha už nebude dobrým místem pro život, čili se zlevní nájem a lidé se budou stěhovat třeba do Plzně, Brna, nebo jinych menších měst.

ušatá

Jenže ne ekonom, ale profesí právník. Proto také je tam řada podivných názorů a závěrů.

Radek Tuček

Autor zapoměl na obrovský problém a to katastrofální nedostatek řidičů.
Nejen autobusů,vlaků,ale i nákladní dopravy.
Až odejdou dnešní šedesátníci,kterých je 25-30 %,že všech řidičů,do penze,doprava zkolabuje.
Doprava je tak podfinancovaná a neatraktivní,že o tu práci není zájem.

V.N.

Řidič kamionu v mém provozu bere nějakých 40-45 brutto s tím, že další peníze si může vydělat za pomoci přesčasů. Jsou to špatné peníze ? A stejně nemohu nikoho sehnat. Ano , strojvedoucích a řidičů je málo. Ale na druhou stranu. Jak jsou využíváni ? Tím , že vozí pět penzistů v regionově ?

Adamgolias

Jeden vlak v idealnim svete usetri 40 ridičů. Co jit touto cestou.

Thijs

jenže kde všude ten ideální svět je? na trati do Dobríše to asi nebude

ušatá

A proč ne? Vy víte jaké jsou tam přepravní proudy, kam a jak lidi jezdí a jak by jezdili, kdyby měli nějaké rozumná a kvalitní spojení? To jsou všechno jen teoretické výkřiky. Prostě nic se nedělá pro to, aby to fungovalo a k něčemu bylo. Pak se vyřádí i p. Borecký na svých textech.

PvvS

Svět není ideální. Na většině místních tratí by to bylo 1:1

Mašinka

A jak od vlaku dostanete náklad k zákazníkovi? Místo jednoho kamionu to rozveze pět osmitunek? Tedy pět řidičů? Vlečky už téměř neexistují, střediska nakládky a vykládky taky ne, tak jak dál? Jsem bývalý řidič, ale fanda vlaků a vidím to černě.

ABC

nákladní elektrokola!

ušatá

A myslíte, že k zákazníkovi se jezdí kamionem po silnicích 2. a 3. třídy? To by to dopadlo. A co tak mít cíle a zdroje dopravy na kolejových trasách, obnovovat vlečky,,,,,,? Co jednoduchá překládka z vagonu na menší auto na rampě, pomocí jednoduchého jeřábu (třeba i na tom autě) apod. To by byla koncepce, to by bylo řešení. Ale třeba ani toto p. Borecký nehledá. A to je chyba. Natož MD.

PvvS

A kolik nafty by se propálilo při překládání ? Ona taková hydraulická ruka má +- tunu . A to je trvalá zátěž, která se musí vozit a o kterou se snižuje užitečná hmotnost.
S chlazeným/mraženým zbožím to bude ještě lepší. A co rychle se kazící ovoce/zelenina ? Je železnice schopná dostat náklad z jedné vlečky, na vlečku na druhém konci republiky do jednoho dne ?

M19

Kolik z toho jsou diety? Jak často jste doma? Jak si vyděláte pomocí přesčasů? Obcházením maximální doby řízení? Zas tolik jich udělat nemůžete a je to stejně odvislé od zakázek a ne zda zrovna chcete či ne.

ušatá

Zatímco jeden člověk v autu na ploše 10 m2 je príma, že? K tomu místo na parkování atd. Takže i ta Regionova s těmi 5 je fajn a je jen otázka, jak dostat toho jednoho člověka do té Regionovy. Tady by se mělo hledat řešení, ne? A když jich bude víc, pak si nebudete muset stěžovat.

Radim

40-45 brutto není fakt nic moc teda. Ale že by to bylo vyloženě „špatné“, to taky ne

Ares

Tohle se o strojvedoucích říkalo před dvaceti lety a nestalo se to, dnes potkávám haldu mladých.. U řidičů autobusů je to o dost horší, právě tím, jak to byla vždy podhodnocená práce.

M152

Jenže před 20 lety ubývaly výkony. Dnes rostou a těch lidí kolem 60 je v provozu hodně.
Uvidíme za nějakých 5 let. Snaha nabírat je, ale málokde jsou dnes plné stavy.

Michal O

Zajímal jsem se o práci řidiče v DPO. Nástupní plat 31 tisíc hrubého a z inzerovaného náborového příspěvku 100 tisíc bylo rázem 15 tisíc. A upsat se na tři roky. Tak jsem se usmál a odešel. Ale v poho, jistě někoho seženou, fronta uchazečů se táhla od vchodu až na Kuří rynek.

Petr Šimral

Já si myslím, že autor na to nezapomněl, jen to nevyčlenil do samostatného odstavce. Já osobně nejmenší problém vidím u strojvedoucích. Jsou zájemci o tuto práci, nezapomeňme taky na to, že mzdy strojvedoucích byly podstatně zvýšeny. A dále se dá se strojvedoucími pracovat, tedy neplýtvat s nimi tam, kde opravdu můžeme dopravu nahradit levnějšími prostředky, tedy autobusy. Toto nám na druhou stranu umožní zvýšit atraktivitu zaměstnání řidičů autobusů, tedy možnost, jak jim přidat, jak je vyvázat z přerušovaných směn, aby nemuseli být od čtyř ráno do deseti večer v práci a nic za to nemít a podobně. Osobně zde vidím… Číst vice »

digi

strojvůdců máme dost, tak z nich uděláme řidiče autobusů…. A ptal jste se těch strojvůdců, jestli chtějí?? to je jaksi zásadní problém ve vaší úvaze… protože kdyby řídění autobusů bylo takovým hitem tak by firmy nesháněli řidiče ne?? Přidáváním platů narostou náklady a STčk chce náklady snižovat a ne zvyšovat, takže, zase, smůla…

Petr Šimral

Ale já jsem nepsal nic o převodu strojvedoucích na řidiče autobusů.

„A dále se dá se strojvedoucími pracovat, tedy neplýtvat s nimi tam, kde opravdu můžeme dopravu nahradit levnějšími prostředky, tedy autobusy.“

Tuto mou větu si přeložte asi tak, že strojvedoucí z lokálek mohou pak řídit vlaky na potřebnějších tratích.

digi

Tak když je strojvůdců dost, jak píšete , tak je převedete aby jich byl nadbytek?? Na potřebnějších tratích je problém kapacita a tu náborem nazískáte… to je fakt bizár

digi

tak jako je to bizár… kde vzal pan borecký ty číslo co tam prezentuje, nikdo neví (500 miliard na odstranění problémů na železnici).. navíc ani neřekl co si pod tím představuje, demontáž nebo reko, nikdo neví… Navíc budou strašný náklady na bezemisní vlaky, ale bezemisní autobusy nám někdo dá a infrastruktura se k tomu vybuduje v akci Z nebo co?? chjo borecký že já vás volil, nebudu…

K.S.

Akce Z v poslední době dopadají tragikomicky…

zdydy

Taky se kraje mužou pořádně domluvit aby vlaky nekončily na hranicích kraje v nějaké vesnici. Bud okamžitý přestup nebo pokračovat dál a ne jak se někde čeká pulhodiny.

M19

Uveďte konkrétní příklad, špatně se to hledá.

Jan Neruda

Tábor- Benešov od nového GVD

M19

To je budoucnost, ne současný stav. A potom případně další?

Bohumil Pokorný

Blatno u Jesenice,Mladějov v Čechách atd.

smasska

Jestli není lepší, když vlaky končí tam, kde je z hlediska trasy nejmenší tranzitní frekvence. Z mikroregionálního pohledu není vůbec překvapení, že je to právě na hranici krajů, je to taky jeden z důvodů, proč tam třeba někdo kdysi tu hranici nakreslil.

M19

To jsou stanice ne smysluplné trasy.

Michal O

Rychlík Ostrava – Kojetín. Dnes rozkouskovaný na tři až čtyři úseky.

David

Michal O myslel rychlíky/spěšné vlaky Ostrava -Frýdek Místek-Val.Mez.-Kojetín-Brno. Pravda, tahle relace zažila po roce 89 jistý boom, kdy se z pátečně/nedělního Sp vlaku stalo několik celotýdenně jezdících R nebo Sp vlaků, velmi slušně obsazených. Jenomže celý tento dopravní systém přes Val.Mez. vzniknul v době, kdy z Brna přes Přerov do Ostravy jezdil rychlík 3, max. 4 za den. Postupem času se ale rychlíkový takt Brno-Přerov-Ostrava rozšiřoval na dvouhodinový a alternativní trasa přes Val.Mez. začala kromě pátku, soboty a neděle skomírat. A když se rychlíkový takt Brno-Přerov-Ostrava rozšířil na skoro hodiný a posléle hodinový, umřela alternativní relace sama – a zbyl… Číst vice »

M152

I ten okamžitý přestup není moc atraktivní. Do Hlinska v /Č přijede regionova od HavlBrodu, regionova od Pardubic. Lidi si přeskáčou a vlaky se rozjedou odkud přijely.

Martin Předota

Právě to omezování veřejné dopravy prohloubí Hungarizaci, jak to pan Borecký nazval. Ne přímo do velkých měst, ale do jejich okolí. A bohužel ještě závislých na autě. Města jsou moc drahá, ale mají práci, zábavu apod. To právě na vsích často (ne úplně) chybí. Tak lidí chtějí do měst. Ale protože na to nemají (vysoké ceny bydlení), tak se stěhují do jejich okolí. Když je kvalitní veřejná doprava, tak to stěhování k velkým městům není tak velké, jako když chybí. Bohužel nepamatuji si přesně, kde ten článek byl. Ale v Německu tu zkušenost s větším vylidňováním venkova u zrušených tratí… Číst vice »

smasska

No a není to v tom Nemecku

smasska

třeba tak, že se nejdříve začal vylidňovat venkov a na základě toho mimo jiné poklesl počet cestujících na tratích, které se poté utlumily? Korelace není kauzalita a příčina není následek.

M19

A dojem není fakt.

ABC

a průjem není pojem

smasska

Výborně. Takže je potřeba si v prvé řadě přečíst závěry té studie, ne článek, který o tom je. A zjistíte, že samozřejmě primárně zkoumali ty reaktivované tratě , tj. tu velmi malou část, kde bylo přijato rozhodnutí o reaktivaci. I tak tam přiznávají smíšené efekty. Ono logicky ve chvíli, kdy se vyplatí trať reaktivovat (byť mohl dojít mezitím k výrazným změnám osídlení) a reaktivace se opravdu provede, tak přináší pozitiva. To ale neznamená, že je nutné a vhodné všude obnovovat, podívejme se, jak vypadají z hlediska parametrů ty reaktivované tratě ve srovnání s našimi (typicky tratě, které by u nás… Číst vice »

M19

Představte si, oni jsou vždy efekty smíšené, nic není jen negativní či pozitivní. Za druhé si ji přečtěte ještě jednou a pozorně bekz ideologických brýlí, je třeba srovnávat v celém kontextu, nejen kousky, které se vám zrovna hodí a za třetí, vaše dojmy či spíše názory co si kdo jiný má myslet, vydávejte prosím za své a nepodstrkujete je někomu jinému, když jsou vaše.

smasska

Bohužel zatímco moje „dojmy“ si každý může přečíst v závěru té studie , vaše dojmy a útoky zřejmě pouze zde.

idk123

Kromě rušení tratí, kterým ušetřil pár milionů (tedy nic), které vzápětí rozházel jinde neudělal vůbec nic.

robert

Nás, co si tyhle průšvihy uvědomujeme, je málo na to, aby nastaly nějaké změny. S Boreckým souhlasím asi z 80 %. Ale co taky čekat od líného národa, který se pořád jen na něco vymlouvá a do ničeho se mu nechce?
Momentálně se vezu po VRT ve Francii a bude mi to doma citelně chybět. Doporučené spojení z Bruselu do Brna spodem přes Vídeň vypovídá o všem.

kakov

a co s tím jako chcete dělat? co by podle Vás měl udělat ten nelíný národ?

postavit chybějící stavby v akci Z???

robert

Proč bych s tím měl něco dělat já? Já už víc, než teď dělám, udělat nemůžu. Auto nevlastním, využívám HD maximálně, projektuju dopravní stavby.
Proč se Češi nezačnou chovat jako Švýcaři? Nebo Němci, když jim tu úroveň dopravy tak závidíme? V čem je problém?

kakov

„Ale co taky čekat od líného národa, který se pořád jen na něco vymlouvá a do ničeho se mu nechce?“

vy se do tohoto národa nepočítáte? já bych do toho šel hned, ale spíše se snažím rozhýbat obor své činnosti

robert

Nepočítám. Za ta léta se mi Češi jako národ zprotivili.
Rozhýbat se ho snažím taky, ale stavební zákon je proti nám. A když se snažím podat námitky, nikdo nereaguje.

ABC

projektuju dopravní stavby

zklidňovač dopravy?

robert

Tohle si představuješ pod dopravními stavbami, omezenče?

PetrH

Zrovna ve Švýcarsku je obvyklá maximální rychlost 200 km/h na železnici (230 je možné dát při zpoždění), tak nevím, jestli i tohle označujeme za VRT.
Francie je prostě specifická situace rozlehlé země, kde je několik velkých a vzdálených center a liduprázdný venkov. Proto začali s VRT jako první. Jednou asi bude i u nás, ale jenom proto, že potřebujeme další trať Praha-Brno, když na koridoru není kapacita. I tak to bude drahé, ČR je prostě malá a ekonomicky zaostalá země.

ABC

200 km/h na železnici (230 je možné dát při zpoždění

u nás to označujeme jako sci-fi

robert

Zmínil jsem i Německo.
A taky nechápu, proč si ČR představuješ jako ostrov na moři, když okolo sebe máš další země. Když jsou dálnice mezinárodní, tak může být i VRT. Z Francie do Belgie taky jezdí TGV.

K.S.

Pokud je v Českém národně nějaký problém, tak popis a řešení spíš najdeme v psychologii než práskání bičem a nadávání na to jak jsou lidé líní. Uvědomte si že tu 40 let vládl poměrně brutální režim který se jakoukoliv snahu o změnu snažil zadusit a vyžadoval lidi slepě poslušné příkazů strany (zjednodušuji) společnosti tak byla vštípeno že se nemá nikdo o nic pokoušet, že ideální je být šedý průměr, protože je to bezpečné atd. A tyto vzorce se chtě nechtě budou ještě minimálně nějakou dobu samy dále přenášet. Dále pak ignorujete velmi rozdílný ekonomický vývoj Francie a Československa po 2.… Číst vice »

robert

Ano, vždycky říkám, že je to mentalita.

K.S.

Jenže Vy k tomu přistupujete, podle všeho, jako k něčemu neměnnému a bez pokusu o zjištění příčin a pochopení.

robert

A myslíš si, že mají Češi nějakou motivaci se změnit? K čemu je mi, když je pochopím? Jen budu vědět, proč jsou líní a proč nenastane žádná změna.

K.S.

Protože pochopení je jeden z nutných předpokladů k tomu aby se s daným problémem dalo pracovat. Nejsem psycholog, ale vím o tom dost abych si všiml že se dopouštíte poměrně hrubých chyb. Ale to se stává hodně často ve vztahu k drogově závislým k různým vyloučeným skupinám atd. a nejenom v Česku. Ono totiž nestačí takovým lidem dát možnost změny, to je podmínka nutná, nikoliv však postačující, ono je třeba s nimi totiž pracovat protože ve velkém množství případů i kdyby ti lidi tisíckrát se chtěli změnit, tak neví jak, případně si myslí že je změna nemožná. Člověkovi který vyrostl… Číst vice »

robert

Nesmysl. Taky jsem si u sebe říkal, že se nemůžu změnit. Ale začal jsem sám pátrat po způsobech. A povedlo se. Oni vědí, že něco dělají špatně, ale asi se jim to tak líbí, protože se nechtějí hnout z místa. Nemám ve zvyku někoho vodit za ručičku. Jsou to všichni dospělí lidé, každý z nich je strůjcem svého štěstí. A já už nebudu nikoho přemlouvat. Měl jsem trpělivost 35 let. Říkal jsem, ať se snaží ověřovat si informace, přemýšlet nad problémy, poučit se z vlastních chyb. Trpělivě jsem jim všechno vysvětloval jak malým dětem ze školky. Nikam to nevedlo a… Číst vice »

Hobodej

Ten člověk je mimoň, který uznává jen svůj názor. Teď poprvé jsem rád že dopravu objednávají kraje. Objednávat to z Prahy tak už jsou zavřené většina tratí nejen lokální a kolem Prahy se jezdí po pěti minutách, protože venkov by jim byl ukradený. Všem by hodně prospělo kdyby se vrátily nohama na zem. Stále se politicky neprotlacovaly megalomanské stavby na které nikdy nebylo a nikdy nebude. Jen příprava vrt stojí více než provoz všech lokálek v zemi. Pokud by se opravdu měly stavět vrt tak by stáhli veškeré peníze na dopravu a vlastně nejen na dopravu. Směšné je že toto… Číst vice »

Kubrt

Exkluzivní smlouvu s ČD podepsalo minulé vedení kraje. Zbytek nekomentuju, postačím si s -.

vtvt

Článek je o budoucnosti dotované regionální dopravě.

O budoucnosti dotované dálkové dopravy viz 1x stránka A4 o koncesním modelu (bez dotací).
viz str. 185 v
https://www.mdcr.cz/getattachment/Dokumenty/Verejna-doprava/Financni-ucast-statu/Plan-dopravni-obsluhy-uzemi-vlaky-celostatni-dopra/Plan-dopravni-obsluhy-uzemi-vlaky-celostatni-dopravy-2022-2026.pdf.aspx

Oldřich Sládek

Pan Borecký má pravdu. Tečka.

BND 30

To se ale ultra šotoušům nevysvětí. Ti mají ústavní právo na svůj motoráček (co jezdí za kýbl nafty) do každé dědiny a basta. Zatím hraje orchestr a tančí se, tak proč panikařit….

Honza

Vozit tuny zbytečně, na tom není nic ekonomického,ani ekologického. Vlak veze pár lidí, motor lokomotivy jak z ponorky…. neuvěřitelný luxus!

Pajoš

Ale houby. Motoráček za kýbl nafty to je taková chiméra která se používá jen aby se nazor sotouse nějak dehonestoval.
Realita je ovšem taková že ty málo využívané lokálky nesezerou tak významné množství peněz aby to vyřešilo problém. Naopak významne přispěje například k řešení problémů postupné zvyšování dlouhodobého jízdného v Praze. Což se dlouho zanedbává a pak se brečí že nejsou peníze. To je ale jen jeden příklad.

Petr Šimral

Lokálky na jednotku přepraveného výkonu sežerou násobky prostředků pro provoz na tratích hlavních.
Je dobré před tím nestrkat hlavu do písku.

Pajoš

Souhlas!
Ale ani zrušení všech takových lokálek nezmění ty opravdové příčiny problému. Jednoduše není to podstata.

Petr Šimral

To je otázkou, co považujete za tu opravdovou příčinu problému.
Zcela jistě jednou z částí této úvahy jsou i náklady na zajištění přepravy. A já nevidím sebemenší důvod, proč bych měl mít pro pár lidí vlak a pro větší část cestujících stejně mít busy, když navíc busy jezdí za třetinu.

Pajoš

Možná si nerozumíme. Já se nějakých zbytečných lokálek nezastávam. Já mluvím o tom že někdy je provoz na lokálkách označován za důvod proč nejsou peníze na rozšíření například příměstské dopravy u velkých měst. Podobné občas čtu že kvůli“drobným“na údržbu lokálek nejsou peníze na stavbu koridorů.
Obojí je samozřejmě pitomost. Ne že by na „drobných“nezáleželo, ale toto skutečně není zásadní a ať ten provoz na lokálkách bude či ne, tak systémově bude pořád chybět stejně peněz.

digi

Tak na stejných místech ovšem ty a samé náklady sežerou autobusy taky… navíc náklady na rekonstrukci silnic rostou geometrickou řadou, tak je dobré před tím nestrkat hlavu do písku.. (20ti tunová sorka silnice ničí víc než např 5ti tunová sanitka)

Petr Šimral

Jenže ta SORka tam zpravidla jede i dnes.

kakov

to není moc důvěryhodné vysvětlení, ani vhodné chování a zvláště od člověka jako Vy

bkv

A jaké je to vhodné chování?

kakov

možná jsem zbytečně přecitlivělý, ale tento způsob prezentace názorů mi přijde povýšenecký, člověk buď nemá vstupovat do diskuze a nebo má být připraven se jí účastnit, navíc je tenhle typ vyjádření poněkud zbytečný

kdyby to dělal nějaký tydýn, tak to pochopím, ale pro člověka jako je pan Sládek (tj. odborník na úrovni, v nějakém postavení) je tenhle typ vystupování poněkud rozporuplný……

navíc diskuze na úrovni může opravdu obohatit obě strany

Petr Šimral

Diskuze na úrovni právě začala na vrchu diskuze, bohužel…

Oldřich Sládek

Tak jinak. Ve zkratce jsem chtěl podtrhnout fakt, že pan Borecký se nebojí pojmenovat realitu. Pokud se vám nelíbí, že jsem se nerozepsal a napsal to ve dvou větách, tak se hluboce omlouvám, diskusi na toto téma začínám mít jako jedno ze svých nových témat, ale stojím si za svým. Je prostě reálný problém s financováním dopravy. Bez ohledu na některé kiksy a omyly, které tam Petr Borecký prezentuje 😉

Oldřich Sládek

Ježíš, Petře, to mělo být na anonymního prispevatele kakov 😂

kakov

pochopil jsem 😉 zase nejsem tak anonymní, jak se zdá, tento nick používám na internetu dlouhodobě (cca 20 let) a mám takový i mail, nepatřím mezi ty, kteří nicky neustále mění,

většinou se tímto způsobem vyjadřují lidé, kterým došli argumenty a tímhle se chtějí zachránit, proto mi to k Vám poněkud nesedělo, jak jsem psal, možná jsem na to poněkud přecitlivělí

já naopak Boreckého nepovažuji za odborníka, právě pro ty nesmysly, které se mezi tou pravdou často vrší

ušatá

Já bych to spíš často označil jako polopravdy. A to je to nejhorší, co může být.

kakov

pokud se Vás to nějak dotklo, tak se omlouvám

fabec

Je třeba opravdu říct, že za posledních X let je jediná nová stavba na letiště v Mošnově…Srovnejte to s tím, kolik kilometrů nových silnic bylo za tu dobu postaveno. V tomhle ohledu je na tom železnice opravdu špatně. Spousta tratí by potřebovala přeložky, aby byli zastávky blíže obcím. Silniční obchvaty okolo obcí se staví jeden za druhým, ale udělat přeložku na 1km železniční tratě je obrovský problém. Mnoho různých projektů mělo být už dávno hotovo. První projekty na zrychlení trati Praha – Liberec existují už ze 70. let, a dneska se neudělal ani metr této tratě. Pár kilometrů spojení na… Číst vice »

ABC

Obchvaty obcí z nich dopravu odvádějí. Přivádět si jí za barák už chce o poznání méně lidí.

ušatá

Ta trať na Kladno a letiště má již data prvních studií v 60. létech, čili se to „staví“ již více jak 60. let a nepostavil se ani metr, jen se dlouhodobě diskutovalo (a ještě občas i dnes) jak by bylo nejlepší to celé zrušit. A co se týče výstavby těch sídel mimo Prahu a mimo centra, tak tam stačí jen dobré územní plánování a podmínky stavby – tedy i úloha stavebních úřadů, MD, MŽP atd., aby v projektech muselo být zajištění veřejné doprava – tedy výstavba nebo přeložka, úprava, modernizace tratě apod. A bylo by to. Jenže když se to… Číst vice »

vtvt

Podíl jednotlivých druhů dopravy v 2019 = před čínským virem:

Přepravní výkon celkem (mil. oskm)
Železniční doprava 10 930,6
Autobusová doprava 10 547,0
Letecká doprava 11 804,2
Městská hrom.doprava 18 520,2
Individuální automobilová
přeprava osob 81 179,0

V.N.

Tleskám. Přemýšlím, kdy jsem naposledy četl nějaké vize buď od nějakého ministra dopravy či krajského radního. Lidé na těchto funkcích nikdy žádné vize neměli… proto celý dopravní systém v naší zemi vypadá jak vypadá. Politici od dob Klause měli pouze jeden jediný cíl. Nějak přežít své volevní období a pokusit se o zvolení na příští období. Co bude za dvacet let nikdy nikoho netrápilo. Pan Borecký by měl být ministrem dopravy místo Kupky.

ušatá

On tam má nějakou vizi????

Petr David

Článek nemá žádnou hodnotu, pokud v něm není úvaha o dopravě jako takové. Pokud nenapíšeme, jaké „výhody“ nese společnosti individuální a kamionová doprava, tak je to o ničem a řeči, že není z čeho veřejnou platit nemají ani náhodou smysl.

Petr Šimral

No, já bych řekl, že článek pana Boreckého vůbec není o dopravě individuální či kamiónové a považuji to za správné.
Ani jedna z nich není „dotována“ principy známými z VHD.

Petr David

Pokud je ve veřejném zájmu podpořit veřejnou dopravu a tím omezit tu individuální (jako že snad je), tak se musím zabývat dopravou jako celkem. Chybí tady dopravní politika, nejen panu Boreckému, nedokázala ji dokonce ani nastínit zatím žádná vláda..

Jarda

všechny cesty vedou do lidnatých center…to že neumí vytvořit síť ale jen linkuje dopravu na největší hromadu nepřekvapí. Brečet k elektrifikaci je možné ale k ničemu…to už dneska spíš obstará vodík

micat1

Všichni podceňují, jak bude vodík drahý ve srovnání s elektřinou. On se totiž musí pomocí té elektřiny velmi neefektivním způsobem vyrobit (ani nemluvím o složitém skladování a transportu).

Martin Verner

Vodík můžete vyrobit i bez elektřiny.
Ale pak k tomu potřebujete buď uhlík (a generujete CO2), nebo spoustu tepla a vysokou teplotu (a budete muset obnovit a dotáhnout vývoj vysokoteplotních jaderných reaktorů; velmi daleko na tomhle poli byli v osmdesátých letech Němci).

Petr Šimral

Nemyslím si, že vodík je nás zachránce a již vůbec si nemyslím, že nás zachrání vodík v dopravě. Vodík je „akumulátor energie“ a jako akumulátor má zoufale nízkou účinnost a i další problémy, například je až příliš lehký. A my se shlížíme ve vodíkových dopravních projektech výrazně dotovaných, s extrémně složitou technikou vozidlových aplikací, s nemožností rychle měnit výkon (a tak tam stejně musíme dát i tu baterii), s rozvozem vodíku do čerpacích stanic (kde nám čtyřicetitunová cisterna vozí tunu vodíku) atd. Přitom by bylo zcela ideální, kdyby přebytky elektrické energie zpracovávané na vodík byly pak formou elektrárny v době… Číst vice »

Jarda

nevím na co si stěžuje, když si sám taky odpoví

kosmik68

Pane borecký pozdě, za STAN jde něco i z Babišovy vlády a vy jste nevolitelní. Protože jste ekonomický diletant, který nepozná příčiny a následek.

jerry

Poučte nás neznalé. Do té doby budiž váš komentář považován za výkřik.

Pája

Krátce, stručně, výstižně. 👏

hoholu

přijde mi že v mnoha odvětvích(doprava, školství, zdravotnictví atd.) bude potřeba moment z druhé série Lajny: „my se prostě musíme pos*at“..

hank

Otázka do kvízu:
Jaká úvaha asi vedla některá města a země k poskytování VHD zdarma nebo za symbolické částky?
a) Nestojí jim za to otravovat se s výběrem těch 10-15% nákladů, které pokrývá jízdné.
b) Chtějí do VHD dostat co nejvíc lidí.
c) Řídí to tam zakuklení komouši.

Vojtěch Suchan

Jenže Česko není západní země. Teď zrovna tu žijeme někdy v osmdesátých letech minulého století. Člověk by si naivně myslel, že se dá z chyb ostatních poučit i bez toho, abychom je dělali sami.

hank

VHD zdarma se netýká jen západních zemí…

kakov

tak třeba u nás v Plzni, navrhoval MHD zdarma odpadlík z ODS (ale já říkám dávno, že největší komunistickou stranou v ČR je ODS),

jejich argument zněl, že se ušetří za náklady spojené s výběrem jízdného, kontroly jízdného a vymáhání pokut, bude více lidí MHD používat, z mě se jednalo spíše o populistický krok

jiná města, která s tím v minulosti experimentovala se většinou odvolávala na to, že to málo co se vybere na jízdném nestojí za řeč a nalákají více lidí k použití MHD

XXXD

d) Ve většině měst sedí v zastupitelstvu populisti

Zvyšování jízdného stejně jako zvyšování daní atd. prostě není populární a hlasy na tom nenaberete, nicméně za tuhle situaci si můžou pochopitelně především sami voliči, tím koho volí.

micat1

Neřekl bych, že je VHD zdarma populismus. Populismus znamená udělat něco, co ve skutečnosti neřeší určitý problém, ale lidi to chtějí. VHD zdarma je validní způsob jakým se můžeme vydat, zjednodušuje to její financování a přiláká to více cestujících (ušetří se za silnice, některé do teď málo vytížené linky začnou dávat větší smysl), nicméně by to právě vyžadovalo vyšší daně. Osobně si nemyslím, že je to nutné, ale musel by se najít nějaký jiný udržitelný způsob financování.

Největším problémem VHD zdarma je, že je pak velmi snadné pro jeden magistrát/sněmovnu ji seškrtat a nelze to zachránit zvýšením jízdného.

kakov

no víte, já osobně na služby zdarma moc nevěřím a jak říkám, zdarma to nebylo ani za komunistů

dle mě největší problémy něčeho zadarmo jsou přístup „zákazníků“, klesající kvalita a zneužívání

David

A druhým největším problémem VHD zdarma je, že z ní neumíte vyloučit „tchoře“, který odpudí všechny okolo sebe. Ale vy tomu „tchořovi“ nemůžeme znepříjemnit ani život vyhozením a vyvedením z placeného prostoru, protože žádný placený prostor není.

Vojtěch Hrabal

d) populismus

Frantík

Valmez dotuje dopravu z pokut..

PetrH

VHD/MHD zdarma je obvykle na velmi nízké úrovni s minimem linek a s žádným rozvojem. Prostě ekonomiku neokecáte.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Tohle je jeden z nejlepších příspěvků k dopravě od politika, který jsem četl. I když to není hezké čtení.
Ale konečně pojmenoval, kde je problém.

Adamgolias

Pane Borecký? . Samochvala smrdi bacha na to

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Kuš…

hank

Peníze jsou, jenom jinde, než by byly potřeba. Jenže tam si nikdo z politiků nemá odvahu sáhnout.

Kubrt

Konkrétně?

hank

Např. na účtech zahraničních mateřských společností, kam odtékají z jejich českých filiálek nehorázné sumy…

Sektorové a windfall daně už měly dávno být zavedené.

Micky

když je populární politika rozhazování, tak přeci nebudu šetřit, vyhazovat nevyužité lidi a zvyšovat daně.

Drakula

momentálně jsou peníze u překupníků energií a hráčů na energetické burze :=)

hank

To taky, ale až poslední dva roky. Ale třeba zahraniční matky našich zdejších bank si zde vytvořeným ziskem už nejmíň 20 let napravují hospodářské výsledky, které v domovských zemích mají mínusové – platí přinejmenším pro Českou spořitelnu a KB. Úniky jsou v řádu stovek miliard Kč.

A to ani nemluvím o daňových rájích přímo v Evropě. (Nizozemí, Irsko…) Dokud se nebude povinně danit na místech vzniku tržeb/zisku, budou všechny EU-kecy o boji proti daňovým rájům akorát obludné pokrytectví.

ABC

a co s tím? czexit nebo se budeme snažit EU změnit zevnitř? 🙂

hank

b) je správně. Musíme ale začít brát EU jako solidární celek a nikoli jako hřiště pro prosazování tzv. národních zájmů, které se za 33 let ještě nikdo ani nepokusil zformulovat…

Podobně jako svého času Karel Čapek jsem pro Spojené státy evropské.

Tomáš

Hlavně jde o to, že papír snese cokoliv. Pan Borecký za své skutky a názory zcela jistě již dlouho svoji funkci vykonávat nebude, přijdou volby a tohoto rádoby reformátora semelou dějiny a později po něm ani čokl neštěkne. A zůstane to stejné…Život půjde dál, vláda nám bude zase slibovat a nic se nebude odehrávat….. Žádný bankrot se u ČD konat nebude, ač by si to mnozí přáli…..A podobně…. Tady se nad tím u pana Sůry bude dlouhé chvíle polemizovat a stejně budeme tam kde jsme nyní. Stát má v tuto chvíli jiné starosti než řešit výkřiky pana Boreckého a jeho… Číst vice »

Kuba

Myslím si, že pan náměstek situaci velmi dramatizuje. Ale má pravdu, vidí čísla, co mi nevidíme a jsem rád, že je zveřejnil. Určitě souhlasím s redukcí dopravy, ovšem ne v rušení vlakových linek nebo autobusových linek, ale aby se nedělo to, co se třeba děje u nás v Ústeckém kraji, že jede vlak a autobus po podobné trase souběžně (450/U7, 402/U8, 410/U28). Řešení není něco rušit, ale zkrátit interval pro maxinální využití kapacity vozidla. V méně osídlených regionech víc promyslet návaznosti a přestupní vazby. Má pravdu, že se blížíme k standatru vozidel západního světa, jízdné, především IDS, jsou velmi laciné… Číst vice »

Jan Hojsák

Pan Borecký si snaží před voliči zachovat tvář a vydal dlouhé vysvětlení současné situace. A já s jeho závěry a řešením souhlasím.

Kéž by toto dělali všichni politici.

David

Děkuji za odvahu. Osobně mě strašně štve ten populismus u našich politiků napříč celým spektrem. V Praze není strana, která by před volbami připustila zdražení MHD. Při výběru 15% nákladů z jizdneho je možná už na místě otázka, zda by nestalo za to ušetřit na odbavovacím systému, revizorech a prodejcích. Na státní úrovni potom ODS a ANO sníží výběr z daní o 100mld a pak si těch 100mld půjčí aby bylo na provoz státu. Škrty ve výdajích by totiž byly stejně nepopulární jako vyšší daně. A tak si půjčujeme peníze abychom vůbec měli na důchody. V následujících letech pak půjdou… Číst vice »

Ares

Jak má vypadat to šetření na odbavovacím systému, nebo revizorech?

Kuba

Třeba turnikety v metru. Prostě u vchodu a východu by byl takový ten otáčecí blbinec, kam se musí načíst jízdenka, aby se to otevřelo. Nemuselo by to nějaké procento revizorů stát v metru, ale vesele vybírat pokuty v tramvaji nebo autobusech. Nebo myslí David něco jiného?

Mirek Zv.

Spíš asi myslí, že by to nechal zdarma. Ušetřil za prodej lístků, označení lístků, informace o tarifu, přepravní kontrolu a vymáhání. A byla by třetina že ztráty doma. Pak by se dalo třeba mrknout na souběhy vzduchovozících např. autobusů 20-24h a byli bychom skoro na nule.

PetrH

To je nesmysl, všechen ten výběr a kontrola jsou náklady v řádu desítek, stovek milionů. Prodej jízdného elektronicky přes appku to dělá ještě levnější.
Ale MHD zdarma v Praze by byla vtipná. Bylo by nutné seškrtat spoje tak na půlku, protože náklady nepustí, jezdil bych na kole kolem zastávek smát těm nebožákům, kteří chtěli ušetřit.

nowas

Nebudou/nebude.

David

Tak že by se zrušilo jízdné, dotace města by se zvýšila z 85% na 100% (stejně se nějak zvýší v příštím volebním období protože zatímco náklady se zvyšují všechny strany populisticky odmítají zvýšení ceny kuponů), ale ušetřilo by se na označovacích, automatech, jejich údržbě a poplatkům karetních společnostem a zrušila by se pozice revizorů a pokladních a všechna oddělení ROPIDu, která mají co do činění s jízdným.

PvvS

Takže když dotace na dopravu jsou SČK teď nějaký 3,5 miliardy, tak bez jízdnýho by to o nějakých 500 milionů víc. A to bez Prahy.. Navíc náklady budou jen stoupat a ten dosyp by byl čím dál větší. Tohle není cesta.

David

Mluvil jsem o Praze, kde se za rok 2019 vybralo na jízdném jen asi 19% všech nákladů, toto číslo stále klesá a vzhledem k tomu, že všechny strany kandidující do zastupitelstva odmítají zvýšení ceny kuponů, zatímco náklady rostou každý rok a letos ještě mnohem rychleji. Nevím kolik by se ušetřilo na personálu (revizoři, pokladní, administrativa), údržbě (automaty, oznacovace) a poplatcích a investicích do odbavovacích systému, ale hádám, že už to bude v jednotkách procent. Tedy, že to za ty 4 roky možná už bude i ekonomicky výhodné.

digi

Tak podívejte se na náklady na reko silnic, taky rostou a mýto taky nikdo nezvedá… Tak proč u jednoho typu dopravy zvedat ceny a druhejch nezvedat??

David

To je úplně stejný populismus jako v případě Prahy. Cena dálniční známky je úplně směšná. Vždyť to nepokryje ani náklady na údržbu.

Pája

Jen jsem čekal, kdy z něj vypadne návrh na megatunel – privatizaci ČD. Nezklamal….

Kubrt

Megatunel? Kolik mega je asi dneska hodnota té firmy? Nemyslím účetní, myslím kolik by za ní někdo byl ochoten zaplatit?

Martin Verner

Jak to souvisí s tunelem?
Vlastně, souvisí. Určitě by se našla spousta nezávislých odborníků, kteří by dobře zaplacenými studiemi stvrdili, jak jsou ČD zadarmo drahé, a pak bychom se mohli jen divit, jak na nich dokáže nabyvatel zbohatnout.

Pája

Odpověď máte přímo ve Vašem příspěvku. Levně prodat státní firmy s účetním majetkem násobně větším jsem v 90. letech viděl nepříjemně hodně zblízka. Rozdíl je v tomto, že mi tehdy ještě souvislosti nedocházely tak jako po letech zkušeností. Lidé se ovšem nezměnili.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Už jsem to psal. Euro maximálně.

Pája

Za ty peníze by případný kupec nabyl i spoustu nových nebo zánovních vozidel. Tudíž by se jednalo ze strany státu patrně o něco nezákonného.

Kubrt

Ne nutně. Součástí „firmy ČD“ jsou i její závazky, v článku se píše o 60 giga Kč a další financování bude třeba zajistit vzhledem k novým smlouvám.

kosmik68

Nejde o placení, to jste špatně pochopil zdarma a ještě se státem ručenými úvěry (které se nikdy nesplatí), a k tomu vytvoření stovky pašalíků s megaplaty.

Petr Šimral

To je v tom koncepčním materiálu, který pan Borecký sepsal to nejmenší hned za čtyřmi trakčními soustavami.
Každopádně by privatizace ČD přinesla prostředky do transformace veřejné dopravy, které jaksi nejsou.
ČD Cargo a VÚŽ nestíhají svými výnosy krýt prodělky ČD, a.s., tedy nedá se předpokládat ani budoucí výnosnost tohoto obřího podniku tak, aby to pro stát bylo zajímavé.
A to celé je „zaklíčované“ obří potřebou investic do parku vozidel osobní dopravy (nízkopodlažnost, bezemisnost, ETCS, konverze).

Pája

O prostředcích které nejsou mluvil už hodně dávno VK ještě jako ministr financí. Realita je taková, že například pitnou vodu bylo nutno NĚJAK dostat k zákazníkům domů tehdy i dnes a odkup dříve privatizovaného majetku tomu fakt nepomohl. Zvláště když „trubky“ zůstaly v majetku města, kraje nebo státu. Já bych byl pro privatizaci některých činností SŽ, ale tím nemyslím rozkrádačku ve velkém.

kosmik68

ČD osobní doprava není přímo v prodělku za základní provoz. Jenže je moc subjektů co si chtějí a umí ČD podojit.

digi

Takže po roce 2030 je nějak dohodlé že autobusy budou moci bejt na naftu?? nebo nás taky čekají investice do bezemisní dopravy na silnici… máte výpočet že nákup bezemisek na silnici bude levnější než nákup bezemisek na železnici?? A co prodělky které stčk má s tím že na mýtu nedostává tolik kolik vydává na reko silnic, budete taky tlačit na zvednutí mýta??

Petr Šimral

Určitě bude nákup bezemisek levnější na silnici, protože s nimi nekupujete i to další, jako je nízkopodlažnost (to už busy bez problémů umí), ETCS, TSI, konverzi.
A na druhou stranu bude dražší, protože páteřní tratě jsou či budou liniově elektrizovány a pro ty, na kterých se to nevyplatí nakoupíme právě ty bezemisní autobusy či trolejbusy 🙂

digi

Určitě ne…. 🙂 Výpočet prosím, vy se těmito argumenty oháníte, vy je máte mít podloženy…. Jedinou máte pravdu v tom že od roku 2002 se neustále soukromníkům dotují autobusy, což u kolejových vozidel stát ni kraje nedělají… Což jste do výpočtu jaksi zapoměl zahrnout

Micky

Tunel to bude, když se ČD prodá po částech (ideálně za pár korun) a státu zbyde pouze prodělečné firmy s dluhem.

Karl vB.

No vidíte, tak jste se konečně dočkal, ale že by to byl zrovna megatunel….
U dědictví platí, že se ho můžete vzdát, když v něm dluhy převažují nad majetkem.
Váš problém asi bude, že ty dluhy u ČD asi nechcete vidět.

vjkm

Občas stát, aby navnadil kupce, prodává firmy oddlužené.

Šašek

Kvalitní článek, který však obsahuje hodně negativních informací. Dle mého názoru na to Česká republika prostě nemá. Jak z hlediska lidského kapitálu, tak toho finančního. Třeba ta nedostavěná dálnice D1, která se staví od roku 1971.
(Dostanu asi hodně mínusů, ale co už.)

Petr David

Já zase mám pocit, že ČR (nejen) na to má. Pokud můžeme vozit stejné zboží proti sobě, pak máme na cokoli.

Šašek

Já tvrdím, že ČR na to nemá. Lidský kapitál je soubor vlastností a charakteristik=všech znalostí, talentů, dovedností, schopností, zkušeností, inteligence, úsudků a moudrosti. Peníze nám možná někdo půjčí, ale moudrost a schopnost řešit problémy k prodeji nejsou. Dojde nějaký šašek a řekne: stále nemáte dostavěnou dálnici D0, D1, D3 a tak dále.

Šašek

Mgr. Petr Borecký se narodil 17. prosince 1972. Je více než dvacet let ženatý a má tři syny. Tak jsem to s D1 docela trefil. Kompletní dálnici nemůže užívat ani on, ani jeho synové, jestli už jsou plnoletí.

Bohumil Pokorný

Dálnice označovaná v r. 1971 jako D 1 je už dávno hotová.

WHN

Nevšiml jsem si, že by dálnice D1 v trase Praha – Jihlava – Brno – Trenčín – Žilina – Prešov – Košice –
hranice SSSR, tedy jak ji definovalo vládní usnesení 286/1963, byla hotová. 🙂

David

A co průtah Přerovem ?

Ferda Vomáčka

Hlavně aby už zmizela korupční strana STAN a s nimi i Borecký a další postavičky. Slyšíte to, Petře? To už vaší straně zvoní hrana…

Pavlen

ad bod 5 – stát by měl přestat kličkovat a na férovku odstoupit od grýndýlu

Petr Šimral

No, jestli si myslíte, že to stát může udělat, tak vyražte do voleb. Já Vás volit nebudu.

ušatá

Od grýndýlu v této podobě zcela jistě. Životní prostředí a jeho řešení spočívá úplně v něčem jiném. Hlavně se musí o tom mluvit pravda a nevyhýbat se faktům a opět nehledět na to korektně, ideologicky.

MTl

A co by chtěli? Kraje soutěži dopravce má 10let vyhraje ten nejlevnejsi, který pak nemá na zaplacení zaměstnanců a tak je nemá pak nemá kdo jezdit. Na železnici byli odejití ti co něco uměli a zůstali kyvači a manageři. Tlak na úspory je veliký a tak se šetří na údržbě nákupech a lidech dole, bobtná aparát a i běžní údržbáři musí vypisovat stohy lejster místo práce a to vede k výpadkům spojů.

mat

A čo mam povedať o Slovensku…
to je už iný hardcore
200 km koridor ,ktorý sa buduje 18 rokov
ostatok sa sype viz. trať 130 Kuty št.h-Štúrovo št.h
zaostale trate ktoré boli moderné pred 110 rokmi
žiadna dopravná obslužnost lebo sak GVD stavaju tak aby ľuďom uškodiť
keby nebola 100% bezplatná koľko ľudí by cestovalo?

Pezos

A taky mnohem silnější centralizace do hlavního města, jejíž efekt na dopravu je zároveň umocněn polohou Bratislavy na okraji státu.

M19

A proto máme odporovat SŽ, protože jinde jsou na tom hůře?

mat

Bratislava je najsilnejším ekonomickým centrom,keďže tam pracuje aj najväčšia časť Slovákov,takže je tam.aj hustejšia doprava
ale Slovensko nie je len Bratislava
a SŽ je o mnoho ďalej s investíciami do siete ako náš správca

M19

Tak vy určitě na tom budete lépe než Sýrii. Tímto způsobem lze dokázat Ráj na Zemi téměř kdekoliv.

Petr Šimral

Toto není debata o Slovensku. Slovensko je organizací VHD na zcela jiné úrovni. Až zde něco napíše nějaký slovenský politik na téma VHD na Slovensku, tak tam pište o budování slovenských koridorů…

mat

Tak sa ospravedlňujem,ze som sem dal take male porovnanie ako to je tu a ako je to v ČR

Petr Šimral

Je třeba porovnávat srovnatelné, hlavně organizačně srovnatelné. A to Slovensko s centrální objednávkou VHD prostě není a článek pana Boreckého řeší infrastrukturu jen velice okrajově.
Jo, takové zkušenosti třeba z Mnichova, to by bylo zajímavější…

mat

Samozrejme,to není len o infra,je to aj rôznych nadveznostiach vlaku a iných dopravných systémov
[Napr. PID,ODIS a pod. …]
proste Slováci sú zaostali a v tomto vidím ten rozdiel,a to len medzi našimi republikami
A Slovák ten len okopiruje zo zahraničia veci,aby vymyslel niečo nové, tak to boli na zmýšľanie

Marian Kechlibar

„ten len okopiruje zo zahraničia veci“

To není zas tak špatný postup, když se to dělá s rozumem. Málokde si vymysleli vlastní kolo a vlastní střelný prach.

L. Paluzga

K té hungarizaci: např. v Norsku má jedna z nejdůležitějších částí Finančního úřadu sídlo v Kirkenes.
Kdo neznáte, podívejte se do mapy.

Představa, že by v ČR třeba Celní správa kompletně sídlila a zaměstnávala stovky lidí v takových Domažlicích nebo Uherském Hradišti je …. nepředstavitelná.

Martin Chovanec

Tipnul bych si, že to bude souviset s blízkostí ruské hranice? Že je to možná praktické.

Tomáš

Jenže to už dneska nikdo nevyřeší. Již existující úřad nepřesunete. Drtivá většina zaměstnanců Vám do toho regionu z Prahy nepřejde a na ulici v těch Domažlicích náhradu během několika měsíců v odpovídajícím počtu, co se vzdělání, znalostí a zkušeností týče, nenajdete. Nehledě k tomu, že samotný přesun stojí majlant. To se mělo řešit u nově vzniklých úřadů. ČTÚ, ÚPDI a podobně. Takový ERÚ má sice sídlo v Jihlavě, ale pak má v Praze stejně jedno veliké detašované pracoviště.

Jan Sova

Přesun stojí možná dost financí, ale nájmy budou např. jiné než v Praze a praxe ukazuje, že platy také. Decentralizace státu (ta reálná) je tady ovšem těžké tabu. Aby se to zamaskovalo, vymyslel Zeman s Luxem a Klausem kraje, které fungují jen jako přeúčtovávácí jednotky, ale pořád jich je 14 aparátů cca o 500 lidech (někde více někde méně). Pokud by tady byly 3 až 4 „spolkové“ země (inspirace v dobách 1. republiky), ubylo by aparátu, ale musely by se jím dát reálné samorozhodovací pravomoci, včetně rozpočtových. To se v Praze nechce. Doteď většina Krajů tlačí dluhy s jakýmsi pomyslem,… Číst vice »

ABC
Šejdr

Přijeďte se podívat do Pardubic, to teprve uvidíte, jak se může úřednický aparát rozbujet. 90tisícové město má 8 samostatných obvodů a každý z nich má své placené volené představitele, své placené nevolené úředníky a pochopitelně platí náklady za provoz svých malých radnic. Teď je před volbami, myslíte, že někdo navrhne zrušení malých radnic? Zato se ale rozléhá hromadný kvikot, jak je MHD nedostatečná. Ano, leckdy je nedostatečná, protože nemá dostatek peněz, které místo do MHD tečou třeba právě do platů a provozních nákladů samosprávy.

M19

Pěkně centralizovat, ať se ušetří. Ve výsledku se nešetří nic. A co kdyby správu Pardubic vykonával Hradec Kralove, ať se ušetří, ne?

Adamgolias

To se vam moc nepovedlo.

M19

Copak? Trauma Pardubic z Hradce a opačně? Ale na jiné aplikovat lze?

geras

Takhle to praktikovali komunisti.

Jan Sova

Co z nám z doslechu, tak mezi Pardubicemi a Hradcem K. je dost rivalita, i když by si obyvatelé okrajních periferií obou měst mohli házet brambory do oken…. Takže to asi trefil 😀

hank

Kraje v této podobě vznikly, protože bylo potřeba vytvořit co nejvíc hnojišť pro přemnožené kohouty v politice.

David

Pletete se – Václav Klaus samosprávné kraje nikdy nechtěl a vždy před nimi varoval – a čas mu dal za pravdu.

gerstjan

ERÚ je klasika – mysleli jsme to dobře, dopadlo to jako obvykle.

Přísně vzato je v Jihlavě jen podatelna. Gros ERÚ je v Praze a Ostravě.

K.S.

Řekl bych že je to dáno tradicí a v ČR je poměrně silná centralistická tradice, která vedla v konečném důsledku i ke zrušení zemského zřízení. Pokud je je hungarizací ekonomiky myšlena koncentrace lidí a průmyslu v několika centrech s tím že zbytek se změní ve více méně opuštěnou krajinu, tak to je trend který se děje i v jiných zemích a je relativně přirozený a je otázka jestli se mu má bránit, nebo se s ním má pracovat. Ony v tom totiž roli hrají i některé zákony nesouvisející s dopravou. Například zákony zabývající se výrobou elektrické energie a podobně a… Číst vice »

Jan Sova

S tou decentralizací by se muselo pracovat opravdu hojně, aby to časem každému přišlo jako normální stav. Celníci v UH ?? Proč ne? V Rakousku pokud dostanete pokutu jako řidič na podkladě nějakého radaru v tunelech, tak to řeší jejich jakýsi dopravní úřad schovaný sídlem někde v horách.
Podobně nebyl špatný nápad s tou věznicí ve Vidnavě (v opravdu širém koutě světa), akorát se to za Pospíšila nestihlo dodělat bez řevu a hlavně to nebylo levné, což veřejnost popuzuje hned v titulcích (ono taky opravte levně starou barabiznu a dejte tam moderní prvky věznice 21. století).

coolio

Akorát s tou privatizací ČD bych nesouhlasil.
Snad nikde ve světě to nedopadlo nakonec dobře.
Jo, fungují špatně, ale po privatizaci vůbec, viz. Anglie třeba.

Bram

Ve Velké Británii nastal po privatizaci dramatický nárůst cestujících, který jinde mohou jen tiše závidět. Takže uvádět Velkou Británii jako příklad, kde to nevyšlo, znamená akorát šíření levicových bejkáren.

Petr David

Netuším, jakou privatizaci máte na mysli, ale pokud vím, tak se privatizovalo všechno, tedy i infra, kde došlo vlivem podúdržby k velkému nárůstu nehod. Co je na tom levicového netuším.

Vojtěch Suchan

Já myslím, že coolio myslí tu infrastrukturní privatizaci, ne tu dopravcovskou, kde privátní operátor infrastruktury, Railtrack, byl tak nefunkční, že muselo dojít k znovuzestátnění. Privatizace dopravců skutečně v UK přinesla určité zlepšení celého systému, ostatně stejně, jako příchod soukromníků na naší železnici. Jen je otázka jak moc jsou ti britští dopravci skutečně soukromí, vzhledem k tomu, že v případě problémů je stát vždycky na nějakou dobu převezme. Třeba East coast trains byly znárodněny v roce 2009 a prodány Virgin Trains v roce 2015. V rámci covidu byly naopak znárodněny třeba Northern Trains, nebo ScotRail

hank

Pro některé je tady „levice“ ještě i 33 let po převratě sprosté slovo…

coolio

Abych to doplnil, v každém důležitém odvětví by měl zůstat nějaký last resort prvek, který třeba nebude tak efektivní, ale bude fungovat, i když ostatní komerční prvky zavřou.
Vidíme to teď v energetice třeba – Bohemia energy vs. ČEZ, nebo v phm, kde už nám nepatří žádná rafinerie, takže na nás dopadají jejich velké marže.
Prostě kdo bude provozovat dopravu, i když Jančura přesune své vlaky jinam, nebo to zavře, protože mu vzrostou někde náklady apod.
Jména berte jen jako příklad.

hank

No tak například energetice by teď hodně pomohla decentralizace… Nenalívat prachy do obludy jménem ČEZ na dostavbu Dukovan (která se dle mého názoru nakonec stejně nebude realizovat) a rozdělit ty stejné peníze lidem, zároveň s vysvětlením, že končí doba, kdy 400/240 V síti na bázi 365/24 už není základním lidským právem… A s organizacemi typu ČEPS nebo ČEZ Distribuce naložit jako s jinými infrastrukturními síťovými systémy. Tzn. otevřít je všem včetně malých výrobců/spotřebitelů. Dnes si nechat schválit postavit vlastní malou elektrárnu na bázi OZE s možností alternování mezi ostrovním provozem a dodávkami do sítě, když člověk není velká firma, je… Číst vice »

ABC

Jasně. (Stále relativně) levně a zaručeně kupovat a přebytky draho prodávat, to by chtěl každej. Taková ta privatizace zisků a socializace ztrát, že jo.

vjkm

Privatizace je obecně způsob, jak donutit stát, aby nalil více prostředků do systému, což vede zpravidla ke zvýšení kvality, a to se přesně stalo v Anglii. Podobného výsledku by bylo možno doclit i bez privatizace, ale navýšení peněz bývá zcela politicky neprůchodné, kdežto u privatizovaných služeb státu nic jného než platit nezbývá.

Kodl

Stále nechápu jak lidé jako Kupka, s nulovou znalostí dopravy a souvisejících témat dopravy můžou stále zastávat roli ministra dopravy. Ale defakto se není čemu divit, že za ten tabulkový plat ministra (100k czk / měsíc), žádný expert toto dělat nechce. Jsou to šašci.

Paja

O to víc je to k nevíře, když třeba tady na fóru vidíte, že odborníků na dopravu máme daleko víc než potřebujem.

Jan Sova

Ministr dopravy skutečně nemusí být nutně generován „zevnitř“. Ale kdo dá záruku, jakými se obklopí náměstky a řediteli odborů ministerstva ?? Tam se dějí největší politické handly bez ohledu na efektivitu resortu.

smasska

Proboha a kdo vás svými znalostmi uspokojí? Má to být silničář, železničář, letec, tramvaják, speditér, logistik, kamioňák? Vždyť nikdy nemůžete svými znalostmi pokrýt všechno. Od toho je tam sakra odborný aparát, kterého je plný barák. Ministr má být schopný manažer, který ten pytel blech udrží pohromadě a může být paradoxně lepší, pokud není z oboru a nemá tak předsudky a stranění jedněm na úkor druhých. Na takové SŽ jsou „dlouholetými odborníky“ všichni, je to celé zapouzdřené a výsledek vidíme.

Petr Šimral

To je dost divné, že to nechápete… Vy znáte nějakého ministra dopravy, který byl odborníkem na dopravu?

K.S.

Na takto vysoké pozici je potřeba spíš mít schopností vést lidi, být dostatečně průbojný, pokud možno i relativně čestný, než být schopný odvykládat D1, včetně všech změna za poslední století, když je o půlnoci vzbudí.

Chrchla

Hezký příklad je ta D1.
D1 může být tématem oblasti silniční.
D1 může být tématem oblasti železniční.

Oldřich Sládek

Píšete nesmysly.

Peeetr

Náš stát má stále obří rezervy. Můžeme se klidně zadlužit ještě dvakrát víc, když si budeme chtít užívat minimálně dalších 15 let jako Itálie či Španělsko.
Prodat teď levně ČD je nesmysl, když z anglosatkého světa zní nápady na nutnost celkového restartu, kdy po skoupení zahraničních aktiv provedou hyperinflaci a snížení reálné hodnoty dluhu klidně o 90%.

K.S.

Kdyby se ČD obchodovaly na burze, dejme tomu jenom Pražské, a byť jenom z části, už to pro ně bude znamenat nějaká omezení a povinnosti. Nevím, stejně jako přes 90% lidí v republice, jak ČD uvnitř fungují, ale i přestože se zvenku zdá že jsou tam nějaké pozitivní posuny, pořád se mi nezdá že by to bylo dost. Jít jižní cestou se mi moc nelíbí, ona se nám začne za 10 let lámat demografická křivka, pracovní trh už nějakou dobu běží mimo „dovolenou pracovní oblast“, to není moc dobrá situace na to se pouštět do zadlužování. Možná by bylo dokonce… Číst vice »

hank

Divné je hlavně odtržení financí od reálné ekonomiky. To, co se děje na burzách nebo komoditních trzích, nemá s ekonomikou už vůbec nic spoplečného.

K.S.

Už pár let si říkám že bych měl začít investovat, tak to trochu sleduji, ale jen tak zběžně, teď jsem se pustil do čtení trochu podrobnější literatury k tomu. A přijde mi že ten trh je z velké části spekulace, hra, že celé segmenty jsou nadhodnocené a některé jsou, dá-li se to považovat za trh, spekulace z podstaty. Možná jsem to hledal blbě, ale pokud mé hledání bylo dostatečné, tak technologičtí giganti třeba nevyplácí dividendy, přestože jejich akcie stojí tolik kolik stojí. Člověk musí spoléhat na to že cena té akcie jen poroste, ale poroste opravdu? Nemyslím si a smrdí… Číst vice »

hank

Nejde jenom o spekulace. Jsou známé, prokázané a nepotrestané případy přímých machinací s kursy měn a cenami komodit. Ono se řekne trhy, ale třeba některé exotičtější měny obhospodařuje jediný člověk na celém světě… No to by byl blbej, kdyby toho nevyužil ve svůj prospěch, a nemusí to být zrovna transakce rozsahu mediálně známé gigantické manipulace György Sorose s britskou librou v září 1992…

K.S.

Ano, Soros vs. Bank of England, o tom jsem slyšel. Otázka co s tím. Dá se to vůbec potrestat? Mimochodem jste mi připravil můstek, on je s trhy ještě jeden poměrně značný problém. Mnoho komodit a produkce podléhá nějakému speciálnímu daňovém režimu a v podstatě se s nimi nedá bez speciální licence obchodovat ani dané látky vyrábět. A jediný důvod je daňový systém jak za krále klacka, který místo jednoduchého řešení přes sazby DPH používá kolky a spotřební daň. A obecně to pak dělá problém s cenami energetických komodit (a alkoholu a tabáku), protože je jenom omezený počet subjektů, které… Číst vice »

Kodl

Amen! Tesat do kamene a distribuovat na MD, ŘSD a podobně.

čecháček

Kde se tohle dá podepsat??

Za sebe můžu říct, že souhlasím prakticky se vším.

Panu Boreckému tleskám a přeji hodně štěstí a Středočeskému kraji tiše závidím, že má na této pozici takového člověka.

Petr Šťástka

Tak mu napište ať se podívá nejdřív na ty čtyři napěťové soustavy, je vidět že má „přehled“.
No naštěstí existují volby a tyhle figurky se časem odporoučejí..

čecháček

1) 3 kV DC
2) 25 kV 50 Hz AC
3) 1,5 kV DC
4) 15 kV 16,7 Hz AC

Ondřej

K bodu 4 bych ještě dodal, že zároveň platí i to, že malý je, kdo malé cíle má, a naopak bych po vzoru Švýcarska některé regionální tratě přestavěl na moderní úzkokolejky, kde už jen to, že je vlak mnohem menší a lehčí, je úsporou.

Btw., všechny tratě vedoucí národními parky či CHKO by měly být elektrizovány prioritně.

PvvS

Když není ani na modernizaci tratě se stávajícím rozchodem, tak kde by se vzalo na úzkorozchodky ? Tedy včetně nákupu nových vozidel a kompletní GO tratě, včetně tělesa ? A jaká NP vozidla na úzkém rozchodu jsou ? Tak aby to byla přibližně náhrada toho co tam jezdí teď, tedy 810 ?Takže vozidlo pro 70-100 cestujících.

Kubrt

Plus likvidace i zbytků nákladní dopravy. Přestavba na úzký rozchod opravdu není řešení.

Ondřej

Úzkorozchodky vozí ve Švýcarsku úplně běžně i náklady 🤷‍♂️

PvvS

Buď s překladem, nebo podvalníky. Obojí zpomalí a zdraží přepravu.

Kubrt

Ano; v našich geografických podmínkách by to ovšem znamenalo další ekonomický zásek do železniční dopravy.

hank

Napsáno v roce 2012…

ABC

a co se od té doby změnilo?

hank

Spousta místních samospráv.

ABC

a kdy se bude stavět?

Milan Kasimir

Petr Borecky se koncepčně mýlí. Rozšíření práce v on-linu a s tím souvisejici možnost práce z domova trend koncentrace obyvatel v Praze zastaví. Lidé budou více zůstávat na venkově a zejména ve středně velkých městech…. Model „hungarizace“ nenastane…. Co se týče zajisteni veřejné dopravní obslužnosti, na tu se prostě peníze musí najít. Borecky jezdi na svou chalupu osobním autakem a z mého pohledu patří mezi lidi, kteří myslí „autem“. Na životní styl tohoto uvalskeho politika a „myslitele“ v oblasti verejne dopravy by se měli redaktoři deniku Zdopravy podívat blíže…. A napsat nám jak si pan radní zajišťuje své osobní i… Číst vice »

Kubrt

Co to je za estébácký blábol? Jako že když je někdo radním pro veřejnou dopravu, nesmí jezdit autem? A co jeho životní styl? Posviťme si na něj, soudruzi.

Milan Kasimir

Kdo používá na krytí svých přepravních potřeb osobní autak, myslí „autakem „. Nedokáže se plně vžít do potřeb lidi; kteří se autaky nevozi a veřejnou dopravu opravdu užívají. Příklad: původní dřevěné klouzave sedačky v pražských tramvajich T15 navrhovali a hlavne schvalovali lidé, kteří nebyli zvyklí pravidelně jezdit tramvají. Jinak by schválení takových „skluzavek „, z nichž v zatáčkách padali lodi, nepripustili. Rozhodovat o veřejné dopravě by měl člověk, který vec o níž rozhoduje zná a používá.
Pan Borecky je právník a na chalupu se vozi osobním autakem….

Kubrt

Však taky ten radní na to není sám, těch lidí co určují běh VHD v kraji je poněkud více, jen ten radní je nejvíc vidět.
Jako obyvatel StČK musím říct, že VHD v našem kraji funguje velmi dobře (a takřka zadarmo).

Lukáš Chytil

Jako obyvatel Středočeského kraje musím říct, že doprava 40 km od Prahy a dál je tragická.

Gale

Ono leckde i mnohem blíž, když nechcete do Prahy. Třeba Úvaly – Říčany..

Adamgolias

Přesně , použitelne jsou pouze směry do Prahy. Vše ostatni je jen potěmkinova vesnice. Brandys nL – Pečky . Jirny – Nymburk. Říčany – Kolin . Ve zmínenych obcich je neustale poptavka po zamestnancich. Ale bez auta mate smulu. Bus jede 20 pres hodinu 3x denne s prestupem. Napr spoj Nymburk – Pečky je horší než v 90 letech. Okružni jizda po okrese s prestupem.

hank

Ty okružní jízdy rychlostí 15 – 20 km/h se ovšem provozují ± ve všech krajích. A nedejbože, aby si někdo vymyslel dojíždění přes hranice krajů. Ono často nefunguje ani přes hranice okresů: Pracoval jsem v sousedním okrese 20 km od bydliště, ale protože VHD je spádovaná z obcí do „malých“ okresních měst (= pověřených obcí III. stupně), jedna cesta veřejnou dopravou trvala 2 – 2.5 hodiny se dvěma přestupy. (Je to v Olomouckám kraji.)

ABC

20 km prej máte dle místních šotoušů jezdit na (elektro) kole

hank

Taky jim bude 60 a víc – teda jestli se dožijou…

Milan Kasimir

Zatím funguje dobře …..zatím. A to že dosud fungovala dobře věru není zásluha pana Boreckeho, ale jeho předchůdců.

ABC

Původní dřevěné klouzave sedačky v pražských tramvajich T15 si vybrali cestující v anketě. Protože plyšový potah, fuj fuj.

Milan Kasimir

Někdo připustil, aby do té ankety vůbec byly zařazeny, někdo si nehledal/nedomyslel, že dřevěné sedáky musí mít zdrsneny povrch aby neklouzaly….atd. A to byli lidé, kteří nejezdí tramvají a tyto praktické věci jim nedosly.

Martin Verner

Pak je ale třeba požadovat, aby radní pro veřejnou dopravu používal všechny druhy veřejné dopravy (kdo jezí jen autobusem, ten se bude při první cestě vlakem pořádně divit), a to v poměru odpovídajícím jejich podílu na výkonech v oblasti, za niž odpovídá.
Nemáš za čtvrtletí přesně jednu a tři čtvrtě cesty lanovkou a tři celé sedmnáct přívozem? Marš z funkce, holoto nekvalifikovaná!

Milan Kasimir

Jiště. Radní pro veřejnou dopravu by prostě měl pro uspokojení svých osobních a pracovnich potřeb používat přednostně veřejnou dopravu. A to všechny druhy ….

Karl vB.

…zato vy jste si na chalupu nechal natáhnout koleje a jezdíte tam šukafonem.

mic

… asi má v chalupě Orchestrión … :o))

Milan Kasimir

Otázkou spíše je, co máte vy v hlavě než já v chalupě 😉

Milan Kasimir

Jasně. Já mám totiž asi na zahrade nádraží; vy chytrej….

Karl vB.

U člověka, který jako „argument“ použije ubohou větičku: „Pan Borecky je právník a na chalupu se vozi osobním autakem….“ to nijak zvlášť nepřekvapuje.

kakov

Co můžete chtít od člověka (Borecký), který obhajuje zrušení provozu na trati Čistá – Rakovník dostavbou dálnice, která vede vzdušnou čarou 10 až 20 km od tratě…… až si koupí soukromí tryskáč, bude tvrdit, že celá středočeská doprava je zbytečná, když máme letiště Ruzyň….. Borecký je opravdu mimo a nedokáže pochopit problémy obyčejných lidí, tím neříkám zda rušit/nerušit, šetřit/nešetřit, ale jakékoliv rozhodnutí (v oblasti VHD) musí být učiněno racionálně, na základě znalosti potřeb obyvatel, ekonomických možností a dopravní technologie, bohužel Boreckého blábol o dálnici do toho moc nepasuje, spíš podporuje teorii, že myslí auťákem, to bych na Vašem místě nebral… Číst vice »

kakov

a ještě si dovolím jeden důležitý dovětek k panu Boreckému, jako člověk s přehledem o VHD v PLK a blízkém okolí, samozřejmě vím proč lze zrušit provoz na trati Čistá-Rakovník i proč to může být výhodné, a po pochopení mé narážky, my to velmi jednoduše, racionálně a věcně vysvětlil jeden neznámí diskutující,

nemělo by být úkolem právě pana Boreckého, aby přinesl ty věcné a racionální argumenty, místo nějakého naprosto nesmyslného blábolu o dálnici??

noerf

Cca 50 % firem se snaží omezit či rušit home Office, protože to pro ně není produktivní. Naopak, některé firmy si to pochvalují, že se zvedla produktivita a efektivita.

Kubrt

Každopádně HO je možné řešení, přístup, pro relativně úzký segment profesí, nikoliv pro celou ekonomiku.

Martin Verner

Velmi častým důvodem omezování home office je bohužel to, že když manažer nevidí své nevolníky sedět v kanclu, tak má pocit, že nic nedělají (zhusta si pravda jen nechce připustit, že úplně stejně nic nedělají v tom kanclu)…

Jan

Druhým důvodem je, že když je člověk na HO, tak se jeho loajalita k firmě redukuje na číslo na výplatní pásce. Pro firmu je pak levnější nespokojený zaměstnanec v kanclu, kde s ním psychologicky pracuje „firemní kultura“, ne ž mu přidat na slušnou úroveň

hank

Za to nemůže HO, ale chování majitelů a nadřízených.

Jeřdno

Ale města nejsou jen práce, ale i služby, kultura apod.

Paja

Nicméně je otázka jestli ceny bydlení lidi už brzo nezačnou odrazovat. Praha je už dneska za mě nerentabilní, to tam hodně musíte chtít žít.

kakov

města částečně budou bydlením odrazovat (ale nevylidní se), stejně tam ale budou ty služby kultura a ostatní, tj. člověk tou VHD/IAD do města nepojede jen za prací, ale i za tím ostatním, tím bude růst poptávka po cestování do města, právě pro stěhování části lidí na venkov

mic

Města budou odrazovat nejchudší lidi. Ti budou nejprve dojíždět a když se jim dojíždění zdraží/zkomplikuje nad nějakou mez, tak se na to vykašlou.
Města pak budou muset připlatit dříve nízkopříjmovým profesím, aby se rovnováha obnovila…

Jan Sova

to zní jako že kdo má auto a chalupu, nemůže kecat do dopravy co ?? To je teda dobrá pruda od vás teda….

Martin Verner

a ještě navíc je právník… to už si dovoluje fakt moc!

MaT

Ale tak třeba v týdnu do práce jezdí tou hromadnou dopravou (nebo na kole 🙂 a to auto bere jen na ty cesty na chalupu, protože je to na kolo moc daleko a spojů tam moc nejezdí, nebo s moc přestupy… 🙂

Vojtěch Suchan

Deluzivní kecy někoho, kdo nepochopil roli ani funkci veřejné dopravy.

Kubrt

Ale pochopil. A taky chápe, že ten systém má své náklady a ty je potřeba nějak pokrýt. Což má ve své roli radního za úkol a snaží se upozornit na to, že je to problém.

Vojtěch Suchan

Jenže ono ve vyspělých systémech je to pokrytí z jízdného kolem deseti procent úplně normální. Prostě není možné provozovat systém, který je atraktivní a funkční, a zároveň „levný“

Kubrt

A jak to tedy má na tom krajském úřadě udělat? Komu ty prachy sebrat? Výše pokrytí nákladů jízdným po Evropě mě zajímá už níže, uvítal bych nějaké info, díky 🙂

Vojtěch Suchan

Tak třeba transperth (protože Austrálii znám líp, než Evropu), pokrývá náklady na systém, kterej je více méně omezenej pouze na příměstskou dopravu na nejvytíženějších ramenech (protože v Austrálii si bez auta nedojdete ani nakoupit) z 11%

Petr Šimral

Ale o tom přesně pan Borecký píše. On na to pokrytí z jízdného cca 10 – 20% prostě nemá…

Vojtěch Suchan

Jenže navýšení ceny jízdného nemá sebemenší šanci pokrýt odliv cestujících tím způsobený. Taková dopravní inflační spirála a tahle část uvažování panu Boreckému prostě chybí.
Tenhle přístup by ve finále skončil tím, že by na trati 011 zbyly ty dvouvozové pantery ve dvouhodinovém taktu, a lítačka stála 30k.

Petr Šimral

Zas to tak nedramatizujte. Ono až byste seděl v autě tři hodiny v koloně na vjezdu do Prahy, tak byste se zase hezky potupně vrátil a jezdil z místa, kde ještě spolehlivě zaparkujete. Doprava funguje jako spojené nádoby. Když na jedné straně něco změníte, na druhé straně vám to vyteče ven. Krásně to šlo vidět v době oprav dálnice D1 někdy před třemi lety mezi nultým a patnáctým kilometrem. A to se nehýbalo s jízdným, to se jen omezila průjezdnost.

Oldřich Sládek

Nesmysl. Píšete blbosti. Z osobní zkušenosti ho hodnotím jako vysoce kvalifikovaného člověka, který je naprosto v obraze.

Petr

Dobrý den, Ano, ve spoustě věcí je v obraze a taky souhlasím s tím, že veřejná doprava bude chtít změny. Velké změny, ale zrovna v tom hospodaření ČD je docela mimo.. Neříkám, že je finanční situace ČD komfortní, ale rozhodně nehrozí bankrot do dvou let a ani nějaké problémy, které pan Borecký říká. Ano, úroky vyskočí, ale ne hned a ne všechny… Dále chce rozlišovat účetní a reálný hospodaření. A investice, trakční náklady budou pokryté, byť se zpožděním. Plus zadlužení také není extrémní.. Jde o těžkou a komplikovanou situaci a růžové to není, ale mluvit o bankrotu je střelba hodně… Číst vice »

Petr

A ještě pro doplnění.. Firma neumírá na to, že má účetní ztrátu, ale že si na sebe nedokáže provozně vydělat, aby pokryla náklady, úroky a že jí dojde hotovost a nejí kde brát. Což ČD nehrozí. Nevím, kde pan Borecký bere, že za dva roky bude krach ČD. Jinak k tomu účetnictví mluvil tuším i pan Bednarik, že pár let dozadu ČD využilo pohybu kurzu koruny a mělo díky tomu krásné účetní hospodaření, ale pak později byl problém.. člověk si to musí hodně dobře načíst, prostudovat, rozumět tomu atd. Zkratka že je ČD na hraně bankrotu je nepravdivá. Opravdu nevím,… Číst vice »

hank

Každý, kdo kdykoli řídil podnik nebo nějakou jeho část, dobře ví, že není důležité mít zisk, ale peníze na účtech. A stejně tak není nutno dlouze studovat výsledovky a rozvahy; pro operativní řízení stačí sledovat provozní zisk, tj. výnosy mínus přímé náklady, který musí být vždycky v plusu.

Kubrt

Kolik představuje krytí nákladů jízdným např. v D, A, CH?
Jinak článek je výborné shrnutí stavu. Možná občas trochu dryáčnické, ale to je k dobru věci, aby to nebyl suchý výčet faktů.

David

Tak ve Švýcarsku třeba dálková doprava není dotovaná vůbec, pouze ta regionální.

Kubrt

OK, v Německu a Japonsku taky, do nějaké míry. Ovšem zde je řeč o „regionální“ dopravě, u nás v gesci krajů.

XXXD

Taky je tam jiná cena jízdného. Nemluvě o infrastruktuře, která je tam v absolutně jiném stavu, tudíž umožňuje spojení opravdu konkurenceschopná vůči IAD.

Kamui

Je dotovaná nepřímo. Sice je zisková, ale bez započítávání nákladů na infrastrukturu, které platí stát. Soukromé železnice (kromě nějakých ultralokálek a úzkokolejek) se v Evropě na rozdíl od USA nevyskytují.

L. Paluzga

Člověka okamžitě napadne – Kupka ven, Borecký na MD.

Jenže při stávající konstelaci by to stejně k ničemu nebylo. Fiala moc dobře ví, proč ve vládě takoví Kupka a třeba Blažek jsou.
Proč doposud „Lex VRT“ nebyl přijat, i když času na to měli dost. Dokonce se o něm ani neduskutuje.

Mimochodem, já ten zákon jako „Zákon o strategické infrastruktuře“ mám sepsán již několik let a vejde se na jednu stranu A4.

Vojtěch Suchan

Borecký už tam více méně je, jako hlavní poradce Kupky 🙂

Jan Sůra

Mohl bych poprosit o zdroj této informace? seznam poradců znáte?

Vojtěch Suchan

Běžte se pana ministra na cokoliv zeptat

Jan Sůra

Mohu poprosit o ten zdroj informace?

Vojtěch Suchan

Klidně, ale ne na veřejné diskuzi na webu. Mail na mně máte 🙂

Jan Sůra

Proč ne?

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Pana Suchana prostě štve, že mu zruší lokálku do Kouřimi. Nic jiného bych v tom nehledal…

Vojtěch Suchan

Vzhledem k objemu nákladní dopravy mi lokálku do Kouřimi opravdu nikdo nezruší 🙂 Ale chápu, že by se vám to líbilo.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Bude tam kolem Kouřimky parádní cyklostezka.

K.S.

Se speciálním zákonem na jednu A4 jděte někam, stejně jako se strategickou infrastrukturou, která je „strategická“ jenom protože se stát vrtá v něčem do čeho by vrtat neměl a znemožnila tak přirozený vývoj, který by vedl k redundancím. Taky to vedlo k tomu že jsou natahané trubky do Ruska a teď jsou z toho problémy.

hoholu

Proč by se to nemělo vejít na A4?
Děda onehdá dělal na stavebním povolení k Dukovanům, papírů mělo setinu z toho co by mělo dnes..

K.S.

Protože ani za první republiky se takové komplexní zákony nedaly dát na jeden papír. Druhá věc je že krátký zákon, který bude pravděpodobně silně ohrožovat vlastnická práva musí být velmi přesný a precizní a nepřipouštět aby si úředník mohl dovolit kreativní výklad. Vzhledem k tomu že chcete tím zákonem urychlit stavbu „kritické“ infrastruktury, tak je potřeba aby ten zákon byl velmi přesný a poskytoval jasný návod a kroky které budou muset být splněny danými úřady aby se stavba v tomto režimu dala udělat. Hodně velké problémy jsou dneska totiž z toho že úřady někde udělají chybu, takže velkou část zákona… Číst vice »

Martin Verner

To je jenom tím, že dnes je neskutečně jednoduché ty hromady textu vytvářet, kopírovat, vkládat, tisknout a posílat, nikdo nemusí nic pořád dokola opisovat na stroji a vyčítat z papírových dokumentů. V právu to masivně změnilo kulturu tvorby rozhodnutí i smluv. Ale normativní dokumunt na jednu A4 je buď bezobsažný, nebo kompletně delegující („Budiž strategická infrastruktura. Její rozsah, vznik, změny, zánik, způsob zřizování a provozu, jakož i související práva a povinnosti stanoviž vláda nařízením), nebo naopak čistě prováděcí. Na něco skutečně významného, co má cenu činit zákonem, budete těch áčtyřek už potřebovat několik. Tím samozřejmě nezpochybňuji, že dnešní zákony jsou… Číst vice »

Ondřej

Hungarizace ekonomiky – skvělý výraz, to mě pobavilo. Trefnější už to být nemůže. A za to můžeme poděkovat panu Babišovi.

Ondřej

A klidně mě mínusujte. To nic nemění na tom, že tu centralizaci dotáhl až do současného stavu on 😉

Jan Sova

Dal jsem vám nesouhlasné mínusko, protože ten, jehož jméno se nevyslovuje, motal stejným klubkem, které vymysleli politici min. 5 nebo 6 voleb před ním. Takže i kdyby to „dotáhl“, nenese ani 30% viny.

hank

Babiš je produkt podmínek, které se tu vytvářely celou dobu od Klausova zhasnutí a opoziční smlouvy.

Ondřej

A věděl jste, že měl Andrej Babiš velmi dlouhé prsty a velký vliv již za Grosse?

Petr Šimral

Tak a teď si pěkně sedám do první řady, popcorn a šáňo jsou připraveny a 3, 2, 1, teď 🙂

Já osobně se závěry pana Boreckého souhlasím, úlet typu čtyř soustav bych ponechal bez povšimnutí.

Modré zábradlí

I když se Znojmem a Bechyní nebudeme zabývat, tak ty zbývající dvě úplně stačí.

Petr Šimral

Přesně tak. A právě proběhlá první stavba konverze nám bohužel zcela přesně ukázala, jak to nedělat…

noerf

Napětí 1,5 kV DC je historický relikt jedné tratě, která nemá s původním napětím 750 V nic společného. 15 kV ze Znojma do Rakouska je dáno tím, že v okolí jiná elektrifikovaná trať není. Problém je reálně dve napěťové soustavy a jejich velmi pozvolné sjednocení. Problém ČD a jeho hospodaření je dáno také poměrně drahými nákupy oproti konkurenci (cena WiFi ve vagonech, nákupy ojetých vagonů) a stylem uzavírání smluv s objednateli dopravy. Mimochodem řešitelné odstoupením od smlouvy a náhradou jinými dopravci. To podstatné je, že se nevede diskuze o pozici dopravy v ČR. Dle mého názoru se výrazně přešlo od… Číst vice »

Vít Jůza

Jízdné se až na jednotlivé výjimky stále zdražuje celkově minimálně dle přiznávané inflace.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Zde s vámi souhlasím.
Ale šotoušci dostanou hysteráček.

Adamgolias

Nevim uplne presne kdo ten sotous je , ale vy – odpozorovano z vasich prispevku- mate nejaky zacykleny komplex hranicici s obsedantne kompulsivni poruchou. Zkuste zatim ambulantni lecbu , ulevi se vam.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Zkuste vzteky tlouct pěstičkou do stolu. Taky pomůže, když mi začněte vyhrožovat brachiálním násilím.

Lukáš Chytil

To, že se ten systém tak jak je dneska nastavený, dřív nebo později zhroutí, je očividné a autor to poměrně přesně popsal.
Buď se dramaticky zdraží, nebo se 50% spojů zruší.

Sice s některými souvislostmi v článku úplně nesouhlasím, například omezování dopravy i na elektrifikovaných tratích, ale ač nejsem fanouškem pana Boreckého, tak za mne z 90% má palec nahoru.👍

Jeřdno

Luxu 4 napájecích systémů mi přijde nasazený. Za luxus se může považovat jen ta Křižíkova trať, u Znojma je ten rakouský systém naopak rozumná volba a luxusem by bylo mít tam něco jiného.

Hodně štěstí

Prostě Borecký si přečetl někde, že v ČR jsou 4 napájecí soustavy, ale už mu jaksi uniklo, že ty 2 soustavy jsou opravdu okrajová záležitost.

PvvS

Ale kolik problémů nadělají ? Minimálně bechyňka. Panter tam nevyšel a nic novýho tam není. Maximálně regionova pod dráty.

Paja

A problém to je v čem přesně? Věřte nebo ne, místní by byli nejradši za Regionovu, prtoože jinak tam jezdí žehlička s Bafíkama a to je opravdu cestování … no možná i za Křižíka to bylo lepší.

Paja

Jo a „Panter tam nevyšel“, za to ale nemůže napájecí soustava. Tam bude mít problém „vyjít“ spousta vozidel.

Petr Šimral

Bechyňka je zcela marginální záležitost, nehodna jakékoliv koncepční debaty. Ať tam ten Regiokřáp klidně jezdí dalších dvacet let nebo ať tam jezdí pouze o víkendu Bobinky.

XXXD

Panter (nebo jakoukoli jinou jednotku) na 1,5 kV DC by nebyl problém vyrobit. Tam je problém s oblouky o příliš malých poloměrech. Ta trať prostě není vhodná pro běžné jednotky, které se v současnosti používají na normální síti.

fabec

To je klasická politická fráze. Tou nic nezkazíš 🙂

Když budete mít hospodu, napišete si na ceduli:

Hotová jídla od 89 Kč!!!!!!

Dorazíte dovnitř, a zjistíte, že mají za 89 polívku a zbytek za 250 Kč, tak ta cedule vlastně taky nelže 🙂

Kryštof

Očekávám od příznivců populistů kritiku za 3..2..1…

Gargy

Máte hromady zbytečnych úředníků..digitalizaci na ně.a ušetříte hromada peněz

Petr Šimral

Nějaké příklady a možnosti úspor v této oblasti? Včetně možných postupů dle Zákoníku práce a platných kolektivních smluv?

Paja

Přesně. Každej správnej odborář se přece vyprázdní v práci, aby si doma neplejtval papír.

Martin Verner

Tak pokud se digitalizací odstraní potřeba daného úředníka, dojde ke zrušení jeho pracovního místa, tím je dán výpovědní důvod – pravda s odstupným, ale i to je proti pokračujícímu zaměstnávání daného úředníka významná úspora.
Zákoník práce tady rozhodně není překážkou, a kolektivní smlouvy taky ne (jasně, nemůžu vyloučit, že někde mají v kolektivce nesmysl, všechny je neznám…)

Ondřej

Státních zaměstnanců opravdu přibylo. Jenže jde hlavně o učitele!

Štěpán

Máte hromady zbytečných provozních zaměstnanců…automatizaci ně.a ušetříte hromada peněz

Petr Šimral

Povídejte, přehánějte 🙂

Jan

Třeba daně z příjmů PO. Řekněme, že máme EET. zjednodušeně: Příjmy PO: faktury + účtenky Výdaje PO: faktury + účtenky + mzdy Stát by všechny tyto údaje měl a jen na konci vyjel, kolik se má zaplatit. Jsou to maximálně sekundy na zpracování a pár W elektřiny. Pak by jen vyjelo číslo kolik se má zaplati a na jaký účet. V celém procesu není třeba jediný úředník. Maximálně je potřeba pár kontrolorů, zlomek toho co je dnes úředníků. Ušetří to jak náklady státu na úřednících, tak zbytečnou administrativní zátěž na straně PO. Stejně se to dá udělat u všech daní… Číst vice »

PvvS

A kolik bude stát datacentrum a jeho provoz ? To není na nějaký PC kopnutý v kanclu pod stůl.

Jan

Počáteční vstup bude drahý, provoz pak násobně levnější než lidská síla potřebná na úřadech.
Navíc uvoilnění úředníci nebudou pro státní rozpočet čistými konzumenty, ale stanou se přispěvateli.

PvvS

A to pouze za předpokladu, že by ti úředníci byli zaměstnáni pouze na EET. Což nejsou. Hromada věcí by se dala převést do čistě online podoby, ale úspory by nebyly zdaleka takový.

Jan

Ano i ne. Faktem je, že lidská práce neustále zdražuje a technologie neustále zlevňuje. Cena lidské práce bude do budoucna jenom růst, zatímco dobře postavený a existující systém potřebuje minimum údržby (lidské práce) a stačí mu současné technologie, tedy náklady jsou malé.
Představte si turnikety (automatizace) místo člověka kontolujícího jízdenky/vstupenky u vchodu (současný stav). Odpadne Vám lidský faktor (úplatnost úředníků) a stačí kontrolovat jestli lidi neodrbávají turnikety. Ale na to stačí kamery a zpracování obrazu (analýza dat) opět není potřeba lidské práce.

PvvS

Což se zkoplikuje v okamžiku, kdy ten člověk i běžně podává informace. Navíc, kvůli turniketům vznikne celý oddělení údržby , nebo se bude platit externí firmě. Takže reálně se neušetří nic. Málokde je úředník , kterej dělá pouze jednu a tu stejnou práci. Dokážu si představit, že většina práce na dopravním inspektorátu, značná část práce na magistrátech se dá převést do elektronické podoby. Ale není to ani rychlý ani levný. Už jen kvůli tomu, že aktuálně každej úřad používá jinej systém s jiným výstupem. Takže buď převádění dat (se všemi riziky), nebo změna systému. A i česká pošta dodnes běží… Číst vice »

Kryštof

přesně tak, ale to ,,potřebná,, lůza nechce slyšet

hank

Můžeš to doložit nějakými čísly?

Kryštof

který úředník je zbytečný ?

Gargy

Hromady

mufiklo

Každý

Jan Sova

Digitalizace je v úředním světě spíše sprosté slovo. V řadě oblastí (vyjma spotřeby papíru) to jenom přidělává „práci“ pro „práci“, na kterou není moc času a zdržuje od hlavních úkolů. Pochopitelně navenek se o tom nemluví. Politici by si na tom nemohli dělat PR kecy. Jediný digitální „velkoprojekt“ v české státní správě, dotažený skutečně do konce, jsou datové schránky, tj. přínosy jsou opravdu velké a rozličné a nebují na tom aparát. Jinak je to bohužel spíše tak na půl žerdi (čti navrch huj, uvnitř fuj).

hank

Můžeš to doložit nějakými čísly?

Juraj

I kdyby mzdové náklady za řadové úředníky v první linii byly klíčovým výdajem – jakože nejsou – tak žijete v zemi, kde senátoři v roce 2022 navrhují zákonné zakotvení práva na platbu v hotovosti.
Umíte si představit, že začnete vyžadovat využívání digitálních služeb e-governmentu?

Ano, mají to třeba v Estonsku. Taky mají 25 let náskok.