Letectví

Bombardier porazil Boeing, nemusí platit obří cla za svá nová letadla

Letoun Bombardier CS300 společnosti airBaltic. Foto: airBaltic
Letoun Bombardier A220-300 společnosti airBaltic. Foto: airBaltic

Společnost Bombardier nemusí platit téměř třísetprocentní clo za letadla CSeries, která má dodat americkým aerolinkám Delta Air Lines. Končí tak spor, který přinutil kanadského výrobce letadel spojit síly s Airbusem.

Americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC) překvapivě zamítla plán americké vlády na uvalení dovozních cel ve výši 292 %. Ministerstvo obchodu s ním přišlo po stížnost Boeingu, podle kterého byla výroba nového letadla dotována a proto se prodává za podnákladovou cenu. Proti clům byli čtyři rozhodci, pro ani jeden.

Pro Bombardier jde o zásadní zprávu, v tiskové zprávě  označil verdikt za vítězství pro inovace, konkurenci a právní stát. Boeing vyjádřil zklamání nad rozhodnutím komise a je stále přesvědčen, že kanadský výrobce dostal nezákonné vládní dotace.

Bombardier ve své zprávě uvedl, že dál počítá na spolupráci s Airbusem při výrobě letadla v USA. K oznámení o spojení došlo loni v říjnu po uvalení cel, letadla se mají vyrábět v závodě Airbusu v Alabamě. Boeing jen krátce poté oznámil, že začal jednat s Embraerem o spojení. Právě spojení s brazilským výrobce by mu umožnilo proniknout do segmentu regionálních proudových letadel.

Delta si u Bombardieru objednala 75 letadel CSeries, nejvíce ze všech dopravců. Firma už dříve uvedla, že Boeing ji neměl co nabídnout, protože nevyrábí žádné podobné letadlo o velikosti zhruba sto míst.
Rozhodnutí Bombardieru otevírá cestu k dalším zakázkám na americkém trhu, zájem už dříve projevily například JetBlue.