Boj o režijky. SŽDC zvažuje platbu Českým drahám, aby nezmizely z komerčních vlaků

Lokomotivy Českých drah na pražském hlavním nádraží. Foto: Jan SůraLokomotivy Českých drah na pražském hlavním nádraží. Foto: Jan Sůra

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vážně zvažuje, že by začala přispívat Českým drahám na ztráty, které státnímu dopravci způsobuje povinnost

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vážně zvažuje, že by začala přispívat Českým drahám na ztráty, které státnímu dopravci způsobuje povinnost uznávat režijní jízdenky ve všech jeho vlacích. Kvůli ztrátám navrhuje ministerstvo dopravy, aby se režijní jízdenky omezily a neplatily mimo jiné v komerčních vlacích mezi Prahou a Ostravou.

Předběžnou dohodu na novém modelu financování potvrdily zdroje serveru Zdopravy.cz z dnešního jednání. Ve hře je zhruba sto milionů korun, které by chtěly České dráhy kompenzovat. Jde o tržby z jízdného, o které přichází ve svých komerčních vlacích kvůli tomu, že musí uznávat podle zákona režijní jízdenky. Ty mají zaměstnanci i jiných organizací, než jen Českých drah.

České dráhy se tím cítí znevýhodněny proti soukromé konkurenci, která tuto povinnost nemá. I kvůli tomu se České dráhy obrátily na ministerstvo dopravy, aby jim ztráty kompenzovalo. To místo toho navrhlo, aby se povinnost uznávat režijky v komerčních vlacích zrušila. V praxi by to znamenalo, že by neplatily režijky ve vlacích mezi Prahou a Ostravou.

Na stole je varianta, podle které by měla zhruba polovinu nákladů zaplatit SŽDC, zbytek České dráhy a jejich dceřiné firmy. Reakci SŽDC na výsledek jednání zjišťujeme.

Předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša po jednání uvedl, že všechny tři strany se po přiblížily možné dohodě. Věří, že ji bude respektovat i ministerstvo dopravy. Konkrétnější ale nechtěl být. „Není pro nás přijatelné, aby byly komerční vlaky vyjmuty z platnosti režijních jízdenek. Spousta našich členů s nimi dojíždí do práce,“ dodal Pejša.

České dráhy mají do příští schůzky přinést přesnou kalkulaci, o kolik přichází. „Do konečné dohody nebudeme zatím situaci komentovat,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík. Materiál má příští týden schvalovat představenstvo Českých drah.

Už dříve se proti omezování výhod silně postavily odboráři, ti svolali na začátek září mimořádné jednání Ústředí Odborového svazu železničářů. Do jeho konání 5. září chtějí mít odboráři a SŽDC a České dráhy jasno o dohodě.

O konkrétních návrzích omezit platnost režijních jízdenek informoval server Zdopravy.cz jako první minulý týden. Více informací o návrhu včetně dopisu z ministerstva dopravy si můžete přečíst zde.

Tagy České dráhy OSŽ režijky SŽDC
15 komentářů