egoe-plus
Letectví

Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek

Boeing 737-800 společnosti Ryanair přistává v Pardubicích. Foto: Letiště Pardubice
Boeing 737-800 společnosti Ryanair přistává v Pardubicích. Foto: Letiště Pardubice

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů Kč) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

ČTK

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dino

Vzdycky kdyz ctu neco o boeingu … vzpomenu si na VW 🤭🤔

Dalibor

to je docela masakr. Další rána do pověsti Boeningu.

Lukáš F.

Vím že je to zpráva převzatá od ČTK, ale tady bych čekal alespoň informaci, o jaké součástky se jedná, zdali závada na nich může mít vliv na bezpečnost… Prostě je to takhle dost informačně chudé.

Y.K.

Není to ani tak závada jak ji běžně chápeme, spíše konkrétní součástky, resp. jedna série neodpovídali projektované metalurgické kvalitě. Díky nějaké chybě nebo nepřesnosti v postupech pokovování kadmio-titnovou vrstvou u výrobce komponent Kencoa Aerospace došlo k jevu, kterému se říká vodíková křehkost. Jedná se o vodicí prvky slotů na náběžné hraně křídla. Dál je to celkem zamotané. První to nahlásily Southwest Airlines výrobci a ten Boeingu, ten nalezl nějaké závady v údržbě u Southwest (snad přetřená výrobní čísla), což komplikovalo idetfikaci problematických součástek. Boeing tento typ i nadále montoval do nově vyrobených kusů. Přestože se nejedná výrobek Boeingu, vyčítáno mu… Číst vice »

Lukáš F.

Takže se jedná o ty pickle forks, nebo je to něco jiného?

Tango73

Jedna se o kolejnice slotu..pickle forks jsou kovani v podvozkove gondole.

Y.K.

Ne, je to něco jiného. Sloty jsou „ta vysouvací věc vpředu na křídle“, je to vedení slotů.

Lukáš F.

Aha, díky za osvětlení. Nejsou to ale spíš slaty (slats)? Nebo se to do češtiny nesmyslně překládá jako sloty?

Y.K.

To je v češtině jedno, sloty jako obecné a dlouho zavedené technické označení, pohyblivé sloty přesně. Možné je i označení slaty. Znamená to to samé.